Danilo Celano solos to Giro dell'Appennino victory

Bernal takes second ahead of Senni

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest5:00:30 
2Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli0:00:16 
3Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team  
4Cristian Rodríguez (Spa) Wilier Triestina  
5Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli  
6Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli  
7Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli0:00:34 
8Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina  
9Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini  
10Oscar Eduardo Sanchez Guarin (Col) Bicicletas Strongman  
11Michele Gazzara (Ita) Sangemini - MG.Kvis0:00:55 
12Alexander Vdovin (Rus) Lokosphinx  
13Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo0:01:21 
14Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:01:32 
15Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo0:01:43 
16Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF  
17Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Bicicletas Strongman  
18Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - MG.Kvis  
19Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team0:02:00 
20Paolo Totò (Ita) Sangemini - MG.Kvis0:02:05 
21Davide Pacchiardo (Ita) GM Europa Ovini  
22Francesco Romano (Ita) Italy  
23Leonardo Basso (Ita) Italy  
24Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
25Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
26Steven Calderon Porras (Col) Bicicletas Strongman  
27Zahiri Abderrahim (Mar) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
28Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli  
29Jonathan Caicedo Cepeda (Ecu) Bicicletas Strongman  
30Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:02:32 
31Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo0:02:50 
32Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF  
33Lorenzo Fortunato (Ita) Italy0:03:03 
34Reinier Honig (Ned) Team Vorarlberg  
35Hans-Jörg Leopold (Aut) WSA-Greenlife  
36Artem Nych (Rus) Gazprom – Rusvelo  
37Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina  
38Sebastian Baldauf (Aut) Team Vorarlberg  
39Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF  
40Mikel Elorza Pagaldai (Spa) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
41Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - MG.Kvis  
42Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo  
43Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team  
44Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini  
45Fabio Tommassini (Ita) d'Amico - Utensilnord  
46Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF  
47Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina  
48Davide Orrico (Ita) Sangemini - MG.Kvis  
49Federico Canuti (Ita) d'Amico - Utensilnord  
50Giacomo Zilio (Ita) Italy  
51Stefan Pöll (Aut) WSA-Greenlife  
52Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
53Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team  
54Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF  
55Patrick Schelling (Swi) Team Vorarlberg  
56Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo  
57Eugert Zhupa (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia  
58Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina  
59Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini  
60Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini  
61Antonio Parrinello (Ita) GM Europa Ovini  
62Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina  
63Carlos Andres Becerra Alarcon (Col) Bicicletas Strongman  
64Marco Tizza (Ita) GM Europa Ovini  
65Timon Loderer (Aut) WSA-Greenlife0:10:02 
66Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - MG.Kvis  
67Paolo Prandini (Ita) Sangemini - MG.Kvis  
68Gian Friesecke (Swi) Team Vorarlberg  
69Arseny Nikiforov (Rus) Russia  
70Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team  
71Matteo Rotondi (Ita) GM Europa Ovini  
72Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team  
73Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
74Sebastian Orlando Caro Monroy (Ita) d'Amico - Utensilnord  
75Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli  
76Sergio Vega Merodio (Spa) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
77Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
78David Galarreta Ugarte (Spa) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
79Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team  
80Simone Ravanelli (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
81Nicola Toffali (Ger) 0711|Cycling  
82Leonardo Canepa (Ita) GM Europa Ovini  
83Damiano Cima (Ita) Italy  
84Camilo Andres Gomez Archila (Col) Bicicletas Strongman  
85Sergey Vdovin (Rus) Lokosphinx  
86Didier Alexander Sastoque Pulido (Col) Bicicletas Strongman  
87Roberto González (Col) Bicicletas Strongman  
88Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina  
89Ettore Carlini (Ita) d'Amico - Utensilnord  
90Helmut Trettwer (Ger) WSA-Greenlife  
DNFAleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – Rusvelo  
DNFKirill Sveshnikov (Rus) Gazprom – Rusvelo  
DNFFilippo Fiorelli (Ita) Italy  
DNFUmberto Orsini (Ita) Italy  
DNFDavide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli  
DNFAndrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli  
DNFVincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF  
DNFEdoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF  
DNFNicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFGiacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFArtem Samolenkov (Rus) Lokosphinx  
DNFEvgenii Klimov (Rus) Russia  
DNFKirill Bochkov (Rus) Russia  
DNFYannick Mayer (Ger) 0711|Cycling  
DNFJonas Engel (Ger) 0711|Cycling  
DNFArnold Fiek (Ger) 0711|Cycling  
DNFMax Wörner (Ger) 0711|Cycling  
DNFHenrik Hamm (Ger) 0711|Cycling  
DNFEric Alfaro Dufour (Spa) 0711|Cycling  
DNFJosep Miralles Rigo (Spa) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest  
DNFNicola Genovese (Ita) d'Amico - Utensilnord  
DNFMarcello Merlino (Ita) d'Amico - Utensilnord  
DNFAngelo Raffaele (Ita) d'Amico - Utensilnord  
DNFNicolas Samparisi (Ita) d'Amico - Utensilnord  
DNFAdriano Brogi (Ita) GM Europa Ovini  
DNFFrancesco Canepa (Ita) GM Europa Ovini  
DNFAndrea Ruscetta (Ita) GM Europa Ovini  
DNFGianfranco Raffaele Visconti (Ita) Meridiana Kamen Team  
DNFUros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team  
DNFDavid Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFBruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFElia Cibocco (Ita) Sangemini - MG.Kvis  
DNFFabian Lienhard (Swi) Team Vorarlberg  
DNFThery Schir (Swi) Team Vorarlberg  
DNFMichael Kucher (Aut) Team Vorarlberg  
DNFDaniel Geismayr (Aut) Team Vorarlberg  
DNFFilippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team  
DNFClemens Fankhauser (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFMarkus Freiberger (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFMatthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFMaximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFStanimir Cholakov (Bul) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
DNFKristiyan Mitev (Bul) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
DNFMarco Molteni (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
DNFGerman Nicolas Tivani Perez (Arg) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896  
DNFFlorian Bissinger (Ger) WSA-Greenlife  
DNFJodok Salzmann (Aut) WSA-Greenlife  
DNFStefan Kolb (Aut) WSA-Greenlife  
DNFMarkus Kopfauf (Aut) WSA-Greenlife  
Back to top