European Track Championships Day 2: Great Britain sweeps team pursuit

Six gold medals awarded in day 2 evening session

Great Britain once again proved its prowess in the team pursuit as both the men's and women's squads took gold at the European championships on Thursday.

Led by Bradley Wiggins, who took over in the final laps and drove the team to a dominant win, Great Britain easily beat Switzerland into silver with a time of 3:55.243, more than two seconds ahead of silver.

"That was classic team pursuiting there against a nation that has pushed us in every round," Wiggins told British Cycling after the race. "Until the end there, the last few laps, it wasn't in the bag and we had to fight and that is the spectacle of the team pursuit. I just love it."

In the ride for bronze, Denmark handled France to round out the podium.

The women's final followed the men's championship heat, where Great Britain again scored the gold, beating Russia with a time of  4:17.010 and overtaking their opponents in the final for good measure. Belarus beat Poland for bronze in the consolation round.

In the Team Sprint finals that followed, Netherlands' men nipped Poland for the gold by less than two tenths of a second, covering the three laps in 30.190. Germany claimed the bronze ahead of France in the consolation round.

In the women's Team Sprint, Russia claimed gold ahead of Germany, setting a mark of 18.677 to Germany's 19.040. In the consolation round, Netherlands grabbed bronze ahead of Spain.

Spain's Sebastian Mora took gold in the men's scratch race after lapping the field late in the 60-lap event. Tristan Marquet of Switzerland won the final sprint ahead of Poland's Adrian Teklinski, but with Mora a lap ahead those two had to settle for silver and bronze.

Katarzyna Pawlowska of Poland easily outpaced her rivals in the women's Points Race, beating Elise Delzenne of France by 10 points and Stephanie Pohl of Germany by 14.

The Polish rider earned gold with three top-three sprint finishes and by lapping the field twice. Delzenne and Pohl each lapped the field, along with Ganna Solovei of Ukraine, but it was Pawloska's second effort that gave her the win.

Morning Session: Great Britain dominates team pursuit, but team sprint stutters

Great Britain set up a gold medal final in the team pursuit against home nation Switzerland at the European Track Championships having setting the fastest time in the morning session, despite losing a rider, in round one. There was pressure on the team after they had gone fastest in qualifying in the opening session on Wednesday.

There was one change to the team that had set the blistering pace on day one, with 19-year-old Matt Gibson swapping in for Andy Tennant. Bradley Wiggins, Steven Burke and Owain Doull remained in the line-up. They had to make is past Russia for a shot at the gold and the two teams were close to begin but Russia fell behind as Great Britain found their stride.

There were slightly nervous moments when Gibson dropped off after 2,500 metres but Great Britain didn't miss a beat and continued to extend their advantage to set up a meeting with Switzerland, who beat France on their way through. France and Denmark will duke it out for the bronze medal.

Great Britain's women's team pursuit squad looked untouchable as they themselves rode into the gold medal match-up. The British, who had switched Laura Trott for Katie Archibald, demolished Poland as they caught them with a handful of laps remaining. Traditionally, the gun would sound and that would be the contest over but Great Britain had to ride around the flagging Polish team and set a time. It took them two laps to pass but they still set the fastest time once again.

Great Britain set up the fight for gold with Russia while Poland and Belarus finished third and fourth to contest the bronze medal competition.

It was not such a good day in the sprint competition, with both British squads finding themselves outside of the medal competitions. In the women's team sprint, Russia posted the fastest time of 32.324 to set up a final with Germany while the Netherlands and Spain will ride for the bronze medal. Great Britain went almost a second slower than Russia to finish fifth.

Poland were the pace setters in the men's sprint with their time of 43.127, with the Netherlands going second fastest to secure their place in the final. Old rivals Germany and France will go head to head for the bronze medal.

