Russian Silin takes the stage

New leader Caddeo takes over GC

Results
1Egor Silin (Rus) Russian National Team4:27:24 
2Damiano Caruso (Ita) Mastromarco0:00:57 
3Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:01:17 
4Massimo D'elpidio (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:01:41 
5Richie Porte (Aus) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:01:47 
6Peter Kennaugh (GBr) Great Britain National Team  
7Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:01:49 
8Patrick Facchini (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:02:08 
9Cristiano Colombo (Ita) Palazzago0:02:13 
10Matteo Busato (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:02:30 
11Diego Zanco (Ita) Trevigiani0:02:51 
12Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref.Montappone0:03:11 
13Cayetano Sarmiento (Col) Colombian National Team0:03:12 
14Mariano Davide Fichera (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:03:41 
15Paolo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:03:46 
16Alessandro Colo' (Ita) Promocilci Neri0:03:47 
17Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:04:06 
18Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:04:16 
19Andrew Anacona Gomez Winner (Col) Maltinti Lampadari0:04:21 
20Fabio Taddei (Ita) Maltinti Lampadari0:04:28 
21Cesare Benedetti (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:04:35 
22Damiano Margutti (Ita) Podenzana Juvenes0:04:51 
23Gianandrea Marioli (Ita) Vega Pref.Montappone0:04:52 
24Davide Appollonio (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:05:20 
25Lukasz Owsian (Pol) MG Kvis - Norda Pacific  
26Daniele Troian (Ita) Cycling Team Friuli0:05:49 
27Matteo Mammini (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:06:06 
28Stefano Pirazzi (Ita) Palazzago0:06:20 
29Salvatore Mancuso (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:07:15 
30Dominik Nerz (Ger) German National Team0:07:35 
31Federico Bonifetto (Ita) Cycling Team Friuli0:08:05 
32Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:08:12 
33Luca Dodi (Ita) Podenzana Juvenes0:08:43 
34Andres Ignacio Perejra (Arg) Argentina National Team0:08:52 
35Julian Munoz (Col) Colombian National Team0:09:22 
36Andrea Tiefenthaler (Ita) Gavardo Tecmor0:09:41 
37Maciej Paterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:10:26 
38Andrea Lupori (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:10:39 
39Antonio Domeddu (Ita) Palazzago0:11:00 
40Viesturs Luksevics (Lat) Palazzago  
41Gennaro Maddaluno (Ita) Maltinti Lampadari0:11:17 
42Gabriele Tassinari (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:11:27 
43Alessandro Malaguti (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv0:12:06 
44Francesco Lasca (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga  
45Andrea Pace (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare  
46Nicolo' Martinello (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:12:51 
47Andrei Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:12:53 
48Mirko Puccioni (Ita) Mastromarco0:13:25 
49Luca Benedetti (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini  
50Luciano Barindelli (Ita) Mastromarco  
51Enrico Mantovani (Ita) Trevigiani  
52Carlo Alberto Betancurt (Col) Colombian National Team0:13:49 
53Pierpaolo De Negri (Ita) Promocilci Neri0:13:53 
54Romain Beney (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli  
55Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:13:55 
56Rafael Andriato De Mattos (Bra) Trevigiani  
57Mirko Boschi (Ita) Podenzana Juvenes  
58Artur Tarasau (Blr) Podenzana Juvenes  
59Antonio Marchiori (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:14:05 
60Omar Zanotelli (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line0:14:10 
61Marco Giani (Ita) VC Mendrisio-P.L. Valli0:14:17 
62Enrico Montanari (Ita) Podenzana Juvenes0:14:32 
