Bouet wins Giro del Trentino opener

Frenchman beats Cerny and Rodriguez in Lienz

Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) claimed victory on stage 1a of the Giro del Trentino, as the early breakaway stayed clear and arrived in Lienz with a significant advantage over the main peloton.

Bouet out-sprinted his breakaway companions Josef Cerny (CCC Polsat Polkowice) and Michael Rodriguez (Colombia) after they slipped away from the earlier eight-man move in the closing kilometres, while the main peloton crossed the line 6:51 down.

In spite of the buffer in the overall standings, Bouet played down his chances of holding off the main favourites in the mountain stages to come.

“Seven minutes is a lot of time but also not a lot of time,” Bouet smiled. “I think the climbs to come will be too difficult and Domenico Pozzovivo is our leader, but if I still have four or five minutes after tomorrow, then I might think about the general classification.”

Instead, Bouet was happy simply to celebrate a hard-fought stage victory, which came after he had spent the entire stage off the front of the peloton. The decisive break went clear in the opening kilometres of the morning stage and Bouet found himself in a determined group with Rodriguez, Cerny, Enzo Moyano (Caja Rural-Seguros RGA), Gang Xu (Champion System), Jacques Janse Van Rensburg (MTN-Qhubeka), Pavel Kochekov (Rusvelo) and Nicola Dal Santo (Ceramiche Flaminia).

“I didn’t want to be in the break at first, I just wanted a tranquillo day but the more it went on the more confident I became,” Bouet said, and with good reason – they quickly built a lead in excess of five minutes and there was precious little reaction from the main peloton.

After 57 kilometres of racing, the octet had 8:50 in hand over the bunch, which to that point had been led by Vini Fantini-Selle Italia and Androni-Venezuela. Citing a lack of willing collaborators, however, Vini Fantini called off their pursuit shortly afterwards and it became apparent that the eight leaders would battle it out for stage honours.

With no major obstacles in the opening 100km of racing, the break collaborated smoothly until the one categorised climb, the Iselsberg (115km). As the gradient pitched upwards, Michael Rodriguez hit the front. The Colombian reached the summit 17 seconds ahead of Bouet and Van Rensburg, but he was reeled in on the descent.

On the run-in to the finish, the young Czech rider Josef Cerny sensed his opportunity and clipped off the front, but Bouet and Rodriguez were alert to the danger and jumped across to his wheel. In the sprint in Lienz, the Austrian town where Michele Bartoli won a stage of the 1994 Giro d’Italia, Bouet had too much for his breakaway companions and claimed the stage win.

“In the finale when there were three of us in front, I was confident because I knew I was good in the sprint,” said Bouet, who claimed his first win since a stage of the 2010 Tour de l’Ain. “I was emotional because my last win was over two years ago. I’ve been in a lot of breaks in a lot of races since then but I haven’t had a lot of wins.”

Enrico Battaglin (Bardiani-CSF Inox) led the main peloton home, some 6:51 down on Bouet.

The Giro del Trentino continues on Tuesday afternoon with a 14.1km team time trial in Lienz.

 

 

 


 

