Herklotz, Geisler, Schwedler seal respective titles

Youngsters and elders launch German Championships

Results Under-17
1Silvio Herklotz (Ger) RSV Werner Otto Berlin  
2Marco Mathis (Ger) TV Kressbronn  
3Steffen Müller (Ger) RC Endspurt Herford  
4Felix Drumm (Ger) RSC Zweibrücken 88  
5Christian Ehrke (Ger) RC Kleinmachnow  
6Lucas Wollenhaupt (Ger) RSC "le loup" Köln-Rath  
7Georg Egger (Ger) VC 1883 Mindelheim  
8Benno Appelt (Ger) Radteam Cöpenick  
9Patrick Olberding (Ger) RSG Lohne-Vechta  
10Florian Brüning (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
11Jakob Britz (Ger) RF Homburg  
12Yannick Gruner (Ger) RC Endspurt Herford  
13Andre Plagemann (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
14Marco König (Ger) RSV Linden 1906  
15Max Lindenau (Ger) RV Germania Hamburg  
16Manuel Müller (Ger) RSV Rheinstolz Wyhl  
17Lukas Meiler (Ger) TSV Oberammergau  
18Jonas Schomburg (Ger) RC Blau-Gelb v. 1927 Langenhagen  
19Lucas Carstensen (Ger) Harburger RG  
20Silias Motzkus (Ger) RU 1913 Wangen i.A.  
21Julius Abraham (Ger) RC Kleinmachnow  
22Tim Reske (Ger) Schöneberger RV Iduna  
23Lukas Baum (Ger) RSC Neustadt  
24Florian Kretschy (Ger) RSV 54 Venusberg  
25Eric Skowronek (Ger) Harburger RG  
26Moritz Richter (Ger) RSF Oberberg  
27Robin Salzmann (Ger) RSF Oberberg  
28Lukas Lange (Ger) RRG Bremen  
29Oliver Beckert (Ger) RSC Wiesbaden  
30Eric Süßemilch (Ger) RSC Biberach  
31Markus Frison (Ger) RC Silber-Pils 03 Bellheim/Pfalz  
32Jacob Cords (Ger) Harvestehuder RSV v. 1909  
33Maximilian Schwarz (Ger) RC Germania Weißenburg  
34Tom Gertzen (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
35David Sadowsky (Ger) RSG Nordheide  
36Manuel Hoffmann (Ger) RSC 1984 Betzdorf  
37Daniel Zaharzewski (Ger) RST Dassow  
38Fabian Schurig (Ger) RSC Jena  
39Marvin Düvel (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
40Justin Rudolph (Ger) Radteam Cöpenick  
41Nils Deppen (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
42Eike Mensching (Ger) RC Blau-Gelb v. 1927 Langenhagen  
Results Under-19
1Jannick Geisler (Ger) Harburger RG  
2Wenzel Böhm-Gräber (Ger) RSC Wiesbaden  
3Jasha Sütterlin (Ger) RSV Edelweiß Achkarren  
4Yannick Eckmann (Ger) SV Kirchzarten  
5Julian Lehmann (Ger) Harburger RG  
6Oleksandr Basiy (Ger) Frankfurter RC '90  
7Martin Giese (Ger) RSC Felsenland  
8Tobias Deprie (Ger) Harvestehuder RSV v. 1909  
9Sascha Bleher (Ger) TSV Dettingen / Erms  
10Hermann Keller (Ger) RU 1913 Wangen i.A.  
11Johannes Cords (Ger) Harvestehuder RSV v. 1909  
12Christian Pfäffle (Ger) MTB Teck  
13Jan Dieteren (Ger) SSG Bensheim  
14Eric Metzke (Ger) RSC Cottbus  
15Friedemann Breitsprecher (Ger) RST Dassow  
16Mike-Aaron Egger (Ger) RSG Offenburg-Fessenbach  
17Max Deppen (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
18Burkhard Schlenkrich (Ger) HRC Hannover  
19Dominique Berthold (Ger) Svg. Zehlendorfer Eichhörnchen  
20Jannik Simon (Ger) RSV Ellmendingen  
21Matthias Heine (Ger) Harburger RG  
22Steffen Hardeweg (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
23Christoph Danner (Ger) RV Offenbach  
24Christopher Platt (Ger) AMC Rodheim-Bieber  
25Lukas Arlinghaus (Ger) TuS Bramsche  
26Felix Breulmann (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
27Tobias Düvel (Ger) Paddel- und Radsportclub Emsstern Rheine  
28Oliver Mertens (Ger) RSF Oberberg  
29Sebastian Beyer (Ger) Harburger RG  
Results Veterans
1Jens Schwedler (Ger) Harvestehuder RSV v. 1909  
2Timo Berner (Ger) VC Frankfurt 1883  
3Michael Stenzel (Ger) RC Endspurt Herford  
4Robert Karrasch (Ger) RG Hamburg  
5Armin Raible (Ger) Blau-Weiß Buchholz  
6René Ristau (Ger) RC Kleinmachnow  
7Matthias Lastowsky (Ger) RC 1913 Wendelstein  
8Dietmar Müller (Ger) RC Endspurt Herford  
9Thomas Hockauf (Ger) RSG Gießen u. Wieseck  
10Oliver Gehrking (Ger) RRG Bremen  
11Harald Haderlein (Ger) RV Concordia Altenkunstadt  
12Lars Erdmann (Ger) RV Germania Hamburg  
13Georg Preisinger (Ger) RC Pfeil Hof  
14Michael Schmidt (Ger) Svg. Zehlendorfer Eichhörnchen  
15Klaus-Dieter Appelt (Ger) Radteam Cöpenick  
16Andreas Schaul (Ger) RSC Hildesheim  
17Thomas Gruner (Ger) RC Endspurt Herford  
18Jens Kunath (Ger) Dresdner SC 1898  
19Heiko Rudolph (Ger) Radteam Cöpenick  
20Peter Kessen (Ger) RSG Lohne-Vechta  
21Lorant Jeschina (Ger) TV 1893 Viernheim  
22Ole Schütt (Ger) RC Endspurt Herford  
23Frank Peters (Ger) RSC Oldenburg 1965  
24Lutz Schröder (Ger) RG Hamburg  
25Stefan Thome (Ger) RV Möve Schmelz  
26Frank Procher (Ger) VFR Herpersdorf  
27Ulf Henning (Ger) RSC Wiesbaden  
28Elmar Thiel (Ger) RSG Treis-Cochem  
29Olaf Rausch (Ger) RSC Oldenburg 1965  
30Udo Wagner (Ger) RV Mehlingen  
31Chritian Ohantel (Ger) RSC Mering  
32Uwe Stoschek (Ger) RSC Wilhelmshorst  
33Karl-Heinz Liebemann (Ger) RSV Stuttgart-Vaihingen 1901  
34Manfred Steinbach (Ger) RSV Schwenningen  
Back to top