Van Heerden outclasses Friedman in Northshore

Giddens claims surprise win for Hub

South Africa's Christoff Van Heerden (Team MTN) outsprinted his two breakaway companions Michael Friedman (Garmin-Slipstream) and Sean Sullivan (Team Hotel San Jose) to win the NorthShore Grand Prix, his second stage victory and the fifth straight for Team MTN.

The NorthShore University Health System Grand Prix took place in front of a very large crowd, easily the biggest spectator turn-out thus far in the International Cycling Classic series. They were treated to a spectacle of high speeds and dramatic crashes on the corners at both ends of the 0.9 mile course.

Karl Menzies (Team OUCH) attacked early in the 100-kilometre race with Ronnie Strange (Team Hotel San Jose). James Stemper (Team Geargrinder) joined shortly after to form a three-man breakaway that would last for 48 laps, maintaining a gap that hovered around the 40 seconds. It looked as if the break would stay away; however a spirited chase that strung out the field single file brought back the leading trio with 22 laps remaining.

"Initially it took me a few laps to get settled in, but I felt great in the break," said Strange. "Karl [Menzies] isn't on perfect form right now, so James and I were doing the bulk of the work and sharing the sprint competition points.

"I really thought we were going to stay away and was disappointed when we were pulled back," continued Strange. "It was interesting to note the crowd becoming silent moments before we were caught, as they were quite energetic in the support of us."

Soon after the catch was made, a group of six riders jumped clear. Two riders dropped off the pace with 10 laps remaining leaving Michael Friedman (Garmin-Slipstream), Sean Sullivan (Team Hotel San Jose), Ryan Freund (ABD Cycling) and Christoff Van Heerden (Team MTN) in the lead. With five laps remaining Freund was dropped leaving Friedman, Sullivan and Van Heerden to contest for the victory.

On the last lap, Friedman played his final card in his bid to escape his breakaway companions but Van Heerden and Sullivan responded immediately. Going down the long Sherman Avenue stretch to the finish line Van Heerden outsprinted Friedman and Sullivan to earn his second win of the Superweek series.

Australian teammates Jonathan Cantwell and Bernard Sulzberger (Fly V Australia) again showed why they are the best field sprinters in the series, outkicking the peloton to place fourth and fifth respectively. Carlos Vargas (Team Hotel San Jose) was right behind in sixth place followed by fast-finishing Andreas Muller (No Radunion) in seventh.

"The race tonight was extremely fast," said race leader Sulzberger, "but it was a bit of a rest day for me. There was not much chance of getting away due to the fast nature of the course, but a break did manage to escape over the last 10 laps. Johnny did a great job of leading me out again and we finished fourth and fifth which was good points for me to ensure my overall lead".

Jay Thomson (Team MTN) did enough to reclaim his APC Nutrition red sprint jersey from Robert White (Team Geargrinder), but this competition is far from being over as the top three are only separated by six points. Thomson has 106 points, leading by just two points over Robert White. James Stemper, also of Team Geargrinder, is in third with 100 points.

