Palandri prevails in Motta di Livenza

Italian assumes GC lead

Full Results
1Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club3:13:25 
2Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
3Patrick Bercz (Ger) German National Road Espoirs  
4Matteo Busato (Ita) Zalf Désirée Fior  
5Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team  
6Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
7Matthias Krizek (Aut) Marchiol Emisfero Site  
8Daniele Ferraresso (Ita) Generali - Ballan  
9Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha  
10Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli  
11Mattia Moresco (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
12Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli  
13Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team  
14Maxim Averin (Ukr) Team Palazzago  
15Bram Nolten (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
16Jelmer Asjes (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
17Lars Anderson (Swe) Sweden  
18Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol  
19Romain Beney (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
20Mantas Bliakevicius (Ltu) Gragnano Sporting Club  
21Andrea Guderzo (Ita) Mantovani Fontana0:00:05 
22Filippo Fortin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:34 
23Eugenio Bani (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
24Elia Ongaretto (Ita) Marchiol Emisfero Site  
25Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
26Philipp Ries (Ger) German National Road Espoirs  
27Erwan Brenterch (Fra) Amical Velo Club Aixois  
28Henrik Abom (Swe) Sweden  
29Alexander Grigoryev (Rus) Itera - Katusha  
30Marco Amicabile (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
31Edoardo Costanzi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
32Rudy Dal Bo (Ita) Generali - Ballan  
33Daniele Cavasin (Ita) Generali - Ballan  
34Robert Jenko (Slo) Cycling Team Radenska  
35Nicholas Luca Alberti (Ita) Etruria Team  
36Michael Humbert (Ger) Seven Stones  
37Luke Durbridge (Aus) Team Jayco A.I.S.  
38David Dvorsky (Cze) Czech National Team U23  
39Andrej Rajšp (Slo) Cycling Team Radenska  
40Andrey Slokotovich (Kaz) A.C.S. Gruppo Lupi  
41Konstantin Yakimov (Rus) Russia  
42Luca Rinaldi (Ita) A.C.S. Gruppo Lupi  
43Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Generali - Ballan  
44Hans-Jochim Benning (Ger) Seven Stones  
45Mattia Ceola (Ita) Mantovani Fontana  
46Marko Stankovic (Srb) A.C.S. Gruppo Lupi  
47Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli  
48Alessio Menciassi (Ita) Etruria Team  
49Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali - Ballan  
50Patrick Facchini (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
51Daan De Groot (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
52Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
53Roberto Greselin (Ita) Mantovani Fontana  
54Tommaso Targetti (Ita) Etruria Team  
55Pavel Stohr (Cze) Czech National Team U23  
56Diego Zanco (Ita) Zalf Désirée Fior  
57Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli  
58Gennady Tatarinov (Rus) Russia  
59Tomas Gil (Arg) START Cycling Team  
60Zhivkov Yovchev Yovcho (Bul) Cycling Team Friuli  
61Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
62Daniele Zuanon (Ita) Mantovani Fontana  
63Oliver Hofstetter (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
64Jan Polanc (Slo) Cycling Team Radenska  
65Giacomo Zucchini (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
66Bastian Burgel (Ger) Thüringer Energie Team  
67Matteo Zambon (Ita) Team Palazzago  
68Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
69Mikhail Akimov (Rus) Russia  
70Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago  
71Artunduaga Duber Armando Quintero (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
72Eldar Dzhabrailov (Ukr) Etruria Team  
73Mauricio Frazer (Arg) START Cycling Team  
74Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli  
75Erwin Broers (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
76Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Vibert Le Village Italia  
77Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
78Attilio Nichele (Ita) Marchiol Emisfero Site  
79Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
80Julian Kern (Ger) Seven Stones  
81Viktor Pechkarev (Rus) Russia  
82Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
83Manuel Bongiorno (Ita) Zalf Désirée Fior  
84Marco Canola (Ita) Zalf Désirée Fior  
85Axel Domont (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
86Elia Zanon (Ita) Mantovani Fontana  
87Victor Manakov (Rus) Itera - Katusha  
88Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
89Luka Grubic (Cro) Brisot Gaiaplast Bibanese  
90Maximilian Kuen (Aut) Team Radland Tirol  
91Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
92Jan Hirt (Cze) Czech National Team U23  
93Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
94Nathan Earle (Aus) A.C.S. Gruppo Lupi  
95Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club  
96Giuseppe Guaglianone (Ita) Gragnano Sporting Club  
97Mathieu Techenne Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
98Klemen Štimulak (Slo) Cycling Team Radenska  
99Sebastian Balck (Swe) Sweden  
100Federico Marchiori (Ita) Marchiol Emisfero Site  
101Jaka Bostner (Slo) Cycling Team Radenska  
102Thomas Lebas (Fra) Amical Velo Club Aixois  
103Riccardo Biasio (Ita) Marchiol Emisfero Site  
104Rèmy Maurer (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
105Jakub Vecera (Cze) Czech National Team U23  
106Christopher Roth (Ger) Seven Stones  
107Mike William (Ger) Thüringer Energie Team  
108Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago  
109Consolato Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club  
110Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team  
111Antonio Marchiori (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
112Jay McCarthy (Aus) Team Jayco A.I.S.  