63Elia Viviani (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:14:41 
64Davis Ulliana (Ita) Brisot Cardin Bibanese  
65Adam Adamkiewicz (Pol) MG Kvis - Norda Pacific0:14:52 
66Lorenzo Rosini (Ita) Maltinti Lampadari0:15:12 
67Teddi Turini (Ita) Maltinti Lampadari  
68Federico Scotti (Ita) Maltinti Lampadari  
69Alexander Kholodov (Rus) Gavardo Tecmor0:15:15 
70Luigi Saronni (Ita) Podenzana Juvenes  
71Andrea Di Corrado (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:15:36 
72Efrem Salvi (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo  
73Giorgio Brambilla (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo  
74Stefano Locatelli (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo  
75Edinson Maecha Sanchez (Col) Colombian National Team0:15:46 
76Oleg Berdos (Mda) Brisot Cardin Bibanese0:15:53 
77Paolo Corra' (Ita) Brisot Cardin Bibanese  
78Mattia Ceola (Ita) Fausto Coppi Gazzera  
79Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:16:29 
80Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
81Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor0:16:31 
82Matteo D'Ambrosio (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:17:19 
83Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Cardin Bibanese0:17:37 
84Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
85Riccardo Storti (Ita) Brisot Cardin Bibanese  
86Massimo Pirrera (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:17:40 
87Cesare Ciommi (Ita) Vega Pref.Montappone0:17:46 
88Sacha Modolo (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:17:59 
89Corrado Gallo (Ita) Palazzago0:18:16 
90Mirko Tedeschi (Ita) Promocilci Neri0:18:24 
91Maurizio Anzalone (Ita) VC Mendrisio-P.L. Valli0:18:33 
92Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:18:39 
93Robert Bengsch (Ger) German National Team  
94Emanuele Moschen (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:19:13 
95Matteo Collodel (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:19:21 
96Mirko Micheletti (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line0:19:24 
97Francesco Baschiera (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:19:25 
98Stiven Fanelli (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:19:29 
99Enrico Peruffo (Ita) Palazzago0:19:45 
100Federico Bontorin (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:19:50 
101Andrea Piechele (Ita) Trevigiani0:20:01 
102Andrea Guardini (Ita) Promocilci Neri0:20:07 
103Davide Gomirato (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior  
104Matteo Trentin (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line  
105Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team0:20:12 
106Federico Masiero (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site  
107Francesco Cipolla (Ita) Mastromarco0:20:18 
108Jonathan Mcevoy (GBr) Great Britain National Team0:20:31 
109Julian Arredondo Moreno (Col) Colombian National Team0:20:41 
110Andrea Menapace (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line0:20:46 
111Leonardo Pinizzotto (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:20:50 
112Luca Lai (Ita) Fausto Coppi Gazzera  
113Tiziano Mattion (Ita) Cycling Team Friuli0:21:24 
114Camilo Castiblanco (Col) Colombian National Team0:21:27 
115Eros Piccin (Ita) Brisot Cardin Bibanese  
116Marcel Fischer (Ger) German National Team0:21:30 
117Marco Ponta (Ita) Cycling Team Friuli  
118Filippo Baggio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:21:33 
119Diego Marincioni (Ita) Vega Pref.Montappone0:21:34 
120Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli0:21:46 
121Erik Mohs (Ger) German National Team0:21:47 
122Marck Christian (GBr) Great Britain National Team  
123Ramon Baldoni (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv0:21:55 
124Radoslaw Kwiatkowski (Pol) MG Kvis - Norda Pacific0:21:59 
125Oleksandr Grygorenko (Ukr) Moro-Scott-Bicycle Line  
