Enrique Salgueiro the best of an elite group on stage two

Mestre hangs on to overall lead

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Enrique Salgueiro (Spa) Louletano-Loule4:34:36 
2Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Efapel  
3Andre Cardoso (Por) Tavira - Prio  
4Ricargo Garcia (Spa) Orbea Continental  
5Edgar Pinto (Por) LA -Antarte  
6Sergey Chernetskiy (Rus) Lokomotiv  
7Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio  
8Ricardo Vilela (Por) Onda  
9David Belda (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
10Alejandro Marque (Spa) Onda0:00:10 
11Hernani Broco (Por) LA -Antarte  
12Micael Izidoro (Por) Louletano-Loule0:00:14 
13Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:00:17 
14Sergio Sousa (Por) Barbot-Efapel  
15Alberto Morras (Spa) Onda  
16Guilherme Lourenço (Por) Mortagua-Basi0:00:19 
17Esteban Plaza (Spa) KTM-Murcia0:00:24 
18Celestino Pinho (Por) Louletano-Loule0:00:40 
19Valter Coutinho (Por) Bicico0:01:00 
20Adrian Lopez (Spa) KTM-Murcia  
21Virgilio Santos (Por) LA -Antarte0:01:14 
22Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental  
23Celio Sousa (Por) Onda  
24Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:01:43 
25Carlos Baltazar (Por) Barbot-Efapel0:01:49 
26Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel0:01:54 
27Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:02:07 
28Rui Vinhas (Por) LA -Antarte  
29Hugo Sabido (Por) LA -Antarte0:02:26 
30Nelson Vitorino (Por) Tavira - Prio0:02:33 
31David Livramento (Por) Tavira - Prio  
32Antonio Amorin (Por) Barbot-Efapel  
33Sandro Pinto (Por) Maia0:06:28 
34Segey Belikh (Rus) Lokomotiv0:06:34 
35Helder Leal (Por) Pauperval-Estanhos An0:06:35 
36Antonio Carvalho (Por) Mortagua-Basi0:07:01 
37William Bjergfelt (GBr) Motorpoint0:07:04 
38Sergio Vergara (Por) Pauperval-Estanhos An  
39Numo Meireles (Por) Mortagua-Basi0:07:08 
40Filipe Oliveira (Por) C.C.Jose Maria Nicola0:10:01 
41Victor Valinho (Por) C.C.Jose Maria Nicola0:10:26 
42Marco Cunha (Por) Pauperval-Estanhos An0:15:00 
43Bruno Silva (Por) LA -Antarte  
44Renato Avelar (Por) Mortagua-Basi  
45Pascual Orengo (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
46Fco. Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
47Mouchine Ichou (Mar) Sel.Marrocos  
48Essaid Abelouache (Mar) Sel.Marrocos  
49Frederico Figueiredo (Por) C.C.Jose Maria Nicola  
50Flavio Gomes (Por) Maia  
51Ruben Jimenez (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
52Juan Perez (Spa) KTM-Murcia  
53Flavio Cipriano (Por) Victoria-Asc  
54Moreno Ribeiro (Por) C.C.Jose Maria Nicola  
55Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - C Y L  
56Tomas Metcalfe (GBr) Tavira - Prio  
57Samuel Caldeira (Por) Tavira - Prio  
58Henrique Casimiro (Por) Tavira - Prio  
59Raul Alarcon (Spa) Barbot-Efapel  
60Artur Ershov (Rus) Lokomotiv  
61Lahcen Saber (Mar) Sel.Marrocos  
62Vitor Lopes (Por) C.C.Jose Maria Nicola  
63Nuno Almeida (Por) Bicico  
64Joäo Cabreira (Por) Onda  
65Daniel E. Silva (Por) Onda  
66David Santillana (Spa) KTM-Murcia  
67Carlos Ribeiro (Por) Mortagua-Basi  
