TechPowered By

More tech

Giro d'Italia 2006

Date range:
May 6-28, 2006
  • Giro d'Italia, Italy, GT
  • Stages. Expand the race menu
    • Stage 1

      Distance:
      6.2km
      Start location:
      Seraing (Belgium)
      End location:
      Seraing (Belgium), ITT
    • Stage 2

      Distance:
      203km
      Start location:
      Mons
      End location:
      Charleroi/Marcinelle
    • Stage 3

      Distance:
      202km
      Start location:
      Perwez
      End location:
      Namur
    • Stage 4

      Distance:
      182km
      Start location:
      Wanze
      End location:
      Hotton
    • Stage 5

      Distance:
      38km
      Start location:
      Piacenza
      End location:
      Cremona, TTT
    • Stage 6

      Distance:
      223km
      Start location:
      Busseto
      End location:
      Forlì
    • Stage 7

      Distance:
      230km
      Start location:
      Cesena
      End location:
      Saltara
    • Stage 8

      Distance:
      171km
      Start location:
      Civitanova Marche
      End location:
      Maielletta/Passo Lanciano
    • Stage 9

      Distance:
      147km
      Start location:
      Francavilla al Mare
      End location:
      Termoli
    • Stage 10

      Distance:
      190km
      Start location:
      Termoli
      End location:
      Peschici
    • Stage 11

      Distance:
      50km
      Start location:
      Pontedera
      End location:
      Pontedera, ITT
    • Stage 12

      Distance:
      165km
      Start location:
      Livorno
      End location:
      Sestri Levante
    • Stage 13

      Distance:
      216km
      Start location:
      Alessandria
      End location:
      La Thuile
    • Stage 14

      Distance:
      224km
      Start location:
      Aosta
      End location:
      Domodossola
    • Stage 15

      Distance:
      182km
      Start location:
      Mergozzo
      End location:
      Brescia
    • Stage 16

      Distance:
      180km
      Start location:
      Rovato
      End location:
      Trento/Monte Bondone
    • Stage 17

      Distance:
      158km
      Start location:
      Termeno
      End location:
      Plan de Corones
    • Stage 18

      Distance:
      227km
      Start location:
      Sillian
      End location:
      Gemona del Friuli
    • Stage 19

      Distance:
      220km
      Start location:
      Pordenone
      End location:
      Passo di San Pellegrino
    • Stage 20

      Distance:
      212km
      Start location:
      Trento
      End location:
      Aprica
    • Stage 21

      Distance:
      140km
      Start location:
      Museo Del Ghisallo
      End location:
      Milano
  • Race history

May 15, Stage 9: Francavilla al Mare - Termoli 147km

Tomas terrific: Vaitkus takes Giro stage win

By:
Cycling News
Published:
May 15, 2006, 00:00,
Updated:
April 22, 2009, 18:10

Paolo Bettini has been seeking a stage win since the 89th Giro d'Italia started and today he played...

Ivan Basso (CSC) was all smiles before the start of stage 9

Ivan Basso (CSC) was all smiles before the start of stage 9

view thumbnail gallery

Photos

Bettini's strategy backfires in Termoli

Paolo Bettini has been seeking a stage win since the 89th Giro d'Italia started and today he played his cards almost perfectly to beat up the pure sprinters over the last 30 kilometres of the stage. But although he raised his hands in victory just after the finish line, the Quick.Step rider lost by a tire to a big, strong 24 year-old AG2R rider Tomas Vaitkus, the first Lithuanian to ever win a Giro d'Italia stage. It was the first win for Vaitkus this season, his first ProTour win and his 7th career pro win. Originally from Klaipeda, the ex-pistard and former World U23 TT champ (2002) lives in Gent, Belgium, and is a rare talent that can both sprint and time trial well. An emotional Vaitkus could barely talk to the media post-stage, but managed to blurt out in decent Italian, "I don't know what to say...this is such a big deal for me but I'm really happy."

Not so happy was runner-up Paolo Bettini, who was sardonic when he explained post-stage that, "At least I didn't crash this year!" referring to his Frosinone crash last year with Baden Cooke. "Let's see if they (officials) apply the rules. But I'm happy that at least I have good condition." Bettini raised his arms after he passed the finish line today, but it was more out of frustration than confusion. "I went to pass (Vaitkus) along the barriers, but he blocked me slightly and I hesitated. I'll try again tomorrow."

Bettini's fellow Tuscan Manu Mori (Saunier Duval) confirmed that the Stage 9 sprint in Termoli was not the usual rush to the line, explaining, "Yeah, it was a competitive sprint. And funny because as it was uphill and the riders behind were coming up fast." But not fast enough, as Pollack (3rd) and McEwen (4th) came from well back as Vaitkus led out the sprint for victory.

On his first day in the precious pink tunic, maglia rosa Basso was his usual phlegmatic self, saying, "Yes, it was hard today and that's what we expected. But there are still two weeks left to race, my team is strong and they're all ready to help me win." Basso is certainly looking forward to Thursday's Pontedera TT, as is Discovery Channel's defending Giro champion Paolo Savoldelli. After a bad day at the office yesterday, Paolo said, "I'm looking forward to the time trial Thursday, to take time from the climbers if possible. Today, I was just quiet. Yesterday on the climb to Maielletta, I had some trouble breathing that my team doctor thinks may be due to allergies. So I hope to improve as we go along. What happened is not due to my condition."

