Birkenfeld prevents Passeron from claiming another victory

Wangsgard gets women's race win

Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rene Birkenfeld (Steven's Racing)  
2Aurelion Passeron (Garneau Club Chaussure)  
3Lisban Quintero (CRCA/Foundation)  
4Hayden Brooks (Fly V Australia)  
5James Stemper (Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder)  
6Bryan Mcvey (ReCycling p/b Ascension)  
7Andrew Bates (Great Dane Velo Club)  
8Shaun Mccarthy (Garneau Club Chaussure)  
9Carlos Uran (Colombia National)  
10Carlos Ospina (Colombia National)  
11Bernie Sulzberger (Fly V Australia)  
12Jonathan Cantwell (Fly V/Australia)  
13Gavriel Epstein (CRCA/Foundation)  
14Alejandro Guzman (CRCA/Foundation)  
15Chad Hartley (Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder)  
16Robert Quinn (Racing Republic)  
17Ryan Cross (Wolverine Sports Club)  
18Morgan Ryan (Bahati Foundation Elite Cycling Team)  
19Zack Allison (ECHELON ENERGY)  
20Ben Damhoff (Team Geargrinder)  
21Emile Abraham (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
22Mike Sherer (Verizon U25 p/b ABD)  
23Waylon Janowiak (Verizon U25 p/b ABD)  
24Scott Catanzaro (Wolverine Sports Club)  
25Peter Strittmatter (XXX Racing)  
26Ian Burnett (Bahati Foundation Pro Cycling Team)  
27Gevan Samuel (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
28Adam Alexander (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
29Christopher Chase (Team WM)  
30Marc Codrington (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
31Mark Knowles (Alpaca Ciclismo)  
32Varun Maharaj (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
33Marc Moeller (NORTH BRANCH CYCLING CLUB)  
34Stephen Alexander (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
35Rudy Ashton (TRINIDAD AND TOBAGO NATIONAL TEAM)  
36John Dapkus (Team Bicycle Heaven)  
37Alex Voitik (Verizon Wireless Racing)  
38James Langedyk (Garneau Club Chaussure)  
39David Moyer (XXX RACING - ATHELTICO)  
40Ara Oggoian (BICYCLE HEAVEN)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nichole Wangsgard (Cedar City Utah & Roosters p/b Edge and Parle)  
2Melissa Erickson (NOVA ISCorp)  
3Nicole Freedman (Wheelworks Racing)  
4Anna Drakulich (Herbalife LaGrange)  
5Laura Parsons  
6Jessica Prinner (ABD Cycling Team)  
7Kristen Meshberg (Flatlandia)  
8Jeannie Kuhajek (TEAM MACK RACING ASSOCIATION)  
9Sarah Demerly (Wolverine Sports Club)  
10Amy Mcguire (Wheelworks Racing)  
11Erika Graves (Herbalife LaGrange)  
12Whitney Schultz (VELOFORMA)  
13Greta Neimanas (XXX RACING-ATHLETICO)  
14Morgan Kapp (Herbalife LaGrange)  
Back to top