Prades wins Coppa Sabatini

Lammertink second and Finetto third

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA4:48:11 
2Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
3Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling  
4Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling  
5Andrea Fedi (Ita) Southeast Pro Cycling  
6Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF  
7Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale  
8Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia  
9Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice  
10Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida  
11Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka  
12Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka  
13Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli  
14Huub Duijn (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
15Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale  
16Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia  
17Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
18Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
19Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale  
20Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
21Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini  
22Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
23Roman Maikin (Rus) RusVelo  
24Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
25Ivan Savitskiy (Rus) RusVelo  
26Alberto Nardin (Ita) Androni Giocattoli  
27Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli0:00:25 
28Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida0:00:29 
29Heiner Rodriguez Parra Bustamente (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
30Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF  
31Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli  
32Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling  
33Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
34Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka0:00:36 
35José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA0:00:38 
36Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
37Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
38Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli  
39Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia  
40Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale  
41Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida  
42Cristian Rodriguez Martin (Spa) Southeast Pro Cycling  
43Kirill Pozdnyakov (Rus) RusVelo  
44Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka  
45Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
46Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling  
47Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli  
48Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
49Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
50Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
51Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini  
52Artem Nych (Rus) RusVelo0:01:00 
53Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  
54Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling  
55Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida0:01:05 
56Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF0:01:08 
57Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:01:11 
58Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA  
59Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale0:01:20 
60Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF0:01:23 
61Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:01:30 
62Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:01:37 
63Mike Terpstra (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:02:24 
64Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini  
65Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
66Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
67Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo  
68Igor Boev (Rus) RusVelo  
69Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida  
70Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida  
71Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA  
72Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka0:03:12 
73Sergey Nikolaev (Rus) RusVelo  
74Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini  
75Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement  
76Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka  
77Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:03:25 
Back to top