Gatto gallops to Giro della Romagna victory

Ponzi and Battaglin complete podium

Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri Sottoli) won his fourth race of the season on Sunday with a sprint victory in the Giro della Romagna. The 26-year-old Italian prevailed in a 41-rider field sprint with Simone Ponzi (Liquigas-Cannondale) finishing in second while stagiaire Enrico Battaglin (Colnago-CSF Inox) secured third, his first podium appearance in the professional ranks.

A six man break containing Fabio Taborre (Acqua & Sapone), Luca Mazzanti (Farnese Vini-Neri Sottoli), Paolo Bailetti (De Rosa-Ceramica Flaminia), Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox), Miguel Angel Rubiano Chavez (d'Angelo & Antenucci-Nippo) and Stefan Schumacher (Miche-Guerciotti) was swept up with 800 metres remaining, setting up the bunch sprint finale in Lugo.

Full Results
1Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli4:46:10 
2Simone Ponzi (Ita) Liquigas-Cannondale  
3Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox  
4Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox  
5Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
6Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
7Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone  
8Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone  
9Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli  
10Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli  
11Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale  
12Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox  
13Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox  
14Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita  
15Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone  
16Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti  
17Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
18Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli  
19Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural  
20Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone  
21José Herrada Lopez (Spa) Caja Rural  
22Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Miche - Guerciotti  
23José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice  
24Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) WIT  
25Edoardo Girardi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
26Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli  
27Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
28Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
29Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox  
30Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
31Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling  
32Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil  
33Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox  
34Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone  
35Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone  
36Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa - Ceramica Flaminia  
37Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox  
38Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone  
39Luca Zanasca (Ita) WIT  
40Matteo Di Serafino (Ita) Androni Giocattoli  
41José Ochoa Alvarado (Mex) Androni Giocattoli  
42Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:00:21 
43Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli0:01:35 
44Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale  
45Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale  
46Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli  
47Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti0:02:40 
48Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti  
49Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox0:03:10 
50Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia  
51Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team  
52Anton Kaniuk (Ukr) Amore & Vita  
53Mirko Tedeschi (Ita) Lampre - ISD  
54Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
55Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD0:03:50 
56Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD  
57Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
58Thomas Tiozzo (Ita) Lampre - ISD  
59Jan Polanc (Slo) Radenska  
60Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice  
61Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
Back to top