Men
1Christoff Van Heerden (Team Mtn)  
2Michael Friedman (Garmin - Slipstream)  
3Sean Sullivan (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
4Jonathan Cantwell (Fly V/Australia)  
5Bernard Sulzberger (Fly V Australia)  
6Carlos Vargas (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
7Andreas Muller (No Radunion)  
8Max Taam (Rd: Horizon Organic Pb Prerace.Com / Mtn)  
9Chad Hartley (Team Geargrinder)  
10Nicholas Martinez (Now Ms Society)  
11Hector Pastorino (Zmotion)  
12Derek Dixon (Hdr P/B Lombardis Sports)  
13Michael Van Eerd (Team Yrc Now Ms)  
14Logan Loader (Team Mountain Khakis)  
15James Stemper (Team Geargrinder)  
16Wei-Cheng Lee (Team Exustar Taiwan)  
17Ronnie Strange (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
18Jason Short (Rbm Matrix)  
19Isaac Howe (Team Mountain Khakis)  
20Mike Sherer (Alderfer Bergen)  
21James Flora (South Chicago Wheelmen)  
22Darin Divine (Divine Electric Norcal)  
23Aaron Beardsley (Team Clif Bar)  
24Adam Bergman (Texas Roadhouse Cycling Team)  
25Daniel Carruthers (Hansaton Hearing Systems)  
26Matthias Schroger (Gourmetfein)  
27Danny Kam (Team Bearclaw)  
28Mike Tettleton (Team Bearclaw)  
29Chun-Kai Feng (Team Exustar Taiwan)  
30Andrew Armstrong (Matrix/Rbm)  
31Oneal Samuels (Myogenesis.Com P/B United Healthcare)  
32Gustavo Rullo (Zmotion)  
33Joshua Carter (Abd Cycling Team)  
34Jason Lowetz (Team Bearclaw)  
35Jason Doverspike (Woodcock Cycle/ Team Manitoba)  
36Kenneth Delo (Team Bicycle Heaven St Charles)  
37Mac Brennan (Priority Health Cycling Team)  
38Jay Thomson (Team Mtn)  
39Robert White (Team Geargrinder)  
40Gustavo-Adolfo Mendez (Kahala La-Grange)  
41Timothy Farnham (Bissell Pro Cycling Team)  
42Nick Housley (Myogenesis P/B United Health Care)  
43Frank Rowley (South Chicago Wheelmen)  
44Ian Mclead (Team Mtn)  
45Souza (Zmotion)  
46Culyar Conly (Team Seaskatchewan)  
47Phil Cortes (Amore Vita / Velorie P/B Lifetime Fitness)  
48Andrew Bradley (Gourmetfein)  
49Timothy Hargrave (Team Type 1)  
50David Sachs (Vision Quest)  
51Bradley Clifford (Team Saskatchewan)  
52John Tomlinson (Xxx Racing Athletico)  
53Bradley Potgieter (Team Mtn)  
54William Nowak (Alderfer Bergen)  
55Patrick Mcnally (Team Metcycling)  
56Lucas Joppa (Triangle Velo)  
57Paul Sumner (Divine Electric Norcal)  
58David Williams (Priority Health U25)  
59Herman Johnson (Bsa Racing)  
60Christopher Mcgarity (Team Saskatchewan)  
61Michael Macedon (Vision Quest Llc)  
62Andrew Daley (Burnham Racing)  
63John Bergmann (Team Clif Bar Cycling)  
64Derek Graham (Bissell/Abg Cycling Club)  
65Owen Belton (Mesa Cycles Shop And Racing Team)  
66Ara Oggoian (Bicycle Heaven)  
67Randy Reichardt (Natural Grocers P/B Xp Companies)  
68John (Jackie) Simes (Team Mountain Khakis)  
69Brett Stewart (Alderfer Bergen)  
70Andreas Graf (Gourmetfein)  
71Ryan Freund (Abd Cycling Team)  
72Bryan Fawley (Dallas Metal Fab / Park Place Dealerships)  
73Jeffrey Schroetlin (Abd Cycling Team)  
Sprint 1
1James Stemper (Team Geargrinder)  
2Ronnie Strange (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
3Karl Menzies (Team Ouch Presented By Maxxis)  
4Jay Thomson (Team Mtn)  
5Chad Hartley (Team Geargrinder)  