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale2:48:59 
2Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice  
3Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia  
4Nicola Dal Santo (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest0:00:39 
5Enzo Moyano (Arg) Caja Rural - Seguros RGA  
6Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo  
7Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka0:00:41 
8Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team0:01:11 
9Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox0:06:51 
10Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia  
11Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling  
12Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli  
13Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli  
14Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
15Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
16Cyril Gautier (Fra) Team Europcar  
17Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
18Gregor Gazvoda (Slo) Champion System Pro Cycling Team  
19Kanstantin Siutsou (Blr) Sky Procycling  
20Andre Fernando S.Mar Cardoso (Por) Caja Rural - Seguros RGA  
21Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team  
22Jonathan Monsalve (Ven) Vini Fantini - Selle Italia  
23Jackson Jesu Rodriguez Ortiz (Ven) Androni Giocattoli  
24Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
25Ivan Rovny (Rus) Ceramica Flaminia - Fondriest  
26Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team  
27Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team  
28Jan Barta (Cze) Team Netapp - Endura  
29Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
30Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
31Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
32Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
33Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre - Merida  
34Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida  
35Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli  
36Carlos Julia Quintero Norena (Col) Colombia  
37Marco Corti (Ita) Colombia  
38Chad Beyer (USA) Champion System Pro Cycling Team  
39Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp - Endura  
40Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling  
41Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
42Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
43Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
44Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team  
45Michele Scarponi (Ita) Lampre - Merida  
46Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida  
47Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida  
48Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
49David G De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura  
50Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team  
51Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka  
52Leopold Konig (Cze) Team Netapp - Endura  
53Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli  
54Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice  
55Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia  
56Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  
57Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team  
58José C Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling  
59Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
60Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team  
61Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team  
62Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling  
63Manuel Antunes Amaro (Por) Ceramica Flaminia - Fondriest  
64Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
65Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
66Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka  
67Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
68Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale  
69Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team  
70Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
71Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale  
72Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo  
73Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling  
74Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling  
75Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
76Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
77Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka  
78Jarlinson Pantano Gomez (Col) Colombia  
79Ivan Basso (Ita) Cannondale Pro Cycling  
80Christopher Butler (USA) Champion System Pro Cycling Team  
81Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo  
82Natnael Berhane (Eri) Team Europcar  
83Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale  
84Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo  
85Andrea Manfredi (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
86Antonio Santoro (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
87Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
88Filippo Savini (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
89Sylvain Georges (Fra) Ag2r La Mondiale  
90Danny Pate (USA) Sky Procycling  
91Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli  
92Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling  
93Pierre Rolland (Fra) Team Europcar  
94Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli  
95Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo  
96Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:29 
97Ryota Nishizono (Jpn) Champion System Pro Cycling Team  
98Meron Russom (Eri) MTN - Qhubeka  
99Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team0:07:51 
100Kin San Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team  
101Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale  
102Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp - Endura  
103Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Sky Procycling  
104Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice  
105Jeffry Joha G Romero Corredor (Col) Colombia  
106Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
107Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar  
108David Veilleux (Can) Team Europcar  
109Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka0:08:39 
110Chan Jae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team0:09:39 
111Ralf Matzka (Ger) Team Netapp - Endura  
112Angelo Tulik (Fra) Team Europcar  
113Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
114Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka  
115Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre - Merida  
116Muhamad Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team  
117Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka  
118Cristiano Monguzzi (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
119Ilya Gorodnichev (Rus) Ceramica Flaminia - Fondriest  
120Alessandro Mauro Vanotti (Ita) Astana Pro Team  
121Juraj Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling0:11:12 
122Alexandr Mironov (Rus) Rusvelo  
123Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team  
124Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp - Endura  
125Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp - Endura  
126Sergey Klimov (Rus) Rusvelo  
127Andrea Fedi (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
128Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team  
129Tiziano Dall'antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling  
130Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
131Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo  
132Valentin Iglinskiy (Kaz) Ag2r La Mondiale  
133Manuel Belletti (Ita) Ag2r La Mondiale  
134Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida  
135Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
136Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling  
137Yelko Gomez (Pan) Caja Rural - Seguros RGA  
138Marco Coledan (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox0:12:17 
139Davide Vigano' (Ita) Lampre - Merida  
140Davide Malacarne (Ita) Team Europcar  
Intermediate sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo6 pts
2Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice4 
3Enzo Moyano (Arg) Caja Rural - Seguros RGA2 
Mountain - Iselsberg, Cat. 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia6 pts
2Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale4 
3Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice2 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale2:48:53 
2Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice0:00:02 
3Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia0:00:04 
4Nicola Dal Santo (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest0:00:45 
5Enzo Moyano (Arg) Caja Rural - Seguros RGA  
6Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo  
7Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka0:00:47 
8Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team0:01:17 
9Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox0:06:57 
10Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia  
11Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling  
12Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli  
13Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli  
14Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
15Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
16Cyril Gautier (Fra) Team Europcar  
17Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
18Gregor Gazvoda (Slo) Champion System Pro Cycling Team  
19Kanstantin Siutsou (Blr) Sky Procycling  
20Andre Fernando S.Mar Cardoso (Por) Caja Rural - Seguros RGA  
21Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team  
