TechPowered By

More tech

Flèche du Sud 2012

Date range:
May 16-20, 2012

May 18, Stage 3: Tandel - Wiltz 154.4km

Kern solos to victory in Wiltz

By:
Cycling News
Published:
May 22, 2012, 15:14 BST,
Updated:
May 22, 2012, 16:16 BST

German takes over general classification lead

Full Results
1 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 4:02:01  
2 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:00:46  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling    
4 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
5 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team    
6 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
7 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:00:57  
8 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team    
9 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 0:01:20  
10 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:01:53  
11 Lars Andersson (Swe) Sweden    
12 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:01:59  
13 Lucas Persson (Swe) Sweden    
14 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
15 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 0:02:03  
16 Mathew Lipscom (USA) United States    
17 Westley Gough (NZl) New Zealand 0:02:09  
18 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 0:02:15  
19 Sebastian Balck (Swe) Sweden    
20 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 0:02:25  
21 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka    
22 Mark Christian (GBr) Great Britain 0:02:32  
23 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 0:04:23  
24 Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Cycling    
25 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
26 Simon Yates (GBr) Great Britain    
27 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:04:47  
28 Julien Morice (Fra) Vendee U 0:04:53  
29 Alexander Nordhoff (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:05:15  
30 Kim Magnusson (Swe) Sweden 0:05:21  
31 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:09:40  
32 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro    
33 Seppe Odeyn (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:10:50  
34 Rene Heinze (Ger) Team NSP - Ghost 0:10:55  
35 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 0:10:57  
36 Ralph Diseviscourt (Lux) LC Kayl 0:11:01  
37 Claude Wolter (Lux) LC Kayl 0:11:13  
38 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:11:24  
39 Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka 0:11:30  
40 Yuriy Vasyliv (Ger) Germany 0:17:13  
41 Philippe Faber (Lux) UC Dippach 0:17:23  
42 Steve Fries (Lux) UC Dippach 0:17:43  
43 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 0:18:13  
44 Stuart Shaw (Aus) Drapac Cycling    
45 Jan Keller (Swi) Atlas Personal - Jakroo 0:22:04  
46 Daniel Domingues (Spa) Team NSP - Ghost    
47 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall    
48 Gerold Henrichsen (Ger) Team Schwalbe Trier    
49 Guy Bogaarts (Ned) Malak Cycling Team    
50 Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
51 Dirk Finders (Ger) Bianchi-Lotto-NHT    
52 Jan Dieteren (Ger) Germany    
53 Jonathan Baratto (Bel) LC Tetange    
54 Roy Goldstein (Isr) Velo Club Israel 0:22:16  
55 Birger Leys (Bel) Bianchi-Lotto-NHT    
56 Christoph Sokoll (Aut) Tyrol-Team    
57 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team    
58 Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U    
59 Benn Würth (Lux) LC Kayl    
60 Joseph Kelly (GBr) Great Britain    
61 Pablo Schmeitz (Ned) Malak Cycling Team    
62 Nils Heyns (Bel) Bianchi-Lotto-NHT    
63 Leo Menville (Fra) Team NSP - Ghost    
64 Maxwell Durtschi (USA) United States    
65 Stefan Fettes (Ger) L.G. Bertrange    
66 Linus Dahlberg (Swe) Sweden    
67 Romain Cardis (Fra) Vendee U    
68 Thomas Moses (GBr) Great Britain    
69 Nicolas David (Fra) Vendee U    
70 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
71 Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
72 Marc Leider (Lux) Tool Times Preizerdall    
73 Owain Doull (GBr) Great Britain    
74 Guillaume Belgy (Fra) Vendee U    
75 Joop De Gans (Ned) Eddy Merckx Indeland    
76 Eamon Franck (USA) United States    
77 Jayde Julius (RSA) Bianchi-Lotto-NHT    
78 Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier    
79 Aaron Gate (NZl) New Zealand    
80 Lucas Schädlich (Ger) Team NSP - Ghost    
81 Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team    
82 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo    