6Robert White (Team Geargrinder)  
7Bryan Fawley (Dallas Metal Fab / Park Place Dealerships)  
Sprint 2
1James Stemper (Team Geargrinder)  
2Ronnie Strange (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
3Karl Menzies (Team Ouch Presented By Maxxis)  
4Jay Thomson (Team Mtn)  
5Robert White (Team Geargrinder)  
6Chad Hartley (Team Geargrinder)  
7Wei-Cheng Lee (Team Exustar Taiwan)  
Sprint 3
1James Stemper (Team Geargrinder)  
2Ronnie Strange (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
3Karl Menzies (Team Ouch Presented By Maxxis)  
4Chad Hartley (Team Geargrinder)  
5Isaac Howe (Team Mountain Khakis)  
6Adam Bergman (Texas Roadhouse Cycling Team)  
7Andreas Graf (Gourmetfein)  
Sprint 4
1James Stemper (Team Geargrinder)  
2Ronnie Strange (Hotel San Jose/Rgm Advisors)  
3Karl Menzies (Team Ouch Presented By Maxxis)  
4Jay Thomson (Team Mtn)  
5Robert White (Team Geargrinder)  
6Jason Short (Rbm Matrix)  
Women
1Josephine Giddens (Hub Racing)  
2Mei-Yu Hsiao (Team Exustar Taiwan)  
3Emma Petersen (Team Ultralink)  
4Nicky Wangsgard (Colavita Sutter Home P/B Cooking Light)  
5Karlee Gendron (Woodcock Cycle Works/Team Manitoba)  
6Leah Kirchmann (Team Manitoba)  
7Melissa (Missy) Erickson (Fort Lewis College)  
8Amy Mcguire (Hub Racing)  
9Shontell Gauthier (Colavita Sutter Home P/B Cooking Light)  
10Sarah Caravella (Alan)  
11Bianca Bergman (Bianchi/Grand Performance)  
12Elizabeth Morse Hill (Hub Racing)  
13Julia Farell (Team Ultralink)  
14Kimberly N. White (Dolce Vita)  
15Mary-Ellen Ash (Sugarcrm)  
16Sydney Brown (Mercy Cycling Team)  
17Kate Ross (Lip Smacker)  
18Ho-Hsun Huang (Team Exustar Taiwan)  
19Sheba Farrin (Hub Racing)  
20Carrie Cash Wootten (Team Revolution)  
21Gwen Inglis (Dft P/B Treads)  
22Antonia (Toni) Musto (Priority Health)  
23Sarah Maguire (Priority Health Cycling Team)  
24Trish Black (Morgan Stanley/Team Spine/Specialized)  
25Jessica Hill (Ms Racing Inc.)  
26Kristen Meshberg (Bh Usa)  
27Kate Ligler (Dolce Vita)  
28Jeannie Kuhajek (Team Mack)  
29Christine Riker (Dolce Vita Cycling)  
30Lauren Liscinski (Now-Ms Society)  
31Hsiao-Chia Tseng (Team Exustar Taiwan)  
32Janelle Kellman (Dolce Vita Cycling)  
33Rachel Byus (Team Hotel San Jose)  
34Christine Roettger (Team Revolution)  
35Anna Young (Team Lip Smacker)  
36Pamela Loebig (Alderfer Bergen)  
37Karla Kingsley (Sugarcrm)  
38Sally Annis (Hub Racing)  
39Dale Tye (Altarum Women's Cycling Team)  
40Liz Leyden (Hub Racing)  
41Veronica Martinez (Hub Racing)  
42Tracie Nelson (Dolce Vita)  
43Camie Kornely (Innovation Bike)  
Sprint 1
1Shontell Gauthier (Colavita Sutter Home P/B Cooking Light)  
2Carrie Cash Wootten (Team Revolution)  
3Jeannie Kuhajek (Team Mack)  
4Veronica Martinez (Hub Racing)  
5Mei-Yu Hsiao (Team Exustar Taiwan)  
Sprint 2
1Mei-Yu Hsiao (Team Exustar Taiwan)  
2Carrie Cash Wootten (Team Revolution)  
3Shontell Gauthier (Colavita Sutter Home P/B Cooking Light)  
4Veronica Martinez (Hub Racing)  
5Elizabeth Morse Hill (Hub Racing)  
Sprint 3
1Shontell Gauthier (Colavita Sutter Home P/B Cooking Light)  
2Mei-Yu Hsiao (Team Exustar Taiwan)  
3Carrie Cash Wootten (Team Revolution)  
4Jeannie Kuhajek (Team Mack)  
5Veronica Martinez (Hub Racing)  
Back to top