How it unfolded

It was a late start Monday as the Giro d'Italia riders slept in after Sunday's tough mountain top finish. At 14:05, the riders departed the seaside start in Francavilla Al Mare for a fast ride south to Termoli. After a few dust-ups on the way out, it was AG2R's Yuri Krivtsov who made an attack that stuck and was quickly joined by 22 year-old Cyril Monnerais (Française des Jeux). This duo was chased by Selle Italia's Illiano and after 6km, the front duo already had 0'42 on Illiano and 2'19 on the gruppo. Illiano realized he wasn't going to bridge and sat up after 12 km of chasing and was absorbed after 18 km. After 27 km, the duo hit an advantage of 4'05 in Fossacesia Marina. Quick.Step then got on the front to keep the break in hand as Paolo Bettini was looking to make some trouble in the finale.

After one hour of racing, the average speed was 43.1 km/h, and at the intermediate 110 Gazzetta sprint in Vasto after 63 km, the halfway point in Stage 9, it was Monnerais who beat Krivtsov, while 3'45 behind, Delage took the third place points. 17 km later at Petacciato Mare, the percorso took a right and began to climb inland towards the high point of the day at the GPM of Guglionesi with 23 km to go. As the road climbed up to Petacciato, Krivtsov dropped Monnerais and the Ukrainian TT champ tried to keep his pace high and stay away.

But the Ukrainian's task to stay away would be difficult, as Bettini was pushing his Quick.Step train, yelling 'alé, alé' to up the pace as the sidewind stretched the gruppo into indian file. Monnerais' teammate Brad McGee was just hanging on the back as last wheel as his bad back was acting up again, eventually losing contact with 42 km to go. As Krivtsov passed under the 40 km to go banner through the beautiful and bucolic Molisano countryside, the fast tempo of the blue train of Quick.Step had pulled back a minute and a half in just 10 km.

Monnerais came back with 38 km to go, while Krivtsov was pounding away alone, hoping to stay away as long as possible. With the crosswind and infernal pace dictated by Bettini and his Quick.Step men, the gruppo split in two for two kilometres, but with 35 km to go, it came back together again with Krivtsov just 0'45 ahead.

Just after 23 km go, Krivtsov was caught after 99 km off the front and it was gruppo compatto with the GPM just ahead. Garate hammered up the climb and his pace exploded the peloton as Robbie McEwen and most of the sprinters went out of the back. Phonak's raging bull Gutierrez took the GPM points, while McEwen was riding tempo as his group of 20 passed under the GPM 0'50 behind the front.

After the GPM, the road descended to the flats on the way to Termoli and with 20 km to go, McEwen's group was 0'30 behind the front group and closing. It was a funny mutt and jeff moment as huge Bert Roesems was leading his petite Davitamon-Lotto teammate in the pursuit of the gruppo maglia rosa. But it was a dead serious chase to get back on so Robbie had a shot at winning in Termoli.

With 15 km to go, gruppo Robbie got back, but an attack had already gotten off the front on the final small climb up to Portocannone. Clement (Bouygues), Serpa (Selle Italia), Scheirlinckx (Cofidis) and Davis (T-Mobile) got a 0'15 gap, then Chechu Rubiera (Discovery Channel) made a sweet counter move. Davis attacked the break and went solo, but halfway up the ascent, it was Liquigas-Bianchi rider Franco Pellizotti who took off off the front and blasted up the front and caught Davis easily. Behind the front duo, Bettini was making his move but this caused Cunego to follow, so naturally Basso and CSC brought it all together again.

Under the 10 km to banner, it was gruppo compatto again into the headwind as T-Mobile was on the front controlling the pace into Termoli, but Quick.Step and Lampe-Fondital were up there too. McEwen was in the gruppo, but was he was in the back trying to recover from the sprint. Now Milram was up front for Ongarato, and like a bad penny, Robbie McEwen had turned up on the wheel of Pollack with 5 km to go.

One kilometre later, Matty White (Discovery Channel) had a go and was joined by Kolobnev (Rabobank) and Pauriol (Bouygues) as the road reached an overpass, but the Lampre-Fondital train led by Petrov pulled them back after 1.5 km. Next it was Caisse d'Epargne and Credit Agricole who made a move but nothing doing. Into the last km, Milram took over. Robbie was on Pollack's wheel, but both riders were too far back when the sprint started. Gutsy Vaitkus led out with a powerful surge up the middle with 200m to go. Bettini went by the big Lithuanian on the left between the barriers and almost got by, but there was too much Vaitkus to pass. The AG2R rider threw his bike perfectly to win, as Bettini passed him after the line with his hands raised in a non-existent victory. Pollack punched the air a frustrated third while McEwen, only fourth, could just shake his head as he passed the line in Termoli.

Tuesday, May 16 - Stage 10 Termoli-Peschici / 190 km

The hill Gargano Peninsula sticks out from the Italian boot like a bunion and the tricky, technical second half of the Stage 10 crosses this particular promontory for a testing uphill finish in Peschici could cause time gaps. Look for Paolo Bettini to finally sprint home victorious on the 1200m finishing ascent.