126Paolo Denti (Ita) Gavardo Tecmor0:22:01 
127Andrea Girardini (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line0:22:05 
128Rémy Maurer (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli0:22:10 
129Edoardo Costanzi (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:22:12 
130Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:22:41 
131Paolo Locatelli (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:22:50 
132Fabian Schaar (Ger) German National Team0:22:51 
133Simon Aguero Gullermo (Arg) Argentina National Team0:23:18 
134Chris Jory (Aus) MG Kvis - Norda Pacific  
135Martino Castellana (Ita) Gavardo Tecmor  
136Andrew Rowsell (GBr) Great Britain National Team0:23:21 
137Juan Rodolfo Astasaom (Arg) Argentina National Team0:23:25 
138Gustavo Francisco Borcard (Arg) Argentina National Team0:23:57 
NASergio Daniel Godoy Centeno (Arg) Argentina National Team  
NADaniele Laurenzi (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv  
NAStefano Borchi (Ita) Mastromarco  
NAPiotr Gawronski (Pol) MG Kvis - Norda Pacific  
NADmitriy Sokolov (Rus) Russian National Team  
NASergey Alekhin (Rus) Russian National Team  
NAAlexey Melnikov (Rus) Russian National Team  
NAFrancesco Carlo Grillo (Ita) Promocilci Neri  
NAGianluca Leonardi (Ita) Trevigiani  
NARiccardo Santamaria (Ita) Vega Pref.Montappone  
NAFabio Piscopiello (Ita) Vega Pref.Montappone  
NAJulien Taramarcaz (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli  
NSFabrizio Braggion (Ita) Cycling Team Friuli  
NSLuke Rowe (GBr) Great Britain National Team  
NSMirko Battaglini (Ita) Promocilci Neri  
Points
1Egor Silin (Rus) Russian National Team25pts
2Damiano Caruso (Ita) Mastromarco20 
3Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior16 
4Massimo D'elpidio (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare14 
5Richie Porte (Aus) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga12 
6Peter Kennaugh (GBr) Great Britain National Team10 
7Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima9 
8Patrick Facchini (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini8 
9Cristiano Colombo (Ita) Palazzago7 
10Matteo Busato (Ita) Fausto Coppi Gazzera6 
11Diego Zanco (Ita) Trevigiani5 
12Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref.Montappone4 
13Cayetano Sarmiento (Col) Colombian National Team3 
14Mariano Davide Fichera (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima2 
15Paolo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare1 
Mountain 1
1Marcel Fischer (Ger) German National Team  
2Davide Gomirato (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior  
3Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
Mountain 2
1Egor Silin (Rus) Russian National Team  
2Damiano Caruso (Ita) Mastromarco  
3Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior  
Mountain 3
1Egor Silin (Rus) Russian National Team  
2Damiano Caruso (Ita) Mastromarco  
3Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior  
Team
1Team Hoppla' Seano Bellissima13:33:02 
2Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:06:43 
3Palazzago0:08:43 
4Maltinti Lampadari0:09:16 
5Cremonese Arvedi Unidelta Lucchini0:11:58 
6Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:13:42 
7Vega Pref.Montappone0:14:59 
8Colombia N.T.0:15:33 
9Podenzano Juvenes0:16:39 
10Marchiol Pasta Montegrappa Site0:16:45 
11Mastromarco0:16:57 
12Fausto Coppi Gazzera0:18:36 
13Trevigiani0:19:21 
14G.S.Zalf Desiree Fior0:19:53 
15Bottoli Nordelettrica Ramonda0:23:40 
16Cycling Team Friuli0:24:28 
17Uc Bergamasca De Nardi Daigo0:24:57 
18Promociclo Neri0:25:14 
19Gavardo Tecmor0:30:37 
20MG Kvis - Norda Pacific0:31:21 
21Gran Bretagna N.T.0:33:15 
22Germania N.T0:34:03 
23Brisot Cardin Bibanese0:35:37 
24VC Mendrisio-P.L. Valli0:35:53 
25Argentina N.T.0:41:32 
26Moro-Scott-Bicycle Line0:42:51 
37Calzaturieri Montegranaro Marini Silvano  
139Russia N.T.  
