TechPowered By

More tech

Dutch Road Championships 2010

Date range:
June 23 - July 30, 2010

June 26, U23 men's road race: Oudenbosch

Slagter tops teammate in two-up finish

By:
Cycling News
Published:
June 26, 2010, 17:03 BST,
Updated:
June 26, 2010, 18:03 BST

Rabobank Continental team dominates espoir road race

Tom-Jelte Slagter (CT Rabobank) held off his own teammate in a two-up sprint to win.

Tom-Jelte Slagter (CT Rabobank) held off his own teammate in a two-up sprint to win.

view thumbnail gallery

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Tom-Jelte Slagter (CT Rabobank) 3:50:22  
2 Ramon Sinkeldam (CT Rabobank)    
3 Tijmen Eising (CT Sunweb-Revor) 0:00:08  
4 Jarno Gmelich Meijling (CT Jo Piels Cycling Team) 0:00:26  
5 Maurits Lammertink (WV de Jonge Renner) 0:00:37  
6 Marco Minnaard (ZRTC Theo Middelkamp)    
7 Wesley Kreder (CT Rabobank)    
8 Lars Vierbergen (Profel Cycling Team)    
9 Daan de Groot (LSE Line Lloyd Footwear)    
10 Ronan van Zandbeek (CT Van Vliet-EBH Elshof) 0:01:00  
11 Barry Markus (CT Rabobank) 0:01:03  
12 Nick van der Lijke (CT Rabobank) 0:01:04  
13 Bert-Jan Lindeman (CT Jo Piels Cycling Team)    
14 Marc Goos (CT Jo Piels Cycling Team)    
15 Wouter Wippert    
16 Twan van den Brand (WV Schijndel)    
17 Johim Ariesen (CT Jo Piels Cycling Team)    
18 Lars van der Haar (UWTC de Volharding)    
19 Kobus Hereijgers (WV Schijndel)    
20 Mats Boeve (CT Rabobank)    
21 Arian Oosthoek (LSE Parkhotel Rooding)    
22 Martijn Keizer (CT Rabobank)    
23 Jasper Ockeloen (CT Rabobank)    
24 Ruben Dorren (LSE Koopmans-Cube)    
25 Jesper Asselman (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
26 Sven van Luijk (Westland Wil Vooruit)    
27 Jaron van Diermen (WV de Jonge Renner)    
28 Rune van der Meijden (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
29 Wouter Haan (LSE Midicenter-Ruiter Dakkapellen)    
30 Remco Broers (CT Rabobank)    
31 Jetse Bol (CT Rabobank)    
32 Johnny van Diermen (WV de Jonge Renner)    
33 Wilco Kelderman (CT Rabobank)    
34 Robbert de Greef (LSE Babydump)    
35 Stefan Breemes (LSE Koopmans-Cube)    
36 Jasper Hamelink (LSE Line Lloyd Footwear)    
37 Coen Vermeltfoort (CT Rabobank)    
38 Brian Bulgac (CT Rabobank)    
39 Jasper Bovenhuis (CT Rabobank)    
40 Moreno Hofland (CT Rabobank)    
41 Harm de Vries (WV Otto Ebbens)    
42 Harry Sweering (LWV de Friesche Leeuw)    
43 Dex Groen (LSE Metec Cycling Team)    
44 Bouke Kuiper (LSE Koga-Creditforce)    
45 Mitch Pluijmaekers (LSE Parkhotel Rooding)    
46 Tom Dumoulin (LSE Parkhotel Rooding)    
47 Bram de Kort (WV de Jonge Renner)    
48 Jake Griffin (LSE Line Lloyd Footwear)    
49 Remco te Brake (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
50 Jeroen Breewel (LSE Koopmans-Cube)    
51 Boy van Poppel (CT Rabobank)    
52 Stefan van Winden (CT Jo Piels Cycling Team)    
53 Bob Schoonbroodt (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
54 Berden de Vries (WRV de Peddelaars)    
55 Jack Vermeulen (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
56 Brian Megens (WC de Waardrenner)    
57 Bram Nolten (WV de Jonge Renner)    
58 Twan Castelijns (TWC Het Snelle Wiel)    
59 Mark Schreurs (LSE Line Lloyd Footwear)    
60 Maurice de Bekker (LSE Parkhotel Rooding)    
61 Peter Merx (NWV Groningen)    
62 Bob Martens (LSE Parkhotel Rooding)    
