Wild bests Vos in sprint

Bronzini third in fast finish

Cervelo's Kirsten Wild won the fourth stage of the Holland Ladies Tour from a bunch sprint at the end of the 97 kilometer stage in Diepenheim.  Marianne Vos (Nederland Bloeit) took second ahead of Giorgia Bronzini (Mixteam Merida/Gauss).

The win put Wild fourth on GC, 18 seconds down from race leader Martine Bras (NED - Mixteam Merida/Gauss), while Vos is one second further back in fifth.

"I am really happy to win a stage here in my home race against the best sprinters in the world. Everything had to go perfect and today was that day," said Wild.

“The breakaway was a good situation for us today as it included Sarah Düster, one of the highest ranked GC riders in the group and then everything came together and we were prepared for the sprint,” she continued. “Sarah and Charlotte Becker did a perfect lead out. I came pretty early to the front with 275 meters to go but I was able to hold it.

The day's breakaway never got a huge gap on the field, with the teams of the top sprinters hoping to gain valuable time bonuses to move closer to the race lead.

Tomorrow will see split stages in the town of Rijssen. An 80.4 kilometer morning stage will be followed by the normally decisive 15.6 kilometer time trial in the afternoon.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team2:18:12 
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit  
3Giorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss  
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team  
5Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team  
6Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL  
7Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women  
8Denise Zuckermandel (Ger) German National Team  
9Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit  
10Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team  
11Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit  
12Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK  
13Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
14Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit  
15Joelle Numainville (Can) Canadian National Team  
16Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team  
17Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG  
18Judith Jelsma (Ned) People Trust  
19Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team  
20Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL  
21Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team  
22Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland  
23Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL  
24Denise Ramsden (Can) Canadian National Team  
25Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
26Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
27Juliette Wigbold (Ned) People Trust  
28Ingeborg Kreuze (Ned) People Trust  
29Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team  
30Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
31Elise Van Hage (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
32Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
33Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
34Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women  
35Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team  
36Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women  
37Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
38Melanie Wotsch (Ger) German National Team  
39Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
40Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
41Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
42Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
43Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
44Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK  
45Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team  
46Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women  
47Roxane Kneteman (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
48Bianca Van Den Hoek (Ned) Sram-WV Eemland  
49Iris Slappendel (Ned) Cervelo Test Team  
50Silke Kogelman (Ned) People Trust  
51Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women  
52Joukje Braam (Ned) People Trust  
53Elke Gebhardt (Ger) Noris Cycling UG  
54Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
55Karin Truijen (Ned) Team Tubanters  
56Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
57Alexandra Greenfield (GBr) Wales National Team  
58Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
59Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
60Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team  
61Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team  
62Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
63Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG  
64Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit  
65Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
66Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
67Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
68Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL  
69Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
70Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
71Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
72Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
73Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
74Esther Kortekaas (Ned) Team Jan van Arckel  
75Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
76Irene Tesink (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
77Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team  
78Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
79Heather Logan (Can) Canadian National Team  
80Eefje Tabak (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel  
81Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
82Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
83Janine Bubner (Ger) German National Team  
84Hannah Rich (GBr) Wales National Team  
85Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL  
86Lowri Bunn (GBr) Wales National Team  
87Pippa Handley (GBr) Team Tubanters  
88Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
89Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
90Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
91Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force  
92Kim Wouters (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel  
93Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
94Kara Chesworth (GBr) Wales National Team  
95Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
96Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
97Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit  
98Sonja Boogaard (Ned) Rabo Lady Force  
99Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
100Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
101Kim Banga (Ned) Rabo Lady Force  
102Imke Hartogs (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel  
103Emma Crum (NZl) Team Tubanters  
104Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters  
105Nathalie Jolink (Ned) Team Tubanters  
106Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK  
107Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
108Erinne Willock (Can) Canadian National Team  
109Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel  
