Arndt wins 2012 Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen

Daams victorious on final stage

Full Results
1Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team2:50:07 
2Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team  
3Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:02 
4Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon  
5Judith Arndt (Ger) Orica - AIS  
6Adrie Visser (Ned) Skil Argos  
7Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team  
8Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo  
9Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team  
10Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team  
11Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini  
12Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team  
13Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team  
14Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS  
15Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:08 
16Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo  
17Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS0:00:29 
18Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team0:02:52 
19Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:03:11 
20Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team  
21Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green  
22Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team  
23Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion  
24Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team  
25Julia Martisova (Rus) Be Pink  
26Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team  
27Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
28Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team  
29Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team  
30Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion  
31Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team  
32Petra Zrimsek (Slo) Be Pink  
33Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink  
34Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team  
35Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
36Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER  
37Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo  
38Kelly Markus (Ned) Skil Argos  
39Romy Kasper (Ger) RusVelo  
40Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team  
41Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team  
42Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team  
43Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
44Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team  
45Annie Ewart (Can) Canadian National Team  
46Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini  
47Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team  
48Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team  
49Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team  
50Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini  
51Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini  
52Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini  
53Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini  
54Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team  
55Simona Frapporti (Ita) Be Pink  
56Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS  
57Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team  
58Irina Molicheva (Rus) RusVelo  
59Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team  
60Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
61Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
62Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team  
63Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion0:04:49 
64Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS0:09:57 
65Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon  
66Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:17:18 
67Mieke Kröger (Ger) German National Team  
68Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:17:20 
69Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
70Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion  
71Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
DNFRowena Fry (Aus) Orica - AIS  
DNFAmber Neben (USA) Team Specialized-lululemon  
DNFMarijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team  
DNFJanneke Kanis (Ned) Skil Argos  
DNFEsra Tromp (Ned) Skil Argos  
DNFLinda Van Rijen (Ned) Skil Argos  
DNFMarlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion  
DNFEmma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion  
DNFAnne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team  
DNFSari Saarelainen (Fin) Finnish National Team  
DNFUrsa Pintar (Slo) Slovenian National Team  
DNFTjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team  
DNSEmilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon  
DNSElke Gebhardt (Ger) Be Pink  
DNSJessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green  
Points
1Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team10pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team6 
3Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team4 
Sprint 1
1Judith Arndt (Ger) Orica - AIS3pts
2Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon2 
3Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team1 
Sprint 2
1Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team3pts
2Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team2 
3Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team1 
Sprint 3
1Judith Arndt (Ger) Orica - AIS3pts
2Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team2 
3Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS1 
Mountain 1
1Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team7pts
2Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon5 
3Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team3 
4Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS2 
Mountain 2
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team7pts
2Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS5 
3Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo3 
4Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team2 
Mountain 3
1Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo7pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team5 
3Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team3 
4Judith Arndt (Ger) Orica - AIS2 
Young riders
1Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team2:50:07 
2Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team  
3Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:00:02 
4Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:03:11 
5Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team  
6Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green  
7Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team  
8Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team  
9Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
10Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion  
11Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team  
12Kelly Markus (Ned) Skil Argos  
13Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team  
14Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
15Annie Ewart (Can) Canadian National Team  
16Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team  
17Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team  
18Mieke Kröger (Ger) German National Team0:17:18 
19Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:17:20 
20Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
Amateur riders
1Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team2:52:59 
2Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:19 
3Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team  
4Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team  
5Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team  
6Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
7Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER  
8Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team  
9Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team  
10Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team  
11Annie Ewart (Can) Canadian National Team  
12Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team  
13Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team  
14Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
15Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:14:26 
16Mieke Kröger (Ger) German National Team  
17Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:14:28 
18Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
19Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
Teams
1AA Drink - Leontien.nl Cycling Team8:30:25 
2Orica - AIS0:00:29 
3Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:03:09 
4Dolmans-Boels Cycling Team0:03:17 
5RusVelo  
6Kleo Ladies Team0:06:20 
7Rabobank Women Cycling Team  
8MCipollini Giambenini  
9Ukrainian National Team0:09:10 
10Be Pink0:09:29 
11Abus Nutrixxion0:11:07 
12Maxx-solar biEHLER0:23:38 
13Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog  
Final general classification
1Judith Arndt (Ger) Orica - AIS16:00:26 
2Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon0:00:09 
3Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:11 
4Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:54 
5Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:59 
6Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo0:01:03 
