Radosz wins Dookola Mazowsza

Komar solos to victory on final stage

Full Results
1Mateusz Komar (Pol) BDC Team3:58:54 
2Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego0:02:06 
3Robert Radosz (Pol) BDC Team0:02:30 
4Rudiger Selig (Ger) Jenatec-Cycling  
5Adam Wadecki (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
6Ivo Stronks (Ned) Kanjers voor Kanjers  
7Mariusz Wiesiak (Pol) Repr Wojska Polskiego  
8Alexandr Braico (Mda) Tusnad Cycling Team  
9Dorian Bartkiewicz (Pol) Wielkopolska Regionalna  
10Dariusz Rudnicki (Pol) BDC Team  
11Piotr Antkowiak (Pol) Legia Felt  
12Marek Cichosz (Pol) Legia Felt  
13Adrian Marciniak (Pol) Wielkopolska Regionalna  
14Marc Janssen (Ned) Kanjers voor Kanjers  
15Jakub Skrzeszewski (Pol) Legia Felt  
16Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
17Chris Pachale (Ger) Jenatec-Cycling  
18Jacek Trojga (Pol) Warmia I Mazury Regional  
19Przemyslaw Sobieraj (Pol) Warmia I Mazury Regional  
20Lukasz Modzelewski (Pol) Legia Felt  
21Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Merida  
22Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team  
23Wojciech Pszczolarski (Pol) Wielkopolska Regionalna  
24Dariusz Kolakowski (Pol) Repr Wojska Polskiego  
25Bor Houwers (Ned) Kanjers voor Kanjers  
26Daan Van Den Esschert (Ned) Kanjers voor Kanjers  
27Konrad Czajkowski (Pol) BGZ Team  
28Wojciech Ziolkowski (Pol) BDC Team  
29Sascha Bauer (Ger) Jenatec-Cycling  
30Tomasz Lisowicz (Pol) BGZ Team  
31Pawel Pac (Pol) Wielkopolska Regionalna  
32Jaroslaw Rebiewski (Pol) BGZ Team  
33Jakub Foltyn (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
34Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team  
35Constantin Liebenow (Ger) Jenatec-Cycling  
36Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin Merida  
37Artur Detko (Pol) BGZ Team  
38Andrei Holubeu (Blr) Belarus  
39Mariusz Woznicki (Pol) Legia Felt  
40Dawid Klimczyk (Pol) Warmia I Mazury Regional  
41Piotr Krajewski (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
42Jakub Komar (Pol) Legia Felt  
43Piotr Sztobryn (Pol) BGZ Team  
44Pawel Krzywania (Pol) Warmia I Mazury Regional  
45Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna  
46Kamil Migdol (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
47Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice  
48Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Merida  
49Daniel Dominguez Barragan (Spa) Tusnad Cycling Team  
50Max Walsleben (Ger) Jenatec-Cycling  
51Radoslaw Romianik (Pol) BGZ Team  
52Leon Essink (Ned) Kanjers voor Kanjers  
53Dzmitryi Suravets (Blr) Belarus  
54Mateusz Majdanik (Pol) Wielkopolska Regionalna  
55Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Merida  
56Rick Ampler (Ger) Jenatec-Cycling  
57Aliaksandr Antonau (Blr) Belarus  
58Marcin Sapa (Pol) BDC Team  
59Marcin Urbanowski (Pol) BGZ Team  
60Bartosz Grochowski (Pol) Warmia I Mazury Regional  
61Mark Olieman (Ned) Kanjers voor Kanjers  
62Stanislav Beres (Svk) Dukla Trencin Merida  
63Yauheni Shamsonau (Blr) Belarus  
64Timo Scholz (Ger) Jenatec-Cycling  
65Siarhei Artsimovich (Blr) Belarus  
66Krzysztof Jezowski (Pol) BGZ Team  
67Kornel Sojka (Pol) Wielkopolska Regionalna  
68Nick Kweldam (Ned) Kanjers voor Kanjers0:03:36 
69Arne Kenzler (Ger) Jenatec-Cycling0:04:35 
70Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team0:06:01 
DNSSylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
DNSMartin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
DNFDamian Walczak (Pol) BDC Team  
DNFDariusz Baranowski (Pol) BDC Team  
DNFLukasz Ziemka (Pol) BDC Team  
DNFAdam Kordus (Pol) Repr Wojska Polskiego  
DNFMariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice  
DNFAliaksandr Lisouski (Blr) Belarus  
DNFPiotr Kirpsza (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
DNFWojciech Wrega (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
DNFGrzegorz Haba (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
DNFJacek Kirpsza (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
DNFVladimir Belkin (Rus) Warmia I Mazury Regional  
DNFAleksander Fadeev (Rus) Warmia I Mazury Regional  
DNFGeorgi Petrov Georgiev (Bul) Tusnad Cycling Team  
