Vos repeats as Holland Ladies Tour champion

Time bonus for stage win puts Vos past Wild into final leader's jersey

Tour’s don’t get much closer than the Holland Ladies Tour, with the event’s general classification winner decided by the placings of the final stage’s final sprint. Marianne Vos (Nederland Bloeit) claimed the stage victory, landing the race win as a result, after the Dutchwoman collected sprint time bonuses throughout the stage to close in on the race’s former leader.

Kirsten Wild (Cervelo Test Team) was the rider under attack from Vos on the final stage of their home Tour. Wild’s squad gave its all throughout the stage and launched her into a sprint against Vos for the stage victory, but the former world champion proved too quick.

In the final wash-up Vos finished three seconds ahead of Wild on general classification. Eleonora Van Dijk (HTC Columbia Women) finished a relatively distant third overall, 52 seconds behind Vos.

“Kirsten lost by three seconds today to Vos who swept the sprint bonus’ as well as the day’s stage,” said Cervelo’s sport director Jean Paul Van Poppel. “There was a breakaway of 12 riders that included Emilie Aubry. They had a maximum one minute gap but were finally brought back with 30 km to go by Nederland Bloeit. The team worked really well today and throughout the race. Kirsten did win the points classification, we won the team classification, two stages and finished with three riders in the top 10. So not a bad race, but unfortunately we missed the win.”

