Betancur leads Colombian 1-2 GC triumph

Rabottini bests breakaway companions to win final stage

Full Results
1Matteo Rabottini (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem4:00:29 
2Romain Beney (Ita) Suisse National Team  
3Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
4Matteo Trentin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
5Antonio Santoro (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
6Lukasz Owsian (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
7Alessandro Stocco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:05 
8Julian Arredondo Moreno (Col) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:00:16 
9Carlos Betancur (Col) Colombia National Team  
10Mikel Bizkarra (Spa) Pays Basque National Team  
11Fabio Aru (Ita) Team Palazzago  
12Edward Beltran (Col) Colombia National Team  
13Manuele Boaro (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:19 
14Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
15Henry Frusto (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi  
16Stefano Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
17Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
18Paolo Centra (Ita) Futura Team - Matricardi0:00:24 
19Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
20Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:26 
21Igor Romero (Spa) Pays Basque National Team  
22Peio Bilbao (Spa) Pays Basque National Team  
23Ugaitz Artola (Spa) Pays Basque National Team  
24Alessio Marchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
25Carlos Quintero Norena (Col) Bedogni Grassi Natalini0:00:31 
26Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:06 
27Nathan Pertica (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano0:02:12 
28Paolo Colonna (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D0:02:26 
29Antonino Casim Parrinello (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:02:27 
30Corrado Lampa (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi  
31Edoardo Zardini (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
32Ronan Van Zandbeek (Ned) Nederland National Team  
33Costantino Bedin Mattia (Ita) Generali  
34Matteo Durante (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano0:02:30 
35Daniele Angelini (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
36Massimo Graziato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:02:35 
37Luca Dodi (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano0:03:35 
38Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi0:03:37 
39Christopher Schneeerger (Ita) Suisse National Team0:04:27 
40Kanstantsin Klimiankou (Blr) Team Palazzago  
41Simon Holt (GBr) De Nardi Colpack Bergamasca  
42Tommaso Salvetti (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
43Luke Rowe (GBr) Great Britian National Team  
44Winer Anacona (Col) Colombia National Team  
45Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
46Otavio Bulgarelli (Bra) Mgkvis Norda Pacific0:06:30 
47Gianfranco Zilioli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:07:28 
48Javier Gomez (Col) Colombia National Team0:07:54 
49Tom Dumoulin (Ned) Nederland National Team0:10:37 
50Oleksandr Polivoda (Ukr) Brunero Camel Pedalando In Langa  
51Raymond Kreder (Ned) Nederland National Team  
52Vitalii Brychak (Ukr) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem  
53Yauheni Ivanou (Blr) Futura Team - Matricardi0:11:44 
54Nieck Busser (Ned) Nederland National Team0:14:02 
55Davide Orrico (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
56Roman Stricker (Ita) Suisse National Team0:17:00 
57Edoardo Costanzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
58Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
59Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
60Riccardo Formica (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
61Simone Boifava (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
62Gianluca Randazzo (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi  
63Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua  
64Adam Adamkiewicz (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
65Frantisek Padour (Cze) Mgkvis Norda Pacific  
66Giacomo Calzoni (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
67Roberto Greselin (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
68Michele Foppoli (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
69Andrea Di Corrado (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
70Thomas Pinaglia (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
71Birgualex Gradinaro (Rom) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi  
72Roman Chuchulin (Ukr) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
73Gennaro Maddaluno (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
74Daniele Cavasin (Ita) Ort Reale Mutua  
75Remco Te Brake (Ned) Nederland National Team  
76Pim Ligthart (Ned) Nederland National Team  
77Andrea Menapace (Ita) G.S. Team Trentino  
78Derik Zampedri (Ita) G.S. Team Trentino  
79Mark Christian (GBr) Great Britian National Team  
80Andrew Fenn (GBr) Great Britian National Team  
81Davide Pacchiardo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
82Thomas Casarotto (Ita) Generali  
83Carmelo Marchetta (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
84Leandro Cotesta (Ita) Team Palazzago  
85Nicola Boem (Ita) Ort Reale Mutua  
86Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team  
87Massimo Pirrera (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:17:54 
88Robingzon Oyola (Col) Colombia National Team0:18:02 
89Rolf Kobelt (Ita) Suisse National Team  
90Daniel Jaramillo (Col) Colombia National Team  
91Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
92Angelo Gargaro (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem  
93Marco Iarlori (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem  
DNSAlessio Taliani (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi  
DNFChristian Delle Stelle (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
DNFDavide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
DNFAndrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
DNFSalvatore Puccio (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
DNFQuilici Alejandro (Arg) Argentina National Team  
DNFGianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
DNFChristoph Whorranll (GBr) Great Britian National Team  
DNFNicola Dal Santo (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
DNFDiego Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
DNFDaniele Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
DNFMirko Nosotti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