Full Results

Women Team Sprint - Qualifying, 2 Laps
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russia0:00:32.324 
 Anastasiia Voinova  
 Daria Shmeleva  
2Germany0:00:32.611 
 Miriam Welte  
 Kristina Vogel  
3Netherlands0:00:32.955 
 Laurine Van Riessen  
 Elis Ligtlee  
4Spain0:00:33.087 
 Tania Calvo Barbero  
 Helena Casas Roige  
5Britain Great0:00:33.149 
 Jessica Varnish  
 Katy Marchant  
6France0:00:33.721 
 Virginie Cueff  
 Olivia Montauban  
7Lithuania0:00:33.892 
 Migle Marozaite  
 Simona Krupeckaite  
8Ukraine0:00:34.082 
 Olena Starikova  
 Lyubov Basova  
9Poland0:00:34.689 
 Urszula Los  
 Katarzyna Kirschenstein  
10Finland0:00:38.020 
 Sara Ferrara  
 Pia Pensaari  
Men Team Sprint - Qualifying, 3 Laps
#Rider Name (Country) TeamResult
1Poland0:00:43.127 
 Grzegorz Drejgier  
 Rafal Sarnecki  
 Krzysztof Maksel  
2Netherlands0:00:43.224 
 Nils Van Hoenderdaal  
 Jeffrey Hoogland  
 Hugo Haak  
3Germany0:00:43.537 
 Robert Forstemann  
 Max Niederlag  
 Maximilian Levy  
4France0:00:43.934 
 Kevin Sireau  
 Quentin Lafargue  
 Michael Dalmeida  
5Great Britain0:00:44.024 
 Philip Hindes  
 Jason Kenny  
 Lewis Oliva  
6Russia0:00:44.247 
 Pavel Yakushevskiy  
 Kirill Samusenko  
 Alexey Tkachev  
7Belarus0:00:44.495 
 Yauhen Veramchuk  
 Artsiom Zaitsau  
 Uladzislau Novik  
8Spain0:00:44.716 
 Jose Moreno Sanchez  
 Juan Peralta Gascon  
 Sergio Aliaga Chivite  
9Ukraine0:00:45.435 
 Volodymyr Buchynyskyy  
 Andriy Vynokurov  
 Andriy Kutsenko  
10Bulgaria0:00:49.692 
 Stanislav Krastev  
 Radoslav Konstantinov  
 Miroslav Minchev  
Women Team Pursuit - First Round, 4000m, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Belarus0:04:29.548 
 Katsiaryna Piatrouskaya  
 Polina Pivavarava  
 Ina Savenka  
 Marina Shmayankova  
2France0:04:38.238 
 Elise Delzenne  
 Coralie Demay  
 Fiona Dutriaux  
 Roxane Fournier  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ireland0:04:31.666 
 Lydia Boylan  
 Josie Knight  
 Caroline Ryan  
 Melanie Spath  
2Germany0:04:32.535 
 Charlotte Becker  
 Mieke Kroger  
 Stephanie Pohl  
 Gudrun Stock  
Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russia0:04:28.451 
 Evgenia Romanyuta  
 Gulnaz Badykova  
 Tamara Balabolina  
 Aleksandra Goncharova  
2Italy0:04:30.294 
 Simona Frapporti  
 Beatrice Bartelloni  
 Tatiana Guderzo  
 Silvia Valsecchi  
Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain0:04:17.708 
 Katie Archibald  
 Elinor Barker  
 Ciara Borne  
 Joanna Roswell  
2Poland0:04:27.562 
 Malgorzata Wojtyra  
 Edyta Jasinska  
 Katarazyna Pawlowska  
 Natalia Rutkowska  
Men Team Pursuit - First Round, 4000m, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Germany0:04:02.026 
 Henning Bommel  
 Nils Schomber  
 Kersten Thiele  
 Domenic Weinstein  
2Belgium0:04:01.192 
 Jasper De Buyst  
 Kenny De Ketele  
 Jonathan Dufrasne  
 Gijs Van Hoecke  
Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Denmark0:03:56.960 
 Lasse Norman Hansen  
 Daniel Hennin Hartvig  
 Casper Phil Pedersen  
 Rasmus Christ Quaade  
2Italy0:04:01.211 
 Elia Viviani  
 Liam Bertazzo  
 Simone Consonni  
 Filippo Ganna  
Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Switzerland0:03:56.791 
 Silvan Dillier  
 Stefan Kueng  
 Frank Pasche  
 Thery Schir  
2France0:03:58.940 
 Thomas Boudat  
 Bryan Coquard  
 Damien Gaudin  
 Julien Morice  
Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain0:03:57.513 
 Steven Burke  
 Owain Doull  
 Matthew Gibson  
 Bradley Wiggins  
2Russia0:04:00.380 
 Alexander Serov  
 Sergey Shilov  
 Dmitry Sokolov  
 Kirill Sveshnikov  
Women's team Pursuit - Final for gold, 4000m
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain0:04:17.010 
 Laura Trott  
 Katie Archibald  
 Elinor Barker  
 Joanna Rowsell  
2Russia  
 Gulnaz Badykova  
 Tamara Balabolina  
 Aleksandra Chekina  
 Maria Savitskaya  
Final for bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Belarus0:04:32.595 