68Daniel Mestre (Por) Tavira - Prio  
69Rui Rodrigues (Por) Maia  
70Bruno Faria (Por) Pauperval-Estanhos An  
71Bruno Sarabia (Por) Louletano-Loule  
72Valter Pereira (Por) Louletano-Loule  
73Unai Huertas (Spa) KTM-Murcia  
74Joaquim Silva (Por) Mortagua-Basi  
75Delio Fernandez (Spa) Onda  
76Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint  
77Peter Williams (GBr) Motorpoint  
78Helder Ferreira (Por) Victoria-Asc  
79Samuel Magalhaes (Por) Victoria-Asc  
80David Rodrigues (Por) Victoria-Asc  
81Bruno Pinto (Por) Barbot-Efapel  
82Pavel Karpenkov (Rus) Lokomotiv  
83Antonio Olmo (Spa) Louletano-Loule  
84Oscar Vte. Grau (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
85Adrian Saez (Spa) Orbea Continental  
86Andoni Blazquez (Spa) Orbea Continental  
87Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental  
88Albino Oliveira (Por) Maia  
89Bruno Figueiredo (Por) Bicico  
90Hugo Sancho (Por) LA -Antarte0:15:13 
91Marcio Barbosa (Por) LA -Antarte  
92Ion Pardo (Spa) Onda  
93Horton Tobyn (GBr) Motorpoint  
94Victor Carvalho (Por) Pauperval-Estanhos An0:15:21 
95Soufiane Haddi (Mar) Sel.Marrocos0:15:24 
96Evgeniy Shalunov (Rus) Lokomotiv0:25:55 
97Maxim Kozyrev (Rus) Lokomotiv  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel3 pts
2Bruno Sarabia (Por) Louletano-Loule2 
3Marcio Barbosa (Por) LA -Antarte1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel3 pts
2Bruno Sarabia (Por) Louletano-Loule2 
3Marcio Barbosa (Por) LA -Antarte1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel3 pts
2Bruno Sarabia (Por) Louletano-Loule2 
3Marcio Barbosa (Por) LA -Antarte1 
Sprint 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel3 pts
2Bruno Sarabia (Por) Louletano-Loule2 
3Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - C Y L1 
Sprint - Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Enrique Salgueiro (Spa) Louletano-Loule25 pts
2Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Efapel20 
3Andre Cardoso (Por) Tavira - Prio16 
4Ricargo Garcia (Spa) Orbea Continental13 
5Edgar Pinto (Por) LA -Antarte10 
6Sergey Chernetskiy (Rus) Lokomotiv8 
7Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio6 
8Ricardo Vilela (Por) Onda4 
9David Belda (Spa) Burgos 2016 - C Y L2 
10Alejandro Marque (Spa) Onda1 
Mountain 1 - Cat 2.
#Rider Name (Country) TeamResult
1Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental9 pts
2Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel7 
3Celio Sousa (Por) Onda5 
4Raul Alarcon (Spa) Barbot-Efapel3 
5William Bjergfelt (GBr) Motorpoint1 
Mountain 2 - Cat 1.
#Rider Name (Country) TeamResult
1Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental17 pts
2Andre Cardoso (Por) Tavira - Prio15 
3David Belda (Spa) Burgos 2016 - C Y L13 
4Nelson Vitorino (Por) Tavira - Prio11 
5Sergio Sousa (Por) Barbot-Efapel9 
6Ricardo Vilela (Por) Onda7 
7Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio5 
8Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Efapel3 
9Alejandro Marque (Spa) Onda2 
10Rui Vinhas (Por) LA -Antarte1 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1ONDA13:44:15 