Full Results
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit3:07:16 
2Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team  
3Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team  
4Denise Zuckermandel (Ger) German National Team  
5Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
6Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL  
7Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team  
8Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women  
9Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women  
10Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team  
11Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK  
12Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
13Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK  
14Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
15Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team0:00:04 
16Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG  
17Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland  
18Denise Ramsden (Can) Canadian National Team  
19Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
20Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL  
21Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit  
22Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
23Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
24Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team  
25Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team  
26Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
27Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL  
28Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
29Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
30Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
31Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
32Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
33Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
34Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG  
35Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team  
36Melanie Wotsch (Ger) German National Team0:00:09 
37Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:00:10 
38Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
39Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel  
40Eefje Tabak (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel  
41Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
42Jarmila Machacova (Cze) Dolmans Landscaping Wielerteam  
43Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
44Ingeborg Kreuze (Ned) People Trust  
45Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
46Roxane Kneteman (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
47Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
48Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
49Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women  
50Erinne Willock (Can) Canadian National Team  
51Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
52Iris Slappendel (Ned) Cervelo Test Team  
53Anne Samplonius (Can) Canadian National Team  
54Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
55Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
56Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling UG  
57Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
58Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
59Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
60Lowri Bunn (GBr) Wales National Team  
61Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force  
62Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
63Janine Bubner (Ger) German National Team  
64Sigrid Kruizenga (Ned) Team Jan van Arckel  
65Bianca Van Den Hoek (Ned) Sram-WV Eemland  
66Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
67Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
68Esther Kortekaas (Ned) Team Jan van Arckel  
69Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
70Inge Klep (Ned) Redsun Cycling Team  
71Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
72Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
73Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor  
74Emma Crum (NZl) Team Tubanters  
75Amanda Miller (USA) USA Women Cycling Team0:00:18 
76Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL  
77Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit  
78Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit  
79Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women  
80Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:00:21 
81Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
82Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:00:25 
83Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
84Carmen Small (USA) USA Women Cycling Team0:00:37 
85Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:00:51 
86Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit0:00:58 
87Kim Wouters (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:01:07 
88Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK0:01:28 
89Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL0:00:10 
90Karen Fulton (NZl) Mixteam Het Snelle Wiel0:01:55 
91Linda Kroes (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
92Nathalie Jolink (Ned) Team Tubanters  
93Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
94Pippa Handley (GBr) Team Tubanters0:01:58 
95Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team0:02:31 
96Judith Jelsma (Ned) People Trust0:07:42 
97Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters0:07:54 
98Juliette Wigbold (Ned) People Trust  
99Sonja Boogaard (Ned) Rabo Lady Force  
100Kara Chesworth (GBr) Wales National Team  
101Tina Nielsen (Den) Restore Cycling / Ahoij  
102Silke Kogelman (Ned) People Trust  
103Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team0:13:25 
104Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:13:55 
105Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel0:14:51 
106Joukje Braam (Ned) People Trust  
107Linda Schepers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel  
108Hannah Rich (GBr) Wales National Team  
109Pelin Cizgin (Aut) Rabo Lady Force  
110Elise Van Hage (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
111Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
112Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
DNFHanka Kupfernagel (Ger) German National Team  
DNFJoelle Numainville (Can) Canadian National Team  
DNFLeah Guloien (Can) Canadian National Team  
DNFHeather Logan (Can) Canadian National Team  
DNFAlexandra Greenfield (GBr) Wales National Team  
DNFGiorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss  
DNFNoortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
DNFSamantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
DNFMiriam Lassche (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
DNSElke Gebhardt (Ger) Noris Cycling UG  
DNSTiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team  
DNSTrine Schmidt (Den) Hitec Products UCK  
DNSTone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK  
DNSJovana Krtinic (Srb) Rapha / Condor  
DNSManon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel  
Points
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit25pts
2Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team20 
3Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team16 
4Denise Zuckermandel (Ger) German National Team14 
5Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss12 
6Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL10 
7Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team9 
8Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women8 
9Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women7 
10Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team6 
11Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK5 
12Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team4 
13Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK3 
14Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam2 
15Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team1 
Sprint 1
1Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team3pts
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit2 
3Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team1 
Sprint 2
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit3pts
2Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team2 
3Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team1 
Young riders
1Denise Zuckermandel (Ger) German National Team3:07:16 
2Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women  
3Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK  
4Denise Ramsden (Can) Canadian National Team0:00:04 
5Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
6Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
7Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
8Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL  
9Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
10Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
11Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
12Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
13Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
14Melanie Wotsch (Ger) German National Team0:00:09 
15Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:00:10 
16Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
17Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel  
18Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
19Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
20Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
21Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
22Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
23Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
24Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
25Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
26Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
27Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
28Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force  
29Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
30Janine Bubner (Ger) German National Team  
31Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
32Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
33Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
34Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor  
35Emma Crum (NZl) Team Tubanters  
36Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL0:00:18 
37Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:00:21 
38Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
39Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:00:25 
40Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
41Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK0:01:28 
42Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL0:00:10 
43Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:01:55 
44Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team0:02:31 
45Silke Kogelman (Ned) People Trust0:07:54 
46Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team0:13:25 
47Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:13:55 
48Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel0:14:51 
49Hannah Rich (GBr) Wales National Team  
50Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
51Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
Teams
1Cervelo Test Team9:21:52 
2Leontien.NL0:00:04 
3HTC Columbia Women0:00:06 
4German National Team0:00:09 
5Mixteam Merida / Gauss0:00:10 
6Dolmans Landscaping Wielerteam  
7Redsun Cycling Team  
8Switzerland Women Cycling Team0:00:14 
9Noris Cycling UG  
10MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
11Sram-WV Eemland  
12Batavus Ladies Cycling Team0:00:16 
13Nederland Bloeit0:00:18 
14Canadian National Team0:00:20 
15Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:00:26 
16Team Jan van Arckel  
17USA Women Cycling Team0:00:51 
18Hitec Products UCK0:01:24 
19Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:02:05 
20Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:02:11 
21Mixteam Het Snelle Wiel0:03:08 
22Team Tubanters0:03:59 
23Rabo Lady Force0:08:10 
24Restore Cycling / Ahoij  
25People Trust0:15:42 
26Wales National Team0:22:51 
Final general classification
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit15:44:13 
2Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team0:00:03 
3Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women0:00:52 
4Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team0:01:02 
5Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:01:17 
6Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:01:20 
7Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit0:01:21 
8Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG0:01:28 
9Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team0:01:37 
10Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women0:01:39 
11Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
12Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team0:01:40 
13Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team0:01:50 
14Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:01:57 
15Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:01:58 
16Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL0:01:59 
17Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK0:02:01 
18Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL0:02:06 
19Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team0:02:09 
20Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women0:02:14 
21Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team0:02:15 
22Roxane Kneteman (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:02:21 
23Denise Ramsden (Can) Canadian National Team0:02:22 
24Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit0:02:24 
25Erinne Willock (Can) Canadian National Team0:02:27 
26Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL0:02:49 
27Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL0:02:50 
28Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:02:55 
29Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force0:03:03 
30Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:03:06 
31Denise Zuckermandel (Ger) German National Team0:03:09 
32Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK0:03:13 
33Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:03:23 
34Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:03:29 
35Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
36Iris Slappendel (Ned) Cervelo Test Team0:03:35 
37Melanie Wotsch (Ger) German National Team0:03:36 
38Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling UG0:03:50 
39Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL0:04:05 
40Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:04:13 
41Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:04:23 
42Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:04:27 
43Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:04:33 
44Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:04:34 
45Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:04:35 
46Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:04:37 
47Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:04:38 
48Ingeborg Kreuze (Ned) People Trust  
49Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force0:04:39 
50Amanda Miller (USA) USA Women Cycling Team0:04:44 
51Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:04:46 
52Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
53Emma Crum (NZl) Team Tubanters0:04:55 
54Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit0:04:56 
55Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland0:05:03 
56Carmen Small (USA) USA Women Cycling Team0:05:06 
57Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:05:19 
58Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:05:24 
59Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij0:05:34 
60Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:05:42 
61Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:05:47 
62Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:06:03 
63Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:06:05 
64Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:06:39 
65Bianca Van Den Hoek (Ned) Sram-WV Eemland0:06:42 
66Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team0:06:46 
67Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG0:06:56 
68Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
69Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:07:05 
70Nathalie Jolink (Ned) Team Tubanters0:07:06 
71Inge Klep (Ned) Redsun Cycling Team0:07:13 
72Jarmila Machacova (Cze) Dolmans Landscaping Wielerteam0:07:35 
73Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel0:07:39 
74Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:08:10 
75Pippa Handley (GBr) Team Tubanters0:08:19 
76Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:08:25 
77Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK0:08:32 
78Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit0:09:20 
79Eefje Tabak (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:09:31 
80Esther Kortekaas (Ned) Team Jan van Arckel  
81Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:10:40 
82Juliette Wigbold (Ned) People Trust0:11:31 
83Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling / Ahoij0:11:44 
84Kim Wouters (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:12:27 
85Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:12:43 
86Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:12:56 
87Kara Chesworth (GBr) Wales National Team0:12:59 
88Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor0:13:13 
89Judith Jelsma (Ned) People Trust0:13:26 
90Sigrid Kruizenga (Ned) Team Jan van Arckel0:13:33 
91Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women0:13:39 
92Anne Samplonius (Can) Canadian National Team0:14:17 
93Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters0:14:18 
94Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:15:05 
95Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:15:36 
96Sonja Boogaard (Ned) Rabo Lady Force0:15:45 
97Linda Kroes (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:16:10 
98Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team0:16:49 
99Janine Bubner (Ger) German National Team0:18:07 
100Karen Fulton (NZl) Mixteam Het Snelle Wiel0:18:41 
101Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:18:50 
102Elise Van Hage (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:19:59 
103Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:20:11 
104Silke Kogelman (Ned) People Trust0:20:57 
105Joukje Braam (Ned) People Trust0:22:10 
106Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel0:28:20 
107Lowri Bunn (GBr) Wales National Team0:28:21 
108Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:28:52 
109Hannah Rich (GBr) Wales National Team0:29:28 
110Tina Nielsen (Den) Restore Cycling / Ahoij0:31:29 
111Linda Schepers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:37:51 
112Pelin Cizgin (Aut) Rabo Lady Force0:45:43 
Points classification
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit121pts
2Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team117 
3Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team70 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team68 
5Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss58 
6Denise Zuckermandel (Ger) German National Team38 
7Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women31 
8Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK31 
9Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit31 
10Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi23 
11Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL21 
12Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam18 
13Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL18 
14Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team15 
15Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team13 
16Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team8 
17Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women8 
18Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit8 
19Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women7 
20Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit7 
21Erinne Willock (Can) Canadian National Team7 
22Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team6 
23Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss5 
24Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK5 
25Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG4 
26Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL4 
27Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women3 
28Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team3 
29Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland2 
30Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG1 
31Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL1 
32Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team1 
Sprints classification
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team15pts
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit13 
3Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss6 
4Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss6 
5Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team4 
6Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team4 
7Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team4 
8Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team3 
9Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi3 
10Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam3 
11Denise Zuckermandel (Ger) German National Team1 
12Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit1 
13Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL1 
Young riders classification
1Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women15:45:52 
2Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:00:18 
3Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:00:19 
4Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL0:00:27 
5Denise Ramsden (Can) Canadian National Team0:00:43 
6Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL0:01:10 
7Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force0:01:24 
8Denise Zuckermandel (Ger) German National Team0:01:30 
9Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK0:01:34 
10Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:01:44 
11Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:01:50 
12Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
13Melanie Wotsch (Ger) German National Team0:01:57 
14Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL0:02:26 
15Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:02:34 
16Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:02:44 
17Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:02:48 
18Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:02:55 
19Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:02:56 
20Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:02:58 
21Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force0:03:00 
22Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:03:07 
23Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
24Emma Crum (NZl) Team Tubanters0:03:16 
25Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:03:40 
26Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:03:45 
27Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij0:03:55 
28Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:04:24 
29Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:04:26 
30Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:05:00 
31Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team0:05:07 
32Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:05:17 
33Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:05:26 
34Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel0:06:00 
35Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:06:31 
36Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:06:46 
37Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK0:06:53 
38Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:09:01 
39Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:11:04 
40Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:11:17 
41Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor0:11:34 
42Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:13:26 
43Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:13:57 
44Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team0:15:10 
45Janine Bubner (Ger) German National Team0:16:28 
46Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:17:11 
47Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:18:32 
48Silke Kogelman (Ned) People Trust0:19:18 
49Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel0:26:41 
50Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:27:13 
51Hannah Rich (GBr) Wales National Team0:27:49 
Teams classification
1Cervelo Test Team47:15:42 
2HTC Columbia Women0:01:24 
3Nederland Bloeit0:01:31 
4Canadian National Team0:02:45 
5Mixteam Merida / Gauss0:02:51 
6Leontien.NL0:03:11 
7Noris Cycling UG0:03:43 
8Redsun Cycling Team0:04:06 
9German National Team0:04:28 
10Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:05:56 
11Batavus Ladies Cycling Team0:06:35 
12Hitec Products UCK0:07:03 
13Dolmans Landscaping Wielerteam0:07:28 
14USA Women Cycling Team0:08:33 
15MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:10:52 
16Switzerland Women Cycling Team0:11:28 
17Sram-WV Eemland0:13:06 
18Team Tubanters0:13:43 
19Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:14:11 
20Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:15:33 
21Rabo Lady Force0:20:15 
22Team Jan van Arckel0:21:40 
23People Trust0:25:40 
24Restore Cycling / Ahoij0:30:18 
25Mixteam Het Snelle Wiel0:30:45 
26Wales National Team0:43:23 

 

Related Articles

Back to top