110Leah Guloien (Can) Canadian National Team  
111Noortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
112Linda Kroes (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
113Jarmila Machacova (Cze) Dolmans Landscaping Wielerteam  
114Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor  
115Linda Schepers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel  
116Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling UG  
117Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel  
118Amanda Miller (USA) USA Women Cycling Team  
119Sigrid Kruizenga (Ned) Team Jan van Arckel  
120Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK  
121Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
122Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK  
123Inge Klep (Ned) Redsun Cycling Team  
124Karen Fulton (NZl) Mixteam Het Snelle Wiel  
125Tina Nielsen (Den) Restore Cycling / Ahoij  
126Miriam Lassche (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
127Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team  
128Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
129Carmen Small (USA) USA Women Cycling Team  
130Anne Samplonius (Can) Canadian National Team  
131Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women  
132Pelin Cizgin (Aut) Rabo Lady Force0:03:22 
133Samantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:10:27 
134Manon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel  
135Jovana Krtinic (Srb) Rapha / Condor0:13:14 
HDAmanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:14:19 
HDTrieneke Fokkens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
HDOlivia Koster (Ned) Team Jan van Arckel  
HDMelissa Slewe (Ned) Sram-WV Eemland  
HDAngharrad Mason (GBr) Wales National Team  
DNFKatie Fearnehough (GBr) Rapha / Condor  
DNFAmy Bradley (Aus) Rapha / Condor  
DNFBritt Jansen (Ned) Team Tubanters  
DNFErica Broekema (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
DNSAnne De Wildt (Ned) Leontien.NL  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team25 pts
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit20 
3Giorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss16 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team14 
5Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team12 
6Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL10 
7Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women9 
8Denise Zuckermandel (Ger) German National Team8 
9Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit7 
10Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team6 
11Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit5 
12Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK4 
13Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team3 
14Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit2 
15Joelle Numainville (Can) Canadian National Team1 
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team3 pts
2Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team2 
3Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team3 pts
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit2 
3Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit1 
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL2:18:12 
2Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women  
3Denise Zuckermandel (Ger) German National Team  
4Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team  
5Joelle Numainville (Can) Canadian National Team  
6Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL  
7Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL  
8Denise Ramsden (Can) Canadian National Team  
9Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team  
10Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
11Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
12Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
13Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women  
14Melanie Wotsch (Ger) German National Team  
15Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
16Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
17Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
18Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
19Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
20Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK  
21Silke Kogelman (Ned) People Trust  
22Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
23Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
24Alexandra Greenfield (GBr) Wales National Team  
25Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
26Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
27Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team  
28Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
29Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
30Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
31Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
32Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
33Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
34Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
35Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
36Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team  
37Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
38Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
39Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
40Janine Bubner (Ger) German National Team  
41Hannah Rich (GBr) Wales National Team  
42Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
43Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
44Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force  
45Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
46Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
47Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
48Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
49Emma Crum (NZl) Team Tubanters  
50Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
51Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel  
52Noortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
53Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor  
54Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel  
55Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK  
56Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland  
57Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK  
58Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
59Samantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:10:27 
60Manon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nederland Bloeit6:54:36 
2Redsun Cycling Team  
3Leontien.NL  
4People Trust  
5Mixteam Merida / Gauss  
6HTC Columbia Women  
7Cervelo Test Team  
8German National Team  
9Batavus Ladies Cycling Team  
10Lotto Ladies Team  
11Canadian National Team  
12Noris Cycling UG  
13Sram-WV Eemland  
14Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
15USA Women Cycling Team  
16Switzerland Women Cycling Team  
17Hitec Products UCK  
18MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team  
19Dolmans Landscaping Wielerteam  
20Restore Cycling / Ahoij  
21Rabo Lady Force  
22Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
23Wales National Team  
24Team Tubanters  
25Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
26Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