For more about this week's racing see Cycling News HD

Results
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana03:05:13  (47.63km/h)
2 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner
4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto
5 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto
6 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance
7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir
8 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare
9 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne
10 Alessandro Spezialetti (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone
11 Evgeny Petrov (Rus) Katyusha
12 Alberto Ongarato (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa
13 Grégory Rast (Swi) Astana
14 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto
15 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp
16 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Illes Balears - Caisse d'Epargne
17 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
18 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Illes Balears - Banesto
19 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze
20 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
21 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com
22 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)
24 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom - ARD
25 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
26 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport
28 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca
29 Patrice Halgand (Fra) Jean Delatour
30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
31 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team
32 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team
33 José Rujano Guillen (Ven) Quickstep - Innergetic
34 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone
35 Mirco Lorenzetto (Ita) De Nardi
36 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre - Caffita
37 Michael Rogers (Aus) Quickstep
38 Fabio Sacchi (Ita) PRETI MANGIMI - PRISMA STUFE
39 Ruben Lobato Elvira (Spa) Acqua e Sapone
40 Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
41 Gilberto Simoni (Ita) Lampre - Caffita
42 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
43 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
44 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
45 Theo Eltink (Ned) Rabobank (TT III)
46 Andrea Noe' (Ita) Mapei - Quick Step
47 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2r Prévoyance
48 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
49 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
50 Christian Knees (Ger) Team Milram
51 Sergio Ghisalberti (Ita) Domina Vacanze
52 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank
53 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop
54 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
55 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
56 Stef Clement (Ned) Rabobank
57 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
58 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com
59 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
60 Ronny Scholz (Ger) Continental Team Milram
61 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon - Lotto
62 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cafés Baqué
63 Iker Flores Galarza (Spa) Fuerteventura - Canarias
64 Steve Zampieri (Swi) Mercury Cycling Team
65 Guido Trentin (Ita) Vini Caldirola - Sidermec
66 Franco Pellizotti (Ita) Alessio - Bianchi
67 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
68 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - HTC
69 Manuel Beltran Martinez (Spa) Mapei - Quick Step
70 Matthew White (Aus) US Postal Service presented by Berry Floor
71 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto
72 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream
73 Laurent Lefevre (Fra) BBOX Bouygues Telecom
74 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor
75 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi
76 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC
77 Matthias Russ (Ger) Team Milram
78 Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank
79 Serguei Gonchar (Ukr) De Nardi
80 David Lopez Garcia (Spa) Cafés Baqué
81 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
82 Fortunato Baliani (Ita) Aguardiente Nectar - Selle Italia
83 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto
84 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
85 Andrea Moletta (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli
86 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
87 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre - Caffita
88 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
89 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
90 Michael Blaudzun (Den) CSC - Tiscali
91 Johann Tschopp (Swi) BBOX Bouygues Telecom
92 Jörg Ludewig (Ger) Domina Vacanze
93 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
94 Charles Wegelius (GBr) Mapei - Quick Step
95 Axel Merckx (Bel) Davitamon - Lotto
96 Jonathan Patrick McCarty (USA) Ouch Presented By Maxxis
97 Scott Davis (Aus) TEAM COLUMBIA
98 Michael Rasmussen (Den) CSC - Tiscali
99 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
100 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Fundacion Ciclista Euskadi
101 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
102 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
103 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
104 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Cervelo Test Team
105 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team
106 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team
107 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria - Gaerne
108 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
109 Joan Horrach Rippoll (Spa) Jordan
110 Carlos Sastre Candil (Spa) CSC - Tiscali
111 Elia Rigotto (Ita) Domina Vacanze+0:00:21
112 Santo Anza (Ita) Acqua & Sapone - Adria Mobil+0:03:07
113 Olivier Bonnaire (Fra) BBOX Bouygues Telecom
114 Alberto Loddo (Ita) Caisse d'Epargne
115 Bobby Julich (USA) Team Telekom
116 Michele Scarponi (Ita) Acqua e Sapone+0:05:19
117 Marcos Antonio Serrano Rodriguez (Spa) O.N.C.E. - Deutsche Bank
118 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria - Navigare
119 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze
120 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare
121 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon - Lotto
122 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBOX Bouygues Telecom
123 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
124 Angel Gomez Gomez (Spa) Fuji-Servetto
125 Yoann Le Boulanger (Fra) Agritubel+0:07:01
126 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
127 William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom
128 Piotr Mazur (Pol) Bonda
129 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucía - Cajasur
130 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia
131 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld
132 Mark Scanlon (Irl) AG2r Prévoyance
133 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
134 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
135 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole
136 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
137 Marc de Maar (Ned) Cycling Team Löwik Meubelen - Tegeltoko
138 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal
139 Fabrizio Guidi (Ita) La Française des Jeux
140 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
141 Sergio Barbero (Ita) Lampre
142 Serguei Yakovlev (Kaz) T-Mobile Team
143 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco
144 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli
145 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto
146 Bert Roesems (Bel) Palmans - Collstrop
147 Iban Mayoz Echeverria (Spa) Xacobeo Galicia
