Russian takes stage 1 win

Argueles nets time bonus, overall lead

Full Results
1Arkimedes R. Argueles (Rus) Russia3:07:16 
2Tom Dumoulin (Ned) Netherlands  
3Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan  
4Vacheslav Kuznetcov (Rus) Russia  
5Michael Baer (Swi) Switzerland  
6Jesper Asselman (Ned) Netherlands0:00:03 
7Ricky Jorgensen (Den) Denmark  
8Yannick Martinez (Fra) France  
9Jonathan Fumeaux (Swi) Switzerland  
10Sebastien Reichenbach (Swi) Switzerland  
11Stanislav Volkov (Rus) Russia  
12Pim Ligthart (Ned) Netherlands  
13Sergey Shilov (Rus) Russia  
14Nelson Oliveira (Por) Portugal - A  
15David Hesselbarth (Ger) Germany  
16Ablay Shugaipov (Kaz) Kazakhstan  
17Fabricio Quiros (CRc) Mixed  
18Ion Izagirre (Spa) Spain  
19Sebastian Lander (Den) Denmark  
20Stefan Vreugdenhil (Ned) Netherlands  
21Dan Iil Foninykh (Kaz) Kazakhstan  
22Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan  
23Chris. Schneeberger (Swi) Switzerland  
24Alexis Coulon (Fra) France  
25Higinio Fernandez (Spa) Spain  
26José C. Lara (Spa) Spain  
27Christopher Jennings (RSA) South Africa  
28Arnaud Courteille (Fra) France  
29Luis Afonso (Por) Portugal - B  
30Niki Ostergaard (Den) Denmark  
31Geert Van Der Sanden (Ned) Netherlands  
32Luis G. Mas (Spa) Spain  
33Benjamin King (USA) USA  
34Pascual Orengo (Spa) Spain  
35Amaro Antunes (Por) Portugal - A  
36Mathias Lisson (Den) Denmark  
37Ian Boswell (USA) USA  
38Dmitriy Ignatyev (Rus) Russia  
39Chan Jae Jang (Kor) Mixed  
40Sergey Chernetskiy (Rus) Russia  
41Joel Zangerle (Lux) Luxemburg  
42Dani Teklehaimanot (Eri) Mixed  
43Jhon Atapuma (Col) Colombia  
44David De La Cruz (Spa) Spain  
45Daniel Henggeler (Swi) Switzerland  
46Gabor Kasa (Srb) Mixed  
47Jarlinson Pantano (Col) Colombia  
48Vasco Pereira (Por) Portugal - A  
49Gregory Brenes (CRc) Mixed  
50Auslan Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan  
51Bas Stamsnijder (Ned) Netherlands  
52Pit Schlechter (Lux) Luxemburg  
53Julian Kern (Ger) Germany  
54Mirco Saggiorato (Swi) Switzerland  
55Kristian Sobota (Den) Denmark  
56Anthony De Laplace (Fra) France  
57Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan  
58Marek Canecky (Svk) Mixed  
59Sebastian Salazar (Col) Colombia  
60Guilherme Lourenço (Por) Portugal - B0:05:00 
61Ron Pfeifer (Ger) Germany  
62Camilo Suarez (Col) Colombia  
63Andrew Barker (USA) USA0:07:27 
64Domingos Gonçalves (Por) Portugal - A0:09:10 
65Bester Shaun-Nick (RSA) South Africa0:10:57 
66Johann Van Zyl (RSA) South Africa  
67Jose Gonçalves (Por) Portugal - B  
68Maxwell Durtschi (USA) USA  
69Joni Brandäo (Por) Portugal - B  
70Nairo A. Quintana (Col) Colombia0:11:00 
71Geoffrey Soupe (Fra) France0:11:11 
72Paul Van Zweel (RSA) South Africa0:13:45 
73Diogo Nunes (Por) Portugal - A0:17:21 
74Pedro Paulinho (Por) Portugal - A  
75Kristian Haugaard (Den) Denmark  
76Johan Chaves (Col) Colombia  
77Bastian Bürgel (Ger) Germany0:22:11 
