TechPowered By

More tech

Flèche du Sud 2012

Date range:
May 16-20, 2012

May 19, Stage 4 (ITT): Tétange - Rumelange 14.88km

Jungels triumphs in time trial

By:
Cycling News
Published:
May 22, 2012, 15:33 BST,
Updated:
May 22, 2012, 16:34 BST

Luxembourger takes over leader's jersey from teammate Kern

Full Results
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:21:02  
2 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 0:00:25  
3 Aaron Gate (NZl) New Zealand 0:00:26  
4 Westley Gough (NZl) New Zealand 0:00:37  
5 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 0:00:43  
6 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 0:00:48  
7 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro    
8 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:00:51  
9 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 0:00:53  
10 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 0:00:57  
11 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 0:01:02  
12 Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team    
13 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:01:05  
14 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 0:01:07  
15 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:01:10  
16 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 0:01:11  
17 Shane Archbold (NZl) New Zealand 0:01:13  
18 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:01:18  
19 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:01:19  
20 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 0:01:20  
21 Mark Christian (GBr) Great Britain    
22 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 0:01:21  
23 Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka    
24 Julien Morice (Fra) Vendee U 0:01:22  
25 Myron Simpson (NZl) New Zealand    
26 Daniel Domingues (Spa) Team NSP - Ghost 0:01:23  
27 Yuriy Vasyliv (Ger) Germany 0:01:24  
28 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo 0:01:27  
29 Joseph Kelly (GBr) Great Britain 0:01:28  
30 Ralph Diseviscourt (Lux) LC Kayl 0:01:31  
31 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling 0:01:33  
32 Sebastian Balck (Swe) Sweden    
33 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:01:37  
34 Lucas Persson (Swe) Sweden    
35 Alex Frame (NZl) New Zealand 0:01:38  
36 Marcus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost 0:01:41  
37 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:01:42  
38 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 0:01:43  
39 Jan Keller (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:01:48  
40 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka    
41 Christoph Sokoll (Aut) Tyrol-Team 0:01:51  
42 Eamon Franck (USA) United States 0:01:53  
43 Alexander Gingsjö (Swe) Sweden 0:01:59  
44 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 0:02:00  
45 Zach Noonan (USA) United States    
46 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:01  
47 Alexander Nordhoff (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:02:05  
48 Jan Dieteren (Ger) Germany    
49 Owain Doull (GBr) Great Britain 0:02:10  
50 Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:02:15  
51 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro    
52 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:02:16  
53 Yannick Mayer (Ger) Germany 0:02:21  
54 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
55 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach 0:02:22  
56 Connor O'Leary (USA) United States 0:02:23  
57 Alexander Ray (NZl) Bianchi-Lotto-NHT    
58 Romain Cardis (Fra) Vendee U 0:02:24  
59 Lucas Schädlich (Ger) Team NSP - Ghost    
60 Wouter Kersjes (Ned) Malak Cycling Team 0:02:26  
61 Thomas Moses (GBr) Great Britain    
62 Mathew Lipscom (USA) United States 0:02:27  
63 Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Cycling 0:02:28  
64 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 0:02:35  
65 Steve Fries (Lux) UC Dippach    
66 Daniel Klemme (Ger) Germany 0:02:36  
67 Kim Magnusson (Swe) Sweden 0:02:37  
68 Stuart Shaw (Aus) Drapac Cycling    
69 Mathias Bertling (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:02:38  
70 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:39  
71 Dirk Finders (Ger) Bianchi-Lotto-NHT 0:02:40  
72 Maxwell Durtschi (USA) United States 0:02:41  
73 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:02:42  
74 Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost 0:02:43  
75 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:02:44  
76 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
77 Paul Lynch (USA) United States 0:02:46  
78 Claude Wolter (Lux) LC Kayl 0:02:50  
79 Jayde Julius (RSA) Bianchi-Lotto-NHT 0:02:53  
80 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 0:02:54  
81 Pablo Schmeitz (Ned) Malak Cycling Team    
82 Nicolas David (Fra) Vendee U 0:02:55  
83 Nils Heyns (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:02:58  
84 Lars Andersson (Swe) Sweden 0:02:59  
85 Philippe Faber (Lux) UC Dippach    
86 Stefan Fettes (Ger) L.G. Bertrange 0:03:00  
87 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:03:01  
88 Gerold Henrichsen (Ger) Team Schwalbe Trier    
89 Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U 0:03:02  
90 Benn Würth (Lux) LC Kayl 0:03:04  
91 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:03:07  
92 Rene Heinze (Ger) Team NSP - Ghost 0:03:09  
93 Seppe Odeyn (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:03:10  
94 Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:03:15  
95 Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier    