113Maxim Razumov (Rus) Itera - Katusha  
114Andy Eyring (Ger) German National Road Espoirs  
115Lukas Persson (Swe) Sweden  
116Lubomir Petrus (Cze) Czech National Team U23  
117Romain Bardet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
118Riccardo Storti (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
119Diego Bernardi (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
120David Wohrer (Aut) Team Radland Tirol  
121Marc Obkircher (Aut) Team Radland Tirol  
122Rolf Kobelt (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
123Mario Vogt (Ger) German National Road Espoirs  
124Nils Plötner (Ger) German National Road Espoirs  
125Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
126Daniele Troian (Ita) A.C.S. Gruppo Lupi  
127Jacob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team  
128Romain Ramier (Fra) Amical Velo Club Aixois  
129Ilya Gorodnichev (Rus) F.Coppi Gazzera Videa  
130Gianluca Marcon (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
131Ilnur Zakarin (Rus) Russia  
132Dominik Stucki (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
133Harald Totschnig (Aut) Team Radland Tirol  
134Calixto Bello (USA) START Cycling Team  
135Aurélien Ribet (Fra) Amical Velo Club Aixois  
136Roman Katyrin (Rus) Itera - Katusha  
137Laurent Denonfoux (Fra) Amical Velo Club Aixois  
138Patrick Lane (Aus) Team Jayco A.I.S.  
139Michael Hepburn (Aus) Team Jayco A.I.S.  
140Christofer Stevenson (Swe) Sweden  
141Davide Gomirato (Ita) Zalf Désirée Fior0:00:46 
142Alan Ramirez (Arg) START Cycling Team0:02:01 
DNFBenjamin Dyball (Aus) Team Jayco A.I.S.  
DNFManuel Miranda (Chi) START Cycling Team  
DNFEros Piccin (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
Points
1Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club25pts
2Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli20 
3Patrick Bercz (Ger) German National Road Espoirs16 
4Matteo Busato (Ita) Zalf Désirée Fior14 
5Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team12 
6Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli10 
7Matthias Krizek (Aut) Marchiol Emisfero Site9 
8Daniele Ferraresso (Ita) Generali - Ballan8 
9Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha7 
10Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli6 
11Mattia Moresco (Ita) F.Coppi Gazzera Videa5 
12Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli4 
13Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team3 
14Maxim Averin (Ukr) Team Palazzago2 
15Bram Nolten (Ned) Rucanor-Line Cycling Team1 
Sprint 1 - Mereto di Tomba, 32.4km
1Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team5pts
2Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol3 
3Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli1 
Sprint 2 - Ronchis, 78.7km
1Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli5pts
2Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team3 
3Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli1 
Sprint 3 - Motta di Livenza, 125.1km
1Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli5pts
2Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team3 
3Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol1 
Mountain 1 - Brazzacco (Cat. 4) 16km
1Maxim Averin (Ukr) Team Palazzago1 
Teams
1Cycling Team Friuli9:40:49 
2Rucanor-Line Cycling Team  
3Gragnano Sporting Club  
4Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:34 
5Generali - Ballan  
6Etruria Team  
7Gallina S.Inox Tonoli  
8Marchiol Emisfero Site  
9Itera - Katusha  
10German National Road Espoirs  
11Zalf Désirée Fior  
12Sweden  
13Team Palazzago  
14Thüringer Energie Team  
15V.C. Mendrisio - PL Valli  
16F.Coppi Gazzera Videa  
17Team Radland Tirol  
18Mantovani Fontana0:00:39 
19A.C.S. Gruppo Lupi0:01:08 
20Caparrini Vibert Le Village Italia  
21Cycling Team Radenska  
22Seven Stones  
23Russia  
24Czech National Team U23  
25Brisot Gaiaplast Bibanese  
26Amical Velo Club Aixois  
27Chambery Cyclisme Formation  
28START Cycling Team  
29Team Jayco A.I.S.  