78Tom Thill (Lux) Luxemburg  
79Fábio Silvestre (Por) Portugal - B  
80Joäo Correia (Por) Portugal - B  
81Michael Robinson (RSA) South Africa  
82Arnaud Demare (Fra) France  
83David Rösch (Ger) Germany  
84Tom Kohn (Lux) Luxemburg  
85Ivo Lux (Lux) Luxemburg0:27:06 
Points
1Arkimedes R. Argueles (Rus) Russia25pts
2Tom Dumoulin (Ned) Netherlands20 
3Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan16 
4Vacheslav Kuznetcov (Rus) Russia13 
5Michael Baer (Swi) Switzerland10 
6Jesper Asselman (Ned) Netherlands8 
7Ricky Jorgensen (Den) Denmark6 
8Yannick Martinez (Fra) France4 
9Jonathan Fumeaux (Swi) Switzerland2 
10Sebastien Reichenbach (Swi) Switzerland1 
Soito-1, km. 47,00
1Pedro Paulinho (Por) Portugal - A3pts
2Arkimedes R. Argueles (Rus) Russia2 
3Anthony De Laplace (Fra) France1 
Soito-2, km. 79,70
1Luis G. Mas (Spa) Spain3pts
2Johan Chaves (Col) Colombia2 
3Sergey Chernetskiy (Rus) Russia1 
Soito-3, km. 112,40
1Arkimedes R. Argueles (Rus) Russia3pts
2Stefan Vreugdenhil (Ned) Netherlands2 
3Luis G. Mas (Spa) Spain1 
Teams
1Russia9:21:51 
2Netherlands9:21:54 
3Switzerland  
4Kazakhstan  
5Denmark9:21:57 
6France  
7Spain  
8Portugal A  
9Equipo Mixto  
10Colombia  
11Germany9:26:54 
12USA9:29:21 
13Portugal A9:37:48 
14South Africa9:43:45 
15Luxembourg9:44:05 
General classification after stage 1
1Arkimedes R. Argueles (Rus) Russia3:07:01 
2Tom Dumoulin (Ned) Netherlands0:00:09 
3Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan0:00:11 
4Luis G. Mas (Spa) Spain0:00:14 
5Vacheslav Kuznetcov (Rus) Russia0:00:15 
6Michael Baer (Swi) Switzerland  
7Stefan Vreugdenhil (Ned) Netherlands0:00:16 
8Sergey Chernetskiy (Rus) Russia0:00:17 
9Anthony De Laplace (Fra) France  
10Jesper Asselman (Ned) Netherlands0:00:18 
11Ricky Jorgensen (Den) Denmark  
12Yannick Martinez (Fra) France  
13Jonathan Fumeaux (Swi) Switzerland  
14Sebastien Reichenbach (Swi) Switzerland  
15Stanislav Volkov (Rus) Russia  
16Pim Ligthart (Ned) Netherlands  
17Sergey Shilov (Rus) Russia  
18Nelson Oliveira (Por) Portugal - A  
19David Hesselbarth (Ger) Germany  
20Ablay Shugaipov (Kaz) Kazakhstan  
21Fabricio Quiros (CRc) Mixed  
22Ion Izagirre (Spa) Spain  
23Sebastian Lander (Den) Denmark  
24Dan Iil Foninykh (Kaz) Kazakhstan  
25Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan  
26Chris. Schneeberger (Swi) Switzerland  
27Alexis Coulon (Fra) France  
28Higinio Fernandez (Spa) Spain  
29José C. Lara (Spa) Spain  
30Christopher Jennings (RSA) South Africa  
31Arnaud Courteille (Fra) France  
32Luis Afonso (Por) Portugal - B  
33Niki Ostergaard (Den) Denmark  
34Geert Van Der Sanden (Ned) Netherlands  
35Benjamin King (USA) USA  
36Pascual Orengo (Spa) Spain  
37Amaro Antunes (Por) Portugal - A  
38Mathias Lisson (Den) Denmark  
39Ian Boswell (USA) USA  
40Dmitriy Ignatyev (Rus) Russia  
41Chan Jae Jang (Kor) Mixed  
42Joel Zangerle (Lux) Luxemburg  
43Dani Teklehaimanot (Eri) Mixed  