General classification after stage 7
1Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima23:17:17 
2Peter Kennaugh (GBr) Great Britain National Team0:00:11 
3Cayetano Sarmiento (Col) Colombian National Team0:00:44 
4Patrick Facchini (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:01:04 
5Cesare Benedetti (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:01:29 
6Massimo D'elpidio (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:01:59 
7Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:02:52 
8Egor Silin (Rus) Russian National Team0:03:26 
9Andrew Anacona Gomez Winner (Col) Maltinti Lampadari0:03:41 
10Cristiano Colombo (Ita) Palazzago0:04:34 
11Gianandrea Marioli (Ita) Vega Pref.Montappone0:04:35 
12Damiano Margutti (Ita) Podenzana Juvenes0:04:38 
13Matteo Busato (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:04:44 
14Richie Porte (Aus) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:04:48 
15Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref.Montappone0:04:50 
16Diego Zanco (Ita) Trevigiani0:05:41 
17Dominik Nerz (Ger) German National Team0:06:37 
18Matteo Mammini (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:07:02 
19Davide Appollonio (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:07:08 
20Paolo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:09:34 
21Julian Munoz (Col) Colombian National Team0:10:45 
22Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:12:11 
23Stefano Pirazzi (Ita) Palazzago0:12:26 
24Mariano Davide Fichera (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:12:52 
25Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:13:08 
26Lukasz Owsian (Pol) MG Kvis - Norda Pacific0:13:59 
27Enrico Mantovani (Ita) Trevigiani0:14:20 
28Federico Bonifetto (Ita) Cycling Team Friuli0:14:46 
29Alessandro Colo' (Ita) Promocilci Neri0:15:38 
30Maciej Paterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:17:25 
31Damiano Caruso (Ita) Mastromarco0:18:23 
32Salvatore Mancuso (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:22:44 
33Efrem Salvi (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:22:52 
34Oleg Berdos (Mda) Brisot Cardin Bibanese0:23:03 
35Carlo Alberto Betancurt (Col) Colombian National Team0:24:33 
36Daniele Troian (Ita) Cycling Team Friuli0:24:41 
37Matteo Collodel (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:26:53 
38Fabio Taddei (Ita) Maltinti Lampadari0:26:54 
39Stefano Locatelli (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:27:03 
40Tomas Alberio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:29:43 
41Luca Dodi (Ita) Podenzana Juvenes0:30:05 
42Mattia Ceola (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:30:16 
43Matteo D'Ambrosio (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:30:33 
44Luciano Barindelli (Ita) Mastromarco0:31:15 
45Pierpaolo De Negri (Ita) Promocilci Neri0:32:46 
46Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:32:58 
47Gabriele Tassinari (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:34:15 
48Nicolo' Martinello (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:35:23 
49Andrei Nechita (Rom) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:36:40 
50Andrea Tiefenthaler (Ita) Gavardo Tecmor0:37:05 
51Federico Scotti (Ita) Maltinti Lampadari0:38:01 
52Lorenzo Rosini (Ita) Maltinti Lampadari0:38:47 
53Romain Beney (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli0:42:15 
54Leonardo Pinizzotto (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima0:42:45 
55Luca Benedetti (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:43:18 
56Paolo Locatelli (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:44:17 
57Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor0:44:21 
58Artur Tarasau (Blr) Podenzana Juvenes0:45:26 
59Andres Ignacio Perejra (Arg) Argentina National Team0:46:35 
