Duval wins French title

FDJ-Big Mat duo Chainel and Mourey put to the sword

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Aurélien Duval (UV Aube)1:00:31 
2Steve Chainel (FDJ-Big Mat)0:00:03 
3Francis Mourey (FDJ-Big Mat)  
4Clément Bourgoin (Charvieu Chavagneux)0:00:05 
5Matthieu Boulo (Roubaix LM)0:00:07 
6Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat)0:00:28 
7Guillaume Perrot (EC Saint-Etienne Loire)0:00:34 
8John Gadret (AG2R La Mondiale)0:00:57 
9Laurent Colombatto (AC Besançon)0:01:15 
10Julien Roussel (VC Rouen 76)0:01:27 
11Melvin Rullière (SCO Dijon)0:01:34 
12Ludovic Renard (VS Chartres)0:01:57 
13Arnaud Jouffroy (Telenet-Fidea)0:02:00 
14Thibaud Taboury (VC Vaulx-en-Velin)  
15Sébastien Hansen (ECV Boulzicourt)  
16Jérôme Chevallier (AC Besançon)0:02:22 
17Ludovic Dubau (AC Bazancourt)  
18David Derepas (EADEAF)0:02:30 
19Yoann Corbihan (Hennebont C.)0:03:00 
20Alexandre Baillet (VCA Saint-Quentin)0:03:09 
21Damien Mougel (Alsace Velo Sprint Eguisheim)0:03:16 
22Boris Chauveau (Ile De France EC Armee De Terre CSADL)0:03:27 
23Steven Garcin (Cote D'Azur VS Hyeres)0:03:36 
24Freddie Guilloux (Pays De La Loire Union Cycliste Cholet)0:03:44 
25Morgan Chedhomme (Ile De France CM Aubervilliers)0:03:50 
26Jérôme Boussekey (Poitou Charentes CV Lievin)0:03:58 
27David Bonhomme (Rhone Alpes Evian Velo)0:04:06 
28Lionel Genthon (Rhone Alpes Bourg En Bresse Ain Cyclisme)0:04:22 
29Benoît Jarrier (Veranda Rideau Super U Veranda Rideau Super U)0:04:27 
30Alois Falenta (Rhone Alpes U.C Gessienne)  
31Adrien Pascal (Cr Champagne Ardenne Ac Bazancourt Reims)0:04:46 
32Julien Pion (Ile De France EC Armee De Terre Csadl)0:04:49 
33Sébastien Ugolini (Midi Pyrenees Co Carbonne Cyclisme)  
34Fabrice Bost (Bourgogne Creusot Cyclisme)0:04:51 
35Valentin Cosnier (Region Centre VS Chartres Cycilsme)0:05:15 
36Christophe Le Bouedec (Bretagne EC Quevenoise)0:05:17 
37Yoann Cron (Poitou Charentes UV Angerienne)0:05:19 
38Thibault Vassal (Midi Pyrenees UV Mazamet)0:05:38 
39Aurélien Gizzi (Cr Champagne Ardenne U.V.C.A Troyes)0:06:07 
40Mickaël Bleuzen (Bretagne EC PlUVigner) -1 lap 
41Jean Michel Auguste (Region Centre UC Orleans)  
42Arnaud Molmy (Veranda Rideau Super U Veranda Rideau Super U)  
43Fabien Schmidt (Roubaix Lille Metropole Roubaix Lille Metropole)  
44Nicolas Corvez (Bretagne UC Briochine)  
45Miguel Fillaut (Bretagne Asptt Rennes)  
46Sébastien Hinault (Ag2r-La Mondiale) -2 laps 
47Benjamin Pascual (Bourgogne Sco Dijon)  
48Aurelien Bianciot (Languedoc Roussillon La Fleche Floracoise) -4 laps 
49Fabrice Anastaze (Aquitaine Cc Marmandais)  
50David Guest (Pays De La Loire Laval Cyclisme)  
51Julien Trehin (Pays De La Loire UC Cholet)  
Back to top