44Jhon Atapuma (Col) Colombia  
45David De La Cruz (Spa) Spain  
46Daniel Henggeler (Swi) Switzerland  
47Gabor Kasa (Srb) Mixed  
48Jarlinson Pantano (Col) Colombia  
49Vasco Pereira (Por) Portugal - A  
50Gregory Brenes (CRc) Mixed  
51Auslan Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan  
52Bas Stamsnijder (Ned) Netherlands  
53Pit Schlechter (Lux) Luxemburg  
54Julian Kern (Ger) Germany  
55Mirco Saggiorato (Swi) Switzerland  
56Kristian Sobota (Den) Denmark  
57Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan  
58Marek Canecky (Svk) Mixed  
59Sebastian Salazar (Col) Colombia  
60Guilherme Lourenço (Por) Portugal - B0:05:15 
61Ron Pfeifer (Ger) Germany  
62Camilo Suarez (Col) Colombia  
63Andrew Barker (USA) USA0:07:42 
64Domingos Gonçalves (Por) Portugal - A0:09:25 
65Bester Shaun-Nick (RSA) South Africa0:11:12 
66Johann Van Zyl (RSA) South Africa  
67Jose Gonçalves (Por) Portugal - B  
68Maxwell Durtschi (USA) USA  
69Joni Brandäo (Por) Portugal - B  
70Nairo A. Quintana (Col) Colombia0:11:15 
71Geoffrey Soupe (Fra) France0:11:26 
72Paul Van Zweel (RSA) South Africa0:14:00 
73Pedro Paulinho (Por) Portugal - A0:17:33 
74Johan Chaves (Col) Colombia0:17:34 
75Diogo Nunes (Por) Portugal - A0:17:36 
76Kristian Haugaard (Den) Denmark  
77Bastian Bürgel (Ger) Germany0:22:26 
78Tom Thill (Lux) Luxemburg  
79Fábio Silvestre (Por) Portugal - B  
80Joäo Correia (Por) Portugal - B  
81Michael Robinson (RSA) South Africa  
82Arnaud Demare (Fra) France  
83David Rösch (Ger) Germany  
84Tom Kohn (Lux) Luxemburg  
85Ivo Lux (Lux) Luxemburg0:27:21 
Points classification
1Arkimedes R. Argueles (Rus) Russia30pts
2Tom Dumoulin (Ned) Netherlands20 
3Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan16 
4Vacheslav Kuznetcov (Rus) Russia13 
5Michael Baer (Swi) Switzerland10 
6Jesper Asselman (Ned) Netherlands8 
7Ricky Jorgensen (Den) Denmark6 
8Luis G. Mas (Spa) Spain4 
9Yannick Martinez (Fra) France4 
10Pedro Paulinho (Por) Portugal - A3 
11Stefan Vreugdenhil (Ned) Netherlands2 
12Jonathan Fumeaux (Swi) Switzerland2 
13Johan Chaves (Col) Colombia2 
14Sergey Chernetskiy (Rus) Russia1 
15Anthony De Laplace (Fra) France1 
16Sebastien Reichenbach (Swi) Switzerland1 
Young rider classification
1Tom Dumoulin (Ned) Netherlands  
2Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan  
3Sergey Chernetskiy (Rus) Russia  
4Jesper Asselman (Ned) Netherlands  
5Fabricio Quiros (CRc) Mixed  
6Sebastian Lander (Den) Denmark  
7Dan Iil Foninykh (Kaz) Kazakhstan  
8Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan  
9Christopher Jennings (RSA) South Africa  
10Luis Afonso (Por) Portugal - B  
11Amaro Antunes (Por) Portugal - A  
Teams classification
1Russia9:21:51 
2Netherlands9:21:54 
3Switzerland  
4Kazakhstan  
5Denmark9:21:57 
6France  
7Spain  
8Portugal A  
9Equipo Mixto  
10Colombia  
11Germany9:26:54 
12USA9:29:21 
13Portugal A9:37:48 
14South Africa9:43:45 
15Luxembourg9:44:05 
Back to top