van Baarle claims short time trial win

Mclay holds on to overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dylan van Baarle (Restore Cycling Team)0:09:34 
2Daniel Mclay (Great Britain)0:00:11 
3Jasha Sütterlin (Germany)0:00:18 
4Daan Olivier (De Jonge Renner)  
5Danny van Poppel (TWC Pijnenburg)0:00:20 
6Jasper Stuyven (AVIA Cycling Team)0:00:21 
7Mario Vogt (Germany)0:00:22 
8Wout Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)0:00:26 
9Frederik Geerts (Lotto-Bodysol C.T.)  
10Steven Lammertink (Oost Netherlands)0:00:27 
11Paul Moerland (Kumasol Vacansoleil)0:00:28 
12Gabriel Chavanne (Switzerland)  
13Friso Roscam Abbing (De Jonge Renner)0:00:29 
14Dawid Nowatkowski (Poland)  
15Felix Baur (Switzerland)0:00:33 
16Martijn Degreve (AVIA Cycling Team)0:00:34 
17Joshua Edmondson (Great Britain)  
18Alexander Aerts (Lotto-Bodysol C.T.)0:00:35 
19Daan van den Esschert (Oost Netherlands)0:00:36 
20Justin Wolf (Germany)0:00:37 
21Grzegorz Haba (Poland)  
22Jochem Hoekstra (WRV de Peddelaars)0:00:39 
23Jesper Schipper (Restore Cycling Team)0:00:40 
24Gert-Jan Bosman (WRV de Peddelaars)  
25Dennis Heering (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:00:41 
26Dominik Oborski (Poland)  
27Didier Caspers (Noord Holland)  
28Bart Troost (Noord Holland)  
29Martijn Tusveld (De Jonge Renner)0:00:43 
30Rudy Botter (WRV de Peddelaars)  
31Alexey Lutsenko (Kazakhstan)  
32Pawet Kister (Poland)0:00:44 
33Elmar Reinders (Midden Netherlands)  
34Joel Peter (Switzerland)  
35Jaap Kooijman (De Jonge Renner)  
36Maarten Craeghs (AVIA Cycling Team)  
37Dieter Bouvry (AVIA Cycling Team)0:00:45 
38Wim Kleiman (AWV De Zwaluwen)0:00:46 
39Martijn Dijkstra (WRV de Peddelaars)  
40Martijn van den Belt (Oost Netherlands)  
41Kim-Simon Nottebohm (Nordrhein-Westfalen)  
42Martin Reinert (Germany)0:00:47 
43Rutger Roelandts (Koninklijke Balen BC)  
44Kay Welten (TWC Pijnenburg)  
45Arne Van Snick (Koninklijke Balen BC)  
46Jens Coppens (Kumasol Vacansoleil)0:00:49 
47Fabio Nappa (Germany)0:00:51 
48Adrik Elzing (WRV de Peddelaars)0:00:53 
49Mads Christiansen (Glud & Marstrand)  
50Lucas Udby (Glud & Marstrand)0:00:54 
51Jeroen Meijers (De Jonge Renner)0:00:55 
52André Krüger (Nordrhein-Westfalen)  
53Koen Bouwman (Oost Netherlands)  
54Rob Leemans (Koninklijke Balen BC)0:00:56 
55Maxat Yazbayev (Kazakhstan)  
56Bob van den Enden (Westland Wil Vooruit)0:00:57 
57Tim Kerkhof (Midden Netherlands)  
58Sven Göttlicher (Nordrhein-Westfalen)  
59Jeff Peelaers (AVIA Cycling Team)  
60Timo Roosen (TWC Pijnenburg)  
61Simon Yates (Great Britain)0:00:58 
62Thomas Moses (Great Britain)0:00:59 
63Andrzej Pawlaczyk (Poland)  
64Sjoerd van Ginneken (Kumasol Vacansoleil)  
65Timothy Claeys (Lotto-Bodysol C.T.)0:01:00 
66Dennis van Iersel (TWC Pijnenburg)  
67Jelle Donders (Lotto-Bodysol C.T.)0:01:01 
68Dylan Groenewegen (AVIA Cycling Team)  
69Ask Norgaard (Glud & Marstrand)  
70Jelle van der Marel (Westland Wil Vooruit)0:01:02 
