Vos wins third Emakumeen Saria

Armitstead, Johansson round out podium

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team2:52:50 
2Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team  
3Emma Johansson (Swe) Orica - AIS  
4Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:17 
5Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products0:00:19 
6Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:27 
7Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team0:00:28 
8Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Hitec Products  
9Trixi Worrack (Ger) Specialized - Lululemon  
10Rossella Ratto (Ita) Estado de Mexico Faren  
11Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team  
12Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling Team  
13Shara Gillow (Aus) Orica - AIS  
14Alena Amialiusik (Blr) Astana Bepink Womens Team  
15Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team  
16Lisa Brennauer (Ger) Specialized - Lululemon0:00:32 
17Fabiana Luperini (Ita) Estado de Mexico Faren0:00:34 
18Emma Pooley (GBr) Lotto Belisol Ladies  
19Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS0:02:52 
20Amy Pieters (Ned) Team Giant-Shimano  
21Elena Cecchini (Ita) Estado de Mexico Faren  
22Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  
23Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team  
24Loren Rowney (Aus) Specialized - Lululemon  
25Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  
26Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox  
27Elise Delzenne (Fra) Specialized - Lululemon  
28Tiffany Cromwell (Aus) Specialized - Lululemon  
29Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Alé Cipollini  
30Susanna Zorzi (Ita) Astana Bepink Womens Team  
31Valentina Carretta (Ita) Alé Cipollini  
32Audrey Cordon (Fra) Hitec Products  
33Eider Merino (Spa) LKT Team Brandenburg  
34Aida Nuño (Spa) LKT Team Brandenburg  
35Esther Fennel (Ger) Germany  
36Chantal Blaak (Ned) Specialized - Lululemon  
37Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  
38Elena Berlato (Ita) Alé Cipollini  
39Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS  
40Maaike Polspoel (Bel) Team Giant-Shimano  
41Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS  
42Tatiana Guderzo (Ita) Alé Cipollini  
43Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:03:27 
44Floortje Mackaij (Ned) Team Giant-Shimano  
45Marijn De Vries (Ned) Team Giant-Shimano0:03:29 
46Kseniya Tuhai (Blr) Astana Bepink Womens Team  
47Rachel Neylan (Aus) Mixed  
48Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:03:33 
49Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
50Irene San Sebastian Lasa (Spa) Bizkaia - Durango0:04:24 
51Sarah Rijkes (Aut) Lotto Belisol Ladies  
52Belen Lopez Morales (Spa) LKT Team Brandenburg  
53Miriam Bjørnsrud (Nor) Hitec Products  
54Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies  
55Stephanie Pohl (Ger) Germany  
56Lierni Lekuona (Spa) Bizkaia - Durango  
57Lucia Gonzalez Blanco (Spa) LKT Team Brandenburg  
58Giada Borgato (Ita) Estado de Mexico Faren  
59Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini Rox  
60Chloe Hosking (Aus) Hitec Products  
61Mieke Kroger (Ger) Germany  
62Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini0:05:17 
63Uenia Da Souza (Bra) Estado de Mexico Faren  
64Sandra Santanyes Murillo (Spa) Catalunya  
65Ilda Pereira (Por) Portugal0:05:57 
66Herdi Dalton (RSA) Lotto Belisol Ladies  
67Claudia Galicia (Spa) Catalunya  
68Silvia Valsecchi (Ita) Astana Bepink Womens Team  
69Lisa Kullmer (Ger) Germany  
70Charlotte Becker (Ger) Germany  
71Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:06:04 
72Valentina Bastianelli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:09:11 
73Fanny Riberot (Fra) LKT Team Brandenburg0:09:42 
74Celina Carpinteiro (Por) Portugal  
75Tamina Kate Oliver (GBr) Mixed  
76Daniela Reis (Por) Portugal  