2LOULETANO-LOULE13:44:42 
3LA -ANTARTE13:45:12 
4BARBOT-EFAPEL13:45:54 
5TAVIRA - PRIO13:46:21 
6ORBEA CONTINENTAL13:46:45 
7MORTAGUA-BASI13:58:16 
8KTM-MURCIA14:00:12 
9LOKOMOTIV14:05:22 
10MOTORPOINT14:06:09 
11PAUPERVAL-Estanhos Antoni14:12:27 
12BURGOS 2016 - C Y L14:13:48 
13BICICO14:14:48 
14C.C.JOSE MARIA NICOLAU14:19:15 
15MAIA14:20:16 
16SEL.MARROCOS14:28:48 
17VICTORIA-ASC  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio8:41:51 
2Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Efapel0:01:28 
3Alejandro Marque (Spa) Onda0:01:29 
4Andre Cardoso (Por) Tavira - Prio0:01:30 
5David Belda (Spa) Burgos 2016 - C Y L0:01:32 
6Edgar Pinto (Por) LA -Antarte0:01:34 
7Ricargo Garcia (Spa) Orbea Continental  
8Sergey Chernetskiy (Rus) Lokomotiv  
9Ricardo Vilela (Por) Onda0:01:37 
10Ian Bibby (GBr) Motorpoint0:01:44 
11Hernani Broco (Por) LA -Antarte  
12Alberto Morras (Spa) Onda0:02:02 
13Esteban Plaza (Spa) KTM-Murcia0:02:03 
14Guilherme Lourenço (Por) Mortagua-Basi0:02:04 
15Micael Izidoro (Por) Louletano-Loule0:02:20 
16Celestino Pinho (Por) Louletano-Loule0:02:25 
17Enrique Salgueiro (Spa) Louletano-Loule0:02:38 
18Virgilio Santos (Por) LA -Antarte0:02:59 
19Valter Coutinho (Por) Bicico0:03:32 
20Adrian Lopez (Spa) KTM-Murcia0:03:43 
21Sergio Sousa (Por) Barbot-Efapel0:03:50 
22Rui Vinhas (Por) LA -Antarte0:04:04 
23Nelson Vitorino (Por) Tavira - Prio0:04:12 
24David Livramento (Por) Tavira - Prio0:04:18 
25Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel0:04:20 
26Hugo Sabido (Por) LA -Antarte0:04:27 
27Celio Sousa (Por) Onda0:05:38 
28Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:05:54 
29Carlos Baltazar (Por) Barbot-Efapel0:07:05 
30Antonio Amorin (Por) Barbot-Efapel0:07:49 
31Sandro Pinto (Por) Maia0:08:29 
32Helder Leal (Por) Pauperval-Estanhos An0:08:36 
33Antonio Carvalho (Por) Mortagua-Basi0:08:58 
34Sergio Vergara (Por) Pauperval-Estanhos An0:09:51 
35Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:09:58 
36William Bjergfelt (GBr) Motorpoint0:11:23 
37Victor Valinho (Por) C.C.Jose Maria Nicola0:13:04 
38Numo Meireles (Por) Mortagua-Basi0:13:10 
39Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:15:37 
40Delio Fernandez (Spa) Onda0:16:34 
41Henrique Casimiro (Por) Tavira - Prio0:16:39 
42Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental  
43Jonathan Mcevoy (GBr) Motorpoint0:16:45 
44Hugo Sancho (Por) LA -Antarte0:17:10 
45Pascual Orengo (Spa) Burgos 2016 - C Y L0:17:11 
46Artur Ershov (Rus) Lokomotiv  
47Marcio Barbosa (Por) LA -Antarte0:17:24 
48Carlos Ribeiro (Por) Mortagua-Basi0:17:45 
49Filipe Oliveira (Por) C.C.Jose Maria Nicola0:17:47 
50Segey Belikh (Rus) Lokomotiv0:18:18 
51Marco Cunha (Por) Pauperval-Estanhos An0:18:33 
52Peter Williams (GBr) Motorpoint  
53Flavio Gomes (Por) Maia0:18:41 
54Joaquim Silva (Por) Mortagua-Basi0:18:46 
55Tomas Metcalfe (GBr) Tavira - Prio0:18:59 
56Bruno Silva (Por) LA -Antarte0:19:24 
57Raul Alarcon (Spa) Barbot-Efapel  
58Joäo Cabreira (Por) Onda  
59David Rodrigues (Por) Victoria-Asc  
60Antonio Olmo (Spa) Louletano-Loule  