27Mixteam Het Snelle Wiel  
28Team Jan van Arckel  
General classification after stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss10:22:35 
2Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:00:07 
3Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:00:13 
4Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team0:00:18 
5Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:00:19 
6Giorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss0:00:39 
7Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women0:00:40 
8Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team0:00:44 
9Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
10Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:00:47 
11Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team  
12Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team0:00:49 
13Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL  
14Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women  
15Denise Zuckermandel (Ger) German National Team0:00:50 
16Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL  
17Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit  
18Joelle Numainville (Can) Canadian National Team  
19Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit  
20Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK  
21Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL  
22Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit  
23Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team  
24Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women  
25Denise Ramsden (Can) Canadian National Team  
26Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
27Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
28Iris Slappendel (Ned) Cervelo Test Team  
29Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team  
30Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
31Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women  
32Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team  
33Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women  
34Juliette Wigbold (Ned) People Trust  
35Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL  
36Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team  
37Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team  
38Roxane Kneteman (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
39Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
40Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit  
41Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG  
42Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team  
43Carmen Small (USA) USA Women Cycling Team  
44Amanda Miller (USA) USA Women Cycling Team  
45Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team0:01:16 
46Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:01:19 
47Melanie Wotsch (Ger) German National Team  
48Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
49Ingeborg Kreuze (Ned) People Trust  
50Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team  
51Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
52Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK  
53Elke Gebhardt (Ger) Noris Cycling UG  
54Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
55Karin Truijen (Ned) Team Tubanters  
56Alexandra Greenfield (GBr) Wales National Team  
57Heather Logan (Can) Canadian National Team  
58Pippa Handley (GBr) Team Tubanters  
59Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
60Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
61Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
62Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
63Erinne Willock (Can) Canadian National Team  
64Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
65Nathalie Jolink (Ned) Team Tubanters  
66Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling UG  
67Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland0:01:31 
68Judith Jelsma (Ned) People Trust  
69Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
70Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
71Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
72Elise Van Hage (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
73Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
74Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
75Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
76Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL  
77Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
78Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
79Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
80Emma Crum (NZl) Team Tubanters  
81Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team  
82Kara Chesworth (GBr) Wales National Team  
83Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force  
84Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK  
85Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK  
86Joukje Braam (Ned) People Trust0:01:47 
87Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:01:48 
88Kim Banga (Ned) Rabo Lady Force  
89Sonja Boogaard (Ned) Rabo Lady Force  
90Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:02:02 
91Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:02:04 
92Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:02:09 
93Bianca Van Den Hoek (Ned) Sram-WV Eemland0:02:10 
94Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:02:14 
95Inge Klep (Ned) Redsun Cycling Team0:02:22 
96Eefje Tabak (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:02:31 
97Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
98Noortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
99Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters0:02:59 
100Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:03:02 
101Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:03:43 
102Jarmila Machacova (Cze) Dolmans Landscaping Wielerteam0:04:13 
103Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel0:04:17 
104Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:04:20 
105Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG0:05:30 
106Leah Guloien (Can) Canadian National Team0:06:01 
107Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:06:11 
108Esther Kortekaas (Ned) Team Jan van Arckel0:06:28 
109Kim Wouters (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:06:38 
110Silke Kogelman (Ned) People Trust0:07:44 
111Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel0:08:18 
112Sigrid Kruizenga (Ned) Team Jan van Arckel0:08:31 
113Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling / Ahoij0:08:39 
114Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
115Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
116Hannah Rich (GBr) Wales National Team  
117Irene Tesink (Ned) Restore Cycling / Ahoij0:09:12 
118Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK  
119Imke Hartogs (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:09:14 
120Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:09:17 
121Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women0:09:39 
122Linda Kroes (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:09:55 
123Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor0:10:10 
124Anne Samplonius (Can) Canadian National Team0:12:45 
125Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:12:53 
