Benetseder wins stage

Lang leads race

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Josef Benetseder (Aut) Österreich4:16:07 
2Zico Waeytens (Bel) Davo Lotto Davitamon  
3Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi FIDI BC  
4Thomas Vernaeckt (Bel) Sunweb - Revor  
5Leopold König (Cze) PSK Whirlpool - Author  
6Walt Dewinter (Bel) Davo Lotto Davitamon  
7Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor  
8Adam Homolka (Cze) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA  
9Christoph Sokoll (Aut) Österreich  
10Christian Grasmann (Ger) RSV Irschenberg  
11Michael Schwaiger (Aut) ARBÖ Bundesteam  
12Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
13Bart De Clercq (Bel) Davo Lotto Davitamon  
14Kristijan Durasek (Cro) Loborika  
15Jiri Polnicky (Cze) Sunweb - Revor  
16Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
17Stefan Rucker (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld  
18Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
19Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
20Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
21Matthias Bertling (Ger) Team Kuota - Indeland  
22Clemens Fankhauser (Aut) Österreich  
23Fabio Ursi (Ita) Team Bürgi FIDI BC  
24Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
25Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
26Gerhard Trampusch (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
27Darko Blazevic (Cro) Loborika  
28Mathias Vogl (Ger) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
29Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
30Niels Van Laer (Bel) Davo Lotto Davitamon  
31Sven Krauss (Ger) Team Halanke.de - Öschelbronn  
32Stefan Praxmarer (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
33Sven Beelen (Bel) Sunweb - Revor  
34Reno De Keulenaer (Bel) Davo Lotto Davitamon  
35Peter Pichler (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
36Michael Gaubitzer (Aut) ARBÖ Bundesteam  
37Markus Götz (Aut) ARBÖ Bundesteam  
38Gregor Gazvoda (Slo) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
39Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
40Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika  
41Josef Kugler (Aut) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
42Hannes Gründlinger (Aut) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
43Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
44Martin Zlamalik (Cze) Sunweb - Revor  
45Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
46Roman Gredler (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
47Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije  
48Dominik Hrinkow (Aut) Österreich  
49Michal Kesl (Cze) Team Mangertseder  
50Florian Bissinger (Ger) RSV Irschenberg  
51Alexander Schrangl (Aut) ARBÖ Bundesteam  
52Christian Heule (Swi) Team Bürgi FIDI BC  
53Daniel Westmattelmann (Ger) Team Kuota - Indeland  
54Hans-Jörg Leopold (Aut) ARBÖ Bundesteam  
55Jürgen Hauk (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld  
56Ruslan Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan  
57Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije  
58Primoz Segina (Slo) Obrazi Delo Revije  
59Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan  
60Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha  
61Pavel Stöhr (Cze) CK Windoor's Pribram  
62Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
63Bernd Markt (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
64Mirco Saggiorato (Swi) Team Bürgi FIDI BC  
65Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
66Jan Stöhr (Cze) CK Windoor's Pribram  
67Petr Lechner (Cze) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
68Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
69David Schöggl (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA  
70Josef Tatschl (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld0:00:24 
71Raymond Künzli (Swi) Team Bürgi FIDI BC  
72Leif Lampater (Ger) RSV Irschenberg  
73Patrick Schörkmayer (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA0:00:28 
74Manuel Hillebrand (Ita) UNION Raiffeisen Radteam Tirol0:00:30 
75Fabian Holzmeier (Ger) Team Mangertseder  
76Moritz Pfeiffer (Ger) Team Halanke.de - Öschelbronn0:00:43 
77Simon Schmidmayr (Ger) RSV Irschenberg0:00:50 
78Adam Simek (Cze) ASC Dukla Praha0:00:52 
79Andreas Müller (Aut) Team Kronawitter Run+Race Passau0:00:57 
80Tomas Kuchar (Cze) ASC Dukla Praha  
81Philipp Ludescher (Aut) Österreich0:01:04 
82Alois Kankovsky (Cze) ASC Dukla Praha0:01:08 
83Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author  
84Jan Wolf (Cze) CK Windoor's Pribram0:03:28 
85Werner Faltheiner (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA0:03:30 
86Florian Fromm (Ger) Team Kronawitter Run+Race Passau  
87Massimo Demarin (Cro) Loborika0:03:37 
88Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije  
89Thomas Kapfhammer (Ger) Team Kronawitter Run+Race Passau  
90Oldirch Mika (Ger) Team Mangertseder0:04:10 
91Thomas Gutmann (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld0:04:56 
92Florian Gaugl (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:05:38 
93Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg0:07:49 
94Wolfgang Geisler (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA  
95Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
96Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
97Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
98Stefan Probst (Aut) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss0:09:33 
99Jiri Hochmann (Cze) ASC Dukla Praha0:10:52 
100André Schulze (Ger) PSK Whirlpool - Author  
101Michael Riedle (Ger) Team Halanke.de - Öschelbronn0:11:24 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Josef Benetseder (Aut) Österreich20 pts
2Zico Waeytens (Bel) Davo Lotto Davitamon15 
3Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi FIDI BC11 
