Ignatiev takes opening time trial

Russian assumes GC lead

Full Results
1Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha0:02:00 
2Alexey Kunshin (Rus)0:00:02 
3Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
3Alexander Filippov (Rus)  
5Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:00:03 
6Kirill Sinitsyn (Rus)  
7Evgeny Reshetko (Rus)  
8Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:00:04 
9Sergey Pomoshnikov (Rus) Russian Federation  
10Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha0:00:05 
11Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:09 
12Maksim Razumov (Rus)0:00:10 
13Vitalii Khrypta (Ukr) Ukraine  
14Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
15Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD-Lampre Continental  
16Eugeny Bakhin (Rus)0:00:11 
17Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:00:12 
18Denys Karnulin (Ukr) ISD-Lampre Continental  
19Roman Kolstov (Rus)  
20Evgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan  
21Yuriy Agarkov (Ukr) ISD-Lampre Continental  
22Alexander Erofeev (Rus)0:00:13 
23Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan  
24Maxim Toporishcev (Rus)  
25Alexander Grigoriev (Rus)  
26Maksym Vasilyev (Ukr) ISD-Lampre Continental  
27Alexander Chemakin (Rus)  
28Daniil Komkov (Rus)  
29Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:14 
30Kirill Chuporshnev (Rus)  
31Artem Topchanyuk (Ukr) ISD-Lampre Continental  
32Ivan Seledkov (Rus)  
33Pavel Ptashkin (Rus)  
34Philipp Rechenbach (Ger)0:00:15 
35Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz)0:00:19 
36Sergey Bormatenkov (Kaz) Kazakhstan  
37Vadim Maslennikov (Rus)0:00:20 
38Anatoliy Gavrilov (Rus)  
39Sergey Nikolaev (Rus)  
40Aleksey Velikanov (Rus)  
41Andrey Shmigun (Rus)0:00:21 
42Sergey Alekhin (Rus)  
43Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD-Lampre Continental  
44Denis Berezkin (Rus)0:00:22 
45Theo Reinhardt (Ger)  
46Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
47Aleksei Kuzmenko (Rus)  
48Vladyslav Bakumenko (Ukr) Ukraine  
49Maximilian Werda (Ger)0:00:23 
50Roman Katyrin (Rus)  
51Anton Afonin (Rus)  
52Yaroslav Boyko (Ukr) Ukraine  
53Artem Vavilov (Rus) Russian Federation  
54Victor Mironov (Mda)  
55Alexey Leontyev (Rus)  
56Alexander Chernolutskiy (Rus)0:00:24 
57Pavel Priadein (Rus)  
58Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan  
59Anton Ivanov (Rus)0:00:25 
60Ablay Shugaipov (Kaz) Kazakhstan0:00:29 
61Ruslan Tleubayev (Kaz)  
62Alexander Arekeev (Rus)0:00:30 
63Artem Kartashov (Rus) Russian Federation  
64Vladislav Vlasov (Rus)  
65Vassilian Romanov (Rus)  
66Sergey Valynin (Rus)0:00:31 
67Aleksandr Rotyakov (Rus)  
68Igor Boev (Rus) Russian Federation  
69Ivan Makarov (Rus)  
70Oleg Reshetnyak (Ukr) Ukraine  
71Igor Bykov (Ukr) Ukraine0:00:32 
72Alexey Markovtsev (Rus)  
73Vasily Neustroev (Rus) Russian Federation  
74Bastian Faltin (Ger)  
75Andrey Byvaltsev (Rus)  
76Kirill Bozhenko (Rus)0:00:33 
77Zhandos Bizhigitov (Kaz)  
78Mikhail Kochetkov (Kaz) Kazakhstan  
79Aleksey Dudin (Rus)  
80Dennis Sckarbath (Ger)  
81Dmitry Suvorin (Rus)  
82Kirill Zukin (Rus)  
83Evgeniy Zheltobryuhov (Rus)  
84Victor Sudeykin (Rus)  
85Valery Valynin (Rus)0:00:34 
86Vyacheslav Vdovin (Ukr)  
87Eric Pidun (Ger)  
88Anton Pospelov (Rus)  
89Denis Bazeliuc (Mda)0:00:35 
90Denis Chuporshnev (Rus)  
91Vladislav Agasyan (Rus)  
92Uriy Baksheev (Rus)0:00:40 
93Artyom Zakharov (Kaz)  
94Dmytro Volovod (Ukr) Ukraine  
95Nikita Kapralov (Rus)0:00:41 
96Valery Grinkovsky (Rus)0:00:42 
97Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
98Maxim Rusnac (Mda)0:00:43 
99Yevgeniy Shumakov (Kaz)  
100Vladimir Bardin (Rus)0:00:44 
101Dmitry Kanarev (Rus)  
102Ilya Dyshakov (Rus)  
103Nikita Ovsyannikov (Rus)0:00:45 
104Kirill Varyatchenkov (Rus)  
105Igor Sorin (Mda)  
106Veaceslav Colotenco (Mda)0:00:49 
107Mikhail Timochine (Rus)0:00:51 
108Anton Lyga (Rus)0:00:52 
109Maxim Kondrashov (Rus)  
110Vadim Reznichenko (Rus)0:00:54 
111Taras Voropayev (Kaz)  
112Maksim Sukhomesov (Rus)0:01:00 
113Denis Khobotov (Rus)  
114Alexander Kanarev (Rus)0:01:02 
115Alexandr Dobrovolschi (Mda)0:01:05 
116Vladimir Likhachev (Rus) Russian Federation0:01:33 
