Homolka solos to stage 2 win

Zolt takes over general classification

Results
1Adam Homolka (Cze) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz3:39:57 
2Der Žolt (Srb) National Team Serbia Spartak0:00:03 
3Matija Kvasina (Cro) Puris - Kamen0:00:05 
4Péter Kusztor (Hun) Hungarian National Team  
5Matej Jurco (Svk) Middle Slovakia Region  
6Marek Canecky (Svk) Middle Slovakia Region0:00:13 
7Ivan Stevic (Srb) National Team Serbia Spartak0:00:15 
8Zoltán Madaras (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta  
9Gabor Kasa (Srb) National Team Serbia Spartak  
10Juergen Pauritsch (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz  
11Tamás Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team  
12Balázs Szórádi (Hun) FTC Merida ReVO2lution  
13Wolfgang Geisler (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:00:26 
14De Vall, Lars Van (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
15Luka Grubic (Cro) Puris - Kamen  
16Dragan Spasic (Srb) National Team Serbia Spartak0:00:31 
17Koos Jeroen Kers (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
18Gergely Ivanics (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta  
19Krisztián Lovassy (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:00:37 
20Robert Nagy (Svk) Middle Slovakia Region0:00:40 
21Siegfried Bauer (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz  
22Gábor Kiskó (Hun) Atlantis Casino KSE0:00:44 
23Ternovsek Marcel (Slo) Tusnad Cycling Team0:00:47 
24Zoltán Vigh (Hun) Atlantis Casino KSE0:00:53 
25Bálint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:00:59 
26Ruslan Ivanov (Mda) Betonexpress 2000 - Limonta  
27Juraj Ugrinic (Cro) Puris - Kamen0:01:05 
28Tamás Csicsáky (Rom) Tusnad Cycling Team  
29Gábor Arany (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:01:10 
30Matthias Hoefler (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz  
31Aleksandar Milivojevic (Srb) National Team Serbia Spartak  
32Gábor Fejes (Hun) Hungarian National Team  
33Florian Smits (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:01:26 
34Dániel Dévai (Hun) Szegedi KSC0:01:29 
35Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team0:01:33 
36Rida Cador (Hun) Hungarian National Team0:01:46 
37Peter Kosut (Svk) Middle Slovakia Region0:02:23 
38Csaba Mero (Hun) FTC Merida ReVO2lution  
39Balázs Rónaszéki (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:02:30 
40Jan Lof (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
41János Hemmert (Hun) Szegedi KSC  
42Danijel Kvasina (Cro) Puris - Kamen0:02:39 
43Aleksandar Dukic (Srb) National Team Serbia Spartak0:02:58 
44Balint Bichof (Hun) Hungarian National Team  
45Viktor Specziár (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:03:34 
46István Cziráki (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:03:56 
47Istvan Molnar (Hun) Grontmij Team Amsterdam0:04:18 
48Srdan Okmanovic (Srb) National Team Serbia Spartak0:04:30 
49András Berkesi (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:05:53 
50Branislav Karas (Svk) Middle Slovakia Region  
51Péter Szabó (Hun) Szegedi KSC0:05:58 
52István Hegymegi (Hun) Atlantis Casino KSE0:06:10 
53Patrick Schörkmayer (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:06:17 
54Balázs Suhajda (Hun) Szegedi KSC0:06:21 
55Markus Wimmer (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:06:28 
56Zoltán Tisza (Hun) Hungarian National Team  
57Martin Frano (Svk) Middle Slovakia Region0:06:51 