71Stefan Wolffenbuttel (Midden Netherlands)  
72Damian Poskart (Poland)0:01:03 
73Ike Groen (Zuid-Oost Netherlands)0:01:07 
74Robert de Jong (Midden Netherlands)0:01:08 
75Simon Pellaud (Switzerland)  
76Stefan Boeve (Oost Netherlands)  
77Michael Kormann (Nordrhein-Westfalen)0:01:09 
78Niklas Runliden (Glud & Marstrand)  
79Michiel Janssen (Koninklijke Balen BC)0:01:10 
80Joost van der Burg (Restore Cycling Team)  
81Erwin Poldervaart (Midden Netherlands)0:01:11 
82Eddy Daams (Zuid-Oost Netherlands)0:01:12 
83Leon Hofman (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:01:13 
84Brend van der Horst (Noord Netherlands)  
85Hette Cornelisse (Noord Netherlands)0:01:14 
86Jonas Ovaere (Koninklijke Balen BC)0:01:15 
87Constantin Jux (Nordrhein-Westfalen)  
88Andrey Slokotovich (Kazakhstan)  
89Fausto Hofland (Kumasol Vacansoleil)  
90Joeri Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)0:01:17 
91George van Koeveringe (ZRTC Theo Middelkamp)0:01:18 
92Teun Goedhart (Noord Holland)  
93Kenny Kastelijn (TWC Pijnenburg)  
94Bart Schipper (AWV De Zwaluwen)  
95Loïc Hugentobler (Switzerland)0:01:19 
96Rochéz Harbers (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
97Thomas Zwinkels (Westland Wil Vooruit)0:01:21 
98Ian Kastelijn (Zuid-Oost Netherlands)0:01:23 
99Michiel Gielis (RABC/Oostende Noordzee)0:01:24 
100Dmitriy Lukyanov (Kazakhstan)0:01:25 
101Florian Otto (Nordrhein-Westfalen)  
102Roman Semyonov (Kazakhstan)  
103Martijn Don (Noord Holland)0:01:26 
104Eddo Meeken (Noord Holland)  
105Adam Yates (Great Britain)0:01:27 
106Jeroen Keizer (Noord Netherlands)0:01:30 
107Joakim Zuidema (Noord Netherlands)0:01:31 
107Stef Arends (Zuid-Oost Netherlands)  
109Dennis Eikelenboom (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
110Sagyndyk Myrzakhozhayev (Kazakhstan)  
111Jasper van Noort (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:01:32 
112Willem Klein Tijssink (Oost Netherlands)0:01:33 
113Timur Tascan (Turkey)0:01:34 
114Tristan Sint Nicolaas (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:01:37 
115Jack de Koning (Restore Cycling Team)  
116Mathijs Buzeijn (ZRTC Theo Middelkamp)  
117Brian Takasc (Germany)0:01:39 
118Eric Eisma (Noord Netherlands)0:01:41 
119Alex van Ruijven (Westland Wil Vooruit)0:01:42 
120Quido Berrens (Kumasol Vacansoleil)  
121Robin Bakker (Noord Holland)0:01:43 
122Danny van der Sman (Restore Cycling Team)0:01:44 
123Bart Vermue (ZRTC Theo Middelkamp)0:01:45 
124Timo de Vrijer (AWV De Zwaluwen)  
125Lex Meerman (ZRTC Theo Middelkamp)0:01:46 
126Rens Pyfferoen (ZRTC Theo Middelkamp)  
127Nick van Dijke (Zuid-Oost Netherlands)0:01:47 
128Toshoni Van Craen (Koninklijke Balen BC)0:01:48 
129Dennis Haanstra (Noord Netherlands)0:01:51 
130Joan Eversdijk (ZRTC Theo Middelkamp)0:01:52 
131Nils Beukers (Westland Wil Vooruit)0:01:53 
132Ahmet Aydogdu (Turkey)0:01:54 
133Fatih Keles (Turkey)  
134Simon Decoster (RABC/Oostende Noordzee)0:01:55 
