Anacona victorious on mountaintop finish

Cattaneo remains in leader's jersey

Full Results
1Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert4:31:17 
2Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:00:07 
3Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:25 
4Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone  
5Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:29 
6Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack  
7Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
8Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:00:34 
9Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:35 
10Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:00:39 
11Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
12Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:00:43 
13Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:47 
14Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:49 
15Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:01:21 
16Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:01:33 
17Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:01:37 
18Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:01:42 
19Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi  
20Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team0:01:44 
21Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:58 
22Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:02:08 
23Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:02:50 
24Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:02:56 
25Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:03:09 
26Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:03:24 
27Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
28Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
29Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone  
30Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:03:27 
31Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo  
32Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:03:47 
33Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:04:17 
34Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:25 
35Davide Villella (Ita) Team Colpack0:05:06 
36Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:06:12 
37Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:06:39 
38Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:06:42 
39Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:07:00 
40Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:07:39 
41Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:09:33 
42Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:10:15 
43Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:10:25 
44Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:10:45 
45Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:11:11 
46Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:11:24 
47Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:11:46 
48Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:12:04 
49Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club  
50Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:12:32 
51Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque  
52Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
53Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific  
54Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific  
55Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:13:54 
56Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:14:07 
57Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:14:16 
58Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida  
59Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:14:57 
60Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini  
61Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago0:15:56 
62Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:17:19 
63Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
64Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:18:42 
65Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
66Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
67Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
68Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
69Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert  
70Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi  
71Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
72Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa  
73Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque  
74Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
75Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
76Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone  
77Romain Beney (Swi) Switzerland0:18:47 
78Giovanni Petroni (Ita) Gragnano Sporting Club  
79Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club  
80Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:18:50 
81Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:18:53 
82Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:18:54 
83Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:19:21 
84Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:19:30 
85Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:19:53 
86Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club  
87Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club0:19:55 
88Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone  
89Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone0:20:41 
90Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:21:28 
91Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
92Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:21:51 
93Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:22:01 
94Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:22:02 
95Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:22:32 
96Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:22:35 
97Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:22:44 
98Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:23:18 
99Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:24:16 
100Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:24:47 
101Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:24:49 
102Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:24:52 
103Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
104Patrick Kos (Ned) Team Casati Named  
105Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana0:26:56 
106Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque  
107Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team0:26:58 
108Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team  
109Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:27:04 
110Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:27:21 
111Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named  
112Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:27:28 
113Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan0:27:32 
114Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:27:39 
115Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski  
116Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan0:27:52 
117Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan0:29:22 
118Davide Gani (Ita) Generali-Ballan0:30:52 
119Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
120Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp0:33:16 
121Michele Nodari (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
122Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan0:33:25 
123Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
124Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque  
125Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland  
126Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
127Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup  
128Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
129Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
130Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana  
131Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi  
132Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini  
133Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
134Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:33:33 
135Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
136Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana  
137Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
138Dominik Stucki (Swi) Switzerland  
139Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:33:36 
140Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
141Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana  
142Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:34:12 
DNFMatteo Belli (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida  
DNFDanilo Celano (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida  
DNFAngelo Gargaro (Ita) Vega Prefabbricati Montappone  
Points
1Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert25pts