83 Daniel Klemme (Ger) Germany    
84 Alex Frame (NZl) New Zealand 0:22:26  
85 Connor O'Leary (USA) United States    
86 Olivier Laterza (Lux) L.G. Bertrange    
87 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange    
88 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach    
89 Alexander Gingsjö (Swe) Sweden 0:22:36  
90 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:22:44  
91 Raymond Wersf (Ned) Malak Cycling Team    
92 Zach Noonan (USA) United States    
93 Paul Lynch (USA) United States    
94 Kartsen Keunecke (Ger) Team Schwalbe Trier    
95 Yannick Mayer (Ger) Germany    
96 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
97 Mathias Bertling (Ger) Eddy Merckx Indeland    
98 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
99 Samuel Harrison (GBr) Great Britain    
100 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling    
101 Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost    
102 Alexander Ray (NZl) Bianchi-Lotto-NHT    
103 Myron Simpson (NZl) New Zealand    
104 Marcus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost    
105 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
106 Dor Dviri (Isr) Velo Club Israel    
107 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange    
108 Michael Wiegerling (Ger) Team Schwalbe Trier 0:22:54  
109 Shane Archbold (NZl) New Zealand    
110 Raphael Freienstein (Ger) Germany    
111 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling 0:23:13  
112 Wouter Kersjes (Ned) Malak Cycling Team    
113 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:23:17  
114 Ayal Rahat (Isr) Velo Club Israel 0:26:58  
DNF Philippe Pinckaers (Ned) Malak Cycling Team    
DNF Tjarco Cuppens (Ned) Malak Cycling Team    
DNF Michael Bittner (Ger) Team Schwalbe Trier    
DNF Kin-Simon Nottebohm (Ger) Eddy Merckx Indeland    
DNF Thomas Schneiden (Ger) Eddy Merckx Indeland    
DNF Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka    
DNF Thibaut Di Fabio (Fra) LC Kayl    
DNF Tom Weyer (Lux) LC Kayl    
DNF Jean Vanek (Lux) LC Tetange    
DNF Jerome Junker (Lux) LC Tetange    
DNF Mike Diener (Lux) Tool Times Preizerdall    
DNF Glen Leven (Lux) UC Dippach    
DNF Scott Thiltges (Lux) UC Dippach    
Points
1 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 25 pts
2 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 20  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 16  
4 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 14  
5 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 12  
6 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10  
7 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 9  
8 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 8  
9 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 7  
10 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6  
11 Lars Andersson (Swe) Sweden 5  
12 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 4  
13 Lucas Persson (Swe) Sweden 3  
14 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 2  
15 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 1  
Sprint 1 - 29.1km
1 Aaron Gate (NZl) New Zealand 5 pts
2 Sebastian Balck (Swe) Sweden 3  
3 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 1  
Sprint 2 - 95.7km
1 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 5 pts
2 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 3  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 1  
Sprint 3 - 114.9km
1 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 5 pts
2 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 3  
3 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 1  
Mountain 1 - Gralingen Eglise, 37.6km
1 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 5 pts
2 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 3  
3 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 1  
Mountain 2 - Bourscheid, 53.6km
1 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 5 pts
2 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 3  
3 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 1  
Mountain 3 - Boulaide, 82.6km
1 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 5 pts
2 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 3  
3 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 1  
Mountain 4 - Goesdorf, 107.7km
1 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 5 pts
2 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 3  
3 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 1  
Mountain 5 - Wiltz Knupp, 134.8km