General classification after stage 1
1Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha0:02:00 
2Alexey Kunshin (Rus)0:00:02 
3Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
3Alexander Filippov (Rus)  
5Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:00:03 
6Kirill Sinitsyn (Rus)  
7Evgeny Reshetko (Rus)  
8Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:00:04 
9Sergey Pomoshnikov (Rus) Russian Federation  
10Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha0:00:05 
11Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:09 
12Maksim Razumov (Rus)0:00:10 
13Vitalii Khrypta (Ukr) Ukraine  
14Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
15Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD-Lampre Continental  
16Eugeny Bakhin (Rus)0:00:11 
17Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:00:12 
18Denys Karnulin (Ukr) ISD-Lampre Continental  
19Roman Kolstov (Rus)  
20Evgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan  
21Yuriy Agarkov (Ukr) ISD-Lampre Continental  
22Alexander Erofeev (Rus)0:00:13 
23Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan  
24Maxim Toporishcev (Rus)  
25Alexander Grigoriev (Rus)  
26Maksym Vasilyev (Ukr) ISD-Lampre Continental  
27Alexander Chemakin (Rus)  
28Daniil Komkov (Rus)  
29Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:14 
30Kirill Chuporshnev (Rus)  
31Artem Topchanyuk (Ukr) ISD-Lampre Continental  
32Ivan Seledkov (Rus)  
33Pavel Ptashkin (Rus)  
34Philipp Rechenbach (Ger)0:00:15 
35Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz)0:00:19 
36Sergey Bormatenkov (Kaz) Kazakhstan  
37Vadim Maslennikov (Rus)0:00:20 
38Anatoliy Gavrilov (Rus)  
39Sergey Nikolaev (Rus)  
40Aleksey Velikanov (Rus)  
41Andrey Shmigun (Rus)0:00:21 
42Sergey Alekhin (Rus)  
43Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD-Lampre Continental  
44Denis Berezkin (Rus)0:00:22 
45Theo Reinhardt (Ger)  
46Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
47Aleksei Kuzmenko (Rus)  
48Vladyslav Bakumenko (Ukr) Ukraine  
49Maximilian Werda (Ger)0:00:23 
50Roman Katyrin (Rus)  
51Anton Afonin (Rus)  
52Yaroslav Boyko (Ukr) Ukraine  
53Artem Vavilov (Rus) Russian Federation  
54Victor Mironov (Mda)  
55Alexey Leontyev (Rus)  
56Alexander Chernolutskiy (Rus)0:00:24 
57Pavel Priadein (Rus)  
58Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan  
59Anton Ivanov (Rus)0:00:25 
60Ablay Shugaipov (Kaz) Kazakhstan0:00:29 
61Ruslan Tleubayev (Kaz)  
62Alexander Arekeev (Rus)0:00:30 
63Artem Kartashov (Rus) Russian Federation  
64Vladislav Vlasov (Rus)  
65Vassilian Romanov (Rus)  
66Sergey Valynin (Rus)0:00:31 
67Aleksandr Rotyakov (Rus)  
68Igor Boev (Rus) Russian Federation  
69Ivan Makarov (Rus)  
70Oleg Reshetnyak (Ukr) Ukraine  
71Igor Bykov (Ukr) Ukraine0:00:32 
72Alexey Markovtsev (Rus)  
73Vasily Neustroev (Rus) Russian Federation  
74Bastian Faltin (Ger)  
75Andrey Byvaltsev (Rus)  
76Kirill Bozhenko (Rus)0:00:33 
77Zhandos Bizhigitov (Kaz)  
78Mikhail Kochetkov (Kaz) Kazakhstan  
79Aleksey Dudin (Rus)  
80Dennis Sckarbath (Ger)  
81Dmitry Suvorin (Rus)  
82Kirill Zukin (Rus)  
83Evgeniy Zheltobryuhov (Rus)  
84Victor Sudeykin (Rus)  
85Valery Valynin (Rus)0:00:34 
86Vyacheslav Vdovin (Ukr)  
87Eric Pidun (Ger)  
88Anton Pospelov (Rus)  
89Denis Bazeliuc (Mda)0:00:35 
90Denis Chuporshnev (Rus)  
91Vladislav Agasyan (Rus)  
92Uriy Baksheev (Rus)0:00:40 
93Artyom Zakharov (Kaz)  
94Dmytro Volovod (Ukr) Ukraine  
95Nikita Kapralov (Rus)0:00:41 
96Valery Grinkovsky (Rus)0:00:42 
97Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
98Maxim Rusnac (Mda)0:00:43 
99Yevgeniy Shumakov (Kaz)  
100Vladimir Bardin (Rus)0:00:44 
101Dmitry Kanarev (Rus)  
102Ilya Dyshakov (Rus)  
103Nikita Ovsyannikov (Rus)0:00:45 
104Kirill Varyatchenkov (Rus)  
105Igor Sorin (Mda)  
106Veaceslav Colotenco (Mda)0:00:49 
107Mikhail Timochine (Rus)0:00:51 
108Anton Lyga (Rus)0:00:52 
109Maxim Kondrashov (Rus)  
110Vadim Reznichenko (Rus)0:00:54 
111Taras Voropayev (Kaz)  
112Maksim Sukhomesov (Rus)0:01:00 
113Denis Khobotov (Rus)  
114Alexander Kanarev (Rus)0:01:02 
115Alexandr Dobrovolschi (Mda)0:01:05 
116Vladimir Likhachev (Rus) Russian Federation0:01:33 
Back to top