Sinkeldam wins Garmin Velothon Berlin

Bennett, Waeytens complete the podium

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin3:54:41 
2Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18  
3Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin  
4Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
5Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
6Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka  
7Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
8Hansen, Lasse Norman Mclay (GBr) Great Britain  
9Maximilian Walscheid (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
10Willi Willwohl (Ger) Team Kuota-Lotto  
11Alexander Krieger (Ger) LKT Team Brandenburg  
12Philipp Zwingenberger (Ger) Leopard Development Team  
13John Mandrysch (Ger) Team Heizomat  
14Emils Liepins (Ger) MLP Team Bergstrasse  
15Kevin Feiereisen (Lat) Rietumu - Delfin  
16Til Schuster (Lux) Leopard Development Team  
17Kristoffer Skjerping (Ger) Team Stölting  
18Michel Koch (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
19Andris Smirnovs (Ger) Rad-Net Rose Team  
20Phil Bauhaus (Lat) Rietumu - Delfin  
21Maarten De Jonge (Ger) Bora-Argon 18  
22Jan Dieteren (Ned) Bike Aid  
23Grzegorz Stepniak (Ger) Leopard Development Team  
24Kristian Haugaard Jensen (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
25Andreas Stauff (Den) Leopard Development Team  
26Christoffer Lisson (Ger) MTN - Qhubeka  
27Andrew Tennant (Den) Team Almeborg-Bornholm  
28Jonas Rickaert (GBr) Great Britain  
29Michal Paluta (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
30Russell Downing (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
31Armands Becis (GBr) Cult Energy Pro Cycling  
32Tomas Holub (Lat) Rietumu - Delfin  
33Kasper Asgreen (Cze) AC Sparta Praha  
34Alberto Bettiol (Den) MLP Team Bergstrasse  
35Youcef Reguigui (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
36Owen Doull (Alg) MTN - Qhubeka  
37Simon Bigum (GBr) Great Britain  
38Georg Loef (Den) Team Almeborg-Bornholm  
39Mike Egger (Ger) Team Stuttgart  
40Stefan Djurhuus (Ger) MLP Team Bergstrasse  
41Carl Soballa (Den) Team Almeborg-Bornholm  
42Marcel Franz (Ger) LKT Team Brandenburg  
43Arnold Fiek (Ger) LKT Team Brandenburg  
44Ole Quast (Ger) Team Stuttgart  
45Tomasz Kiendys (Ger) Team Stölting  
46Christian Koch (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
47Eryk Laton (Ger) LKT Team Brandenburg  
48Nako Georgiev (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
49Lars Pria (Bul) Team Stölting  
50Brent Luyckx (Rom) Rietumu - Delfin  
51Max Wörner (Bel) Leopard Development Team  
52Laurin Winter (Ger) MLP Team Bergstrasse  
53Adrian Kurek (Ger) Team Heizomat  
54Ruben Zepuntke (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
55Felix Intra (Ger) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
56Andreas Fliessgarten (Ger) Rad-Net Rose Team  
57Pit Schlechter (Ger) Team Kuota-Lotto  
58Shane Archbold (Lux) Leopard Development Team  
59Kristijan Koren (NZl) Bora-Argon 18  
60Mathias Westergaard (Slo) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
61Heine Winding (Den) Team Almeborg-Bornholm  
62Matthias Schnapka (Den) Team Almeborg-Bornholm  
63Aaron Krauss (Ger) Bike Aid  
64Meron Amanuel (Ger) Team Heizomat  
65Jan Oelerich (Eri) Bike Aid  
66Joshua Huppertz (Ger) Team Stölting  
67Adrien Niyonshuti (Ger) Team Kuota-Lotto  
68Jonas Barnick (Rwa) MTN - Qhubeka  
69Maximilian Werda (Ger) MLP Team Bergstrasse  
70Dario Rapps (Ger) Team Stölting  
71Mateusz Taciak (Ger) Team Kuota-Lotto0:00:16 
72Robert Retschke (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:00:18 
73Ketele Kenny De (Ger) Team Kuota-Lotto  
74Fabian Brintrup (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
75Van Rensburg Rein Janse (Ger) Rad-Net Rose Team  
76Reijo Puhm (RSA) MTN - Qhubeka  
77Pauw Moreno De (Est) Rietumu - Delfin  
78Kyle Buckosky (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
79Fredrik Ludvigsson (Can) Bike Aid  
80Julien Essers (Swe) Team Giant-Alpecin  
81Christoph Pfingsten (Ger) Team Heizomat  
82Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18  
83Jonathan Dibben (Ger) Bora-Argon 18  
84Holger Burkhardt (GBr) Great Britain  
85Albert Timmer (Ger) Team Heizomat  
86Steven Burke (Ned) Team Giant-Alpecin  
87Richard Weinzheimer (GBr) Great Britain0:00:52 
88Robert Kessler (Ger) Team Kuota-Lotto  
89Johannes Fröhlinger (Ger) LKT Team Brandenburg  
90Troels Ronning Vinther (Ger) Team Giant-Alpecin  
91Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling0:00:58 
92Max Walsleben (Den) Cult Energy Pro Cycling0:01:17 
93Marco Mathis (Ger) Team Stuttgart0:01:27 
94Tom Veelers (Ger) Rad-Net Rose Team0:01:31 
95Jan Ryba (Ned) Team Giant-Alpecin0:01:35 
96Vaclav Viktorin (Cze) AC Sparta Praha0:01:51 
97Michael Schwarzmann (Cze) AC Sparta Praha  
98Franz Schiewer (Ger) Bora-Argon 180:02:19 
99Petr Malan (Ger) LKT Team Brandenburg  
100Alex Kirsch (Cze) AC Sparta Praha0:03:29 
101Joel Zangerle (Lux) Cult Energy Pro Cycling0:03:33 
102Benjamim Edmüller (Lux) Cult Energy Pro Cycling  
103Christian Mager (Ger) Team Heizomat  
104Petr Fiala (Ger) Cult Energy Pro Cycling  
105FIALA, Petr (Cze) AC Sparta Praha  
Back to top