TechPowered By

More tech

Giger and Bresset win Guiyang Invitational

By:
Cycling News

Some of world's best mountain bikers compete in China

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Fabian Giger (Swi) 1:29:09  
2 Michal Lami (Svk) 0:00:07  
3 Martin Gujan (Swi) 0:00:13  
4 Raphael Gagne (Can) 0:00:36  
5 Emil Lindgren (Swe) 0:00:48  
6 Matthias Wengelin (Swe) 0:01:24  
7 Calle Friberg (Swe) 0:03:44  
8 Fabian Rabensteiner (Ita) 0:04:53  
9 Nicola Rohrbach (Swi) 0:05:38  
10 Andrea Righettini (Ita) 0:07:23  
11 Sondre Kristiansen (Nor) 0:08:31  
12 David Fletcher (GBr) 0:09:00  
13 Carl Jones (NZl) 0:09:42  
14 Rourke Croeser (RSA) 0:10:38  
15 Antoine Caron (Can) 0:11:01  
16 Patrick Lüthi (Swi) 0:12:05  
17 Robert Wardell (GBr) 0:12:20  
18 Faraz Shokri (IRI)    
19 Jozef Bebcak (Svk)    
20 Parviz Mardani (IRI)    
21 Ulisse Fieschi (Swi)    
22 Boris Cara (Bel)    
23 Joseph Maloney (USA)    
24 Marcos Escarcega (Mex)    
25 Keerati Sukprasart (Tha)    
26 Urban Ferencak (Slo)    
27 Tawatchai Jeeradechatam (Tha)    
28 Fredrik Fang Liland (Nor)    
29 Patricio Andres Campbell Vilches (Chi)    
30 Yannick Lincoln (Mri)    
31 Rien Terpstra (Ned)    
32 Samuel Shaw (NZl)    
33 Myagmarsuren Baasankhuu (Mgl)    
34 Milo Pilski (Cro)    
35 José Juan Escarcega (Mex)    
36 Sandi Bažon (Cro)    
37 Demir Mulic MNE    
38 Javier Andres Fiallo Alcazar (Ecu)    
39 Narayan Gopal Maharjan (Nep)    
40 Bengareth Roff (GBr)    
41 Vasile Capusceac (Mda)    
42 Paolo Rigo (Cro)    
43 Paul Rodenbach (RSA)    
44 William Bjergfelt (GBr)    
45 Samson Gichuru (Ken)    
46 Pavao Roset (Cro)    
47 Xinjun Liu (Chn)    
48 Besik Gavasheli (Geo)    
49 Sébastien Tyack (Mri)    
50 Bingcheng Gu (Chn)    
51 Mendbayar Ulambayar (Mgl)    
52 Rajkumar Shrestha (Nep)    
53 Bing Yang (Chn)    
54 Ha The Long (Vie)    
55 Cédric Passée (Mri)    
56 Emir Ramovic MNE    
57 Boban Despotovic MNE    
58 Iulian Braicov (Mda)    
59 Siyu Yang (Chn)    
60 Weipeng Chai (Chn)    
61 Yangyang He (Chn)    
62 Andrei Sobennicov (Mda)    
63 Zhiqiang Duan (Chn)    
64 Xiaolong Sun (Chn)    
65 Marcos Santiago Padilla Goveo (Ecu)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julie Bresset (Fra) 1:34:15  
2 Katrin Leumann (Swi) 0:01:09  
3 Blaza Klemencic (Slo) 0:03:16  
4 Yue Bai (Chn) 0:04:26  
5 Daniela Campuzano (Mex) 0:05:28  
6 Perrine Clauzel (Fra) 0:09:05  
7 Jovana Crnogorac (Srb) 0:09:27  
8 Sarah Koba (Swi) 0:10:37  
9 Fernanda Castro (Chi) 0:12:31  
10 Diana Espinoza (Ecu) 0:12:50  
11 Melanie Alexander (GBr) 0:13:41  
12 Katherine O'neill (NZl)    
13 Zhuanzhuan Ye (Chn)    
14 Ashleigh Parker-Moffatt (RSA)    
15 Joana Filipa Oliveira Monteiro (Por)    
16 Jialing Han (Chn)    
17 Maxine Filby (GBr)    
18 Le Cao Thi Cam (Vie)    
19 Tingyu Zhu (Chn)    
20 Xisha Zhao (Chn)    
21 Tingting Lu (Chn)    
22 Xin Yuan (Chn)    
23 Zuzana Vojtasova (Svk)    
24 Dinh Thi Nu Quynh (Vie)    
25 Yili Zhan (Chn)    
26 Weina Yan (Chn)    
27 Limin Yu (Chn)    
28 Rui Chen (Chn)