63 Tom van der Meer (West Frisia)    
64 Jorn Knops (TWC Tempo)    
65 Arjen ten Dam (LSE Midicenter-Ruiter Dakkapellen)    
66 Michael Vingerling (LSE Koga-Creditforce)    
67 Yoeri Havik (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
68 Maurice Vrijmoed (CT Rabobank)    
69 Sjoerd Kouwenhoven (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
70 Rens te Stroet (LSE Line Lloyd Footwear)    
71 Rutger Schellevis (WC de Waardrenner)    
72 Niek Hooghiemster (LWV de Friesche Leeuw)    
73 Job Sinnige (LSE Line Lloyd Footwear)    
74 Willy Heeneman (LSE AA Drink)    
75 Stefan Vreugdenhil (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
76 Nick Mulder (LSE Parkhotel Rooding)    
77 Frank de Reus (GRC Jan van Arckel)    
78 Bas Krauwel (CT Van Vliet-EBH Elshof) 0:01:38  
79 Mart van Blanken (LSE Metec Cycling Team)    
80 Pim Ligthart (AIX en Provence)    
81 Umberto Atzori (LSE Metec Cycling Team)    
82 Julian van Dijk (WV De IJsselstreek)    
83 Raymond Kreder (Garmin-Holowesko)    
84 Bas Stamsnijder (CT Van Vliet-EBH Elshof)    
85 Jelle Posthuma (CT Jo Piels Cycling Team)    
86 Aron Kremer (PRC Delta)    
87 Dion Beukeboom (LSE Midicenter-Ruiter Dakkapellen)    
88 Luuk van Vliet (UWTC de Volharding) 0:06:22  
89 Joris de Boer (LSE Line Lloyd Footwear) 0:06:34  
90 Yannick Janssen (LSE Parkhotel Rooding) 0:06:38  
DNF Peter Jan Polling (CT Jo Piels Cycling Team)    
DNF Bram Imming (LSE AA Drink)    
DNS Erik Bierens (LSE Babydump)    
DNF Ritchie Motké (LSE Babydump)    
DNF Enno van Os (LSE Babydump)    
DNF Harm van der Sanden (LSE Babydump)    
DNF Ronnie Tijssen (LSE Babydump)    
DNF Roy Pieters (LSE Koga-Creditforce)    
DNS Nick Stöpler (LSE Koga-Creditforce)    
DNF Steven Stenekes (LSE Koopmans-Cube)    
DNF Melvin van Zijl (LSE Koopmans-Cube)    
DNF Peter Koning (LSE Line Lloyd Footwear)    
DNF Nick Nieuwdorp (LSE Line Lloyd Footwear)    
DNF Patrick Ruckert (LSE Line Lloyd Footwear)    
DNF Jordy Beuker (LSE Metec Cycling Team)    
DNF Roy Eefting (LSE Metec Cycling Team)    
DNF Martin van Plateringen (LSE Metec Cycling Team)    
DNS Mathijs Timmer (LSE Metec Cycling Team)    
DNF Mitchell Huenders (LSE Midicenter-Ruiter Dakkapellen)    
DNF Ruud van Wel (LSE Midicenter-Ruiter Dakkapellen)    
DNF Daan Meijers (LSE Parkhotel Rooding)    
DNF Danny Bekker (Super Cycling Club Cape Town)    
DNF Jurriën Bosters (WV de Jonge Renner)    
DNF Robin Braamhaar (Cycle Club 75)    
DNF Ferry Fransen (GRTC Excelsior)    
DNF Niek van Geffen (WV Schijndel)    
DNS Bas de Haan (WSV Emmen)    
DNF Gerhard Joling (WC de Waardrenner)    
DNF Marcel Kamsma (TML Dommelstreek)    
DNF Nick Kweldam (TWV De Peddelaars)    
DNF Jan Lof (ARC Ulysses)    
DNF Luc Loozen (TWC. Maaslandster-Zuid Limburg)    
DNF Robbert-Jan Mol (West Frisia)    
DNF Rob van der Niet (GRC Jan van Arckel)    
DNF Mark Olieman (TWV De Peddelaars)    
DNF Coen Otterspeer (WC de Waardrenner)    
DNF Stefan Poutsma (WV de Kannibaal)    
DNF Thijs Roelen (WV de Jonge Renner)    
DNF Wouter van Roosmalen (WV Schijndel)    
DNS Herman Spijkerman (WRV de Peddelaars)    
DNF Gijs Strating (WRV de Peddelaars)    
DNF Bob van der Tholen (RWC Ahoy)    
DNF Bart Tijssen (TWC. Maaslandster-Zuid Limburg)    
DNF Geert van der Weijst (TWC Het Snelle Wiel)    
DNS Henk Wildeman (WV de Jonge Renner)