1 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 5 pts
2 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 3  
3 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 1  
Teams
1 Leopard - Trek Continental Team 12:07:46  
2 Tyrol-Team 0:02:26  
3 Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:55  
4 MTN Qhubeka 0:03:54  
5 Sweden 0:04:24  
6 Drapac Cycling 0:07:49  
7 Glud & Marstrand - Lro 0:13:30  
8 Great Britain 0:27:28  
9 LC Kayl 0:42:47  
10 Vendée U 0:43:39  
11 United States 0:44:52  
12 New Zealand 0:45:08  
13 Eddy Merckx Indeland 0:48:32  
14 Germany 0:48:58  
15 Bianchi-Lotto-NHT 0:53:27  
16 Team NSP - Ghost 0:53:32  
17 UC Dippach 0:55:49  
18 Atlas Personal - Jakroo 1:04:41  
19 Malak Cycling Team 1:05:21  
20 Team Schwalbe Trier    
21 L.G. Bertrange 1:05:25  
22 Vélo Club Israel 1:10:15  
General classification after stage 3
1 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 10:11:53  
2 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 0:00:36  
3 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:00:46  
4 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
5 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 0:01:20  
6 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:01:32  
7 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling    
8 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:01:43  
9 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team    
10 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 0:02:15  
11 Lars Andersson (Swe) Sweden 0:02:23  
12 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 0:02:25  
13 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:39  
14 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:02:45  
15 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
16 Westley Gough (NZl) New Zealand 0:02:55  
17 Sebastian Balck (Swe) Sweden 0:03:01  
18 Lucas Persson (Swe) Sweden 0:03:04  
19 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 0:03:08  
20 Mathew Lipscom (USA) United States    
21 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 0:03:11  
22 Mark Christian (GBr) Great Britain 0:03:18  
23 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:04:36  
24 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 0:04:41  
25 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:05:09  
26 Julien Morice (Fra) Vendee U 0:05:39  
27 Kim Magnusson (Swe) Sweden 0:06:07  
28 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:06:50  
29 Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Cycling 0:07:35  
30 Alexander Nordhoff (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:09:56  
31 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:10:10  
32 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:10:26  
33 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 0:12:02  
34 Ralph Diseviscourt (Lux) LC Kayl 0:12:06  
35 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:12:10  
36 Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka 0:12:16  
37 Claude Wolter (Lux) LC Kayl 0:12:18  
38 Seppe Odeyn (Bel) Bianchi-Lotto-NHT 0:13:15  
39 Rene Heinze (Ger) Team NSP - Ghost 0:13:50  
40 Yuriy Vasyliv (Ger) Germany 0:18:18  
41 Philippe Faber (Lux) UC Dippach 0:18:28  
42 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 0:18:59  
43 Stuart Shaw (Aus) Drapac Cycling 0:21:25  
44 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:22:16  
45 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 0:22:44  
46 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
47 Daniel Domingues (Spa) Team NSP - Ghost 0:22:50  
48 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 0:23:02  
49 Christoph Sokoll (Aut) Tyrol-Team    
50 Aaron Gate (NZl) New Zealand    
51 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal - Jakroo    
52 Harald Totschnig (Aut) Tyrol-Team    
53 Nils Heyns (Bel) Bianchi-Lotto-NHT    
54 Jan Dieteren (Ger) Germany 0:23:09  
55 Jan Keller (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
56 Gerold Henrichsen (Ger) Team Schwalbe Trier    
57 Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
58 Jonathan Baratto (Bel) LC Tetange    
59 Connor O'Leary (USA) United States 0:23:12  
60 Pablo Schmeitz (Ned) Malak Cycling Team 0:23:21  
61 Owain Doull (GBr) Great Britain    
62 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:23:24  
63 Marcus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost 0:23:30  
64 Steve Fries (Lux) UC Dippach 0:23:31  
65 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach    