4Thomas Vernaeckt (Bel) Sunweb - Revor8 
5Leopold König (Cze) PSK Whirlpool - Author6 
6Walt Dewinter (Bel) Davo Lotto Davitamon4 
7Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor2 
8Adam Homolka (Cze) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA1 
Mountain 1 - Turmberg, 34.9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Zlamalik (Cze) Sunweb - Revor6 pts
2Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije4 
3Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein3 
4Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels2 
5Christian Heule (Swi) Team Bürgi FIDI BC1 
Mountain 2 - Schnaidt, 67.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol6 pts
2Florian Gaugl (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol4 
3Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha3 
4Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika2 
5Philipp Ludescher (Aut) Österreich1 
Mountain 3 - Maria Schmolln, 78km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Florian Gaugl (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol6 pts
2Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol4 
3Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha3 
4Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg2 
5Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels1 
Sprint 1- Bachmanning, 16.4km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein4 pts
2Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein2 
3Emanuel Kiserlovski (Cro)1 
Sprint 2- Aspach, 88.4km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg4 pts
2Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels2 
3Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein1 
Sprint 3 - Obernberg, 118.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg4 pts
2Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol2 
3Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein1 
Sprint 4 - Zieldurchfahrt, 152.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Philipp Ludescher (Aut) Österreich4 pts
2Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels2 
3Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Davo Lotto Davitamon12:48:21 
2Sunweb - Revor  
3Österreich  
4PSK Whirlpool - Author  
5RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
6Team Bürgi FIDI BC  
7Loborika  
8ARBÖ Bundesteam  
9Cyclingteam Jo Piels  
10ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
11UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
12Obrazi Delo Revije  
13RSV Irschenberg0:00:24 
14ARBÖ Rapso Knittelfeld  
15Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA0:00:28 
16ASC Dukla Praha0:01:49 
17CK Windoor's Pribram0:03:28 
18Team Mangertseder0:04:40 
19Team Kronawitter Run+Race Passau0:08:04 
20Team Halanke.de - Öschelbronn0:12:07 
21Tyrol - Team Radland Tirol0:13:27 
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi FIDI BC8:18:00 
2Leopold König (Cze) PSK Whirlpool - Author  
3Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
4Kristijan Durasek (Cro) Loborika  
5Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije0:03:09 
6Walt Dewinter (Bel) Davo Lotto Davitamon0:03:42 
7Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
8Gregor Gazvoda (Slo) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
9Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:03:46 
10Sven Krauss (Ger) Team Halanke.de - Öschelbronn  
11Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
12Zico Waeytens (Bel) Davo Lotto Davitamon0:03:52 
13Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:04:01 
14Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije0:04:12 
15Darko Blazevic (Cro) Loborika0:05:11 
16Bart De Clercq (Bel) Davo Lotto Davitamon0:07:07 
17Martin Zlamalik (Cze) Sunweb - Revor  
18Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan  
19Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:07:53 
20Christian Grasmann (Ger) RSV Irschenberg0:09:05 
21Josef Benetseder (Aut) Österreich  
22Thomas Vernaeckt (Bel) Sunweb - Revor  
23Stefan Rucker (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld  
24Matthias Bertling (Ger) Team Kuota - Indeland  
25Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
26Gerhard Trampusch (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
27Clemens Fankhauser (Aut) Österreich  
28Fabio Ursi (Ita) Team Bürgi FIDI BC  
29Stefan Praxmarer (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
30Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
31Jiri Polnicky (Cze) Sunweb - Revor  
32Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
33Michael Gaubitzer (Aut) ARBÖ Bundesteam  
34Josef Kugler (Aut) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
35Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika  
36Hans-Jörg Leopold (Aut) ARBÖ Bundesteam  
37Roman Gredler (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
38Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha  
39Hannes Gründlinger (Aut) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
40Alexander Schrangl (Aut) ARBÖ Bundesteam  
41Christian Heule (Swi) Team Bürgi FIDI BC  
42Daniel Westmattelmann (Ger) Team Kuota - Indeland0:09:15 
43Raymond Künzli (Swi) Team Bürgi FIDI BC0:09:29 
44Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author0:10:13 
45Massimo Demarin (Cro) Loborika0:12:42 
46Simon Schmidmayr (Ger) RSV Irschenberg0:15:26 
47Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:16:54 
48Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
49Adam Simek (Cze) ASC Dukla Praha0:26:33 
50Adam Homolka (Cze) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA0:27:16 
51Michael Schwaiger (Aut) ARBÖ Bundesteam  
52Niels Van Laer (Bel) Davo Lotto Davitamon  
53Markus Götz (Aut) ARBÖ Bundesteam  
54Sven Beelen (Bel) Sunweb - Revor  
55Christoph Sokoll (Aut) Österreich  
56Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
