TechPowered By

More tech

Pooley solos to win in Durango

By:
Cycling News

Becker, Arndt best from chase group

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Emma Pooley (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 2:51:35  
2 Charlotte Becker (Ger) Team Specialized - Lululemon 0:00:54  
3 Judith Arndt (Ger) Greenedge - Ais    
4 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
5 Annemiek Van Vleuten (Ned) Stichting Rabo Women Cycling Team    
6 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink    
7 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
8 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
9 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
10 Eleonora Van Dijk (Ned) Team Specialized - Lululemon    
11 Anna Sanchis Chafer (Spa) Bizkaia - Durango    
12 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies    
13 Claudia Häusler (Ger) Greenedge - Ais    
14 Tiffany Cromwell (Aus) Greenedge - Ais    
15 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
16 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope    
17 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:01:09  
18 Doris Schweizer (Swi) Fassa Bortolo - Servetto 0:02:45  
19 Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team 0:03:21  
20 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam    
21 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 0:03:24  
22 Yulia Iliynikh (Rus) LKT Team Brandenburg 0:04:30  
23 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Belisol Ladies    
24 Oxana Kozonchuk (Rus) Be Pink    
25 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Bizkaia - Durango    
26 Anouska Koster (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam    
27 Thalita De Jong (Ned) Stichting Rabo Women Cycling Team    
28 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team    
29 Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
30 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox    
31 Iris Slappendel (Ned) Stichting Rabo Women Cycling Team    
32 Chantal Blaak (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
33 Sarah-Lena Hofmann (Ger)    
34 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam    
35 Loes Gunnewijk (Ned) Greenedge - Ais    
36 Joanne Hogan (Aus) Bizkaia - Durango    
37 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink    
38 Viviana Gatto (Ita) Fassa Bortolo - Servetto    
39 Amanda Spratt (Aus) Greenedge - Ais    
40 Anna Potokina (Rus) LKT Team Brandenburg    
41 Romy Kasper (Ger) RusVelo    
42 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) LKT Team Brandenburg    
43 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox    
44 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto    
45 Ann-Sofie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies    
46 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink    
47 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo - Servetto    
48 Madeleine Sandig (Ger)    
49 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango    
50 Malin Rydlund (Swe) Alriksson Go:Green    
51 Eider Merino (Spa)    
52 Linda Melanie Villumsen (NZl) Greenedge - Ais    
53 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
54 Gracie Elvin (Aus) 0:04:34  
55 Grace Sulzberger (Aus)    
56 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 0:04:36  
57 Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team 0:06:41  
58 Martine Bras (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam 0:06:43  
59 Mieke Kröger (Ger) 0:08:18