60Andrea Lupori (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:47:04 
61Viesturs Luksevics (Lat) Palazzago0:48:54 
62Luigi Saronni (Ita) Podenzana Juvenes0:49:22 
63Edinson Maecha Sanchez (Col) Colombian National Team0:49:35 
64Alessandro Malaguti (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv0:50:01 
65Alexander Kholodov (Rus) Gavardo Tecmor0:51:10 
66Andrea Di Corrado (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:51:11 
67Federico Bontorin (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:51:25 
68Camilo Castiblanco (Col) Colombian National Team0:51:34 
69Sacha Modolo (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior0:52:00 
70Angelo Pagani (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:52:15 
71Maurizio Anzalone (Ita) VC Mendrisio-P.L. Valli0:52:32 
72Francesco Lasca (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:54:18 
73Gennaro Maddaluno (Ita) Maltinti Lampadari0:55:28 
74Antonio Domeddu (Ita) Palazzago0:56:17 
75Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda0:56:42 
76Giorgio Brambilla (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo0:56:57 
77Robert Bengsch (Ger) German National Team0:57:15 
78Massimo Pirrera (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga0:57:25 
79Enrico Montanari (Ita) Podenzana Juvenes0:57:32 
80Rafael Andriato De Mattos (Bra) Trevigiani0:57:42 
81Antonio Marchiori (Ita) Fausto Coppi Gazzera0:58:08 
82Cesare Ciommi (Ita) Vega Pref.Montappone0:58:23 
83Mirko Boschi (Ita) Podenzana Juvenes0:58:25 
84Emanuele Moschen (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini0:58:38 
85Federico Masiero (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:59:16 
86Elia Viviani (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site0:59:40 
87Mirko Puccioni (Ita) Mastromarco0:59:58 
88Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare1:00:31 
89Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Cardin Bibanese1:00:58 
90Enrico Peruffo (Ita) Palazzago1:01:14 
91Marco Giani (Ita) VC Mendrisio-P.L. Valli1:01:46 
92Simon Aguero Gullermo (Arg) Argentina National Team1:02:24 
93Andrea Pace (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare1:02:31 
94Andrea Piechele (Ita) Trevigiani1:02:37 
95Teddi Turini (Ita) Maltinti Lampadari1:02:53 
96Jonathan Mcevoy (GBr) Great Britain National Team1:03:33 
97Davis Ulliana (Ita) Brisot Cardin Bibanese1:03:43 
98Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team1:03:50 
99Adam Adamkiewicz (Pol) MG Kvis - Norda Pacific1:04:42 
100Theo Reinhardt (Ger) German National Team1:05:24 
101Paolo Corra' (Ita) Brisot Cardin Bibanese1:05:25 
102Corrado Gallo (Ita) Palazzago1:05:58 
103Mirko Tedeschi (Ita) Promocilci Neri1:06:08 
104Matteo Trentin (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line1:06:15 
105Mirko Micheletti (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line1:06:16 
106Erik Mohs (Ger) German National Team1:06:27 
107Stiven Fanelli (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini1:06:44 
108Omar Zanotelli (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line1:06:57 
109Andrea Guardini (Ita) Promocilci Neri1:07:16 
110Riccardo Storti (Ita) Brisot Cardin Bibanese1:07:25 
111Marcel Fischer (Ger) German National Team1:07:26 
112Oleksandr Grygorenko (Ukr) Moro-Scott-Bicycle Line1:07:27 
113Davide Gomirato (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior1:07:40 
114Marco Ponta (Ita) Cycling Team Friuli1:07:52 
115Andrew Rowsell (GBr) Great Britain National Team1:08:06 
116Francesco Baschiera (Ita) Fausto Coppi Gazzera1:08:41 
117Ramon Baldoni (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv1:08:46 
118Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli1:08:48 
119Francesco Cipolla (Ita) Mastromarco1:09:01 
120Filippo Baggio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda1:09:08 