148 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel+0:08:29
149 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux
150 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Centri della Calzatura - Partizan
151 Carlos Da Cruz (Fra) Big Mat - Auber 93
152 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto
153 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi
154 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon - Lotto
155 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi
156 Koen de Kort (Ned) Astana - Würth Team
157 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
158 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei - Quick Step
159 Carl Naibo (Fra) Bretagne-Jean Floc'h
160 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne - Illes Balears
161 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com
162 Marc Wauters (Bel) Rabobank
163 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale
164 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
165 Robert Förster (Ger) Team Nürnberger Versicherung
166 Amaël Moinard (Fra)
167 Leonardo Scarselli (Ita) Predictor - Lotto
168 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller
169 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - HTC
170 Yohann Gène (Fra) BBOX Bouygues Telecom
171 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Illes Balears - Caisse d'Epargne
172 Henk Vogels (Aus) Davitamon - Lotto
173 Nick Gates (Aus) Davitamon - Lotto
174 Aaron Olson (USA) Colavita - Sutter Home Presented By Cooking Light
175 Antton Luengo Celaya (Spa) Fundacion Ciclista Euskadi
176 Davide Bramati (Ita) Mapei - Quick Step
177 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quickstep
178 Jason McCartney (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
179 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom
180 Addy Engels (Ned) Quick Step
181 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon - Lotto
182 Imanol Erviti Ollo (Spa) Illes Balears - Caisse d'Epargne
183 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare+0:11:44
184 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio - Bianchi
185 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com
186 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
187 Andy Flickinger (Fra) AG2r Prévoyance
Points
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana25
2 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto20
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner16
4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto14
5 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto12
6 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance10
7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir9
8 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare8
9 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller8
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne7
11 Alessandro Spezialetti (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone6
12 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale6
13 Evgeny Petrov (Rus) Katyusha5
14 Alberto Ongarato (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa4
15 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto4
16 Grégory Rast (Swi) Astana3
17 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld3
18 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto2
19 Grischa Niermann (Ger) Rabobank2
20 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp1
21 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi1
Guglionesi - km 104,2
# Rider Name, (Country), Team Result
1 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca3
2 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner2
3 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank1
110 Gazzetta
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller5
2 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale4
3 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto3
4 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld2
5 Grischa Niermann (Ger) Rabobank1
6 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi
Combination
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team39
2 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport37
3 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca36
4 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC28
5 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux20
6 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop18
7 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone15
8 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto15
9 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto15
10 Grischa Niermann (Ger) Rabobank14
11 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto14
12 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team13
13 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner13
14 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld13
15 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi12
16 Serguei Gonchar (Ukr) De Nardi11
17 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto11
18 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana11
19 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco10
20 Gilberto Simoni (Ita) Lampre - Caffita9
21 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare9
22 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp9
23 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto9
24 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com8
25 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto8
26 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel8
27 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare8
28 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream7
29 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller7
30 Amaël Moinard (Fra)7
31 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana6
32 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne6
33 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf6
34 Andrea Noe' (Ita) Mapei - Quick Step5
35 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner5
36 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare5
37 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor3
38 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom3
39 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale3
40 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale2
41 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld1
42 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia1
Most combative
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana6
2 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto5
3 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller5
4 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner4
5 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale4
6 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto3
7 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto3
8 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto2
9 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca2
10 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld2
11 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance1
12 Grischa Niermann (Ger) Rabobank1
13 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner1
Azzurri d'Italia
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana4
2 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto2
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner1
Trofeo Fuga Piaggio
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale99
2 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller81
Trofeo Fast Team
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Lampre - NGC09:15:39
2 Caisse d'Epargne
3 Phonak Hearing Systems
4 Team Saxo Bank
5 AG2R La Mondiale
6 Crédit Agricole
7 Quick Step
8 Team Milram
9 Fuji-Servetto
10 Team Columbia - HTC
11 Liquigas
12 Ceramica Flaminia - Bossini Docce
13 Cofidis, Le Credit en Ligne
14 Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Gerolsteiner
