Pidcock wins Koppenbergcross U23's

Iserbyt, Dekker round out podium

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas Pidcock (GBr) Telenet Fidea Lions0:55:01 
2Eli Iserbyt (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team CMC0:00:04 
3Jens Dekker (Ned) Beobank - Corendon0:00:07 
4Thomas Joseph (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team0:01:38 
5Yannick Peeters (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice0:01:53 
6Hugo Pigeon (Fra) Chambery CF0:01:58 
7Andreas Goeman (Bel) Telenet Fidea Lions0:02:03 
8Koen Van Dijke (Ned) TWC Het Snelle Wiel0:02:21 
9Maxime Bonsergent (Fra) Maxime Bonsergent0:02:30 
10Pieter-Jan Vliegen (Bel) AA-Drink Jongerenteam0:02:41 
11Arno Debeir (Bel) Lares-Doltcini0:02:46 
12Jelle Schuermans (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice0:02:54 
13Niels Derveaux (Bel) Tarteletto - Isorex0:02:59 
14Seppe Rombouts (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice0:03:11 
15Thomas Mein (GBr) Hope Factory Racing0:03:20 
16Kyle Agterberg (Ned) G.W. De Adelaar0:03:31 
17Yentl Bekaert (Bel) Telenet Fidea Lions0:03:42 
18Nick Van De Kerckhove (Bel) Tarteletto - Isorex0:03:57 
19Lander Loockx (Bel) Cycling.Be - Alphamotorhomes0:04:08 
20Thomas Van De Velde (Bel) Tarteletto - Isorex Superano Ham (Team B)0:04:12 
21Jonas Smet (Bel) Iko-Beobank0:04:24 
22Jarno Liessens (Bel) Acrog - Balen BC0:04:34 
23Florian Vermeersch (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice0:05:07 
24Thibaut De Smet (Bel) Bike Advice0:05:24 
25Stephen Lee (GBr) Derwentside CC0:05:31 
26Tijl Pauwels (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team0:05:36 
27Ben Walkerden (Aus) Carnegie Caulfield CC0:05:43 
28Mathias Declerck (Bel) Bike Advice0:05:52 
29Yoni De Bock (Bel) Arrow Cycling Team0:06:05 
30Wesley Floren (Ned) Zrtc Theo Middelkamp0:06:25 
31Gianni Siebens (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team0:06:28 
32Joe Williams (GBr) Ph-Mass/Paul Milnes/ Oldfield ERT0:06:33 
33Senne De Meyer (Bel) Koninklijke Edegem Bicycle Club VZW  
34Lawrence Tibackx (Bel) Cycling.be - Alphamotorhomes0:06:56 
35Glenn Verbeeck (Bel) AA-Drink Jongerenteam  
36Jenko Bonne (Bel) Tarteletto - Isorex  
37Mart Muskens (Ned) Veldrit Team Valente Fracobe  
38Niels Vandenbroucke (Bel) Team Mahieu - Kona - Vandermeeren  
39Nick Peers (Bel) Individueel  
40Geoffrey Guillaume (Bel) Royal Velo-Club Ottignies  
41Grégory Careme (Bel) Blancs Gilets Brabant Wallon  
42Owen Valcke (Bel) Trek-Bioracer MTB Team  
43Tetsuki Kaji (Jpn) Individueel  
44Matthias Van Roy (Bel) Cycling.be - Alphamotorhomes  
45Lander Tibackx (Bel) Cycling.be - Alphamotorhomes  
46Mario Poldervaart (Ned) Home Solution - Anmapa - Soenens Cycling Team  
47Gil D:Heygere (Bel) Vl Technics - Experza - Abutriek  
48Wessel Coppelmans (Ned) TWC Het Snelle Wiel  
49Joerik De Neve (Bel) VZW Jong Wielertalent  
50Lenn Verdijck (Bel) Young Cycling Talent D&D  
DNFBen Turner (GBr) Beobank Corendon  
DNFJappe Jaspers (Bel) Crelan - Charles  
DNFJarne Driesen (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team  
DNFMathijs Wuyts (Bel) Acrog - Balen BC  
DNFNils Van De Putte (Bel) Koninklijke Edegem Bicycle Club VZW  
DNFLaurens De Jonghe (Bel) Espira Cycling Team  
DNFRoel Vandael (Bel) WAC Team  
DNFGert Smets (Bel) ERA Real Estate - Circus  
DNFJohan Jacobs (Swi) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice  

Related Articles

Back to top