58Ádám Werderits (Hun) FTC Merida ReVO2lution  
59Tamás Iszkádi (Hun) Hungarian National Team0:07:06 
60Albert Filon Serban (Rom) Tusnad Cycling Team0:09:30 
61Tamás Szabó (Hun) Atlantis Casino KSE0:14:08 
62Daniel Bajlo (Cro) Puris - Kamen0:14:12 
63Ferenc Fördos (Hun) FTC Merida ReVO2lution  
64Pascal Aandewiel (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:23:02 
65Attila Pawlik (Hun) Szegedi KSC0:23:59 
DNFNorbert Kalmár (Hun) Szegedi KSC  
DNFRoland Bohács (Hun) Hungarian National Team  
Sprint 1 - Kisdorog, km. 65
1Ivan Stevic (Srb) National Team Serbia Spartak5pts
2Krisztián Lovassy (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta3 
3Koos Jeroen Kers (Ned) Grontmij Team Amsterdam2 
4Der Žolt (Srb) National Team Serbia Spartak1 
Sprint 2 - Bonyhad, km. 121
1Rida Cador (Hun) Hungarian National Team5pts
2Balázs Szórádi (Hun) FTC Merida ReVO2lution3 
3Ivan Stevic (Srb) National Team Serbia Spartak2 
4Adam Homolka (Cze) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz1 
Mountains 1 - Hegyihajr (Cat. 3) km. 81
1Gabor Kasa (Srb) National Team Serbia Spartak5pts
2Balázs Szórádi (Hun) FTC Merida ReVO2lution3 
3Zoltán Madaras (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta2 
4Robert Nagy (Svk) Middle Slovakia Region1 
Mountains 2 - Hegyihajr (Cat. 2) km. 106
1Zoltán Madaras (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta10pts
2Matej Jurco (Svk) Middle Slovakia Region6 
3Ruslan Ivanov (Mda) Betonexpress 2000 - Limonta4 
4Ternovsek Marcel (Slo) Tusnad Cycling Team2 
General classification after stage 2
1Der Žolt (Srb) National Team Serbia Spartak6:39:13 
2Matej Jurco (Svk) Middle Slovakia Region0:00:07 
3Matija Kvasina (Cro) Puris - Kamen0:00:10 
4Tamás Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team0:00:24 
5Krisztián Lovassy (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:00:33 
6Wolfgang Geisler (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:00:35 
7Robert Nagy (Svk) Middle Slovakia Region0:01:06 
8Tamás Csicsáky (Rom) Tusnad Cycling Team0:01:19 
9Péter Kusztor (Hun) Hungarian National Team0:01:21 
10Ivan Stevic (Srb) National Team Serbia Spartak0:01:27 
11Marek Canecky (Svk) Middle Slovakia Region0:01:29 
12Balázs Szórádi (Hun) FTC Merida ReVO2lution  
13Zoltán Madaras (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:01:31 
14Gabor Kasa (Srb) National Team Serbia Spartak  
15Juergen Pauritsch (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz  
16Luka Grubic (Cro) Puris - Kamen0:01:42 
17De Vall, Lars Van (Ned) Grontmij Team Amsterdam  
18Koos Jeroen Kers (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:01:46 
19Gergely Ivanics (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:01:47 
20Dragan Spasic (Srb) National Team Serbia Spartak  
21Siegfried Bauer (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:01:56 
22Gábor Kiskó (Hun) Atlantis Casino KSE0:02:00 
23Ternovsek Marcel (Slo) Tusnad Cycling Team0:02:03 
24Bálint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:02:15 
25Ruslan Ivanov (Mda) Betonexpress 2000 - Limonta  
26Gábor Arany (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:02:26 
27Aleksandar Milivojevic (Srb) National Team Serbia Spartak  
28Matthias Hoefler (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz  
29Florian Smits (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:02:42 
30Dániel Dévai (Hun) Szegedi KSC0:02:45 
31Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team0:02:49 