135Gijs Schefferlie (Midden Netherlands)0:01:56 
136Mattias Vierstraete (RABC/Oostende Noordzee)  
137Viktor van den Branden (RABC/Oostende Noordzee)0:01:58 
138Ivan Versteeg (WRV de Peddelaars)0:01:59 
139Salih Yerli (Turkey)0:02:05 
140Kevin Van Staeyen (RABC/Oostende Noordzee)0:02:17 
141Robbie Gevers (Zuid-Oost Netherlands)0:02:31 
General Classification after Stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Mclay (Great Britain)2:44:07 
2Dylan van Baarle (Restore Cycling Team)0:00:09 
3Danny van Poppel (TWC Pijnenburg)  
4Mario Vogt (Germany)0:00:16 
5Daan Olivier (De Jonge Renner)0:00:27 
6Jasha Sütterlin (Germany)  
7Jasper Stuyven (AVIA Cycling Team)0:00:30 
8Gert-Jan Bosman (WRV de Peddelaars)0:00:49 
9Alexey Lutsenko (Kazakhstan)0:00:52 
10Elmar Reinders (Midden Netherlands)0:00:53 
11Ike Groen (Zuid-Oost Netherlands)0:01:16 
12Michiel Janssen (Koninklijke Balen BC)0:01:19 
13Tim Kerkhof (Midden Netherlands)0:01:36 
14Martijn Degreve (AVIA Cycling Team)0:01:38 
15Dylan Groenewegen (AVIA Cycling Team)0:01:40 
16Arne Van Snick (Koninklijke Balen BC)0:02:03 
17Mads Christiansen (Glud & Marstrand)0:02:28 
18Andrey Slokotovich (Kazakhstan)0:02:31 
19Maxat Yazbayev (Kazakhstan)  
20Jeff Peelaers (AVIA Cycling Team)0:02:32 
21Simon Yates (Great Britain)0:02:33 
22Thomas Moses (Great Britain)0:02:34 
23Paul Moerland (Kumasol Vacansoleil)0:02:45 
24Dawid Nowatkowski (Poland)0:02:46 
25Friso Roscam Abbing (De Jonge Renner)  
26Kenny Kastelijn (TWC Pijnenburg)0:02:53 
27Wout Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)0:02:56 
28Didier Caspers (Noord Holland)0:02:58 
29Pawet Kister (Poland)0:03:01 
30Dieter Bouvry (AVIA Cycling Team)0:03:02 
31Kay Welten (TWC Pijnenburg)0:03:04 
32Adrik Elzing (WRV de Peddelaars)0:03:10 
33Rob Leemans (Koninklijke Balen BC)0:03:13 
34Sjoerd van Ginneken (Kumasol Vacansoleil)0:03:16 
35Joost van der Burg (Restore Cycling Team)0:03:27 
36Frederik Geerts (Lotto-Bodysol C.T.)0:03:30 
37Gabriel Chavanne (Switzerland)0:03:32 
38Jonas Ovaere (Koninklijke Balen BC)0:03:45 
39Alexander Aerts (Lotto-Bodysol C.T.)0:03:53 
40Jesper Schipper (Restore Cycling Team)0:03:58 
41Dominik Oborski (Poland)0:03:59 
42Niklas Runliden (Glud & Marstrand)0:04:13 
43Felix Baur (Switzerland)  
44Eddy Daams (Zuid-Oost Netherlands)0:04:16 
45Justin Wolf (Germany)0:04:17 
46Daan van den Esschert (Oost Netherlands)0:04:21 
47Bart Troost (Noord Holland)  
48Damian Poskart (Poland)  
49Martijn Tusveld (De Jonge Renner)0:04:23 
50Maarten Craeghs (AVIA Cycling Team)0:04:24 
51Martijn Dijkstra (WRV de Peddelaars)0:04:26 
52Wim Kleiman (AWV De Zwaluwen)  
53Jens Coppens (Kumasol Vacansoleil)0:04:29 
54Fabio Nappa (Germany)0:04:31 
55Rutger Roelandts (Koninklijke Balen BC)0:04:32 
56Jeroen Meijers (De Jonge Renner)0:04:35 
57Andrzej Pawlaczyk (Poland)0:04:39 
58Lucas Udby (Glud & Marstrand)  
59Koen Bouwman (Oost Netherlands)0:04:40 
60Dennis van Iersel (TWC Pijnenburg)  
61Timothy Claeys (Lotto-Bodysol C.T.)  