DNFMirko Tedeschi (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
DNFAndrea Guardini (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
DNFPawel Charucki (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
DNFLorenzo Bani (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
DNFSamuele Anichini (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
DNFPaolo Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
DNFMichele Torri (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
DNFDaniele Zuanon (Ita) Generali  
Final general classification
1Carlos Betancur (Col) Colombia National Team30:27:37 
2Edward Beltran (Col) Colombia National Team0:03:50 
3Antonio Santoro (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:05:18 
4Alessandro Stocco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:07:28 
5Stefano Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:07:29 
6Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:07:54 
7Alessio Marchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.0:08:33 
8Winer Anacona (Col) Colombia National Team0:09:30 
9Edoardo Zardini (Ita) Mantovani Cycling Fontana0:10:54 
10Matteo Rabottini (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:11:17 
11Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:11:36 
12Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:11:59 
13Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:12:23 
14Henry Frusto (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:13:06 
15Julian Arredondo Moreno (Col) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:13:22 
16Lukasz Owsian (Pol) Mgkvis Norda Pacific0:14:03 
17Romain Beney (Ita) Suisse National Team0:14:26 
18Paolo Colonna (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D0:17:09 
19Matteo Durante (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano0:19:19 
20Carlos Quintero Norena (Col) Bedogni Grassi Natalini0:19:38 
21Tommaso Salvetti (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa0:22:03 
22Kanstantsin Klimiankou (Blr) Team Palazzago0:26:24 
23Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:27:00 
24Igor Romero (Spa) Pays Basque National Team0:27:07 
25Mikel Bizkarra (Spa) Pays Basque National Team0:27:34 
26Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:28:11 
27Otavio Bulgarelli (Bra) Mgkvis Norda Pacific0:30:10 
28Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi0:30:29 
29Manuele Boaro (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:30:39 
30Javier Gomez (Col) Colombia National Team0:32:25 
31Nathan Pertica (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano0:33:04 
32Davide Orrico (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:36:26 
33Peio Bilbao (Spa) Pays Basque National Team0:38:13 
34Daniel Jaramillo (Col) Colombia National Team0:40:50 
35Costantino Bedin Mattia (Ita) Generali0:41:28 
36Roberto Greselin (Ita) Mantovani Cycling Fontana0:42:10 
37Gianluca Randazzo (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi0:45:18 
38Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:45:23 
39Robingzon Oyola (Col) Colombia National Team0:46:01 
40Paolo Centra (Ita) Futura Team - Matricardi0:47:25 
41Ugaitz Artola (Spa) Pays Basque National Team0:55:01 
42Tom Dumoulin (Ned) Nederland National Team0:55:34 
43Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:55:58 
44Nicola Boem (Ita) Ort Reale Mutua1:00:16 
45Gianfranco Zilioli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca1:02:14 
46Roman Chuchulin (Ukr) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano1:04:16 
47Daniele Angelini (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano1:05:08 
48Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:09:16 
49Matteo Trentin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo1:09:37 
50Luca Dodi (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano1:10:00 
51Davide Pacchiardo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa1:10:04 
52Christopher Schneeerger (Ita) Suisse National Team1:12:12 
53Gennaro Maddaluno (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano1:13:57 
54Frantisek Padour (Cze) Mgkvis Norda Pacific1:14:01 
55Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.1:14:29 
56Massimo Graziato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli1:15:18 
57Nieck Busser (Ned) Nederland National Team1:17:02 
58Pim Ligthart (Ned) Nederland National Team1:17:17 
59Leandro Cotesta (Ita) Team Palazzago1:17:35 
60Derik Zampedri (Ita) G.S. Team Trentino1:18:21 
61Adam Adamkiewicz (Pol) Mgkvis Norda Pacific1:20:07 
62Ronan Van Zandbeek (Ned) Nederland National Team1:20:57 
63Vitalii Brychak (Ukr) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem1:22:04 
64Simon Holt (GBr) De Nardi Colpack Bergamasca1:22:43 
65Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua1:23:33 
66Mark Christian (GBr) Great Britian National Team1:24:16 
67Antonino Casim Parrinello (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:26:20 
68Roman Stricker (Ita) Suisse National Team1:26:40 
69Thomas Pinaglia (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano1:28:07 
70Giacomo Calzoni (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:28:26 
71Andrew Fenn (GBr) Great Britian National Team1:28:27 
72Yauheni Ivanou (Blr) Futura Team - Matricardi1:30:59 
73Simone Boifava (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:31:02 
74Raymond Kreder (Ned) Nederland National Team1:32:40 
75Corrado Lampa (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi1:34:45 
76Birgualex Gradinaro (Rom) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi1:36:10 
77Andrea Menapace (Ita) G.S. Team Trentino1:37:48 
78Thomas Casarotto (Ita) Generali1:39:17 
79Edoardo Costanzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:44:07 
80Andrea Di Corrado (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca1:44:35 
81Remco Te Brake (Ned) Nederland National Team1:46:19 
82Massimo Pirrera (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:46:23 
83Rolf Kobelt (Ita) Suisse National Team1:46:37 
84Oleksandr Polivoda (Ukr) Brunero Camel Pedalando In Langa1:47:50 
85Michele Foppoli (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:48:00 
86Daniele Cavasin (Ita) Ort Reale Mutua1:48:44 
87Luke Rowe (GBr) Great Britian National Team1:49:32 
88Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:49:59 
89Marco Iarlori (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem1:51:45 
90Angelo Gargaro (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem2:11:21 
91Carmelo Marchetta (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa2:11:22 
92Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team2:14:01 
93Riccardo Formica (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti2:15:33 
Back to top