77Michela Pavin (Ita) Alé Cipollini0:09:44 
78Ana Usabiaga (Spa) Mixed  
79Dorleta Eskamendi Gil (Spa) Bizkaia - Durango  
80Mireia Epelde Bikendi (Spa) S.C. Michela Fanini Rox  
81Willeke Knol (Ned) Team Giant-Shimano0:09:46 
82Aude Biannic (Fra) LKT Team Brandenburg0:09:48 
83Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) LKT Team Brandenburg0:10:29 
84Alicia Gonzalez Blanco (Spa) LKT Team Brandenburg  
85Alice Algisi (Ita) Astana Bepink Womens Team0:11:00 
86Barbara Heeb (Swi) S.C. Michela Fanini Rox0:11:47 
87Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
88Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) Germany0:12:05 
89Mayalen Noriega (Spa) Bizkaia - Durango0:12:17 
90Anna Ramírez (Spa) Bizkaia - Durango  
91Cristina Navarro Tapia (Spa) Catalunya0:12:58 
92Elisabet Escrusell (Spa) Catalunya0:13:30 
93Sara Olsson (Swe) Hitec Products0:13:32 
94Anna Knauer (Ger) Rabo Liv Women Cycling Team  
95Ana Vigario (Por) Portugal  
96Beatriu Gomez (Spa) Catalunya  
97Ainara Sanz Vaz-Romero (Spa) Bizkaia - Durango  
98Nerea Iturriaga (Spa) Mixed  
99Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
100Olatz Agorria (Spa) EUS  
101Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Bepink Womens Team  
102Jeannete Gerrie (NZl) Mixed  
103Molly Meyvisch (Bel) Lotto Belisol Ladies  
104Coral Casado (Spa) Mixed  
105Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
106Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Mixed  
107Maria Casanova (Spa) Catalunya  
108Isabel Caetano (Por) Portugal  
OTLSandra Jorda (Spa) Catalunya0:19:17 
DNFLeire Olaberria (Spa) Bizkaia - Durango  
DNFZiortza Isasi (Spa) Mixed  
DNFLorena Llamas (Spa) Catalunya  
DNFNahia Dominguez (Spa) CAF Transport  
DNFPaula Lanz (Spa) CAF Transport  
DNFEider Unanue (Spa) CAF Transport  
DNFArantza Dilla (Spa) CAF Transport  
DNFGoiatz Argoitia (Spa) CAF Transport  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rabo Liv Women Cycling Team8:39:14 
2Boels Dolmans Cycling Team0:00:12 
3Orica - Ais0:02:36 
4Hitec Products0:02:55 
5Specialized - Lululemon0:03:08 
6Estado De Mexico Faren0:03:10 
7Astana Bepink Womens Team0:06:05 
8Ale Cipollini0:07:52 
9Team Giant-Shimano0:08:27 
10Lotto Belisol Ladies0:08:38 
11Lointek0:09:24 
12German National Team0:10:56 
13Top Girls Fassa Bortolo0:12:26 
14S.C. Michela Fanini Rox0:15:43 
15Bizkaia - Durango0:17:48 
16Mixto1 Caf Arflu0:22:11 
17Selección De Catalunya0:23:28 
18Selección Portuguesa0:24:37 
Mountain 1 - Montekalbo (Cat. 2 ) Km. 84.100
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team6 pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products4 
3Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Hitec Products2 
Mountain 2 - Muniketa (Cat. 2) Km. 99.500
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team6 pts
2Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team4 
3Emma Johansson (Swe) Orica - AIS2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team12 pts
2Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team4 
3Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products4 
4Emma Johansson (Swe) Orica - AIS2 
5Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Hitec Products2 
Sprint 1 - IURRETA Km. 76.500
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fanny Riberot (Fra) LKT Team Brandenburg3 pts
2Irene San Sebastian Lasa (Spa) Bizkaia - Durango2 
3Anna Knauer (Ger) Rabo Liv Women Cycling Team1 
Sprint 2 - Abadiño Km. 18.800
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team3 pts
2Elena Cecchini (Ita) Estado de Mexico Faren2 
3Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team3 pts
2Fanny Riberot (Fra) LKT Team Brandenburg3 
3Elena Cecchini (Ita) Estado de Mexico Faren2 
4Irene San Sebastian Lasa (Spa) Bizkaia - Durango2 
5Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini1 
6Anna Knauer (Ger) Rabo Liv Women Cycling Team1 
Back to top