16 Selle Italia - Pacific
17 Française des Jeux
18 Rabobank
19 Euskaltel - Euskadi
20 BBOX Bouygues Telecom+0:03:07
21 Liberty Seguros+0:05:19
22 Quick Step+0:07:01
Trofeo Super Team
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Quick Step24
2 AG2R La Mondiale20
3 Quick Step19
4 Team Columbia - HTC18
5 Française des Jeux16
6 Crédit Agricole15
7 Fuji-Servetto14
8 Ceramica Flaminia - Bossini Docce13
9 Cofidis, Le Credit en Ligne12
10 Phonak Hearing Systems12
11 Liquigas11
12 Lampre - NGC10
13 Team Milram9
14 Caisse d'Epargne8
15 Gerolsteiner6
16 Selle Italia - Pacific2
17 Team Saxo Bank1
18 Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Rabobank
20 Liberty Seguros
21 BBOX Bouygues Telecom
22 Euskaltel - Euskadi
General classification after stage 9
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport34:46:30
2 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca+0:01:34
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC+0:01:48
4 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team+0:02:35
5 Serguei Gonchar (Ukr) De Nardi+0:02:43
6 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone+0:02:48
7 Gilberto Simoni (Ita) Lampre - Caffita+0:03:20
8 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team+0:03:23
9 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream+0:03:31
10 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana+0:03:39
11 Andrea Noe' (Ita) Mapei - Quick Step+0:03:45
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare+0:03:50
13 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor+0:04:21
14 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com+0:04:38
15 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld+0:04:56
16 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Fundacion Ciclista Euskadi+0:04:57
17 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre - Caffita+0:05:03
18 Patrice Halgand (Fra) Jean Delatour+0:05:10
19 José Rujano Guillen (Ven) Quickstep - Innergetic+0:05:32
20 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)
21 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria - Navigare+0:05:34
22 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze+0:05:45
23 Franco Pellizotti (Ita) Alessio - Bianchi+0:05:48
24 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto+0:05:53
25 Manuel Beltran Martinez (Spa) Mapei - Quick Step+0:06:50
26 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux+0:07:03
27 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne+0:07:35
28 Carlos Sastre Candil (Spa) CSC - Tiscali+0:08:05
29 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto+0:08:10
30 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare+0:08:13
31 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com+0:08:56
32 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com+0:09:26
33 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com+0:09:27
34 Michael Rogers (Aus) Quickstep+0:09:30
35 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner+0:09:52
36 Michele Scarponi (Ita) Acqua e Sapone+0:10:06
37 Laurent Lefevre (Fra) BBOX Bouygues Telecom+0:10:14
38 Johann Tschopp (Swi) BBOX Bouygues Telecom+0:11:35
39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2r Prévoyance+0:12:09
40 Axel Merckx (Bel) Davitamon - Lotto+0:12:23
41 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance+0:12:32
42 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon - Lotto+0:12:49
43 David Lopez Garcia (Spa) Cafés Baqué+0:12:54
44 Guido Trentin (Ita) Vini Caldirola - Sidermec+0:13:16
45 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank+0:13:17
46 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank+0:13:41
47 Joan Horrach Rippoll (Spa) Jordan+0:13:42
48 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale+0:14:09
49 Theo Eltink (Ned) Rabobank (TT III)+0:15:41
50 Grischa Niermann (Ger) Rabobank+0:16:14
51 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
52 Marcos Antonio Serrano Rodriguez (Spa) O.N.C.E. - Deutsche Bank+0:18:05
53 Sergio Ghisalberti (Ita) Domina Vacanze+0:18:17
54 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team+0:18:20
55 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir+0:18:33
56 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale+0:19:07
57 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucía - Cajasur+0:19:43
58 Evgeny Petrov (Rus) Katyusha+0:20:47
59 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Cervelo Test Team+0:20:52
60 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto+0:21:16
61 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cafés Baqué+0:21:17
62 Ruben Lobato Elvira (Spa) Acqua e Sapone+0:22:45
63 Addy Engels (Ned) Quick Step+0:23:02
64 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale+0:23:33
65 Christian Knees (Ger) Team Milram+0:24:36
66 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux+0:25:07
67 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - HTC+0:25:21
68 Steve Zampieri (Swi) Mercury Cycling Team+0:25:52
69 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team+0:26:41
70 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel+0:27:11
71 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco+0:28:39
72 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi+0:28:48
73 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto+0:29:33
74 Jörg Ludewig (Ger) Domina Vacanze+0:29:48
75 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria - Navigare+0:31:15
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team+0:31:21
77 Andrea Moletta (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli+0:31:23
78 Serguei Yakovlev (Kaz) T-Mobile Team+0:31:34
79 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp+0:31:38
80 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Illes Balears - Banesto+0:31:55
81 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria - Gaerne+0:32:12
82 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC+0:32:17
83 Grégory Rast (Swi) Astana+0:32:20
84 Jonathan Patrick McCarty (USA) Ouch Presented By Maxxis+0:32:23
85 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team+0:32:53
86 Stef Clement (Ned) Rabobank+0:33:07
87 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne+0:33:34
88 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale+0:33:36
89 Olivier Bonnaire (Fra) BBOX Bouygues Telecom+0:33:42
90 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni+0:33:45
91 Fortunato Baliani (Ita) Aguardiente Nectar - Selle Italia+0:33:53
92 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop+0:33:54
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana+0:34:11
94 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team+0:34:13
95 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre - Caffita+0:34:27
96 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom+0:34:50
97 Santo Anza (Ita) Acqua & Sapone - Adria Mobil+0:35:07
98 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team+0:35:10
99 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner+0:35:13
100 Charles Wegelius (GBr) Mapei - Quick Step+0:35:19
101 Iker Flores Galarza (Spa) Fuerteventura - Canarias+0:36:05
102 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Illes Balears - Caisse d'Epargne+0:36:11
103 Angel Gomez Gomez (Spa) Fuji-Servetto+0:37:05
104 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi+0:37:20
105 Leonardo Scarselli (Ita) Predictor - Lotto+0:37:45
106 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto+0:38:02
107 Michael Blaudzun (Den) CSC - Tiscali+0:38:18
108 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto+0:38:22
109 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner+0:38:43
110 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal+0:38:48
111 Scott Davis (Aus) TEAM COLUMBIA+0:39:01
112 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole+0:39:08
113 Marc de Maar (Ned) Cycling Team Löwik Meubelen - Tegeltoko+0:39:13
114 Fabio Sacchi (Ita) PRETI MANGIMI - PRISMA STUFE+0:39:28
