Healthy Ageing Tour: Van Dijk wins time trial

Klein takes race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ellen van Dijk (Ned) Trek - Segafredo0:19:30 
2Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing0:00:02 
3Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:13 
4Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling0:00:39 
5Kirsten Wild (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:00:44 
6Alice Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing  
7Lisa Brennauer (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:00:51 
8Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:53 
9Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling0:01:05 
10Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam0:01:26 
11Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain  
12Jolien D'Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam0:01:28 
13Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:01:30 
14Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling0:01:33 
15Lotta Lepistö (Fin) Trek - Segafredo0:01:38 
16Karlijn Swinkels (Ned) National Team Nederland0:01:39 
17Britt Knaven (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:01:40 
18Louise Hansen (Den) Team Virtu Cycling0:01:45 
19Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland0:01:51 
20Aafke Soet (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:01:54 
21Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel0:01:55 
22Romy Kasper (Ger) National Team Germany  
23Stine Borgli (Nor) National Team Norway0:01:57 
24Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg0:01:59 
25Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:02:02 
26Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram Racing0:02:05 
27Kathrin Hammes (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:02:10 
28Nina Kessler (Ned) Regioteam Noord-Holland0:02:11 
29Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg  
30Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain  
31Maaike Boogaard (Ned) National Team Nederland  
32Line Marie Gulliksen (Nor) National Team Norway0:02:13 
33Manon De Boer (Ned) NWVG - Uplus0:02:14 
34Rotem Gafinovitz (Isr) Canyon-Sram Racing0:02:22 
35Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:02:24 
36Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland  
37Kylie Waterreus (Ned) National Team Nederland0:02:25 
38Nienke Wasmus (Ned) Biehler Pro Cycling0:02:29 
39Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling0:02:30 
40Susanne Andersen (Nor) National Team Norway  
41Marta Jaskulska (Pol) National Team Poland  
42Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain0:02:32 
43Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes0:02:33 
44Trixi Worrack (Ger) Trek - Segafredo  
45Loes Adegeest (Ned) Parkhotel Valkenburg0:02:36 
46Jesse Vandenbulcke (Bel) National Team Belgium0:02:43 
47Laura Süßemilch (Ger) National Team Germany0:02:44 
48Maria van 'T Geloof (Ned) National Team Nederland0:02:49 
49Saartje Vandenbroucke (Bel) National Team Belgium  
50Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling0:02:51 
51Dorothea Heitzmann (Ger) National Team Germany  
52Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe0:02:52 
53Henrietta Colborne (GBr) Biehler Pro Cycling0:02:54 
54Inez Beijer (Ned) SWABO  
55Letizia Paternoster (Ita) Trek - Segafredo0:02:55 
56Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe  
57Weronika Humelt (Pol) National Team Poland0:02:57 
58Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT0:03:01 
59Anna Docherty (GBr) National Team Great Britain  
60Mathea Neijmeijer (Ned) Team Drenthe0:03:02 
61Ane Santesteban Gonzalez (Spa) WNT-Rotor Pro Cycling0:03:03 
62Eva Bijwaard (Ned) SWABO0:03:06 
63Shari Bossuyt (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:03:11 
64Merel Hofman (Ned) Biehler Pro Cycling0:03:12 
65Julia Soek (Ned) National Team Nederland0:03:15 
66Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products - Birk Sport0:03:16 
67Yva Geluk (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT0:03:17 
68Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling0:03:24 
69Julie Solvang (Nor) Hitec Products - Birk Sport0:03:31 
70Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:03:33 
71Birgitte Ravndal (Nor) National Team Norway0:03:41 
72Vibeke Lystad (Nor) National Team Norway0:03:45 
73Anna Plichta (Pol) Trek - Segafredo  
74Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) NWVG - Uplus0:03:48 
75Ilse Miltenburg (Ned) Restore Cycling Team0:03:55 
76Lone Meertens (Bel) National Team Belgium  
77Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium  
78Anna Sagan (Pol) National Team Poland0:03:56 
79Gwenno Hughes (GBr) Regioteam Noord-Holland0:04:00 
80Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg  
81Teuntje Beekhuis (Ned) Biehler Pro Cycling0:04:01 
82Floor Weerink (Ned) Team Drenthe0:04:04 
83Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:04:06 
84Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg  
85Katharina Hechler (Ger) National Team Germany0:04:07 
86Dorota Przezak (Pol) National Team Poland0:04:09 
87Hanneke De Goeje (Ned) SWABO0:04:13 
88Elyse Fraser (NZl) Equano-Wase Zon CT0:04:17 
89Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG - Uplus  
90Lucy Garner (GBr) Hitec Products - Birk Sport0:04:18 
91Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel0:04:25 
92Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel0:04:27 
93Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo  
94Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
95Fien Delbaere (Bel) National Team Belgium0:04:28 
96Rixt Hoogland (Ned) NWVG - Uplus0:04:44 
97Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:04:50 
98Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:05:11 
99Gaia Tortolina (Ita) Equano-Wase Zon CT0:05:44 
100Aranka Lisanne Berends (Spa) Merida - Adelaar Ladies CT0:05:48 
101Daniela Gaß (Ger) Equano-Wase Zon CT0:05:51 
102Amalie Lutro (Nor) Hitec Products - Birk Sport0:07:47 
103Kaja Rysz (Pol) National Team Poland0:09:53 
DNSChanella Stougje (Ned) Hitec Products - Birk Sport  
DNSMarta Tagliaferro (Ita) Hitec Products - Birk Sport  