General classification after stage 1
1Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club3:13:25 
2Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
3Patrick Bercz (Ger) German National Road Espoirs  
4Matteo Busato (Ita) Zalf Désirée Fior  
5Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team  
6Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
7Matthias Krizek (Aut) Marchiol Emisfero Site  
8Daniele Ferraresso (Ita) Generali - Ballan  
9Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha  
10Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli  
11Mattia Moresco (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
12Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli  
13Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team  
14Maxim Averin (Ukr) Team Palazzago  
15Bram Nolten (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
16Jelmer Asjes (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
17Lars Anderson (Swe) Sweden  
18Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol  
19Romain Beney (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
20Mantas Bliakevicius (Ltu) Gragnano Sporting Club  
21Andrea Guderzo (Ita) Mantovani Fontana0:00:05 
22Filippo Fortin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:34 
23Eugenio Bani (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
24Elia Ongaretto (Ita) Marchiol Emisfero Site  
25Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
26Philipp Ries (Ger) German National Road Espoirs  
27Erwan Brenterch (Fra) Amical Velo Club Aixois  
28Henrik Abom (Swe) Sweden  
29Alexander Grigoryev (Rus) Itera - Katusha  
30Marco Amicabile (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
31Edoardo Costanzi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
32Rudy Dal Bo (Ita) Generali - Ballan  
33Daniele Cavasin (Ita) Generali - Ballan  
34Robert Jenko (Slo) Cycling Team Radenska  
35Nicholas Luca Alberti (Ita) Etruria Team  
36Michael Humbert (Ger) Seven Stones  
37Luke Durbridge (Aus) Team Jayco A.I.S.  
38David Dvorsky (Cze) Czech National Team U23  
39Andrej Rajšp (Slo) Cycling Team Radenska  
40Andrey Slokotovich (Kaz) A.C.S. Gruppo Lupi  
41Konstantin Yakimov (Rus) Russia  
42Luca Rinaldi (Ita) A.C.S. Gruppo Lupi  
43Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Generali - Ballan  
44Hans-Jochim Benning (Ger) Seven Stones  
45Mattia Ceola (Ita) Mantovani Fontana  
46Marko Stankovic (Srb) A.C.S. Gruppo Lupi  
47Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli  
48Alessio Menciassi (Ita) Etruria Team  
49Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali - Ballan  
50Patrick Facchini (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
51Daan De Groot (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
52Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
53Roberto Greselin (Ita) Mantovani Fontana  
54Tommaso Targetti (Ita) Etruria Team  
55Pavel Stohr (Cze) Czech National Team U23  
56Diego Zanco (Ita) Zalf Désirée Fior  
57Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli  
58Gennady Tatarinov (Rus) Russia  
59Tomas Gil (Arg) START Cycling Team  
60Zhivkov Yovchev Yovcho (Bul) Cycling Team Friuli  
61Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
62Daniele Zuanon (Ita) Mantovani Fontana  
63Oliver Hofstetter (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
64Jan Polanc (Slo) Cycling Team Radenska  
65Giacomo Zucchini (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
66Bastian Burgel (Ger) Thüringer Energie Team  
67Matteo Zambon (Ita) Team Palazzago  
68Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
69Mikhail Akimov (Rus) Russia  
70Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago  
71Artunduaga Duber Armando Quintero (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
72Eldar Dzhabrailov (Ukr) Etruria Team  
73Mauricio Frazer (Arg) START Cycling Team  
74Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli  
75Erwin Broers (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
76Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Vibert Le Village Italia  
77Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
78Attilio Nichele (Ita) Marchiol Emisfero Site  
79Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
80Julian Kern (Ger) Seven Stones  
81Viktor Pechkarev (Rus) Russia  
82Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
83Manuel Bongiorno (Ita) Zalf Désirée Fior  
84Marco Canola (Ita) Zalf Désirée Fior  
85Axel Domont (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
86Elia Zanon (Ita) Mantovani Fontana  
87Victor Manakov (Rus) Itera - Katusha  
88Luka Grubic (Cro) Brisot Gaiaplast Bibanese  
89Maximilian Kuen (Aut) Team Radland Tirol  
90Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
91Jan Hirt (Cze) Czech National Team U23  
92Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
93Nathan Earle (Aus) A.C.S. Gruppo Lupi  
94Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club  
95Giuseppe Guaglianone (Ita) Gragnano Sporting Club  
96Mathieu Techenne Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
97Klemen Štimulak (Slo) Cycling Team Radenska  
98Sebastian Balck (Swe) Sweden  
99Federico Marchiori (Ita) Marchiol Emisfero Site  
100Jaka Bostner (Slo) Cycling Team Radenska  
101Thomas Lebas (Fra) Amical Velo Club Aixois  
102Riccardo Biasio (Ita) Marchiol Emisfero Site  
103Rèmy Maurer (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
104Jakub Vecera (Cze) Czech National Team U23  
105Christopher Roth (Ger) Seven Stones  
106Mike William (Ger) Thüringer Energie Team  
107Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago  
108Consolato Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club  
109Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team  
110Jay McCarthy (Aus) Team Jayco A.I.S.  