96 Guy Bogaarts (Ned) Malak Cycling Team 0:03:21  
97 Linus Dahlberg (Swe) Sweden    
98 Olivier Laterza (Lux) L.G. Bertrange 0:03:25  
99 Jonathan Baratto (Bel) LC Tetange 0:03:30  
100 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 0:03:33  
101 Birger Leys (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:03:42  
102 Kartsen Keunecke (Ger) Team Schwalbe Trier 0:03:45  
103 Dor Dviri (Isr) Velo Club Israel 0:03:49  
104 Guillaume Belgy (Fra) Vendee U 0:04:05  
105 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange 0:04:06  
106 Roy Goldstein (Isr) Velo Club Israel 0:04:07  
107 Marc Leider (Lux) Tool Times Preizerdall 0:04:10  
108 Ayal Rahat (Isr) Velo Club Israel 0:04:16  
109 Raymond Wersf (Ned) Malak Cycling Team 0:04:21  
110 Leo Menville (Fra) Team NSP - Ghost 0:04:29  
111 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:04:43  
112 Michael Wiegerling (Ger) Team Schwalbe Trier    
113 Joop De Gans (Ned) Eddy Merckx Indeland 0:05:26  
DNS Raphael Freienstein (Ger) Germany    
Points
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 25 pts
2 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 20  
3 Aaron Gate (NZl) New Zealand 16  
4 Westley Gough (NZl) New Zealand 14  
5 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 12  
6 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 10  
7 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 9  
8 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 8  
9 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 7  
10 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 6  
11 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 5  
12 Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team 4  
13 Simon Yates (GBr) Great Britain 3  
14 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 2  
15 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 1  
Teams
1 Leopard - Trek Continental Team 1:04:56  
2 New Zealand 0:00:26  
3 Great Britain 0:01:18  
4 MTN Qhubeka 0:01:28  
5 Tyrol-Team 0:01:30  
6 Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:02  
7 Glud & Marstrand - Lro 0:02:31  
8 Drapac Cycling 0:02:36  
9 Germany 0:03:16  
10 Vendée U 0:03:17  
11 Sweden 0:03:19  
12 Team NSP - Ghost 0:03:38  
13 Atlas Personal - Jakroo 0:03:40  
14 United States 0:04:26  
15 LC Kayl 0:05:35  
16 UC Dippach 0:06:06  
17 Bianchi-Lotto-NHT    
18 Malak Cycling Team 0:06:51  
19 L.G. Bertrange 0:08:08  
20 Team Schwalbe Trier 0:08:11  
21 Eddy Merckx Indeland 0:08:19  
22 Vélo Club Israel 0:10:22  
General classification after stage 4
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10:33:41  
2 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 0:00:16  
3 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 0:00:57  
4 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 0:01:11  
5 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:01:18  
6 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 0:01:45  
7 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 0:01:54  
8 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:05  
9 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:02:07  
10 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 0:02:17  
11 Westley Gough (NZl) New Zealand 0:02:46  
12 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:50  
13 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 0:02:59  
14 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:03:35  
15 Sebastian Balck (Swe) Sweden 0:03:48  
16 Mark Christian (GBr) Great Britain 0:03:52  
17 Lucas Persson (Swe) Sweden 0:03:55  
18 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:04:00  
19 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 0:04:13  
20 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 0:04:22  
21 Lars Andersson (Swe) Sweden 0:04:36  
22 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:04:38  
23 Mathew Lipscom (USA) United States 0:04:49  
24 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:05:28  
25 Julien Morice (Fra) Vendee U 0:06:15  
26 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 0:06:49  
27 Kim Magnusson (Swe) Sweden 0:07:58  
28 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:08:48  
29 Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Cycling 0:09:17  
30 Alexander Nordhoff (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:11:15  
31 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:11:39  
32 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:11:56  
33 Ralph Diseviscourt (Lux) LC Kayl 0:12:51  
34 Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka    
35 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 0:12:59  
36 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:13:01  
37 Claude Wolter (Lux) LC Kayl 0:14:22  
38 Seppe Odeyn (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:15:39  
39 Rene Heinze (Ger) Team NSP - Ghost 0:16:13  
40 Yuriy Vasyliv (Ger) Germany 0:18:56  
41 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 0:19:34  
42 Philippe Faber (Lux) UC Dippach 0:20:41  
43 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 0:22:41  
44 Aaron Gate (NZl) New Zealand 0:22:42  
45 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 0:23:09  
46 Stuart Shaw (Aus) Drapac Cycling 0:23:16  
47 Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team 0:23:18  
48 Daniel Domingues (Spa) Team NSP - Ghost 0:23:27  
49 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo 0:23:43  
50 Christoph Sokoll (Aut) Tyrol-Team 0:24:07  
51 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:24:09  
52 Jan Keller (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:24:11  
