Boilover as Liias takes title

Liquigas rider makes do with second

Elite men
1Toni Liias (Turun Urheiluliitto) 4:45:29
2Kjell Carlström (TWD-Länken)
3Matti Helminen (Cycle Club Helsinki)
4Matti Pajari (Cycle Club Helsinki)
5Mika Simola (Turun Urheiluliitto) 0:01:03
6Kristian Beekmann (Porvoon Akilles) 0:01:06
7Jouko Mäkelä (Tampereen Velo8) 0:01:14
8Anders Bäckman (TWD-Länken) 0:01:26
9Mikko Kejo (Turun Urheiluliitto) 0:02:31
10Juhani Timmerbacka (Koiviston Isku) 0:02:53
11Kimmo Kananen (TWD-Länken)
12Juha Kangaskokko (CC Picaro)
13Tero Hämeenaho (Tampereen Velo8)
14Marko Leppämäki (Tampereen Velo8)
15Jussi Rossi (TWD-Länken)
16Jarmo Rissanen (Cycle Club Helsinki) 0:02:58
17Paavo Hiltunen (Tampereen Velo8) 0:03:58
18Kari Holma (Koiviston Isku) 0:04:36
19Jyrki Terävuo (Turun Urheiluliitto)
20Pekka Huovinen (Kälviän Tarmo)
21Jan Elmgren (Cycle Club Helsinki) 0:05:25
22Tommi Virtanen (CC Picaro)
23Jaakko Sorvisto (CC Picaro)
24Juho Heikkilä (Cyclos Kuusamo)
25Kari Maunumäki (Kälviän Tarmo)
26Juhana Hietala (Cycle Club Helsinki)
27Timo Pesola (Kälviän Tarmo)
28Mika Vilen (Cycle Club Helsinki)
29Lieven De Rycke (Cyclos Kuusamo)
30Jukka-Pekka Santala (Koiviston Isku)
31Aki Lappalainen (Hyvinkään Pyöräilijät)
32Tony Stoor (Nykarleby Cykelklubb)
33Kimmo Tuunanen (Seinäjoen Pyörä-Pojat-56)
34Marko Göös (Kälviän Tarmo)
35Perttu Turku (Cycle Club Helsinki)
36Jukka Huovinen (Kälviän Tarmo)
37Jukka Heinikainen (TWD-Länken)
38Petri K. Leppänen (Tampereen Velo8)
39Timo Karvonen (Cyclos Kuusamo)
DNFEsa Paajanen (Cycle Club Helsinki)
DNFMarek Salermo (Cycle Club Helsinki)
DNFIlpo Kyllönen (Koiviston Isku)
DNFJari Nieminen (Koiviston Isku)
DNFTero Pusa (Lappeenrannan Pyöräilijät)
DNFLauri Teivaala (Tampereen Velo8)
DNFSami Eloluoto (Turun Urheiluliitto)
Elite women
1Carina Ketonen (Riverside Cycling Club) 2:13:39
2Merja Kiviranta (Idrottsklubben 32) 0:02:23
3Ann-Mary Ähtävä (Cycle Club Helsinki) 0:03:21
4Lotta Lepistö (Porin Tarmo) 0:10:50
5Heljä Korhonen (Idrottsklubben 32)
6Anne Palm (Cycle Club Helsinki) 0:10:53
7Terhi Salmenoja (Turun Urheiluliitto)
8Pia Pensaari (Team Velo Cycling) 0:10:59
9Mirella Harju (Turun Urheiluliitto)
10Eeva Teivaala (Tampereen Pyörä-Pojat) 0:14:14
11Linnea Louhi (Turun Urheiluliitto) 0:18:18
DNFLaura Lilja (Idrottsklubben 32)
DNFKaroliina Räsänen (Idrottsklubben 32)
DNFHeli Joela (CC Picaro)
DNFRiina Miettinen (Cycle Club Helsinki)
U23 men 196 km
1Paavo Paajanen (TWD-Länken) 4:46:55
2Sami Tiainen (TWD-Länken) 0:03:59
3Teemu Viholainen (Koiviston Isku)
4Eero Teivaala (Tampereen Velo8)
5Kim Mansner (Porvoon Akilles) 0:04:49
6Antti Kulmala (Ounaksen Pyörä-Pojat)
7Joonas Haapala (Teuvan Rivakka)
DNFTuomas Hyrkäs (Cycle Club Helsinki)
DNFIlari Kahila (Cycle Club Helsinki)
DNFMikael Lindroos (Cycle Club Helsinki)
DNFRoope Törmänen (Cyclos Kuusamo)
DNFMarkus Jäderholm (Porvoon Akilles)
DNFTapio Arvo (Turun Urheiluliitto)
U18 men
1Joonas Henttala (Porvoon Akilles) 3:01:48
2Mikko Paajanen (CC Tailwind)
3Samuel Halme (Korson Kaiku)
4Jesse Virtanen (Turun Urheiluliitto)
5Aku Silvenius (CC Tailwind) 0:02:35
6Roope Nurmi (Porvoon Akilles)
7Mikael Myllymäki (Kauhajoen Karhu)
8Tuomas Hyrkäs (Cycle Club Helsinki)
9Juho Färlin (Porvoon Akilles)
10Lassi Lilleberg (Laihian Luja)
11Matti Manninen (Porin Tarmo)
12Olli Teivaala (Tampereen Pyörä-Pojat) 0:02:40
13Mikael Lindroos (Cycle Club Helsinki) 0:07:41
14Oula Jokiranta (Cyclos Kuusamo)
15Erik Beekmann (Porvoon Akilles) 0:08:07
DNFEemeli Välimaa (Ounaksen Pyörä-Pojat)
U18 women
1Virva Koski (Team Velo Cycling) 1:36:49
2Rosa Törmänen (Cyclos Kuusamo)
3Miimu Paavola (Tampereen Pyörä-Pojat)
4Janna-Carla Niemi (Tampereen Yritys) 0:01:21
5Anna-Mari Saarinen (Team Velo Cycling)
6Sofia Kansikas (Tampereen Pyörä-Pojat)
7Jasmin Kansikas (Tampereen Pyörä-Pojat) 0:06:06
8Taija Laitala (Jurvan Urheilijat) 0:08:57
9Laura Nurmi (Porvoon Akilles) 0:12:52
10Laura Vainionpää (Kauhajoen Karhu)
11Riinamaria Hongisto (Idrottsklubben 32)
DNFGiia Karjalainen (Cyclos Kuusamo)
DNFHenni Alakoskela (Kauhajoen Karhu)
DNFSalla Rinne (Kauhajoen Karhu)
(

Related Articles

Back to top