115 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Illes Balears - Caisse d'Epargne+0:39:33
116 Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun+0:39:39
117 Matthew White (Aus) US Postal Service presented by Berry Floor+0:39:59
118 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon - Lotto+0:40:26
119 Imanol Erviti Ollo (Spa) Illes Balears - Caisse d'Epargne+0:40:54
120 Ronny Scholz (Ger) Continental Team Milram+0:40:56
121 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Centri della Calzatura - Partizan+0:41:03
122 Carlos Da Cruz (Fra) Big Mat - Auber 93+0:41:12
123 Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank+0:42:26
124 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze+0:42:31
125 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale+0:42:43
126 Michael Rasmussen (Den) CSC - Tiscali+0:42:46
127 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne+0:42:53
128 William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom+0:43:02
129 Yoann Le Boulanger (Fra) Agritubel+0:43:34
130 Alessandro Spezialetti (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone+0:43:35
131 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale+0:43:57
132 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team+0:44:09
133 Bobby Julich (USA) Team Telekom+0:44:15
134 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale+0:44:20
135 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia+0:45:33
136 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom - ARD+0:45:58
137 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto+0:46:41
138 Iban Mayoz Echeverria (Spa) Xacobeo Galicia+0:47:10
139 Matthias Russ (Ger) Team Milram+0:47:17
140 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel+0:47:35
141 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon - Lotto+0:49:09
142 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne - Illes Balears+0:49:28
143 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana+0:49:50
144 Bert Roesems (Bel) Palmans - Collstrop
145 Piotr Mazur (Pol) Bonda+0:50:51
146 Koen de Kort (Ned) Astana - Würth Team
147 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team+0:51:11
148 Mathew Hayman (Aus) Rabobank+0:51:40
149 Nick Gates (Aus) Davitamon - Lotto+0:51:44
150 Davide Bramati (Ita) Mapei - Quick Step+0:51:59
151 Robert Förster (Ger) Team Nürnberger Versicherung+0:52:17
152 Henk Vogels (Aus) Davitamon - Lotto+0:52:25
153 Alberto Loddo (Ita) Caisse d'Epargne+0:52:44
154 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare+0:52:53
155 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli+0:53:09
156 Fabrizio Guidi (Ita) La Française des Jeux+0:53:18
157 Mirco Lorenzetto (Ita) De Nardi+0:54:10
158 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner+0:55:01
159 Sergio Barbero (Ita) Lampre
160 Mark Scanlon (Irl) AG2r Prévoyance+0:55:02
161 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - HTC+0:55:17
162 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBOX Bouygues Telecom+0:55:19
163 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld+0:55:35
164 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller+0:55:39
165 Jason McCartney (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis+0:55:42
166 Marc Wauters (Bel) Rabobank+0:55:54
167 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux+0:55:55
168 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare+0:56:39
169 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto+0:56:55
170 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei - Quick Step+0:57:02
171 Alberto Ongarato (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa+0:57:14
172 Antton Luengo Celaya (Spa) Fundacion Ciclista Euskadi+0:57:20
173 Elia Rigotto (Ita) Domina Vacanze+0:57:21
174 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare+0:57:32
175 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com+0:57:33
176 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com+0:57:37
177 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio - Bianchi+0:58:04
178 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi+0:58:26
179 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo+0:58:31
180 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon - Lotto+0:59:03
181 Aaron Olson (USA) Colavita - Sutter Home Presented By Cooking Light+0:59:21
182 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quickstep+0:59:40
183 Andy Flickinger (Fra) AG2r Prévoyance+01:02:04
184 Yohann Gène (Fra) BBOX Bouygues Telecom+01:02:41
185 Amaël Moinard (Fra)+01:03:18
186 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf+01:12:51
187 Carl Naibo (Fra) Bretagne-Jean Floc'h+01:14:23
Points classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto89
2 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto83
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner68
4 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team61
5 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana59
6 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca50
7 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp46
8 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto41
9 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport38
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne36
11 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare36
12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner35
13 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare28
14 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC27
15 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco25
16 Alberto Loddo (Ita) Caisse d'Epargne25
17 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com23
18 Serguei Gonchar (Ukr) De Nardi22
19 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone20
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana20
21 Gilberto Simoni (Ita) Lampre - Caffita17
22 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team17
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)17
24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir16
25 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto15
26 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne15
27 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance14
28 Andrea Moletta (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli13
29 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank12
30 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi11
31 Grischa Niermann (Ger) Rabobank11
32 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld11
33 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com10
34 Michael Rogers (Aus) Quickstep10
35 Fabrizio Guidi (Ita) La Française des Jeux10
36 Mirco Lorenzetto (Ita) De Nardi10
37 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux8
38 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto8
39 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel8
40 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller8
41 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf8
42 Elia Rigotto (Ita) Domina Vacanze8
43 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream7
44 José Rujano Guillen (Ven) Quickstep - Innergetic7
45 Laurent Lefevre (Fra) BBOX Bouygues Telecom7
46 Franco Pellizotti (Ita) Alessio - Bianchi6
47 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com6
48 Michele Scarponi (Ita) Acqua e Sapone6
49 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria - Gaerne6
50 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop6
51 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale6
52 Alessandro Spezialetti (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone6
53 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale6
54 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia6
55 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com5
56 Patrice Halgand (Fra) Jean Delatour5
57 Evgeny Petrov (Rus) Katyusha5
58 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal5
59 William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom5