111Maxim Razumov (Rus) Itera - Katusha  
112Andy Eyring (Ger) German National Road Espoirs  
113Lukas Persson (Swe) Sweden  
114Lubomir Petrus (Cze) Czech National Team U23  
115Romain Bardet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
116Riccardo Storti (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
117Diego Bernardi (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
118David Wohrer (Aut) Team Radland Tirol  
119Marc Obkircher (Aut) Team Radland Tirol  
120Rolf Kobelt (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
121Mario Vogt (Ger) German National Road Espoirs  
122Nils Plötner (Ger) German National Road Espoirs  
123Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
124Daniele Troian (Ita) A.C.S. Gruppo Lupi  
125Jacob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team  
126Romain Ramier (Fra) Amical Velo Club Aixois  
127Ilya Gorodnichev (Rus) F.Coppi Gazzera Videa  
128Gianluca Marcon (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
129Ilnur Zakarin (Rus) Russia  
130Dominik Stucki (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
131Harald Totschnig (Aut) Team Radland Tirol  
132Calixto Bello (USA) START Cycling Team  
133Aurélien Ribet (Fra) Amical Velo Club Aixois  
134Roman Katyrin (Rus) Itera - Katusha  
135Laurent Denonfoux (Fra) Amical Velo Club Aixois  
136Patrick Lane (Aus) Team Jayco A.I.S.  
137Michael Hepburn (Aus) Team Jayco A.I.S.  
138Christofer Stevenson (Swe) Sweden  
139Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:00:44 
140Davide Gomirato (Ita) Zalf Désirée Fior0:00:46 
141Antonio Marchiori (Ita) F.Coppi Gazzera Videa0:00:54 
142Alan Ramirez (Arg) START Cycling Team0:02:01 
Points classification
1Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club25pts
2Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli20 
3Patrick Bercz (Ger) German National Road Espoirs16 
4Matteo Busato (Ita) Zalf Désirée Fior14 
5Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team12 
6Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli10 
7Matthias Krizek (Aut) Marchiol Emisfero Site9 
8Daniele Ferraresso (Ita) Generali - Ballan8 
9Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha7 
10Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli6 
11Mattia Moresco (Ita) F.Coppi Gazzera Videa5 
12Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli4 
13Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team3 
14Maxim Averin (Ukr) Team Palazzago2 
15Bram Nolten (Ned) Rucanor-Line Cycling Team1 
Sprint classification
1Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team11pts
2Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli10 
3Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol4 
4Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli2 
Mountains classification
1Maxim Averin (Ukr) Team Palazzago1 
Young rider classification
1Patrick Bercz (Ger) German National Road Espoirs3:13:25 
2Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team  
3Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
4Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha  
5Mattia Moresco (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
6Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli  
7Nicolas Francesconi (Ita) Etruria Team  
8Bram Nolten (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
9Mantas Bliakevicius (Ltu) Gragnano Sporting Club  
10Andrea Guderzo (Ita) Mantovani Fontana0:00:05 
11Filippo Fortin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:34 
12Eugenio Bani (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
13Elia Ongaretto (Ita) Marchiol Emisfero Site  
14Philipp Ries (Ger) German National Road Espoirs  
15Alexander Grigoryev (Rus) Itera - Katusha  
16Marco Amicabile (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
17Robert Jenko (Slo) Cycling Team Radenska  
18Nicholas Luca Alberti (Ita) Etruria Team  
19Michael Humbert (Ger) Seven Stones  
20Luke Durbridge (Aus) Team Jayco A.I.S.  
