Ulissi takes convincing win in Carnago

Palini, Oss sprint for second

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD4:50:00 
2Andrea Palini (Ita) Team Idea0:00:01 
3Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale  
4Davide Rebellin (Ita) Meridiana Kamen Team  
5Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli - Venezuela  
6Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
7Enrico Barbin (Ita) Colnago - CSF Inox  
8Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
9Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
10Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named  
11Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale  
12Grega Bole (Slo) Lampre - ISD  
13Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
14Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named  
15Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox  
16Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo  
17Marco Canola (Ita) Colnago - CSF Inox  
18Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha  
19Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone  
20Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone  
21Fabio Andres Duarte (Col) Colombia - Coldeportes  
22Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Colombia - Coldeportes  
23Jarlinson Pantano (Col) Colombia - Coldeportes  
24Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team  
25Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team  
26Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
27Kanstantsin Klimiankou (Blr) Continental Team Astana  
28Rafael Andriato (Bra) Farnese Vini - Selle Italia0:00:15 
29Maxat Ayazbayev (Kaz) Continental Team Astana0:00:28 
30Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia - Coldeportes  
31Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox  
32Juan Pablo Valencia (Col) Colombia - Coldeportes  
33Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil  
34Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone  
35Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
36Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana  
37Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana  
38Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone  
39Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Continental Team Astana  
40Federico Rocchetti (Ita) Utensilnord Named  
41Alessandro Proni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
42Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team  
43Matthias Krizek (Aut) Liquigas-Cannondale  
44Maksym Averin (Ukr) Amore & Vita  
45Cristian Cominelli (Ita) Team Idea  
46Carlos Jose' Ochoa (Ven) Androni Giocattoli - Venezuela  
47Matej Mugerli (Slo) Adria Mobil  
48Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone  
49Joel Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team  
50Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia - Coldeportes  
51Fortunato Baliani (Ita) Team Nippo  
52Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli - Venezuela  
53Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale  
54Daniele Aldegheri (Ita) Liquigas-Cannondale  
55Nicholas Baldo (Fra) Atlas Personal - Jakroo  
56Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team  
57Alberto Betancur Gomezcarlos (Col) Acqua & Sapone  
58Marino Palandri (Ita) Amore & Vita0:02:02 
59Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil  
60Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
61Christoph Springer (Ger) Team Specialized Concept Store  
62Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
63Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita  
64Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:03:00 
65Francesco Ginanni (Ita) Acqua & Sapone  
66Luca Barla (Ita) Team Idea  
67Luca Dodi (Ita) Team Idea  
68Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
69Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named  
70Niv Libner (Isr) Amore & Vita  
71Maurizio Biondo (Ita) Meridiana Kamen Team  
72Miras Bederbekov (Kaz) Continental Team Astana  
73Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes0:03:40 
74Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale  
75Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita  
76Nikodemus Holler (Ger) Team Specialized Concept Store  
77Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone  
78Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo  
79Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
80Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox  
81Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale0:04:01 
82Marko Kump (Slo) Adria Mobil  
83Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli - Venezuela  
84Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana  
85Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo  
86Marco Frapporti (Ita) Team Idea  
87Junya Sano (Jpn) Team Nippo  
88Simone Campagnaro (Ita) Team Nippo  
89Luca Wackermann (Ita) Lampre - ISD  
90Vitaly Buts (Ukr) Lampre - ISD  
91Aristide Ratti (Ita) Team Idea  
92Eduardo Robinson Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes  
93Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox  
94Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana  
95Stiven Fanelli (Ita) Utensilnord Named  
96Ryohei Komori (Jpn) Team Nippo  
97Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox  
98Eugenio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team0:04:50 
99Antonio Testa (Ita) Team Nippo  
100Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team  
101Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo  
102Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo  
103Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named  
104Yovcho Yovchev (Bul) Amore & Vita  

Related Articles

Back to top