DNSMelanie Klement (Ned) Biehler Pro Cycling  
DNSMaartje De Boer (Ned) Regioteam Noord-Holland  
General classification after stage 4a
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing9:22:30 
2Ellen van Dijk (Ned) Trek - Segafredo0:00:08 
3Kirsten Wild (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:00:41 
4Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:57 
5Alice Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing0:01:01 
6Lotta Lepistö (Fin) Trek - Segafredo0:01:29 
7Jolien D'Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam  
8Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam0:01:31 
9Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg0:02:04 
10Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling0:02:33 
11Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain0:02:41 
12Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling0:02:44 
13Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling0:03:11 
14Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain0:03:13 
15Lisa Brennauer (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:05:19 
16Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:05:21 
17Romy Kasper (Ger) National Team Germany0:06:06 
18Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling0:06:09 
19Nina Kessler (Ned) Regioteam Noord-Holland0:06:38 
20Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain  
21Susanne Andersen (Nor) National Team Norway0:06:55 
22Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:07:39 
23Julia Soek (Ned) National Team Nederland0:07:42 
24Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products - Birk Sport0:07:43 
25Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel0:07:52 
26Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland0:07:58 
27Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:08:16 
28Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg0:08:25 
29Line Marie Gulliksen (Nor) National Team Norway0:08:29 
30Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling0:08:48 
31Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe0:08:57 
32Letizia Paternoster (Ita) Trek - Segafredo0:09:06 
33Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling0:09:29 
34Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo0:10:45 
35Britt Knaven (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:10:56 
36Louise Hansen (Den) Team Virtu Cycling0:11:01 
37Karlijn Swinkels (Ned) National Team Nederland0:11:15 
38Kylie Waterreus (Ned) National Team Nederland0:12:01 
39Saartje Vandenbroucke (Bel) National Team Belgium0:12:33 
40Nienke Wasmus (Ned) Biehler Pro Cycling0:14:30 
41Rotem Gafinovitz (Isr) Canyon-Sram Racing0:14:31 
42Marta Jaskulska (Pol) National Team Poland0:14:43 
43Laura Süßemilch (Ger) National Team Germany0:14:45 
44Trixi Worrack (Ger) Trek - Segafredo0:14:51 
45Julie Solvang (Nor) Hitec Products - Birk Sport0:15:40 
46Maria van 'T Geloof (Ned) National Team Nederland0:15:44 
47Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium0:15:56 
48Teuntje Beekhuis (Ned) Biehler Pro Cycling0:16:02 
49Anna Plichta (Pol) Trek - Segafredo0:16:03 
50Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg0:16:07 
51Lucy Garner (GBr) Hitec Products - Birk Sport0:16:17 
52Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:16:19 
53Fien Delbaere (Bel) National Team Belgium0:16:37 
54Stine Borgli (Nor) National Team Norway0:17:17 
55Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram Racing0:17:25 
56Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland0:17:44 
57Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes0:17:53 
58Jesse Vandenbulcke (Bel) National Team Belgium0:18:03 
59Inez Beijer (Ned) SWABO0:18:14 
60Weronika Humelt (Pol) National Team Poland0:18:17 
61Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT0:18:21 
62Eva Bijwaard (Ned) SWABO0:18:26 
63Merel Hofman (Ned) Biehler Pro Cycling0:18:32 
64Henrietta Colborne (GBr) Biehler Pro Cycling0:18:34 
65Yva Geluk (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT0:18:37 
66Loes Adegeest (Ned) Parkhotel Valkenburg0:18:38 
67Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:18:53 
68Ane Santesteban Gonzalez (Spa) WNT-Rotor Pro Cycling0:18:55 
69Gwenno Hughes (GBr) Regioteam Noord-Holland0:19:20 
70Dorota Przezak (Pol) National Team Poland0:19:29 
71Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg0:19:52 
72Katharina Hechler (Ger) National Team Germany0:19:59 
73Aafke Soet (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:20:53 
74Kathrin Hammes (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:21:09 
75Maaike Boogaard (Ned) National Team Nederland0:21:10 
76Manon De Boer (Ned) NWVG - Uplus0:21:13 
77Daniela Gaß (Ger) Equano-Wase Zon CT0:21:31 
78Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
79Dorothea Heitzmann (Ger) National Team Germany0:21:50 
80Anna Docherty (GBr) National Team Great Britain0:22:00 
81Shari Bossuyt (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:22:25 
82Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe0:22:26 
83Mathea Neijmeijer (Ned) Team Drenthe0:22:33 
84Vibeke Lystad (Nor) National Team Norway0:22:44 
85Ilse Miltenburg (Ned) Restore Cycling Team0:22:54 
86Lone Meertens (Bel) National Team Belgium  
87Anna Sagan (Pol) National Team Poland0:22:55 
88Floor Weerink (Ned) Team Drenthe0:23:03 
89Hanneke De Goeje (Ned) SWABO0:23:12 
90Elyse Fraser (NZl) Equano-Wase Zon CT0:23:16 
91Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG - Uplus  
92Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel0:23:26 
93Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
94Amalie Lutro (Nor) Hitec Products - Birk Sport0:23:27 
95Rixt Hoogland (Ned) NWVG - Uplus0:23:43 
96Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:23:49 
97Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel0:23:56 
98Gaia Tortolina (Ita) Equano-Wase Zon CT0:24:43 
99Aranka Lisanne Berends (Spa) Merida - Adelaar Ladies CT0:24:47 
100Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:29:21 
101Kaja Rysz (Pol) National Team Poland0:29:24 
102Birgitte Ravndal (Nor) National Team Norway0:30:48 
103Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) NWVG - Uplus0:31:10 
Back to top