66 Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U 0:23:41  
67 Mathias Bertling (Ger) Eddy Merckx Indeland 0:23:49  
68 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling 0:23:59  
69 Raphael Freienstein (Ger) Germany 0:24:04  
70 Romain Cardis (Fra) Vendee U 0:24:12  
71 Jayde Julius (RSA) Bianchi-Lotto-NHT    
72 Thomas Moses (GBr) Great Britain    
73 Birger Leys (Bel) Bianchi-Lotto-NHT    
74 Nicolas David (Fra) Vendee U    
75 Joseph Kelly (GBr) Great Britain    
76 Eamon Franck (USA) United States 0:24:18  
77 Olivier Laterza (Lux) L.G. Bertrange 0:24:22  
78 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 0:24:28  
79 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:24:40  
80 Paul Lynch (USA) United States    
81 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
82 Daniel Klemme (Ger) Germany 0:24:43  
83 Leo Menville (Fra) Team NSP - Ghost    
84 Lucas Schädlich (Ger) Team NSP - Ghost    
85 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:24:55  
86 Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier 0:25:03  
87 Alexander Gingsjö (Swe) Sweden    
88 Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost 0:25:11  
89 Yannick Mayer (Ger) Germany    
90 Guy Bogaarts (Ned) Malak Cycling Team 0:25:16  
91 Joop De Gans (Ned) Eddy Merckx Indeland 0:25:28  
92 Benn Würth (Lux) LC Kayl    
93 Guillaume Belgy (Fra) Vendee U    
94 Alex Frame (NZl) New Zealand 0:25:38  
95 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 0:25:56  
96 Zach Noonan (USA) United States    
Points classification
1 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 37 pts
2 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 32  
3 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - Lro 29  
4 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 25  
5 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 25  
6 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 20  
7 Lars Andersson (Swe) Sweden 19  
8 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 16  
9 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 16  
10 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 16  
11 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 16  
12 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 15  
13 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 14  
14 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 14  
15 Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U 12  
16 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10  
17 Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost 10  
18 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 9  
19 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 9  
20 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 8  
21 Daniel Klemme (Ger) Germany 8  
22 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 7  
23 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 7  
24 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6  
25 Linus Dahlberg (Swe) Sweden 6  
26 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 5  
27 Romain Cardis (Fra) Vendee U 5  
28 Jaco Venter (RSA) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 4  
29 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 4  
30 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 4  
31 Lucas Persson (Swe) Sweden 3  
32 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 3  
33 Jan Dieteren (Ger) Germany 3  
34 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 2  
35 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 2  
36 Michael Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo 2  
37 Sebastian Balck (Swe) Sweden 1  
38 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 1  
39 Simon Yates (GBr) Great Britain 1  
Sprint classification
1 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 18 pts
2 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 16  
3 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6  
4 Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 5  
5 Brian Nauleau (Fra) Vendee U 5  
6 Aaron Gate (NZl) New Zealand 5  
7 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 4  
8 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 3  
9 Sebastian Balck (Swe) Sweden 3  
10 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 3  
11 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 1  
12 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 1  
13 Lars Andersson (Swe) Sweden 1  
14 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka 1  