 Katsiaryna Piatrouskaya  
 Polina Pivavarava  
 Ina Savenka  
 Marina Shmayankova  
4Poland  
 Malgorzata Wojtyra  
 Edyta Jasinska  
 Katarzyna Pawlowska  
 Natalia Rutkowska  
Final for 5th and 6th
#Rider Name (Country) TeamResult
5Italy04:01.040 
 Simona Frapporti  
 Beatrice Bartelloni  
 Tatiana Guderzo  
 Silvia Valsecchi  
6Ireland0:04:34.413 
 Lydia Boylan  
 Josie Knight  
 Eimear Moran  
 Melanie Spath  
Final for 7th and 8th
#Rider Name (Country) TeamResult
7France0:04:30.519 
 Elise Delzenne  
 Coralie Demay  
 Fiona Dutriaux  
 Roxane Fournier  
8Germany0:04:33.097 
 Charlotte Becker  
 Lisa Klein  
 Mieke Kroger  
 Gudrun Stock  
Men's Team Pursuit - Final for gold, 4000m
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain0:03:55.243 
 Steven Burke  
 Owain Doull  
 Matthew Gibson  
 Bradley Wiggins  
2Switzerland0:03:57.245 
 Silvan Dillier  
 Stefan Kueng  
 Frank Pasche  
 Thery Schir  
Final for bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Denmark0:03:57.930 
 Lasse Norman Hansen  
 Daniel Hennin Hartvig  
 Casper Phil Pedersen  
 Rasmus Christ Quaade  
4France0:03:59.041 
 Thomas Boudat  
 Bryan Coquard  
 Damien Gaudin  
 Julien Morice  
Final for 5th and 6th
#Rider Name (Country) TeamResult
5Germany0:04:00.933 
 Henning Bommel  
 Nils Schomber  
 Kersten Thiele  
 Domenic Weinstein  
6Russia0:04:01.299 
 Alexander Serov  
 Sergey Shilov  
 Dmitry Sokolov  
 Kirill Sveshnikov  
Final for 7th and 8th
#Rider Name (Country) TeamResult
7Italy0:04:01.040 
 Elia Viviani  
 Liam Bertazzo  
 Simone Consonni  
 Filippo Ganna  
8Belgium0:04:03.808 
 Jasper De Buyst  
 Kenny De Ketele  
 Jonathan Dufrasne  
 Gijs Van Hoecke  
Women's Team Sprint - Final for gold, 2 Laps
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russia0:00:32.443 
 Anastasiia Voinova  
 Daria Shmeleva  
2Germany0:00:33.013 
 Miriam Welte  
 Kristina Vogel  
Final for bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Netherlands0:00:33.091 
 Laurine Van Riessen  
 Elis Ligtlee  
4Spain0:00:33.302 
 Tania Calvo Barbero  
 Helena Casas Roige  
Men Team Sprint - Final for gold, 3 Laps
#Rider Name (Country) TeamResult
1Netherlands0:00:43.232 
 Nils Van Hoenderdaal  
 Jeffrey Hoogland  
 Hugo Haak  
2Poland0:00:43.358 
 Grzegorz Drejgier  
 Rafal Sarnecki  
 Krzysztof Maksel  
Final for bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Germany0:00:43.210 
 Robert Forstemann  
 Max Niederlag  
 Maximilian Levy  
4France0:00:43.794 
 Kevin Sireau  
 Quentin Lafargue  
 Michael Dalmeida  
Men's Scratch Race - Finals
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sebastian Mora Vedri (Spain)  
2Tristan Marguet (Switzerland)  
3Adrian Teklinski (Poland)  
4Wim Stroetinga (Netherlands)  
5Andreas Muller (Austria)  
6Andrey Sazanov (Russian Federation)  
7Lovassy Krisztian (Hungary)  
8Matthew Gibson (Great Britain)  
9Benjamin Thomas (France)  
10Ioannis Spanopoulos (Greece)  
11Martyn Irvine (Ireland)  
12Ivo Oliveira (Portugal)  
13Ahmet Orken (Turkey)  
14Otto Vergaerde (Belgium)  
15Alexander Perez (Norway)  
16Hardzei Tsishchanka (Belarus)  
17Lucas Liss (Germany)  
18Alex Buttazzoni (Italy)  
19Casper Von Folsach (Denmark)  
DNFStanislav Krastev (Bulgaria)  
DNFJiri Hochmann (Czech Republic)  
DNFMika Simola (Finland)  
DNFMaksym Vasyliev (Ukraine)  
Women's Points Race - Finals
#Rider Name (Country) TeamResult
1Katarzyna Pawlowska (Poland)46 pts
2Elise Delzenne (France)35 
3Stephanie Pohl (Germany)32 
4Ganna Solovei (Ukraine)23 
5Lotte Kopecky (Belgium)13 
6Amalie Dideriksen (Denmark)12 
7Kirsten Wild (Netherlands)11 
8Elinor Barker (Great Britain)9 
9Tatsiana Sharakova (Belarus)7 
10Jarmila Machacova (Czech Republic)6 
11Elena Cecchini (Italy)6 
12Ausrine Trebaite (Lithuania)5 
13Aleksandra Chekina (Russian Federation)5 
14L. Olaberria Dorronsoro (Spain)  
15Josie Knight (Ireland)  
16Doris Schweizer (Switzerland)  
DNFAlzbeta Pavlendova (Slovakia)  

Related Articles

Back to top