121Julian Arredondo Moreno (Col) Colombian National Team1:09:10 
122Gustavo Francisco Borcard (Arg) Argentina National Team1:09:35 
123Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team1:09:40 
124Fabian Schaar (Ger) German National Team1:09:47 
125Paolo Denti (Ita) Gavardo Tecmor1:09:55 
126Andrea Menapace (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line1:09:58 
127Tiziano Mattion (Ita) Cycling Team Friuli1:10:02 
128Eros Piccin (Ita) Brisot Cardin Bibanese1:10:07 
129Andrea Girardini (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line1:10:08 
130Edoardo Costanzi (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini1:10:12 
131Luca Lai (Ita) Fausto Coppi Gazzera1:10:14 
132Marck Christian (GBr) Great Britain National Team1:10:21 
133Rémy Maurer (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli1:11:40 
134Radoslaw Kwiatkowski (Pol) MG Kvis - Norda Pacific1:12:01 
135Chris Jory (Aus) MG Kvis - Norda Pacific1:12:03 
136Diego Marincioni (Ita) Vega Pref.Montappone1:14:15 
137Juan Rodolfo Astasaom (Arg) Argentina National Team1:15:42 
138Martino Castellana (Ita) Gavardo Tecmor1:17:35 
NAFabio Virgili (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare  
NAFabrizio Di Lizio (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare  
NAStefano Borchi (Ita) Mastromarco  
NAMichal Kwiatkowski (Pol) MG Kvis - Norda Pacific  
NASergio Daniel Godoy Centeno (Arg) Argentina National Team  
NAPiotr Gawronski (Pol) MG Kvis - Norda Pacific  
NADaniele Laurenzi (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv  
NAAndres Follador Hinestroza (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv  
NADmitriy Sokolov (Rus) Russian National Team  
NASergey Alekhin (Rus) Russian National Team  
NAAlexey Melnikov (Rus) Russian National Team  
NAFrancesco Carlo Grillo (Ita) Promocilci Neri  
NAAdriano Malori (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda  
NAAndrew Fenn (GBr) Great Britain National Team  
NAMarco Coledan (Ita) Trevigiani  
NAFederico Savasi (Ita) Gavardo Tecmor  
NAJulien Taramarcaz (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli  
NARiccardo Santamaria (Ita) Vega Pref.Montappone  
NAFabio Piscopiello (Ita) Vega Pref.Montappone  
NAGianluca Leonardi (Ita) Trevigiani  
NSFabrizio Braggion (Ita) Cycling Team Friuli  
NSAlejandro Monsalvev Pertsinidis Yonnatta (Ven) Mastromarco  
NSAntonio Santoro (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site  
NSLuke Rowe (GBr) Great Britain National Team  
NSPavel Kochetkov (Rus) Russian National Team  
NSFrancesco Vareni (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv  
NSAntonino Casimiro Parrinello (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga  
NSMirko Battaglini (Ita) Promocilci Neri  
NSSimone Campagnaro (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv  
NSStefan Trafelet (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli  
Points classification
1Damiano Caruso (Ita) Mastromarco61pts
2Richie Porte (Aus) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga51 
3Peter Kennaugh (GBr) Great Britain National Team45 
4Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior40 
5Egor Silin (Rus) Russian National Team39 
6Maciej Paterski (Pol) Marchiol Pasta Montegrappa Site38 
7Patrick Facchini (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini33 
8Matteo Mammini (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima33 
9Matteo Busato (Ita) Fausto Coppi Gazzera32 
10Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref.Montappone32 
11Manuele Caddeo (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima24 
12Massimo D'elpidio (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare23 
13Cristiano Colombo (Ita) Palazzago23 
14Cayetano Sarmiento (Col) Colombian National Team22 
15Alessandro Colo' (Ita) Promocilci Neri20 