2Fabio Aru (Ita) Team Palazzago20 
3Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior16 
4Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone14 
5Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior12 
6Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack10 
7Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski9 
8Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named8 
9Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago7 
10Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina6 
11Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina5 
12Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup4 
13Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
14Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli2 
15Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific1 
Sprint 1 - Celano
1Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert3pts
2Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo2 
3Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1 
Sprint 2 - L'Aquila
1Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp3pts
2Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone2 
3Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini1 
Mountain 1 - Ovindoli (Cat. 2)
1Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone5pts
2Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup3 
3Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club1 
Mountain 2 - Campo Imperatore (Cat. 1)
1Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert8pts
2Fabio Aru (Ita) Team Palazzago5 
3Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior2 
Teams
1G.S. Zalf Desiree Fior13:35:32 
2Team Palazzago0:02:25 
3Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:06:34 
4Team Colpack0:06:44 
5Mgkvis Norda Pacific0:09:46 
6Mastromarco Chianti Sensi Ben0:10:58 
7Gallina S.Inox Tonoli0:16:56 
8Caparrini Le Village Vibert Ital0:20:48 
9Monturano-Civitanova-Cascina0:21:05 
10S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)0:24:56 
11Aran - D'angelo & Antenucci -F0:26:04 
12Trevigiani Dynamon Bottoli0:28:59 
13Team Cerone Rodman0:31:10 
14Equipe Nationale Basque0:31:15 
15Russian National Team0:36:28 
16Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B0:39:06 
17Team Casati Named0:42:27 
18Team Lucchini Maniva Ski Tre Co0:45:28 
19U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:45:58 
20Asd Mantovani Fontana0:47:01 
21Gragnano Sporting Club0:47:57 
22Bedogni Grassi Natalini0:50:29 
23Gavardo Tecmor A.S.D.1:09:10 
24Team Brilla Pasta Montegrapp1:11:12 
25Generali-Ballan1:13:13 
26Switzerland1:24:04 
General classification after stage 5
1Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli19:09:32 
2Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:08 
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:00:51 
4Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:20 
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:01:21 
6Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:26 
7Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:33 
8Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone0:01:37 
9Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:40 
10Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack0:01:47 
11Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:01:53 
12Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:01:59 
13Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina  
14Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:07 
15Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team0:02:16 
16Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:24 
17Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:03:08 
18Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:03:20 
19Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:03:44 
20Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini  
21Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:04:14 
22Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:04:36 
23Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:04:37 
24Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:57 
25Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:05:45 
26Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:05:55 
27Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:05:57 
28Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:06:27 
29Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:06:59 
30Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:08:41 
31Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:09:18 
32Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:09:31 
33Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:09:39 
34Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:10:57 
35Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:10:59 
36Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:12:10 
37Davide Villella (Ita) Team Colpack0:13:17 
38Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:13:26 
39Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:13:41 
40Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:14:37 
41Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:15:06 
42Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:15:15 
43Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:15:45 
44Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:16:25 
45Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:16:32 
46Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club0:16:55 
47Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:17:00 
48Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:17:17 
49Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:18:15 
50Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:19:06 
51Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:19:26 
52Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:19:52 
53Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:20:11 
54Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:20:31 
55Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:20:54 
56Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:21:07 
57Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:22:10 
58Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan  
59Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:23:12 
60Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club0:23:25 
61Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:23:42 
62Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:23:56 
63Romain Beney (Swi) Switzerland0:24:01 
64Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:24:07 
65Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:24:37 
66Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:25:42 
67Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago0:26:56 
68Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:27:32 
69Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club0:27:51 
70Patrick Kos (Ned) Team Casati Named0:28:16 
71Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:29:42 
72Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:31:01 
73Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:32:53 
74Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:33:42 
75Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:34:44 
76Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:36:26 
77Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:37:41 
78Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:37:58 
79Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:39:00 
80Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:39:04 
81Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:40:03 
82Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:40:17 
83Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:40:23 
84Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:41:34 
85Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:42:23 
86Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:42:42 
87Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:43:26 
88Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:43:32 
89Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:43:33 
90Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:43:37 
91Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:44:36 
92Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:45:23 
93Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:45:25 
94Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:48:12 
95Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:48:36 
96Giovanni Petroni (Ita) Gragnano Sporting Club0:49:48 
97Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:50:29 
98Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan0:51:12 
99Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:53:02 
100Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:53:36 
101Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:53:45 
102Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan0:53:54 
103Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:54:11 
104Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:54:19 
105Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque0:57:32 
106Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team0:57:56 
107Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque0:57:57 
108Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp0:58:58 
109Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:59:07 
110Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque0:59:50 
111Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:00:25 
112Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:00:33 
113Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone1:01:43 
114Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:02:08 
115Dominik Stucki (Swi) Switzerland1:02:36 
116Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana1:02:44 
117Davide Gani (Ita) Generali-Ballan1:03:26 
118Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:03:37 
119Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:04:26 
120Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
121Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:04:36 
122Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:05:14 
123Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1:07:06 
124Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:08:00 
125Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone1:08:35 
126Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:09:55 
127Michele Nodari (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:10:51 
128Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan1:11:10 
129Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:13:54 
130Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named1:14:19 
131Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup1:15:43 
132Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque1:18:22 
133Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland1:20:03 
134Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:20:48 
135Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:21:09 
136Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana1:22:48 
137Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:24:22 
138Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:24:33 
139Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:34:45 
140Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan1:41:45 
141Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:46:18 
142Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini1:46:20 
Points classification
1Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski68pts
2Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior47 
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert45 
4Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone33 
5Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior32 
6Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan30 
7Fabio Aru (Ita) Team Palazzago30 
8Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named29 
9Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior28 
10Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago25 
11Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack22 
12Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana22 
13Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp20 
14Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli16 
15Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named16 
16Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi16 
17Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli16 
18Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli14 
19Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp14 
20Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi14 
21Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti12 
22Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club12 
23Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa12 
24Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina10 
25Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup10 
26Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack10 
27Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina9 
28Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana9 
29Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana9 
30Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup8 
31Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior7 
32Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone7 
33Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski7 
34Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team6 
35Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini6 
36Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli5 
37Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.5 
38Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo3 
39Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
40Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack2 
41Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp2 
42Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific1 
43Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1 
44Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1 
45Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5 
46Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5 
47Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana-5 
48Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team-5 
49Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.-5 
50Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina-5 
51Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago-5 
52Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli-5 
53Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone-5 
54Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan-5 
55Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini-5 
Sprint classification
1Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club8pts
2Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert6 
3Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior4 
4Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti4 
5Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone3 
6Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
7Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp3 
8Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack3 
9Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan3 
10Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team3 
11Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini3 
12Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert2 
13Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2 
14Davide Villella (Ita) Team Colpack2 
15Davide Orrico (Ita) Team Colpack2 
16Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo2 
17Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone2 
18Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named1 
19Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1 
20Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan1 
21Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1 
22Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific1 
Mountains classification
1Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior18pts
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert14 
3Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone9 
4Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi6 
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago5 
6Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone5 
7Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina4 
8Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup3 
9Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan3 
10Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior2 
11Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1 
12Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert1 
13Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club1 
Teams classification
1G.S. Zalf Desiree Fior57:31:50 
2Team Palazzago0:04:18 
3Team Colpack0:07:31 
4Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:12:40 
5Mgkvis Norda Pacific0:16:23 
6Mastromarco Chianti Sensi Ben0:21:25 
7Gallina S.Inox Tonoli0:30:07 
8Trevigiani Dynamon Bottoli0:31:04 
9Monturano-Civitanova-Cascina0:34:18 
10S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)0:37:33 
11Caparrini Le Village Vibert Ital0:44:03 
12Team Cerone Rodman0:44:11 
13Russian National Team0:45:55 
14Asd Mantovani Fontana0:50:52 
15Aran - D'angelo & Antenucci -F0:51:23 
16Gragnano Sporting Club0:56:52 
17Team Casati Named1:11:42 
18Team Lucchini Maniva Ski Tre Co1:18:24 
19Bedogni Grassi Natalini1:24:06 
20Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B1:25:52 
21U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:26:55 
22Team Brilla Pasta Montegrapp1:55:39 
23Gavardo Tecmor A.S.D.1:56:22 
24Equipe Nationale Basque1:57:54 
25Generali-Ballan2:04:14 
26Switzerland2:25:51 

Related Articles

Back to top