53 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:24:19  
54 Marcus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost 0:24:25  
55 Jan Dieteren (Ger) Germany 0:24:28  
56 Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:24:38  
57 Owain Doull (GBr) Great Britain 0:24:45  
58 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling 0:24:46  
59 Connor O'Leary (USA) United States 0:24:49  
60 Joseph Kelly (GBr) Great Britain 0:24:54  
61 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach 0:25:07  
62 Nils Heyns (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:25:14  
63 Steve Fries (Lux) UC Dippach 0:25:20  
64 Gerold Henrichsen (Ger) Team Schwalbe Trier 0:25:24  
65 Eamon Franck (USA) United States 0:25:25  
66 Pablo Schmeitz (Ned) Malak Cycling Team 0:25:29  
67 Mathias Bertling (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:25:41  
68 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:25:45  
69 Romain Cardis (Fra) Vendee U 0:25:50  
70 Thomas Moses (GBr) Great Britain 0:25:52  
71 Jonathan Baratto (Bel) LC Tetange 0:25:53  
72 Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U 0:25:57  
73 Alexander Gingsjö (Swe) Sweden 0:26:16  
74 Jayde Julius (RSA) Bianchi-Lotto-NHT 0:26:19  
75 Nicolas David (Fra) Vendee U 0:26:21  
76 Lucas Schädlich (Ger) Team NSP - Ghost    
77 Alex Frame (NZl) New Zealand 0:26:30  
78 Myron Simpson (NZl) New Zealand 0:26:32  
79 Daniel Klemme (Ger) Germany 0:26:33  
80 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:26:36  
81 Paul Lynch (USA) United States 0:26:40  
82 Yannick Mayer (Ger) Germany 0:26:46  
83 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:26:53  
84 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:26:55  
85 Olivier Laterza (Lux) L.G. Bertrange 0:27:01  
86 Birger Leys (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:27:08  
87 Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost    
88 Zach Noonan (USA) United States 0:27:10  
89 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 0:27:15  
90 Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier 0:27:32  
91 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 0:27:45  
92 Benn Würth (Lux) LC Kayl 0:27:46  
93 Guy Bogaarts (Ned) Malak Cycling Team 0:27:51  
94 Leo Menville (Fra) Team NSP - Ghost 0:28:26  
95 Guillaume Belgy (Fra) Vendee U 0:28:47  
96 Joop De Gans (Ned) Eddy Merckx Indeland 0:30:08  
97 Linus Dahlberg (Swe) Sweden 0:30:39  
98 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:31:09  
99 Dor Dviri (Isr) Velo Club Israel 0:32:03  
100 Raymond Wersf (Ned) Malak Cycling Team 0:32:07  
101 Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:35:42  
102 Shane Archbold (NZl) New Zealand 0:36:09  
103 Dirk Finders (Ger) Bianchi-Lotto-NHT 0:37:03  
104 Maxwell Durtschi (USA) United States 0:38:13  
105 Alexander Ray (NZl) Bianchi-Lotto-NHT 0:39:33  
106 Kartsen Keunecke (Ger) Team Schwalbe Trier 0:39:39  
107 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange 0:39:45  
108 Stefan Fettes (Ger) L.G. Bertrange 0:42:18  
109 Marc Leider (Lux) Tool Times Preizerdall 0:43:28  
110 Michael Wiegerling (Ger) Team Schwalbe Trier 0:43:33  
111 Wouter Kersjes (Ned) Malak Cycling Team 0:46:05  
112 Ayal Rahat (Isr) Velo Club Israel 0:47:10  
113 Roy Goldstein (Isr) Velo Club Israel 0:47:48  
Points classification
1 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 42 pts
2 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 41  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 36  
4 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 34  
5 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 34  
6 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 29  
7 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 26  
8 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 25  
9 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 20  
10 Lars Andersson (Swe) Sweden 19  
11 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 19  
12 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 16  
13 Aaron Gate (NZl) New Zealand 16  
14 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 15  
15 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 14  
16 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 14  
17 Westley Gough (NZl) New Zealand 14  
18 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 14  
19 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 12  
20 Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U 12  
21 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 10  
22 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10  
23 Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost 10  
24 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 9  
25 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 9  
26 Daniel Klemme (Ger) Germany 8  
27 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 7  
28 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6  
29 Linus Dahlberg (Swe) Sweden 6  
30 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 5  
31 Romain Cardis (Fra) Vendee U 5  
32 Simon Yates (GBr) Great Britain 4  
33 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 4  
34 Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team 4  
35 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 4  
36 Lucas Persson (Swe) Sweden 3  
37 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 3  
38 Jan Dieteren (Ger) Germany 3  
39 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 2  
40 Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo 2  
41 Sebastian Balck (Swe) Sweden 1  
42 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 1  