21David Dvorsky (Cze) Czech National Team U23  
22Andrej Rajšp (Slo) Cycling Team Radenska  
23Andrey Slokotovich (Kaz) A.C.S. Gruppo Lupi  
24Konstantin Yakimov (Rus) Russia  
25Luca Rinaldi (Ita) A.C.S. Gruppo Lupi  
26Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Generali - Ballan  
27Hans-Jochim Benning (Ger) Seven Stones  
28Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli  
29Alessio Menciassi (Ita) Etruria Team  
30Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali - Ballan  
31Daan De Groot (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
32Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Vibert Le Village Italia  
33Roberto Greselin (Ita) Mantovani Fontana  
34Tommaso Targetti (Ita) Etruria Team  
35Pavel Stohr (Cze) Czech National Team U23  
36Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli  
37Gennady Tatarinov (Rus) Russia  
38Tomas Gil (Arg) START Cycling Team  
39Zhivkov Yovchev Yovcho (Bul) Cycling Team Friuli  
40Oliver Hofstetter (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
41Jan Polanc (Slo) Cycling Team Radenska  
42Giacomo Zucchini (Ita) F.Coppi Gazzera Videa  
43Bastian Burgel (Ger) Thüringer Energie Team  
44Matteo Zambon (Ita) Team Palazzago  
45Mikhail Akimov (Rus) Russia  
46Artunduaga Duber Armando Quintero (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
47Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli  
48Erwin Broers (Ned) Rucanor-Line Cycling Team  
49Attilio Nichele (Ita) Marchiol Emisfero Site  
50Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
51Julian Kern (Ger) Seven Stones  
52Viktor Pechkarev (Rus) Russia  
53Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
54Manuel Bongiorno (Ita) Zalf Désirée Fior  
55Axel Domont (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
56Elia Zanon (Ita) Mantovani Fontana  
57Victor Manakov (Rus) Itera - Katusha  
58Luka Grubic (Cro) Brisot Gaiaplast Bibanese  
59Maximilian Kuen (Aut) Team Radland Tirol  
60Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
61Jan Hirt (Cze) Czech National Team U23  
62Mathieu Techenne Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
63Klemen Štimulak (Slo) Cycling Team Radenska  
64Federico Marchiori (Ita) Marchiol Emisfero Site  
65Jaka Bostner (Slo) Cycling Team Radenska  
66Riccardo Biasio (Ita) Marchiol Emisfero Site  
67Jakub Vecera (Cze) Czech National Team U23  
68Christopher Roth (Ger) Seven Stones  
69Mike William (Ger) Thüringer Energie Team  
70Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team  
71Jay McCarthy (Aus) Team Jayco A.I.S.  
72Maxim Razumov (Rus) Itera - Katusha  
73Andy Eyring (Ger) German National Road Espoirs  
74Lubomir Petrus (Cze) Czech National Team U23  
75Romain Bardet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
76Riccardo Storti (Ita) Brisot Gaiaplast Bibanese  
77David Wohrer (Aut) Team Radland Tirol  
78Marc Obkircher (Aut) Team Radland Tirol  
79Mario Vogt (Ger) German National Road Espoirs  
80Nils Plötner (Ger) German National Road Espoirs  
81Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli  
82Jacob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team  
83Ilnur Zakarin (Rus) Russia  
84Dominik Stucki (Swi) V.C. Mendrisio - PL Valli  
85Roman Katyrin (Rus) Itera - Katusha  
86Patrick Lane (Aus) Team Jayco A.I.S.  
87Michael Hepburn (Aus) Team Jayco A.I.S.  
88Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:00:44 
89Alan Ramirez (Arg) START Cycling Team0:02:01 
Teams classification
1Cycling Team Friuli9:40:49 
2Rucanor-Line Cycling Team  
3Gragnano Sporting Club  
4Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:34 
5German National Road Espoirs  
6Zalf Désirée Fior  
7Thüringer Energie Team  
8Gallina S.Inox Tonoli  
9Marchiol Emisfero Site  
10Generali - Ballan  
11Itera - Katusha  
12F.Coppi Gazzera Videa  
13Etruria Team  
14Team Palazzago  
15Sweden  
16Team Radland Tirol  
17V.C. Mendrisio - PL Valli  
18Mantovani Fontana0:00:39 
19Caparrini Vibert Le Village Italia0:01:08 
20Brisot Gaiaplast Bibanese  
21Amical Velo Club Aixois  
22Cycling Team Radenska  
23Seven Stones  
24Team Jayco A.I.S.  
25Czech National Team U23  
26A.C.S. Gruppo Lupi  
27Russia  
28START Cycling Team  
29Chambery Cyclisme Formation  
Back to top