126Janine Bubner (Ger) German National Team0:13:11 
127Karen Fulton (NZl) Mixteam Het Snelle Wiel0:13:52 
128Miriam Lassche (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:14:35 
129Linda Schepers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel0:16:03 
130Pelin Cizgin (Aut) Rabo Lady Force0:16:15 
131Tina Nielsen (Den) Restore Cycling / Ahoij0:17:15 
132Manon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel0:18:11 
133Lowri Bunn (GBr) Wales National Team0:24:35 
134Samantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:26:32 
135Jovana Krtinic (Srb) Rapha / Condor0:38:24 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit67 pts
2Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team64 
3Giorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss47 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team46 
5Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women38 
6Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team38 
7Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss34 
8Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit27 
9Denise Zuckermandel (Ger) German National Team24 
10Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team23 
11Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women21 
12Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL21 
13Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi20 
14Joelle Numainville (Can) Canadian National Team19 
15Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK18 
16Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam16 
17Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women8 
18Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team8 
19Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit8 
20Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit7 
21Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team6 
22Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team3 
23Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland2 
24Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL2 
25Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team9 pts
2Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss6 
3Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss6 
4Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit6 
5Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team4 
6Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team4 
7Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team3 
8Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi3 
9Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam3 
10Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit1 
11Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL1 
12Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women1 
13Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi10:22:42 
2Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss0:00:37 
3Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL0:00:42 
4Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women  
5Denise Zuckermandel (Ger) German National Team0:00:43 
6Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL  
7Joelle Numainville (Can) Canadian National Team  
8Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL  
9Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team  
10Denise Ramsden (Can) Canadian National Team  
11Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars  
12Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force  
13Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women  
14Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team  
15Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team  
16Melanie Wotsch (Ger) German National Team0:01:12 
17Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
18Desiree Ehrler (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
19Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK  
20Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
21Alexandra Greenfield (GBr) Wales National Team  
22Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
23Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
24Emilie Aubry (Swi) Cervelo Test Team  
25Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi  
26Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam  
27Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam0:01:24 
28Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland Women Cycling Team  
29Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
30Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG  
31Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  
32Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
33Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss  
34Emma Crum (NZl) Team Tubanters  
35Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team  
36Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force  
37Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK  
38Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK  
39Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:01:41 
40Sandra Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:01:55 
41Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:01:57 
42Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:02:07 
43Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij0:02:24 
44Noortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij  
45Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:02:55 
46Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:03:36 
47Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel0:04:10 
48Emily Collins (NZl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:04:13 
49Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:06:04 
50Silke Kogelman (Ned) People Trust0:07:37 
51Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel0:08:11 
52Martina Weiss (Swi) Switzerland Women Cycling Team0:08:32 
53Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team  
54Hannah Rich (GBr) Wales National Team  
55Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland0:09:10 
56Corrine Hall (GBr) Rapha / Condor0:10:03 
57Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:12:46 
58Janine Bubner (Ger) German National Team0:13:04 
59Manon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel0:18:04 
60Samantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:26:25 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mixteam Merida / Gauss31:09:38 
2Nederland Bloeit0:00:34 
3Cervelo Test Team  
4Redsun Cycling Team  
5USA Women Cycling Team0:00:35 
6Leontien.NL0:00:37 
7HTC Columbia Women  
8Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi0:01:01 
9German National Team0:01:06 
10Canadian National Team  
11Noris Cycling UG  
12Dolmans Landscaping Wielerteam0:01:17 
13Lotto Ladies Team0:01:18 
14Team Tubanters0:01:35 
15People Trust0:01:47 
16Hitec Products UCK  
17Batavus Ladies Cycling Team  
18Dura Vermeer Ladies Cycling Team0:02:04 
19Switzerland Women Cycling Team0:02:16 
20Rabo Lady Force  
21Hepro Kunststof Kozijnen NWVG0:03:13 
22Sram-WV Eemland0:03:35 
23MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team0:03:50 
24Wales National Team0:09:36 
25Team Jan van Arckel0:11:23 
26Restore Cycling / Ahoij0:11:38 
27Mixteam Het Snelle Wiel0:14:17 
28Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars0:19:43 

 

Back to top