60 Robert Förster (Ger) Team Nürnberger Versicherung5
61 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor4
62 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Fundacion Ciclista Euskadi4
63 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale4
64 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto4
65 Henk Vogels (Aus) Davitamon - Lotto4
66 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare4
67 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli4
68 Alberto Ongarato (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa4
69 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare4
70 Andrea Noe' (Ita) Mapei - Quick Step3
71 Grégory Rast (Swi) Astana3
72 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom3
73 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze3
74 Koen de Kort (Ned) Astana - Würth Team3
75 Amaël Moinard (Fra)3
76 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre - Caffita2
77 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto2
78 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto2
79 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi2
80 Iker Flores Galarza (Spa) Fuerteventura - Canarias2
81 Davide Bramati (Ita) Mapei - Quick Step2
82 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre - Caffita1
83 Leonardo Scarselli (Ita) Predictor - Lotto1
84 Matthias Russ (Ger) Team Milram1
85 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon - Lotto1
86 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi1
87 Jörg Ludewig (Ger) Domina Vacanze
88 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team
Mountains classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport15
2 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop13
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC10
4 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca9
5 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto9
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux7
7 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco5
8 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare5
9 Amaël Moinard (Fra)5
10 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com5
11 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team4
12 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team3
13 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom3
14 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare2
15 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner2
16 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale2
17 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi2
18 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal2
19 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel2
20 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto2
21 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com2
22 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone1
23 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor1
24 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank1
25 Grischa Niermann (Ger) Rabobank1
26 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi1
110 Gazzetta classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto10
2 Grischa Niermann (Ger) Rabobank7
3 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld7
4 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi6
5 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team5
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux5
7 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto5
8 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel5
9 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller5
10 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf5
11 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone4
12 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop4
13 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale4
14 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale4
15 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia4
16 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi4
17 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca3
18 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto3
19 Andrea Moletta (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli3
20 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal3
21 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare3
22 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli3
23 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare3
24 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto2
25 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom2
26 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze2
27 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com2
28 Amaël Moinard (Fra)2
29 Michael Rogers (Aus) Quickstep1
30 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi1
31 Iker Flores Galarza (Spa) Fuerteventura - Canarias1
32 Davide Bramati (Ita) Mapei - Quick Step1
Combination classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team404
2 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca215
3 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com185
4 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone184
5 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp155
6 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto137
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux124
8 Serguei Gonchar (Ukr) De Nardi114
9 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport108
10 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner106
11 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi103
12 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto101
13 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto100
14 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner98
15 Michael Rogers (Aus) Quickstep83
16 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare80
17 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom75
18 Amaël Moinard (Fra)71
19 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi70
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana66
21 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC63
22 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop59
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)58
24 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne55
25 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld49
26 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream48
27 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana41
28 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto38
29 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto38
30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank37
31 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco36
32 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf35
33 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia34
34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne33
35 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank32
36 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal32
37 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel30
38 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com27
39 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare27
40 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team26
41 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli26
42 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto19
43 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare19
44 Gilberto Simoni (Ita) Lampre - Caffita18
45 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com18
46 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale18
47 Alberto Loddo (Ita) Caisse d'Epargne18
48 Andrea Noe' (Ita) Mapei - Quick Step14
49 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank9
50 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi8
51 Bobby Julich (USA) Team Telekom7
52 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller7
53 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale7