7Adrie Visser (Ned) Skil Argos0:01:45 
8Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:01:53 
9Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:02:52 
10Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:02:55 
11Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS0:03:07 
12Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team0:03:18 
13Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team0:03:41 
14Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:03:52 
15Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo0:04:41 
16Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:05:34 
17Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini0:06:21 
18Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo0:06:31 
19Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini0:07:07 
20Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini0:07:35 
21Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:08:21 
22Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS0:08:22 
23Romy Kasper (Ger) RusVelo0:09:00 
24Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:09:07 
25Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini0:09:15 
26Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:09:24 
27Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team0:10:01 
28Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon0:10:27 
29Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team0:10:49 
30Petra Zrimsek (Slo) Be Pink0:10:52 
31Simona Frapporti (Ita) Be Pink0:11:17 
32Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green0:11:24 
33Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:12:03 
34Julia Martisova (Rus) Be Pink0:12:15 
35Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:12:17 
36Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team0:13:58 
37Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion0:14:28 
38Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini0:14:32 
39Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:14:33 
40Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:15:25 
41Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink0:15:53 
42Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:16:06 
43Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:16:16 
44Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:16:46 
45Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS0:17:11 
46Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER0:18:18 
47Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team0:20:03 
48Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:21:36 
49Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:22:36 
50Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:23:18 
51Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:23:36 
52Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team0:24:14 
53Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:27:00 
54Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team0:27:19 
55Irina Molicheva (Rus) RusVelo0:29:11 
56Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team0:33:27 
57Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:33:34 
58Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS0:34:27 
59Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion0:40:14 
60Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:40:40 
61Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:41:31 
62Mieke Kröger (Ger) German National Team0:42:23 
63Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:44:14 
64Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:49:28 
65Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:49:43 
66Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team0:57:13 
67Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:59:19 
68Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER1:00:25 
69Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog1:21:35 
70Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion1:27:12 
71Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team1:36:07 
Sprint classification
1Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team24pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team22 
3Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon20 
4Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team14 
5Judith Arndt (Ger) Orica - AIS14 
6Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team13 
7Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon12 
8Adrie Visser (Ned) Skil Argos12 
9Romy Kasper (Ger) RusVelo8 
10Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS5 
11Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team4 
12Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team4 
13Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team4 
14Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo3 
15Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini3 
16Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini3 
17Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team3 
18Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS3 
19Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team2 
20Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo2 
21Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team2 
22Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion1 
Mountains classification
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team34pts
2Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS29 
3Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo13 
4Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team12 
5Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team11 
6Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo10 
7Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon9 
8Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team7 
9Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team6 
10Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini5 
11Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini5 
12Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team3 
13Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team3 
14Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS3 
15Judith Arndt (Ger) Orica - AIS2 
16Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS2 
17Adrie Visser (Ned) Skil Argos2 
18Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team2 
19Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team1 
Young riders classification
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team16:01:25 
2Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:01:56 
3Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:04:35 
4Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:08:25 
5Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green0:10:25 
6Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:11:18 
7Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:13:34 
8Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:15:17 
9Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:21:37 
10Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:22:19 
11Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team0:23:15 
12Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:26:01 
13Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:32:35 
14Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:39:41 
15Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:40:32 
16Mieke Kröger (Ger) German National Team0:41:24 
17Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:48:29 
18Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:48:44 
19Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:59:26 
20Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog1:20:36 
Amateur riders classification
1Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog16:08:47 
2Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:46 
3Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team0:01:40 
4Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:03:56 
5Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:07:45 
6Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:08:25 
7Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER0:09:57 
8Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:13:15 
9Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team0:15:53 
10Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:18:39 
11Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:32:19 
12Mieke Kröger (Ger) German National Team0:34:02 
13Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:41:07 
14Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:41:22 
15Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team0:48:52 
16Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:50:58 
17Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:52:04 
18Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog1:13:14 
19Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team1:27:46 
Teams classification
1AA Drink - Leontien.nl Cycling Team48:07:05 
2RusVelo0:03:50 
3Orica - AIS0:04:54 
4Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:07:27 
5MCipollini Giambenini0:10:41 
6Dolmans-Boels Cycling Team0:14:25 
7Rabobank Women Cycling Team0:17:36 
8Be Pink0:23:53 
9Ukrainian National Team0:29:05 
10Kleo Ladies Team0:38:45 
11Abus Nutrixxion0:51:11 
12Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog1:11:32 
13Maxx-solar biEHLER1:38:24 

Related Articles

Back to top