22Jonathan Monsalve (Ven) Vini Fantini - Selle Italia  
23Jackson Jesu Rodriguez Ortiz (Ven) Androni Giocattoli  
24Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
25Ivan Rovny (Rus) Ceramica Flaminia - Fondriest  
26Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team  
27Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team  
28Jan Barta (Cze) Team Netapp - Endura  
29Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
30Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
31Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
32Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
33Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre - Merida  
34Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida  
35Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli  
36Carlos Julia Quintero Norena (Col) Colombia  
37Marco Corti (Ita) Colombia  
38Chad Beyer (USA) Champion System Pro Cycling Team  
39Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp - Endura  
40Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling  
41Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
42Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
43Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
44Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team  
45Michele Scarponi (Ita) Lampre - Merida  
46Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida  
47Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida  
48Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
49David G De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura  
50Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team  
51Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka  
52Leopold Konig (Cze) Team Netapp - Endura  
53Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli  
54Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice  
55Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia  
56Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  
57Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team  
58José C Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling  
59Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
60Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team  
61Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team  
62Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling  
63Manuel Antunes Amaro (Por) Ceramica Flaminia - Fondriest  
64Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
65Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
66Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka  
67Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
68Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale  
69Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team  
70Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
71Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale  
72Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo  
73Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling  
74Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling  
75Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
76Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
77Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka  
78Jarlinson Pantano Gomez (Col) Colombia  
79Ivan Basso (Ita) Cannondale Pro Cycling  
80Christopher Butler (USA) Champion System Pro Cycling Team  
81Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo  
82Natnael Berhane (Eri) Team Europcar  
83Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale  
84Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo  
85Andrea Manfredi (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
86Antonio Santoro (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
87Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
88Filippo Savini (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
89Sylvain Georges (Fra) Ag2r La Mondiale  
90Danny Pate (USA) Sky Procycling  
91Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli  
92Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling  
93Pierre Rolland (Fra) Team Europcar  
94Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli  
95Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo  
96Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:35 
97Ryota Nishizono (Jpn) Champion System Pro Cycling Team  
98Meron Russom (Eri) MTN - Qhubeka  
99Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team0:07:57 
100Kin San Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team  
101Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale  
102Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp - Endura  
103Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Sky Procycling  
104Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice  
105Jeffry Joha G Romero Corredor (Col) Colombia  
106Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
107Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar  
108David Veilleux (Can) Team Europcar  
109Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka0:08:45 
110Chan Jae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team0:09:45 
111Ralf Matzka (Ger) Team Netapp - Endura  
112Angelo Tulik (Fra) Team Europcar  
113Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice9:45:00 
114Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka  
115Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre - Merida  
116Muhamad Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team  
117Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka  
118Cristiano Monguzzi (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
119Ilya Gorodnichev (Rus) Ceramica Flaminia - Fondriest  
120Alessandro Mauro Vanotti (Ita) Astana Pro Team  
121Juraj Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling11:18:00 
122Alexandr Mironov (Rus) Rusvelo  
123Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team  
124Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp - Endura  
125Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp - Endura  
126Sergey Klimov (Rus) Rusvelo  
127Andrea Fedi (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
128Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team  
129Tiziano Dall'antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling  
130Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
131Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo  
132Valentin Iglinskiy (Kaz) Ag2r La Mondiale  
133Manuel Belletti (Ita) Ag2r La Mondiale  
134Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida  
135Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini - Selle Italia  
136Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling  
137Yelko Gomez (Pan) Caja Rural - Seguros RGA  
138Marco Coledan (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox12:23:00 
139Davide Vigano' (Ita) Lampre - Merida  
140Davide Malacarne (Ita) Team Europcar  
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo6 pts
2Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice4 
3Enzo Moyano (Arg) Caja Rural - Seguros RGA2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia6 pts
2Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale4 
3Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice2 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice2:48:55 
2Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia0:00:02 
3Enzo Moyano (Arg) Caja Rural - Seguros RGA0:00:43 
4Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox0:06:55 
5Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling  
6Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli  
7Jonathan Monsalve (Ven) Vini Fantini - Selle Italia  
8Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli  
9Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
10Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA  
11Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida  
12David G De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura  
13Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice  
14Manuel Antunes Amaro (Por) Ceramica Flaminia - Fondriest  
15Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka  
16Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team  
17Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
18Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
19Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
20Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka  
21Natnael Berhane (Eri) Team Europcar  
22Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo  
23Andrea Manfredi (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
24Antonio Santoro (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
25Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Sky Procycling0:07:55 
26Jeffry Joha G Romero Corredor (Col) Colombia  
27Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole - CSF Inox  
28Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka0:08:43 
29Chan Jae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team0:09:43 
30Ralf Matzka (Ger) Team Netapp - Endura  
31Angelo Tulik (Fra) Team Europcar  
32Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka  
33Muhamad Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team  
34Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka  
35Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team0:11:16 
36Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp - Endura  
37Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp - Endura  
38Andrea Fedi (Ita) Ceramica Flaminia - Fondriest  
39Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team  
40Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling  
41Yelko Gomez (Pan) Caja Rural - Seguros RGA  

Related Articles

Back to top