Porte wins GP Felino

Balloni leads field home for second

Full Results
1Richard Julian Porte (Aus) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr. Praga3:51:40 
2Alfredo Balloni (Ita) Promociclo Neri Sottoli0:00:31 
3Davide Mucelli (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr. Praga  
4Matteo Busato (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
5Peter Kennaugh (GBr) Great Britain Cycling Team  
6Federico Rocchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
7Alexander Filippov (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi  
8Oleg Berdos (Mda) Gs Brisot Cardin Bibanese  
9Matteo Mammini (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima  
10Matteo Rabottini (Ita) V.C. Aran - Cogem - Bls  
11Gabriele Tassinari (Ita) Zalf Desire' Fior  
12Marco Da Castagnori (Ita) G.S.Ginestra Ceram. Il Gabbiano  
13Adriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
14Lukasz Owsian (Pol) Mg Kvis-Norda Pacific Polonia  
15Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima  
16Stefano Pirazzi (Ita) U.C. Palazzago Elledent Rad Logistica  
17Luca Dodi (Ita) G.S. Podenzano0:00:41 
18Daniele Ratto (Ita) U.C. Palazzago Elledent Rad Logistica0:01:26 
19Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
20Egor Silin (Rus) Nazionale Russia0:01:31 
21Davide Appollonio (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:01:41 
22Alex Dowsett (GBr) Great Britain Cycling Team  
23Alexander Zhdanov (Rus) Pol.Gs Valdarno Cycling Team  
24Patrick Shaw (Aus) Us Fracor Modolo Prosciutto Pratomagno  
25Alexey Tsatevich (Rus) Nazionale Russia  
26Massimilano Magini (Ita) G.S. Parmense  
27Denis Farkhutdinov (Rus) G.S. Parmense  
28Andrea Piechele (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon  
29Olexander Polivoda (Ita) G.S. Brunero Camel - Pedalando In Langa  
30Michele Simoni (Ita) Promociclo Neri Sottoli  
31Khakharman Merey (Kaz) Nazionale Kazakhastan  
32Massimo Graziato (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
33Kristian Sbaragli (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima  
34Gianluca Brambilla (Ita) Zalf Desire' Fior  
35Stefano Agostini (Ita) Team Molino Di Ferro - Giorgione  
36Piotr Kirpsza (Pol) Mg Kvis-Norda Pacific Polonia  
37Davide Gani (Ita) Team Molino Di Ferro - Giorgione  
38Marco Canola (Ita) Zalf Desire' Fior  
39Giuseppe Guaglianone (Ita) Danton Caparrini Vibert Italia  
40Pavel Kochetkov (Rus) Nazionale Russia  
41Mario Sgrinzato (Ita) Team Molino Di Ferro - Giorgione  
42Mark O'brien (Aus) Nazionale Australiana  
43Luke Rowe (GBr) Great Britain Cycling Team  
44Oleh Opryshko (Ukr) G.S. Cargo Compass Uc La Serra  
45Antonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa  
46Carmelo Consolatos Panto' (Ita) C.Gragnano Petroli Firenze  
47Anton Sintsov (Rus) A.S.D.S.C.Calz M.Granaro Marini  
48Damiano Margutti (Ita) G.S. Podenzano  
49Patrick Facchini (Ita) G.S. Arvedi Lucchini Unidelta  
50Nicolo Martinello (Ita) ' U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
51Devid Tintori (Ita) G.S. Cargo Compass Uc La Serra  
52Michele Gazzara (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon  
53Roberto Cesaro (Ita) G.S.Ginestra Ceram. Il Gabbiano  
54Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Mg Kvis-Norda Pacific Polonia  
55Stefano Zanichelli (Ita) Gsc Viris Vigevano - A.S.D.  
56Alessio Marchetti (Ita) Progettociclismo Asd0:03:30 
57Mathieu Delaroziere (Fra) V.C La Pomm Marseille  
58Sam Bennett (Irl) V.C La Pomm Marseille  
59Azamat Turaev (Uzb) Gs Delio Gallina S.Inox Filcre  
60Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
61Stefano Formichetti (Ita) Pol.Gs Valdarno Cycling Team  
62Mark Christian (GBr) Great Britain Cycling Team  
63Diego Zanco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon  
64Paolo Castelnovo (Ita) S.C. Fagnano Nuova  
65Gabriele Pizzaballa (Ita) U.C. Palazzago Elledent Rad Logistica  
66Fabio Aru (Ita) U.C. Palazzago Elledent Rad Logistica  
67Thomas Girard (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
68Marco Stefani (Ita) Danton Caparrini Vibert Italia  
69Fabrizio Lucciola (Ita) Danton Caparrini Vibert Italia  
70Alexander Serebryakov (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi  
71Sergry Alelhin (Rus) Nazionale Russia  

Related Articles

Back to top