Sprint classification
1 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 18 pts
2 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 16  
3 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6  
4 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 5  
5 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 5  
6 Aaron Gate (NZl) New Zealand 5  
7 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 4  
8 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 3  
9 Sebastian Balck (Swe) Sweden 3  
10 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 3  
11 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 1  
12 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 1  
13 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 1  
14 Lars Andersson (Swe) Sweden 1  
15 Jan Dieteren (Ger) Germany 1  
16 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 1  
Mountains classification
1 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 28 pts
2 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 16  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 10  
4 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 7  
5 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 7  
6 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 7  
7 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 6  
8 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 6  
9 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 4  
10 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 4  
11 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 2  
12 Lars Andersson (Swe) Sweden 2  
13 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 1  
Young riders classification
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10:33:41  
2 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 0:01:11  
3 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 0:01:45  
4 Mark Christian (GBr) Great Britain 0:03:52  
5 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 0:04:13  
6 Mathew Lipscom (USA) United States 0:04:49  
7 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:05:28  
8 Julien Morice (Fra) Vendee U 0:06:15  
9 Kim Magnusson (Swe) Sweden 0:07:58  
10 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:11:56  
11 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 0:12:59  
12 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:13:01  
13 Yuriy Vasyliv (Ger) Germany 0:18:56  
14 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 0:22:41  
15 Aaron Gate (NZl) New Zealand 0:22:42  
16 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 0:23:09  
17 Jan Keller (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:24:11  
18 Jan Dieteren (Ger) Germany 0:24:28  
19 Owain Doull (GBr) Great Britain 0:24:45  
20 Connor O'Leary (USA) United States 0:24:49  
21 Joseph Kelly (GBr) Great Britain 0:24:54  
22 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach 0:25:07  
23 Nils Heyns (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:25:14  
24 Gerold Henrichsen (Ger) Team Schwalbe Trier 0:25:24  
25 Eamon Franck (USA) United States 0:25:25  
26 Pablo Schmeitz (Ned) Malak Cycling Team 0:25:29  
27 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:25:45  
28 Romain Cardis (Fra) Vendee U 0:25:50  
29 Thomas Moses (GBr) Great Britain 0:25:52  
30 Jonathan Baratto (Bel) LC Tetange 0:25:53  
31 Jayde Julius (RSA) Bianchi-Lotto-NHT 0:26:19  
32 Alex Frame (NZl) New Zealand 0:26:30  
33 Myron Simpson (NZl) New Zealand 0:26:32  
34 Daniel Klemme (Ger) Germany 0:26:33  
35 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:26:36  
36 Paul Lynch (USA) United States 0:26:40  
37 Yannick Mayer (Ger) Germany 0:26:46  
38 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:26:53  
39 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:26:55  
40 Zach Noonan (USA) United States 0:27:10  
41 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 0:27:45  
42 Maxwell Durtschi (USA) United States 0:38:13  
43 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange 0:39:45  
44 Michael Wiegerling (Ger) Team Schwalbe Trier 0:43:33  
45 Roy Goldstein (Isr) Velo Club Israel 0:47:48  
Local riders classification
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10:33:41  
2 Ralph Diseviscourt (Lux) LC Kayl 0:12:51  
3 Claude Wolter (Lux) LC Kayl 0:14:22  
4 Philippe Faber (Lux) UC Dippach 0:20:41  
5 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:24:19  
6 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach 0:25:07  
7 Steve Fries (Lux) UC Dippach 0:25:20  
8 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:25:45  
9 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:26:53  
10 Olivier Laterza (Lux) L.G. Bertrange 0:27:01  
11 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 0:27:15  
12 Benn Würth (Lux) LC Kayl 0:27:46  
13 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange 0:39:45  
14 Marc Leider (Lux) Tool Times Preizerdall 0:43:28  
Teams classification
1 Leopard - Trek Continental Team 31:42:02  
2 Tyrol-Team 0:04:48  
3 MTN Qhubeka 0:06:24  
4 Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:06:45  
5 Sweden 0:10:01  
6 Drapac Cycling 0:12:31  
7 Glud & Marstrand - Lro 0:16:36  
8 Great Britain 0:30:34  
9 Vendée U 0:49:49  
10 New Zealand 0:50:34  
11 LC Kayl 0:51:53  
12 United States 0:53:21  
13 Germany 0:55:26  
14 Team NSP - Ghost 1:01:03  
15 Bianchi-Lotto-NHT 1:03:36  
16 Eddy Merckx Indeland 1:04:36  
17 UC Dippach 1:07:33  
18 Atlas Personal - Jakroo 1:11:33  
19 Malak Cycling Team 1:17:25  
20 Team Schwalbe Trier 1:30:10  
21 L.G. Bertrange 1:31:08  
22 Vélo Club Israel 2:05:42