16Cesare Benedetti (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo18 
17Efrem Salvi (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo14 
18Diego Zanco (Ita) Trevigiani12 
19Julian Munoz (Col) Colombian National Team12 
20Oleg Berdos (Mda) Brisot Cardin Bibanese12 
21Kristijan Koren (Slo) Bottoli Nordelettrica Ramonda11 
22Diego Ulissi (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima10 
23Dominik Nerz (Ger) German National Team9 
24Stefano Pirazzi (Ita) Palazzago9 
25Gabriele Tassinari (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior9 
26Luciano Barindelli (Ita) Mastromarco8 
27Leonardo Pinizzotto (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima7 
28Matteo Collodel (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior6 
29Stefano Locatelli (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo5 
30Damiano Margutti (Ita) Podenzana Juvenes4 
31Gianandrea Marioli (Ita) Vega Pref.Montappone3 
32Andrew Anacona Gomez Winner (Col) Maltinti Lampadari2 
33Paolo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare2 
34Mariano Davide Fichera (Ita) Team Hoppla' Seano Bellissima2 
35Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor1 
36Enrico Peruffo (Ita) Palazzago  
37Federico Masiero (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site-5 
38Marcel Fischer (Ger) German National Team-5 
39Robert Bengsch (Ger) German National Team-9 
40Simon Aguero Gullermo (Arg) Argentina National Team-9 
41Andrea Piechele (Ita) Trevigiani-9 
42Nicola Boem (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site-15 
43Sacha Modolo (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior-15 
44Rafael Andriato De Mattos (Bra) Trevigiani-16 
45Elia Viviani (Ita) Marchiol Pasta Montegrappa Site-16 
46Edoardo Costanzi (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini-18 
47Davide Gomirato (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior-19 
48Erik Mohs (Ger) German National Team-20 
49Matteo Trentin (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line-21 
50Teddi Turini (Ita) Maltinti Lampadari-22 
51Andrea Guardini (Ita) Promocilci Neri-22 
52Enrico Montanari (Ita) Podenzana Juvenes-23 
53Andrea Pace (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare-23 
54Luca Benedetti (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini-24 
55Giorgio Brambilla (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo-24 
56Marco Giani (Ita) VC Mendrisio-P.L. Valli-24 
57Oleksandr Grygorenko (Ukr) Moro-Scott-Bicycle Line-24 
58Romain Beney (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli-25 
59Andres Ignacio Perejra (Arg) Argentina National Team-25 
60Andrea Lupori (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga-25 
61Viesturs Luksevics (Lat) Palazzago-25 
62Luigi Saronni (Ita) Podenzana Juvenes-25 
63Edinson Maecha Sanchez (Col) Colombian National Team-25 
64Alessandro Malaguti (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv-25 
65Alexander Kholodov (Rus) Gavardo Tecmor-25 
66Andrea Di Corrado (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo-25 
67Federico Bontorin (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior-25 
68Francesco Lasca (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga-25 
69Gennaro Maddaluno (Ita) Maltinti Lampadari-25 
70Antonio Domeddu (Ita) Palazzago-25 
71Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda-25 
72Massimo Pirrera (Ita) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga-25 
73Antonio Marchiori (Ita) Fausto Coppi Gazzera-25 
74Cesare Ciommi (Ita) Vega Pref.Montappone-25 
75Mirko Boschi (Ita) Podenzana Juvenes-25 
76Emanuele Moschen (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini-25 
77Mirko Puccioni (Ita) Mastromarco-25 
78Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare-25 
79Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Cardin Bibanese-25 
80Jonathan Mcevoy (GBr) Great Britain National Team-25 
81Davis Ulliana (Ita) Brisot Cardin Bibanese-25 
82Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team-25 
83Adam Adamkiewicz (Pol) MG Kvis - Norda Pacific-25 
84Theo Reinhardt (Ger) German National Team-25 
85Paolo Corra' (Ita) Brisot Cardin Bibanese-25 
86Corrado Gallo (Ita) Palazzago-25 
87Mirko Tedeschi (Ita) Promocilci Neri-25 
88Mirko Micheletti (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line-25 
89Stiven Fanelli (Ita) Cremonesi Arvedi Unidelta Lucchini-25 
90Omar Zanotelli (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line-25 
91Riccardo Storti (Ita) Brisot Cardin Bibanese-25 
92Marco Ponta (Ita) Cycling Team Friuli-25 
93Andrew Rowsell (GBr) Great Britain National Team-25 
94Francesco Baschiera (Ita) Fausto Coppi Gazzera-25 
95Ramon Baldoni (Ita) Calzaturieri Montegranaro Marini Silv-25 
96Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli-25 
97Francesco Cipolla (Ita) Mastromarco-25 
98Filippo Baggio (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda-25 
99Julian Arredondo Moreno (Col) Colombian National Team-25 
100Gustavo Francisco Borcard (Arg) Argentina National Team-25 
101Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team-25 
102Fabian Schaar (Ger) German National Team-25 
103Paolo Denti (Ita) Gavardo Tecmor-25 
104Andrea Menapace (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line-25 
105Tiziano Mattion (Ita) Cycling Team Friuli-25 
106Eros Piccin (Ita) Brisot Cardin Bibanese-25 
107Andrea Girardini (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line-25 
108Luca Lai (Ita) Fausto Coppi Gazzera-25 
109Marck Christian (GBr) Great Britain National Team-25 
110Rémy Maurer (Swi) VC Mendrisio-P.L. Valli-25 
111Radoslaw Kwiatkowski (Pol) MG Kvis - Norda Pacific-25 
112Chris Jory (Aus) MG Kvis - Norda Pacific-25 
113Diego Marincioni (Ita) Vega Pref.Montappone-25 
114Juan Rodolfo Astasaom (Arg) Argentina National Team-25 
115Martino Castellana (Ita) Gavardo Tecmor-25 
Mountains classification
1Damiano Caruso (Ita) Mastromarco20pts
2Egor Silin (Rus) Russian National Team18 
3Peter Kennaugh (GBr) Great Britain National Team16 
4Stefano Locatelli (Ita) UC Bergamasca De Nardi Daigo15 
5Gianluca Brambilla (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior13 
6Stefano Pirazzi (Ita) Palazzago8 
7Cayetano Sarmiento (Col) Colombian National Team7 
8Pierpaolo De Negri (Ita) Promocilci Neri7 
9Cristiano Colombo (Ita) Palazzago3 
10Adam Adamkiewicz (Pol) MG Kvis - Norda Pacific3 
11Marcel Fischer (Ger) German National Team3 
12Massimo D'elpidio (Ita) Monturano-Civitanova M.-Cascinare2 
13Richie Porte (Aus) Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga2 
14Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref.Montappone2 
15Davide Gomirato (Ita) G.S.Zalf Desiree Fior2 
16Alberto Contoli (Ita) Bottoli Nordelettrica Ramonda1 
Teams classification
1Team Hoppla' Seano Bellissima69:57:51 
2Vega Pref.Montappone0:18:42 
3Colombia N.T.0:29:49 
4Uc Bergamasca De Nardi Daigo0:37:51 
5Monturano-Civitanova M.-Cascinare0:40:19 
6G.S.Zalf Desiree Fior0:44:44 
7Trevigiani0:45:08 
8Maltinti Lampadari0:49:34 
9Cremonese Arvedi Unidelta Lucchini0:50:14 
10Palazzago0:56:01 
11Fausto Coppi Gazzera  
12Bottoli Nordelettrica Ramonda0:58:32 
13Podenzano Juvenes0:59:55 
14Promociclo Neri1:05:25 
15Bedogni/Grassi/Natalini/Gr.Praga1:06:07 
16Marchiol Pasta Montegrappa Site1:11:04 
17Mastromarco1:31:30 
18Cycling Team Friuli1:36:32 
19Germania N.T1:52:22 
20VC Mendrisio-P.L. Valli1:53:23 
21Gran Bretagna N.T.2:01:27 
22Gavardo Tecmor2:05:49 
23MG Kvis - Norda Pacific2:11:17 
24Brisot Cardin Bibanese2:18:53 
25Argentina N.T.2:41:52 
26Moro-Scott-Bicycle Line3:01:54 
37Calzaturieri Montegranaro Marini Silvano  
139Russia N.T.  
Back to top