Perez & Prado make it two stage wins in a row

Duo continues as overall race winners

Full Results

Men's open teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eddy Perez & Manuel Prado (Seven Capital / Sho Air)4:23:45 
2Carlos Haeckel & Francisco Haeckel (Adventureguatemala/Alterra Team)0:19:48 
3Andres Duarte & Carlos Sanchez (Academia Duarte MTB/Bike Planet)0:24:55 
4Heiner & (Orbea Probikes)0:26:41 
5Augusto Castillo & Ronny Castillo (Central De Construccion Huehue)0:43:41 
6Jose Rojas & Juan Fallas (Grupo Jr Tomateros)0:45:46 
7Antonio Venutolo & Jose Martel (Guate Plus +)0:56:40 
8Zlatko Piskulick & Allen Castro (Visualiza-Publipan)1:11:01 
9Javier Lopez & Luciano Sanchez (Cannondale/Econo/Zerie/Kia)1:27:11 
10Raimond Vargas & Jairo Villalobos (Smartsoft-Clt)2:08:28 
11Amilcar Villagran & Manuel Garcia (Aserradero El Baratero)  
12Jose Hurtado & Daniel Tejada (Bike Planet)2:08:49 
13Hugo Cuevas & Jorge Cuevas (Terrero Racing)2:31:17 
14Edgar Barillas & Enrique Rivas (Dermos)3:39:38 
15Tono Hurtado & Ivan Martinez (Bike Planet #2)4:43:54 
16Julio Morris & Luis Velasquez (East Bike Team)5:17:45 
DNSMark Gonzales & Jairon Sosa (Los Dos)  
DNSNestor Juarez & Erick Acevedo (Team Los Lobos)  
DNSOtto Asturias & Jeremias Maldonado (Volvo Gt)  
DNSJulio Godoy & Marco Hurtarte (Hard Team)  
DNSFederico Munir & Douglas Samayoa (Los Cheros)  
DNSJose Barrios & Francisco Soto (Ferreteria Del Mar)  
DNSErick Castillo & Claudio Lopez (MTB America)  
Mixed teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arianna Tucci & Sedly Rivas (Turbo)5:09:24 
2Steve Walsh & Trish Grajczyk (Schmoe/Dead Goat Racing)0:29:22 
3Juan Solorzano & Mary Contreras (Gallo)4:44:36 
DNFMiguel Molina & Laura Guizar (Campero Mexico)  
DNFLuis Villegas & Hellen Zuñiga (Zuharva CR)  
DNFMaciej Nowak & Kate Heil (Polska)  
Master A men teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos Salazar & Bibi Serrano (Bike Planet - Master)6:37:50 
2Marco Lopez & Billy Molina (Inmobia-Century 21)1:01:36 
3Simon Figueredo & Roger Jimenez (Bikeoutletcr.Com)1:43:25 
4Pablo Valencia & Carlos Arriola (Rockets)1:54:00 
Master B men teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francis Bruderer & Alberto Coto (Team Hino / Pizza Hut)5:13:19 
2Juan Herrera & Sergio Agüero (Herrary)1:27:39 
3Luis Cubero & Jose Hernandez (Ciclo Guilly-Merida)2:29:08 
4Gerry Mccuaig & Brent Macdonald (Deadgoat Racing)3:06:46 
5Antonio Barrantes & Jorge Maroto (San Carlos-Costa Rica)4:39:41 
Solo
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Sibaja4:37:50 
2Julio Campos0:10:36 
3Dax Jaikel0:24:10 
4Beat Brunschwiler0:49:19 
5Michel Alfonzo1:19:05 
6Mauricio Alburez1:20:38 
7Edwin Peres1:31:33 
8Julio Herrera1:49:16 
9Antonio Velasquez1:56:20 
10Ryan Mendes2:49:04 
11David Hackshaw  
12Tori Fahey2:54:29 
13Carlos de la Cerda3:11:59 
14Luis Pocasangre3:31:25 
15Carlos Cabezas3:41:31 
16Ileana Soto3:42:38 
17Benjamin Kauffman3:59:50 
18Roger Gutierrez4:19:29 
19David Alcazar4:19:38 
