Agostini solos to another stage win

Cattaneo still in the race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3:40:29 
2Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack0:00:08 
3Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
4Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi  
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:00:10 
6Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
7Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:00:12 
8Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:00:13 
9Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert  
10Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:00:18 
11Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:40 
12Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana  
13Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:00:42 
14Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert  
15Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
16Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:45 
17Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:48 
18Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:01:31 
19Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:02:05 
20Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:02:10 
21Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
22Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida  
23Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:02:14 
24Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana  
25Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:16 
26Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:18 
27Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club  
28Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:02:50 
29Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan  
30Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:02:52 
31Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque0:02:54 
32Davide Orrico (Ita) Team Colpack  
33Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
34Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
35Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:02:57 
36Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone  
37Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
38Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque  
39Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
40Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific  
41Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone  
42Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
43Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
44Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:03:02 
45Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club  
46Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
47Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:03:13 
48Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:03:30 
49Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:03:36 
50Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:03:46 
51Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team  
52Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
53Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago  
54Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:03:48 
55Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:04:40 
56Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
57Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
58Davide Gani (Ita) Generali-Ballan  
59Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp  
60Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
61Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone  
62Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
63Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
64Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
65Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
66Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli  
67Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert  
68Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland0:04:44 
69Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan0:04:50 
70Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:04:52 
71Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago0:05:17 
72Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:05:30 
73Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:05:41 
74Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:06:03 
75Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:06:23 
76Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi  
77Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club  
78Romain Beney (Swi) Switzerland0:06:44 
79Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:07:11 
80Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:07:17 
81Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:07:25 
82Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque  
83Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana0:08:04 
84Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:08:06 
85Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:08:23 
86Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific  
87Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida  
88Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:08:54 
89Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
90Michele Nodari (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
91Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
92Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
93Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
94Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup  
95Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
96Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
97Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan  
98Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert  
99Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
100Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
101Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack  
102Patrick Kos (Ned) Team Casati Named  
103Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert  
104Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone  
105Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club  
106Davide Villella (Ita) Team Colpack  
107Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini  
108Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:09:07 
109Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan  
110Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
111Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana  
112Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:09:16 
113Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:10:26 
114Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan  
115Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
116Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
117Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
118Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
119Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
120Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
121Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club  
122Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
123Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team  
124Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque  
125Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team  
126Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named  
127Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team  
128Dominik Stucki (Swi) Switzerland  
129Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific  
130Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
131Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named  
132Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
133Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:11:18 
134Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:11:53 
135Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
136Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:12:09 
137Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi  
138Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque  
NAMatteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone  
NSMattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini  
NSMatteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior25 pts
2Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack20 
3Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior16 
4Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi14 
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago12 
6Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior10 
7Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack9 
8Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup8 
9Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert7 
10Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack6 
11Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior5 
12Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana4 
13Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina3 
14Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert2 
15Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1 
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan  
2Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
3Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
2Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert  
3Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack  
2Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert  
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack  
2Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
3Fabio Aru (Ita) Team Palazzago  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1G.S. Zalf Desiree Fior11:01:45 
2Team Colpack0:00:20 
3Team Palazzago0:04:23 
4Caparrini Le Village Vibert Ital0:05:17 
5Asd Mantovani Fontana0:05:33 
6Monturano-Civitanova-Cascina0:05:46 
7Trevigiani Dynamon Bottoli0:06:45 
8S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)0:07:36 
9Mgkvis Norda Pacific0:08:14 
10Team Cerone Rodman0:08:28 
11Gallina S.Inox Tonoli0:08:35 
12Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:10:01 
13Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B0:11:07 
14Team Brilla Pasta Montegrapp0:11:12 
15Gragnano Sporting Club0:11:25 
16Generali-Ballan0:12:02 
17U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:12:38 
18Equipe Nationale Basque0:12:58 
19Gavardo Tecmor A.S.D.0:13:36 
20Aran - D'angelo & Antenucci -F0:14:59 
21Mastromarco Chianti Sensi Ben0:17:45 
22Team Lucchini Maniva Ski Tre Co0:20:27 
23Team Casati Named0:21:16 
24Russian National Team0:21:19 
25Suisse0:21:36 
26Bedogni Grassi Natalini0:23:55 
General classification after stage 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli23:06:49 
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:00:31 
3Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:45 
4Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:54 
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:00:56 
6Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:16 
7Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:25 
8Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack0:02:10 
9Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:18 
10Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:24 
11Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:28 
12Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:48 
13Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:03:17 
14Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:03:27 
15Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:02 
16Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:04:50 
17Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:04:57 
18Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:05:06 
19Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:05:17 
20Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team0:05:21 
21Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:07:31 
22Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:07:51 
23Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:08:42 
24Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:08:49 
25Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:09:44 
26Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:11:04 
27Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:11:37 
28Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:11:54 
29Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:12:04 
30Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:12:19 
31Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:13:49 
32Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:14:04 
33Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:15:51 
34Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:17:10 
35Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:17:30 
36Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:18:42 
37Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:18:45 
38Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club0:19:13 
39Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:19:40 
40Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:19:53 
41Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:19:58 
42Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:20:10 
43Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:20:43 
44Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:20:52 
45Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:20:54 
46Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:21:31 
47Davide Villella (Ita) Team Colpack0:21:58 
48Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:22:47 
49Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:22:53 
50Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:23:04 
51Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:23:07 
52Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:24:32 
53Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:25:38 
54Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:25:48 
55Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club0:26:13 
56Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:26:28 
57Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:26:30 
58Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:28:35 
59Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:28:40 
60Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:29:50 
61Romain Beney (Swi) Switzerland0:30:02 
62Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:31:08 
63Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago0:32:54 
64Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:33:16 
65Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:34:16 
66Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:35:08 
67Patrick Kos (Ned) Team Casati Named0:36:48 
68Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club0:37:49 
69Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:40:04 
70Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:40:29 
71Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:41:20 
72Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:42:35 
73Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:43:19 
74Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:44:04 
75Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:44:25 
76Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:44:51 
77Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:46:23 
78Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:46:32 
79Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:47:07 
80Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:48:11 
81Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:48:13 
82Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:48:16 
83Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:48:17 
84Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:48:58 
85Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:49:29 
86Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:50:03 
87Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:50:07 
88Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:51:25 
89Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:51:33 
90Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:54:47 
91Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:54:49 
92Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:56:36 
93Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:59:36 
94Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli1:00:21 
95Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:00:23 
96Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan1:00:27 
97Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan  
98Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque1:00:39 
99Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp1:03:03 
100Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:03:04 
101Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:03:12 
102Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:04:09 
103Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:04:19 
104Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque1:06:28 
105Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team1:07:36 
106Davide Gani (Ita) Generali-Ballan1:09:46 
107Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:09:53 
108Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:10:26 
109Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana1:10:44 
110Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone1:11:34 
111Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:12:09 
112Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:12:48 
113Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:12:50 
114Dominik Stucki (Swi) Switzerland1:12:58 
115Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:13:08 
116Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque1:13:17 
117Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:14:14 
118Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone1:14:17 
119Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:14:32 
120Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:14:40 
121Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:18:55 
122Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1:19:13 
123Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:19:43 
124Michele Nodari (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:21:15 
125Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan1:22:39 
126Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named1:24:09 
127Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland1:24:34 
128Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup1:25:40 
129Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:25:58 
130Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque1:30:51 
131Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana1:31:25 
132Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:31:55 
133Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:31:57 
134Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:32:53 
135Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:34:57 
136Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:46:18 
137Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan1:51:38 
138Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:57:47 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski88 pts
2Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior72 
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert52 
4Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior49 
5Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior44 
6Fabio Aru (Ita) Team Palazzago42 
7Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack42 
8Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named32 
9Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan30 
10Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi30 
11Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named29 
12Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli26 
13Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli25 
14Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago25 
15Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana22 
16Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp21 
17Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp20 
18Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup18 
19Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana18 
20Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior17 
21Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli16 
22Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli14 
23Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club14 
24Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi14 
25Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina13 
26Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club12 
27Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa12 
28Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack11 
29Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina10 
30Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack10 
31Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana9 
32Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team9 
33Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup8 
34Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team8 
35Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone7 
36Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski7 
37Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack6 
38Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club6 
39Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini6 
40Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli5 
41Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.5 
42Romain Beney (Swi) Switzerland4 
43Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo3 
44Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
45Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert2 
46Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina2 
47Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp2 
48Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific1 
49Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1 
50Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1 
51Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1 
52Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana-1 
53Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5 
54Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5 
55Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.-5 
56Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team-5 
57Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina-5 
58Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago-5 
59Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli-5 
60Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone-5 
61Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan-5 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior22 pts
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert15 
3Fabio Aru (Ita) Team Palazzago6 
4Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack6 
5Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi6 
6Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone5 
7Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina4 
8Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup3 
9Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan3 
10Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior2 
11Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1 
12Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert1 
13Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club8 pts
2Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert8 
3Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini8 
4Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior4 
5Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
6Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp3 
7Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack3 
8Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan3 
9Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team3 
10Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan3 
11Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo3 
12Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert2 
13Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2 
14Davide Orrico (Ita) Team Colpack2 
15Davide Villella (Ita) Team Colpack2 
16Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone2 
17Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named1 
18Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1 
19Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan1 
20Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1 
21Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific1 
22Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli23:06:49 
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:00:31 
3Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:45 
4Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:54 
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:00:56 
6Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:16 
7Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:25 
8Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack0:02:10 
9Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:18 
10Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:24 
11Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:48 
12Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:03:27 
13Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:02 
14Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:04:50 
15Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:04:57 
16Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:05:06 
17Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:05:17 
18Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:07:51 
19Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:08:42 
20Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:08:49 
21Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:09:44 
22Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:11:04 
23Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:11:37 
24Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:11:54 
25Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:12:04 
26Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:12:19 
27Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:14:04 
28Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:15:51 
29Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:17:10 
30Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:17:30 
31Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:18:42 
32Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:18:45 
33Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:19:40 
34Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:19:53 
35Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:19:58 
36Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:20:10 
37Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:20:43 
38Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:20:52 
39Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:20:54 
40Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:21:31 
41Davide Villella (Ita) Team Colpack0:21:58 
42Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:22:53 
43Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:23:04 
44Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:23:07 
45Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:24:32 
46Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:25:38 
47Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:25:48 
48Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:26:28 
49Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:26:30 
50Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:28:35 
51Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:28:40 
52Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:29:50 
53Romain Beney (Swi) Switzerland0:30:02 
54Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:31:08 
55Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:33:16 
56Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:34:16 
57Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club0:37:49 
58Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:40:04 
59Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:40:29 
60Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:41:20 
61Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:42:35 
62Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:43:19 
63Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:44:04 
64Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:44:25 
65Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:44:51 
66Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:46:23 
67Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:46:32 
68Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:47:07 
69Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:48:11 
70Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:48:13 
71Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:48:16 
72Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:48:17 
73Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:48:58 
74Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:49:29 
75Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:50:03 
76Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:50:07 
77Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:51:25 
78Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:51:33 
79Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:54:47 
80Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:54:49 
81Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:56:36 
82Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:59:36 
83Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli1:00:21 
84Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:00:23 
85Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan1:00:27 
86Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan  
87Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque1:00:39 
88Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp1:03:03 
89Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:03:04 
90Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:03:12 
91Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:04:09 
92Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:04:19 
93Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque1:06:28 
94Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team1:07:36 
95Davide Gani (Ita) Generali-Ballan1:09:46 
96Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:09:53 
97Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:10:26 
98Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana1:10:44 
99Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone1:11:34 
100Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:12:09 
101Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:12:48 
102Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:12:50 
103Dominik Stucki (Swi) Switzerland1:12:58 
104Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:13:08 
105Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque1:13:17 
106Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:14:14 
107Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone1:14:17 
108Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:14:32 
109Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:14:40 
110Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:18:55 
111Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1:19:13 
112Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:19:43 
113Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan1:22:39 
114Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named1:24:09 
115Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland1:24:34 
116Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup1:25:40 
117Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:25:58 
118Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque1:30:51 
119Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana1:31:25 
120Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:31:55 
121Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:31:57 
122Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:32:53 
123Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:34:57 
124Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:46:18 
125Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan1:51:38 
126Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:57:47 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1G.S. Zalf Desiree Fior69:22:18 
2Team Colpack0:08:35 
3Team Palazzago0:09:49 
4Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:25:04 
5Mgkvis Norda Pacific0:26:32 
6Trevigiani Dynamon Bottoli0:37:01 
7Gallina S.Inox Tonoli0:39:30 
8Monturano-Civitanova-Cascina0:40:59 
9Mastromarco Chianti Sensi Ben0:41:05 
10S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)0:48:56 
11Caparrini Le Village Vibert Ital0:50:47 
12Team Cerone Rodman0:55:09 
13Asd Mantovani Fontana0:56:24 
14Russian National Team1:07:09 
15Gragnano Sporting Club1:07:57 
16Aran - D'angelo & Antenucci -F1:08:01 
17Team Casati Named1:32:51 
18Team Lucchini Maniva Ski Tre Co1:40:02 
19Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B  
20U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:43:14 
21Bedogni Grassi Natalini1:51:18 
22Team Brilla Pasta Montegrapp2:07:00 
23Equipe Nationale Basque2:13:18 
24Gavardo Tecmor A.S.D.2:13:44 
25Generali-Ballan2:19:45 
26Suisse2:48:08 

Related Articles

Back to top