54 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor6
55 Franco Pellizotti (Ita) Alessio - Bianchi3
56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale3
57 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto2
58 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld1
59 Michele Scarponi (Ita) Acqua e Sapone1
60 Davide Bramati (Ita) Mapei - Quick Step1
61 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare1
Most combative classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto21
2 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto20
3 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team16
4 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca16
5 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner16
6 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana11
7 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto11
8 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop10
9 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco9
10 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp9
11 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux9
12 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport7
13 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner7
14 Grischa Niermann (Ger) Rabobank7
15 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld7
16 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com7
17 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi6
18 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel6
19 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare6
20 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto6
21 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare6
22 Serge Baguet (Bel) Davitamon - Lotto5
23 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller5
24 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf5
25 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC5
26 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana5
27 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto5
28 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit en Ligne5
29 Amaël Moinard (Fra)5
30 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo - Acqua e Sapone4
31 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom4
32 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal4
33 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale4
34 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale4
35 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia4
36 Alberto Loddo (Ita) Caisse d'Epargne4
37 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi4
38 Giampaolo Caruso (Ita) Astana - Würth Team3
39 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com3
40 Andrea Moletta (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli3
41 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare3
42 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli3
43 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) CSF Group - Navigare3
44 Serguei Gonchar (Ukr) De Nardi2
45 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze2
46 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com1
47 Michael Rogers (Aus) Quickstep1
48 Alexandre Botcharov (Rus) AG2r Prévoyance1
49 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank1
50 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale1
51 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi1
52 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne1
53 Iker Flores Galarza (Spa) Fuerteventura - Canarias1
54 Davide Bramati (Ita) Mapei - Quick Step1
55 Fabrizio Guidi (Ita) La Française des Jeux1
56 Mirco Lorenzetto (Ita) De Nardi1
Azzurri d'Italia classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon - Lotto12
2 Paolo Savoldelli (Ita) T-Mobile Team6
3 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana5
4 Paolo Bettini (Ita) Predictor - Lotto5
5 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner5
6 Ivan Basso (Ita) Amica Chips - Tacconi Sport4
7 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco4
8 Stefan Schumacher (Ger) Shimano - Memory Corp4
9 José Enrique Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme - Costa Blanca2
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre - NGC2
11 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana2
12 Bradley Mcgee (Aus) fdjeux.com2
13 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare1
14 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner1
15 Alberto Loddo (Ita) Caisse d'Epargne1
Trofeo Fuga Piaggio classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale207
2 Sergii Matveiev (Ukr) Ceramica Panaria - Navigare207
3 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf207
4 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi165
5 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare165
6 Amaël Moinard (Fra)165
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux164
8 Grischa Niermann (Ger) Rabobank164
9 Staf Scheirlinckx (Bel) Palmans - Collstrop164
10 Jurgen Van De Walle (Bel) Palmans - Ideal164
11 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld164
12 Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia161
13 Gabriele Missaglia (Ita) Team Barloworld - Androni Giocattoli146
14 Beñat Albizuri Aransoro (Spa) Euskaltel - Euskadi146
15 Arnaud Labbe (Fra) BBOX Bouygues Telecom140
16 Mickael Delage (Fra) Silence - Lotto140
17 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel102
18 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale99
19 Cyrille Monnerais (Fra) Bretagne - Schuller81
20 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto - Adecco64
21 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service presented by Berry Floor59
22 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) iBanesto.com59
23 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa) Predictor - Lotto59
24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir59
25 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale26
26 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team24
27 Serguei Yakovlev (Kaz) T-Mobile Team20
28 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com6
Trofeo Fast Team classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Discovery Channel Pro Cycling Team103:14:26
2 Lampre - NGC+0:00:03
3 Phonak Hearing Systems+0:01:19
4 Liquigas+0:01:49
5 Team Saxo Bank+0:06:06
6 Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:07:02
7 Fuji-Servetto+0:07:45
8 Liberty Seguros+0:10:49
9 Crédit Agricole+0:11:21
10 Team Columbia - HTC+0:20:45
11 Caisse d'Epargne+0:21:44
12 Selle Italia - Pacific+0:23:50
13 Euskaltel - Euskadi+0:25:24
14 Cofidis, Le Credit en Ligne+0:25:39
15 AG2R La Mondiale+0:30:50
16 Quick Step+0:37:32
17 Française des Jeux+0:37:39
18 Rabobank+0:41:18
19 BBOX Bouygues Telecom+0:45:08
20 Quick Step+0:48:03
21 Team Milram+0:58:39
22 Gerolsteiner+0:58:44
Trofeo Super Team classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Gerolsteiner132
2 Team Columbia - HTC125
3 Discovery Channel Pro Cycling Team105
4 Ceramica Flaminia - Bossini Docce105
5 Quick Step100
6 Lampre - NGC94
7 Quick Step94
8 Phonak Hearing Systems93
9 Française des Jeux86
10 Liquigas81
11 Cofidis, Le Credit en Ligne78
12 Fuji-Servetto77
13 Team Saxo Bank70
14 Caisse d'Epargne69
15 AG2R La Mondiale66
16 Team Milram58
17 Euskaltel - Euskadi53
18 Selle Italia - Pacific46
19 Crédit Agricole45
20 Liberty Seguros44
21 Rabobank35
22 BBOX Bouygues Telecom24
Fair Play classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Team Saxo Bank
2 Liquigas
3 Ceramica Flaminia - Bossini Docce
4 Selle Italia - Pacific
5 BBOX Bouygues Telecom
6 Lampre - NGC5
7 Fuji-Servetto5
8 Liberty Seguros5
9 Crédit Agricole5
10 AG2R La Mondiale5
11 Caisse d'Epargne15
12 Quick Step20
13 Française des Jeux20
14 Rabobank20
15 Phonak Hearing Systems25
16 Team Milram25
17 Cofidis, Le Credit en Ligne30
18 Euskaltel - Euskadi40
19 Gerolsteiner40
20 Quick Step50
21 Discovery Channel Pro Cycling Team75
22 Team Columbia - HTC75