20Fabio Villalobos4:30:09 
21Christopher Smith4:40:43 
22Francisco Prahl4:59:01 
23Lombardo Morales5:01:32 
DNFMario Sandoval  
DNFNelson Lucas  
DNFRicardo Reyes  
DNFJose Valdez  
DNFHector Velez  
DNSFredy Roman  
DNSBrice Minnigh  
DNSLuis Calderon  
DNSSergio Martinez  
DNSRigoberto Guerra  
DNSEduardo Carranza  
DNSFrancisco Cerezo  
DNSJaime Penedo  
DNSEstuardo Palacios  
DNSGustavo Marroquin  
Open men teams general classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eddy Perez & Manuel Prado (Seven Capital / Sho Air)9:40:19 
2Carlos Haeckel & Francisco Haeckel (Adventureguatemala/Alterra Team)0:48:04 
3Heiner Morales & Charlie Quiñonez (Orbea Probikes)1:06:24 
4Andres Duarte & Carlos Sanchez (Academia Duarte Mtb/Bike Planet)1:10:08 
5Jose Rojas & Juan Fallas (Grupo Jr Tomateros)1:37:19 
6Augusto Castillo & Ronny Castillo (Central De Construccion Huehue)1:51:34 
7Javier Lopez & Luciano Sanchez (Cannondale/Econo/Zerie/Kia)3:16:07 
8Zlatko Piskulick & Allen Castro (Visualiza-Publipan)3:35:07 
9Antonio Venutolo & Jose Martel (Guate Plus +)4:09:18 
10Jose Hurtado & Daniel Tejada (Bike Planet)4:41:43 
11Raimond Vargas & Jairo Villalobos (Smartsoft-Clt)4:42:37 
12Amilcar Villagran & Manuel Garcia (Aserradero El Baratero)4:47:36 
13Hugo Cuevas & Jorge Cuevas (Terrero Racing)5:34:23 
14Edgar Barillas & Enrique Rivas (Dermos)7:41:04 
15Tono Hurtado & Ivan Martinez (Bike Planet #2)9:45:53 
16Julio Morris & Luis Velasquez (East Bike Team)10:30:39 
Mixed teams general classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arianna Tucci & Sedly Rivas (Turbo)11:42:24 
2Steve Walsh & Trish Grajczyk (Schmoe/Dead Goat Racing)0:36:24 
3Juan Solorzano & Mary Contreras (Gallo)8:46:02 
Master A men teams general classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos Salazar & Bibi Serrano (Bike Planet - Master)14:28:45 
2Marco Lopez & Billy Molina (Inmobia-Century 21)1:34:39 
3Simon Figueredo & Roger Jimenez (Bikeoutletcr.Com)3:34:49 
4Pablo Valencia & Carlos Arriola (Rockets)3:49:16 
Master B men teams general classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francis Bruderer & Alberto Coto (Team Hino / Pizza Hut)11:31:26 
2Juan Herrera & Sergio Agüero (Herrary)2:59:53 
3Luis Cubero & Jose Hernandez (Ciclo Guilly-Merida)4:53:09 
4Antonio Barrantes & Jorge Maroto (San Carlos-Costa Rica)8:46:42 
Solo general classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Sibaja10:18:30 
2Julio Campos1:01:00 
3Beat Brunschwiler1:19:11 
4Dax Jaikel1:24:57 
5Mauricio Alburez3:08:58 
6Julio Herrera3:12:51 
7Michel Alfonzo3:22:02 
8Edwin Peres3:23:33 
9Antonio Velasquez3:27:34 
10Ryan Mendes5:17:35 
11David Hackshaw5:55:21 
12Tori Fahey6:04:20 
13Carlos de la Cerda6:14:26 
14Luis Pocasangre6:54:45 
15Carlos Cabezas7:43:10 
16Ileana Soto7:44:17 
17David Alcazar8:16:25 
18Benjamin Kauffman8:44:30 
19Christopher Smith9:10:23 
20Fabio Villalobos9:14:23 
21Roger Gutierrez9:20:49 
22Francisco Prahl9:27:06 
23Lombardo Morales9:47:10 
Back to top