15 Jan Dieteren (Ger) Germany 1  
16 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 1  
Mountains classification
1 Niki Østergaard-Nielsen (Den) Glud & Marstrand - Lro 28 pts
2 Jure Golcer (Slo) Tyrol-Team 16  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 10  
4 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 7  
5 Andre Steensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 7  
6 Christian Joergensen (Den) Glud & Marstrand - Lro 7  
7 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 6  
8 Stephan Praxmarer (Aut) Tyrol-Team 6  
9 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 4  
10 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 4  
11 Alexandre Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team 2  
12 Lars Andersson (Swe) Sweden 2  
13 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 1  
Young riders classification
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10:12:39  
2 David Wöhrer (Aut) Tyrol-Team 0:00:34  
3 Adam Phelan (Aus) Drapac Cycling 0:00:46  
4 Mathew Lipscom (USA) United States 0:02:22  
5 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 0:02:25  
6 Mark Christian (GBr) Great Britain 0:02:32  
7 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:04:23  
8 Julien Morice (Fra) Vendee U 0:04:53  
9 Kim Magnusson (Swe) Sweden 0:05:21  
10 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:09:40  
11 Martin Weiss (Aut) Tyrol-Team 0:11:16  
12 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:11:24  
13 Yuriy Vasyliv (Ger) Germany 0:17:32  
14 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 0:21:58  
15 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team 0:22:16  
16 Aaron Gate (NZl) New Zealand    
17 Nils Heyns (Bel) Bianchi-Lotto-NHT    
18 Jan Dieteren (Ger) Germany 0:22:23  
19 Jan Keller (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
20 Gerold Henrichsen (Ger) Team Schwalbe Trier    
21 Jonathan Baratto (Bel) LC Tetange    
22 Connor O'Leary (USA) United States 0:22:26  
23 Pablo Schmeitz (Ned) Malak Cycling Team 0:22:35  
24 Owain Doull (GBr) Great Britain    
25 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:22:38  
26 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach 0:22:45  
27 Raphael Freienstein (Ger) Germany 0:23:18  
28 Romain Cardis (Fra) Vendee U 0:23:26  
29 Jayde Julius (RSA) Bianchi-Lotto-NHT    
30 Thomas Moses (GBr) Great Britain    
31 Joseph Kelly (GBr) Great Britain    
32 Eamon Franck (USA) United States 0:23:32  
33 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - Lro 0:23:54  
34 Paul Lynch (USA) United States    
35 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
36 Daniel Klemme (Ger) Germany 0:23:57  
37 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:24:09  
38 Yannick Mayer (Ger) Germany 0:24:25  
39 Alex Frame (NZl) New Zealand 0:24:52  
40 Thomas Palmer (Aus) Drapac Cycling 0:25:10  
41 Zach Noonan (USA) United States    
42 Myron Simpson (NZl) New Zealand    
43 Maxwell Durtschi (USA) United States 0:35:32  
44 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange 0:35:39  
45 Michael Wiegerling (Ger) Team Schwalbe Trier 0:38:50  
46 Roy Goldstein (Isr) Velo Club Israel 0:43:41  
Local riders classification
1 Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team 10:12:39  
2 Ralph Diseviscourt (Lux) LC Kayl 0:11:20  
3 Claude Wolter (Lux) LC Kayl 0:11:32  
4 Philippe Faber (Lux) UC Dippach 0:17:42  
5 Joël Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:21:58  
6 Lex Reichling (Lux) Tool Times Preizerdall 0:22:38  
7 Steve Fries (Lux) UC Dippach 0:22:45  
8 Massimo Morabito (Lux) UC Dippach    
9 Olivier Laterza (Lux) L.G. Bertrange 0:23:36  
10 Tom Flammang (Lux) L.G. Bertrange 0:23:42  
11 Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team 0:24:09  
12 Benn Würth (Lux) LC Kayl 0:24:42  
13 Jerôme Theis (Lux) L.G. Bertrange 0:35:39  
14 Marc Leider (Lux) Tool Times Preizerdall 0:39:18  
Teams classification
1 Leopard - Trek Continental Team 30:37:06  
2 Tyrol-Team 0:03:18  
3 Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:04:43  
4 MTN Qhubeka 0:04:56  
5 Sweden 0:06:42  
6 Drapac Cycling 0:09:55  
7 Glud & Marstrand - Lro 0:14:05  
8 Great Britain 0:29:16  
9 LC Kayl 0:46:18  
10 Vendée U 0:46:32  
11 United States 0:48:55  
12 New Zealand 0:50:08  
13 Germany 0:52:10  
14 Eddy Merckx Indeland 0:56:17  
15 Team NSP - Ghost 0:57:25  
16 Bianchi-Lotto-NHT 0:57:30  
17 UC Dippach 1:01:27  
18 Atlas Personal - Jakroo 1:07:53  
19 Malak Cycling Team 1:10:34  
20 Team Schwalbe Trier 1:21:59