32Jan Lof (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:03:46 
33Viktor Specziár (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:04:50 
34István Cziráki (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta0:05:44 
35Juraj Ugrinic (Cro) Puris - Kamen0:06:59 
36Adam Homolka (Cze) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:09:03 
37Gábor Fejes (Hun) Hungarian National Team0:09:04 
38Zoltán Vigh (Hun) Atlantis Casino KSE0:10:19 
39János Hemmert (Hun) Szegedi KSC0:10:21 
40Balint Bichof (Hun) Hungarian National Team0:11:01 
41Csaba Mero (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:11:36 
42Peter Kosut (Svk) Middle Slovakia Region  
43Balázs Rónaszéki (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:11:56 
44Aleksandar Dukic (Srb) National Team Serbia Spartak0:12:11 
45Istvan Molnar (Hun) Grontmij Team Amsterdam0:13:31 
46Srdan Okmanovic (Srb) National Team Serbia Spartak0:13:43 
47Branislav Karas (Svk) Middle Slovakia Region0:15:06 
48András Berkesi (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:15:19 
49István Hegymegi (Hun) Atlantis Casino KSE0:15:23 
50Patrick Schörkmayer (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:15:30 
51Balázs Suhajda (Hun) Szegedi KSC0:15:34 
52Zoltán Tisza (Hun) Hungarian National Team0:15:41 
53Markus Wimmer (Aut) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz0:15:54 
54Ádám Werderits (Hun) FTC Merida ReVO2lution0:16:04 
55Martin Frano (Svk) Middle Slovakia Region0:16:17 
56Tamás Iszkádi (Hun) Hungarian National Team0:16:19 
57Péter Szabó (Hun) Szegedi KSC0:20:40 
58Daniel Bajlo (Cro) Puris - Kamen0:23:25 
59Ferenc Fördos (Hun) FTC Merida ReVO2lution  
60Rida Cador (Hun) Hungarian National Team0:23:51 
61Danijel Kvasina (Cro) Puris - Kamen0:24:47 
62Albert Filon Serban (Rom) Tusnad Cycling Team0:31:38 
63Pascal Aandewiel (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:32:15 
64Tamás Szabó (Hun) Atlantis Casino KSE0:36:16 
65Attila Pawlik (Hun) Szegedi KSC0:38:41 
Mountains classification
1Zoltán Madaras (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta27pts
2Matej Jurco (Svk) Middle Slovakia Region12 
3Gabor Kasa (Srb) National Team Serbia Spartak7 
4István Cziráki (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta4 
5Ruslan Ivanov (Mda) Betonexpress 2000 - Limonta4 
6Matija Kvasina (Cro) Puris - Kamen3 
7Balázs Szórádi (Hun) FTC Merida ReVO2lution3 
8Tamás Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team2 
9Ternovsek Marcel (Slo) Tusnad Cycling Team2 
10Robert Nagy (Svk) Middle Slovakia Region1 
11Péter Kusztor (Hun) Hungarian National Team1 
Sprint classification
1Ivan Stevic (Srb) National Team Serbia Spartak7pts
2Matej Jurco (Svk) Middle Slovakia Region5 
3Rida Cador (Hun) Hungarian National Team5 
4Krisztián Lovassy (Hun) Betonexpress 2000 - Limonta5 
5Tamás Csicsáky (Rom) Tusnad Cycling Team3 
6Balázs Szórádi (Hun) FTC Merida ReVO2lution3 
7Koos Jeroen Kers (Ned) Grontmij Team Amsterdam2 
8Luka Grubic (Cro) Puris - Kamen1 
9Der Žolt (Srb) National Team Serbia Spartak1 
10Adam Homolka (Cze) VIPERbike–BS Kärnten–WSA-ARBÖ-Graz1 
Teams classification
1Middle Slovakia Region20:00:28 
2National Team Serbia Spartak0:00:25 
3VIPERbike–BS Kärnten–WSA-A RBÖ-Graz0:00:33 
4Tusnad Cycling Team0:00:53 
5Betonexpress 20000:01:15 
6Grontmij Team Amsterdam0:03:22 
7Puris - Kamen0:06:06 
8FTC Merida ReVO2lution0:14:04 
9Hungarian National Team0:17:25 
10Atlantis Casino KSE0:24:53 
11Szegedi KSC0:25:28 
Back to top