61Samuel Caldeira (Por) Tavira - Prio0:20:09 
62Daniel Mestre (Por) Tavira - Prio  
63Daniel E. Silva (Por) Onda0:20:16 
64Ion Pardo (Spa) Onda0:20:45 
65Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - C Y L0:22:44 
66Renato Avelar (Por) Mortagua-Basi0:22:47 
67Valter Pereira (Por) Louletano-Loule  
68Helder Ferreira (Por) Victoria-Asc0:00:45 
69Adrian Saez (Spa) Orbea Continental0:01:45 
70Bruno Sarabia (Por) Louletano-Loule0:02:43 
71Ruben Jimenez (Spa) Burgos 2016 - C Y L0:02:44 
72Fco. Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
73Essaid Abelouache (Mar) Sel.Marrocos  
74Moreno Ribeiro (Por) C.C.Jose Maria Nicola  
75Lahcen Saber (Mar) Sel.Marrocos  
76Unai Huertas (Spa) KTM-Murcia  
77Pavel Karpenkov (Rus) Lokomotiv  
78Horton Tobyn (GBr) Motorpoint0:02:57 
79Victor Carvalho (Por) Pauperval-Estanhos An0:03:05 
80Juan Perez (Spa) KTM-Murcia0:03:14 
81Evgeniy Shalunov (Rus) Lokomotiv0:03:56 
82Bruno Pinto (Por) Barbot-Efapel0:05:20 
83Mouchine Ichou (Mar) Sel.Marrocos0:05:23 
84Rui Rodrigues (Por) Maia  
85Bruno Faria (Por) Pauperval-Estanhos An  
86Samuel Magalhaes (Por) Victoria-Asc  
87Oscar Vte. Grau (Spa) Burgos 2016 - C Y L  
88Albino Oliveira (Por) Maia  
89Andoni Blazquez (Spa) Orbea Continental  
90Frederico Figueiredo (Por) C.C.Jose Maria Nicola0:07:24 
91Flavio Cipriano (Por) Victoria-Asc  
92Nuno Almeida (Por) Bicico  
93David Santillana (Spa) KTM-Murcia  
94Maxim Kozyrev (Rus) Lokomotiv0:07:57 
95Bruno Figueiredo (Por) Bicico0:12:19 
96Soufiane Haddi (Mar) Sel.Marrocos0:12:43 
97Vitor Lopes (Por) C.C.Jose Maria Nicola0:15:53 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio34 pts
2Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Efapel30 
3Enrique Salgueiro (Spa) Louletano-Loule25 
4Alejandro Marque (Spa) Onda25 
5Andre Cardoso (Por) Tavira - Prio24 
6David Belda (Spa) Burgos 2016 - C Y L17 
7Edgar Pinto (Por) LA -Antarte16 
8Ian Bibby (GBr) Motorpoint16 
9Ricargo Garcia (Spa) Orbea Continental15 
10Sergey Chernetskiy (Rus) Lokomotiv12 
11Ricardo Vilela (Por) Onda4 
12William Bjergfelt (GBr) Motorpoint4 
13Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - C Y L3 
14Adrian Saez (Spa) Orbea Continental3 
15Bruno Pinto (Por) Barbot-Efapel3 
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Belda (Spa) Burgos 2016 - C Y L33 pts
2Andre Cardoso (Por) Tavira - Prio33 
3Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental26 
4Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio19 
5Bruno Silva (Por) LA -Antarte18 
6Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Efapel13 
7Filipe Cardoso (Por) Barbot-Efapel12 
8Nelson Vitorino (Por) Tavira - Prio11 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1ONDA26:10:40 
2TAVIRA - PRIO0:00:52 
3LA -ANTARTE0:01:10 
4LOULETANO-LOULE0:02:26 
5BARBOT-EFAPEL0:04:33 
6ORBEA CONTINENTAL0:04:50 
7MORTAGUA-BASI0:15:48 
8LOKOMOTIV0:22:13 
9MOTORPOINT0:24:03 
10KTM-MURCIA0:27:23 
11PAUPERVAL-Estanhos Antoni0:31:53 
12BURGOS 2016 - C Y L0:36:25 
13MAIA0:51:26 
14C.C.JOSE MARIA NICOLAU0:52:28 
15BICICO1:06:08 
16VICTORIA-ASC1:08:25 
17SEL.MARROCOS1:17:44 
Back to top