57Florian Bissinger (Ger) RSV Irschenberg  
58Ruslan Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan  
59Peter Pichler (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
60Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
61Mathias Vogl (Ger) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
62Jürgen Hauk (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld  
63Reno De Keulenaer (Bel) Davo Lotto Davitamon  
64Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein  
65Jan Stöhr (Cze) CK Windoor's Pribram  
66Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
67Primoz Segina (Slo) Obrazi Delo Revije  
68Pavel Stöhr (Cze) CK Windoor's Pribram  
69Dominik Hrinkow (Aut) Österreich  
70Mirco Saggiorato (Swi) Team Bürgi FIDI BC  
71Bernd Markt (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
72Michal Kesl (Cze) Team Mangertseder  
73David Schöggl (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA  
74Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
75Petr Lechner (Cze) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss  
76Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor0:27:26 
77Josef Tatschl (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld0:27:40 
78Leif Lampater (Ger) RSV Irschenberg  
79Patrick Schörkmayer (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA0:27:44 
80Fabian Holzmeier (Ger) Team Mangertseder0:27:46 
81Manuel Hillebrand (Ita) UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
82Moritz Pfeiffer (Ger) Team Halanke.de - Öschelbronn0:28:09 
83Tomas Kuchar (Cze) ASC Dukla Praha0:28:13 
84Andreas Müller (Aut) Team Kronawitter Run+Race Passau  
85Philipp Ludescher (Aut) Österreich0:28:20 
86Alois Kankovsky (Cze) ASC Dukla Praha0:28:34 
87Thomas Kapfhammer (Ger) Team Kronawitter Run+Race Passau0:28:46 
88Jan Wolf (Cze) CK Windoor's Pribram0:30:44 
89Werner Faltheiner (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA0:30:46 
90Florian Fromm (Ger) Team Kronawitter Run+Race Passau  
91Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije0:30:53 
92Oldirch Mika (Ger) Team Mangertseder0:31:26 
93Thomas Gutmann (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld0:32:12 
94Florian Gaugl (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:32:54 
95Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg0:35:05 
96Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
97Wolfgang Geisler (Aut) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA  
98Stefan Probst (Aut) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss0:36:49 
99Jiri Hochmann (Cze) ASC Dukla Praha0:38:18 
100André Schulze (Ger) PSK Whirlpool - Author  
101Michael Riedle (Ger) Team Halanke.de - Öschelbronn0:41:55 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Leopold König (Cze) PSK Whirlpool - Author26 pts
2Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi FIDI BC22 
3Josef Benetseder (Aut) Österreich20 
4Kristijan Durasek (Cro) Loborika15 
5Zico Waeytens (Bel) Davo Lotto Davitamon15 
6Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author8 
7Thomas Vernaeckt (Bel) Sunweb - Revor8 
8Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije6 
9Walt Dewinter (Bel) Davo Lotto Davitamon6 
10Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author4 
11Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor2 
12Gregor Gazvoda (Slo) ARBÖ KTM Gebrüder Weiss1 
13Adam Homolka (Cze) Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije19 pts
2Martin Zlamalik (Cze) Sunweb - Revor17 
3Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein14 
4Florian Gaugl (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol10 
5Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol10 
6Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha6 
7Walt Dewinter (Bel) Davo Lotto Davitamon4 
8Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi FIDI BC3 
9Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije2 
10Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika2 
11Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels2 
12Christian Heule (Swi) Team Bürgi FIDI BC2 
13Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg2 
14Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels1 
15Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author1 
16Philipp Ludescher (Aut) Österreich1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author12 pts
2Benjamin Edmüller (Ger) RSV Irschenberg8 
3Leopold König (Cze) PSK Whirlpool - Author7 
4Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi FIDI BC7 
5Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika5 
6Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein4 
7Philipp Ludescher (Aut) Österreich4 
8Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein4 
9Kristijan Durasek (Cro) Loborika2 
10Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels2 
11Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels2 
12Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha2 
13Thomas Blaßnig (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol2 
14Bart De Clercq (Bel) Davo Lotto Davitamon1 
15Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika1 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1PSK Whirlpool - Author24:57:42 
2Loborika0:09:22 
3Davo Lotto Davitamon0:10:59 
4Cyclingteam Jo Piels0:12:55 
5Team Bürgi FIDI BC0:14:28 
6ARBÖ KTM Gebrüder Weiss0:18:10 
7RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:18:29 
8Sunweb - Revor0:21:35 
9ARBÖ Bundesteam0:23:33 
10Obrazi Delo Revije0:30:55 
11Österreich0:41:44 
12UNION Raiffeisen Radteam Tirol  
13RSV Irschenberg0:47:39 
14ASC Dukla Praha1:00:09 
15ARBÖ Rapso Knittelfeld1:00:19 
16Team Halanke.de - Öschelbronn1:10:08 
17Tyrol - Team Radland Tirol1:13:22 
18Union-Radland Kärnten-VIPERbike-WSA1:18:34 
19CK Windoor's Pribram1:21:34 
20Team Mangertseder1:22:46 
21Team Kronawitter Run+Race Passau1:24:03 
Back to top