62Ask Norgaard (Glud & Marstrand)0:04:41 
63Timo Roosen (TWC Pijnenburg)0:04:42 
64Stefan Wolffenbuttel (Midden Netherlands)  
65Martin Reinert (Germany)0:04:47 
66Simon Pellaud (Switzerland)0:04:48 
67Toshoni Van Craen (Koninklijke Balen BC)0:04:49 
68Hette Cornelisse (Noord Netherlands)0:04:54 
69Stef Arends (Zuid-Oost Netherlands)0:05:00 
70Ian Kastelijn (Zuid-Oost Netherlands)0:05:03 
71Loïc Hugentobler (Switzerland)0:05:04 
72Adam Yates (Great Britain)0:05:07 
73Roman Semyonov (Kazakhstan)0:05:10 
74Jeroen Keizer (Noord Netherlands)  
75Sagyndyk Myrzakhozhayev (Kazakhstan)0:05:11 
76Willem Klein Tijssink (Oost Netherlands)0:05:13 
77Dennis Eikelenboom (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:05:16 
78Eric Eisma (Noord Netherlands)0:05:21 
79Rens Pyfferoen (ZRTC Theo Middelkamp)0:05:41 
80Joan Eversdijk (ZRTC Theo Middelkamp)0:06:23 
81Joshua Edmondson (Great Britain)0:08:49 
82Grzegorz Haba (Poland)0:08:52 
83Bob van den Enden (Westland Wil Vooruit)0:09:12 
84Jelle van der Marel (Westland Wil Vooruit)0:09:17 
85Michael Kormann (Nordrhein-Westfalen)0:09:18 
86Brend van der Horst (Noord Netherlands)0:09:22 
87Joel Peter (Switzerland)0:09:28 
88Steven Lammertink (Oost Netherlands)0:09:37 
89Thomas Zwinkels (Westland Wil Vooruit)0:09:41 
90Jasper van Noort (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:09:43 
91Dmitriy Lukyanov (Kazakhstan)  
92Dennis Heering (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:09:44 
93Kim-Simon Nottebohm (Nordrhein-Westfalen)0:09:49 
94Rudy Botter (WRV de Peddelaars)0:09:53 
95Michiel Gielis (RABC/Oostende Noordzee)0:09:54 
96Martijn van den Belt (Oost Netherlands)0:09:56 
97Sven Göttlicher (Nordrhein-Westfalen)0:10:00 
98Fatih Keles (Turkey)0:10:01 
99Simon Decoster (RABC/Oostende Noordzee)0:10:02 
100André Krüger (Nordrhein-Westfalen)0:10:05 
101Fausto Hofland (Kumasol Vacansoleil)0:10:09 
102Florian Otto (Nordrhein-Westfalen)  
103Gijs Schefferlie (Midden Netherlands)0:10:11 
104Teun Goedhart (Noord Holland)0:10:12 
105Bart Schipper (AWV De Zwaluwen)0:10:18 
106Constantin Jux (Nordrhein-Westfalen)  
107Joeri Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)0:10:20 
108George van Koeveringe (ZRTC Theo Middelkamp)0:10:21 
109Martijn Don (Noord Holland)0:10:23 
110Joakim Zuidema (Noord Netherlands)0:10:25 
111Robin Bakker (Noord Holland)0:10:37 
112Alex van Ruijven (Westland Wil Vooruit)0:10:39 
113Tristan Sint Nicolaas (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:10:40 
114Brian Takasc (Germany)0:10:42 
115Salih Yerli (Turkey)0:10:51 
116Danny van der Sman (Restore Cycling Team)0:10:54 
117Mattias Vierstraete (RABC/Oostende Noordzee)0:10:59 
118Ivan Versteeg (WRV de Peddelaars)0:11:02 
119Nils Beukers (Westland Wil Vooruit)0:11:03 
120Viktor van den Branden (RABC/Oostende Noordzee)0:11:08 
121Kevin Van Staeyen (RABC/Oostende Noordzee)0:11:11 
122Mathijs Buzeijn (ZRTC Theo Middelkamp)0:11:55 
123Jochem Hoekstra (WRV de Peddelaars)0:13:50 
124Stefan Boeve (Oost Netherlands)0:14:09 
125Rochéz Harbers (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:14:20 
126Erwin Poldervaart (Midden Netherlands)0:14:22 
127Eddo Meeken (Noord Holland)0:14:32 
128Jaap Kooijman (De Jonge Renner)0:14:33 
129Jack de Koning (Restore Cycling Team)0:14:38 
130Timo de Vrijer (AWV De Zwaluwen)0:14:46 
131Nick van Dijke (Zuid-Oost Netherlands)0:14:48 
132Dennis Haanstra (Noord Netherlands)0:14:57 
133Robbie Gevers (Zuid-Oost Netherlands)0:16:20 
134Bart Vermue (ZRTC Theo Middelkamp)0:17:01 
135Jelle Donders (Lotto-Bodysol C.T.)0:17:13 
136Quido Berrens (Kumasol Vacansoleil)0:17:26 
137Ahmet Aydogdu (Turkey)0:17:49 
138Lex Meerman (ZRTC Theo Middelkamp)0:17:56 
139Robert de Jong (Midden Netherlands)0:19:27 
140Leon Hofman (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:19:32 
141Timur Tascan (Turkey)  
Back to top