DNFSzabolcs Sebestyen (Rom) Tusnad Cycling Team  
Sprint 1 - 100km
1Artur Detko (Pol) BGZ Team3pts
2Mateusz Komar (Pol) BDC Team2 
3Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego1 
Sprint 2 - 150km
1Mateusz Komar (Pol) BDC Team3pts
2Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego2 
3Artur Detko (Pol) BGZ Team1 
Mountain 1 - 8km
1Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego5pts
2Dariusz Baranowski (Pol) BDC Team3 
3Kornel Sojka (Pol) Wielkopolska Regionalna1 
Moutain 2 - 24km
1Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna5pts
2Mateusz Komar (Pol) BDC Team3 
3Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego1 
Mountain 3 - 40km
1Mateusz Komar (Pol) BDC Team5pts
2Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna3 
3Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego1 
Mountain 4 - 57km
1Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna5pts
2Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego3 
3Artur Detko (Pol) BGZ Team1 
Mountain 5 - 74km
1Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna5pts
2Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego3 
3Piotr Krajewski (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy1 
Mountain 6 - 90km
1Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego5pts
2Mateusz Komar (Pol) BDC Team3 
3Artur Detko (Pol) BGZ Team1 
Mountain 7 - 107km
1Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego5pts
2Mateusz Komar (Pol) BDC Team3 
3Artur Detko (Pol) BGZ Team1 
Mountain 8 - 124km
1Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego5pts
2Mateusz Komar (Pol) BDC Team3 
3Artur Detko (Pol) BGZ Team1 
Mountain 9 - 140km
1Mateusz Komar (Pol) BDC Team5pts
2Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego3 
3Artur Detko (Pol) BGZ Team1 
Mountain 10 - 157km
1Mateusz Komar (Pol) BDC Team5pts
2Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego3 
3Mateusz Majdanik (Pol) Wielkopolska Regionalna1 
Teams
1BDC Team12:01:42 
2Repr Wojska Polskiego0:02:06 
3Legia Felt0:02:30 
4Kanjers Voor Kanjers  
5Wielkopolska Regionalna  
6Jenatec-Cycling  
7Tusnad Cycling Team  
8Warmia I Mazury Regional  
9Aktio Group Mostostal Pulawy  
10BGZ Team  
11Dukla Trencin Merida  
12Belarus  
Final general classification
1Robert Radosz (Pol) BDC Team16:28:08 
2Rudiger Selig (Ger) Jenatec-Cycling0:00:01 
3Krzysztof Jezowski (Pol) BGZ Team0:00:03 
4Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Merida0:00:09 
5Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:21 
6Lukasz Modzelewski (Pol) Legia Felt0:00:29 
7Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:01:10 
8Nick Kweldam (Ned) Kanjers voor Kanjers0:01:31 
9Artur Detko (Pol) BGZ Team0:04:32 
10Wojciech Ziolkowski (Pol) BDC Team  
11Tomasz Lisowicz (Pol) BGZ Team0:04:34 
12Dariusz Rudnicki (Pol) BDC Team0:04:35 
13Jaroslaw Rebiewski (Pol) BGZ Team0:04:36 
14Constantin Liebenow (Ger) Jenatec-Cycling0:04:39 
15Rick Ampler (Ger) Jenatec-Cycling  
16Mark Olieman (Ned) Kanjers voor Kanjers0:04:42 
17Piotr Antkowiak (Pol) Legia Felt0:04:45 
18Marek Cichosz (Pol) Legia Felt0:04:46 
19Adam Wadecki (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy0:04:47 
20Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego0:16:42 
21Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna0:16:59 
22Marcin Sapa (Pol) BDC Team0:17:05 
23Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice0:17:09 
24Ivo Stronks (Ned) Kanjers voor Kanjers0:17:10 
25Yauheni Shamsonau (Blr) Belarus0:17:14 
26Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Merida  
27Kornel Sojka (Pol) Wielkopolska Regionalna  
28Andrei Holubeu (Blr) Belarus0:17:15 
29Mateusz Komar (Pol) BDC Team  
30Leon Essink (Ned) Kanjers voor Kanjers0:17:16 
31Jakub Komar (Pol) Legia Felt  
32Daan Van Den Esschert (Ned) Kanjers voor Kanjers0:17:17 
33Wojciech Pszczolarski (Pol) Wielkopolska Regionalna  
34Konrad Czajkowski (Pol) BGZ Team  
35Aliaksandr Antonau (Blr) Belarus  
36Daniel Dominguez Barragan (Spa) Tusnad Cycling Team  
37Piotr Krajewski (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
38Marcin Urbanowski (Pol) BGZ Team  
39Pawel Pac (Pol) Wielkopolska Regionalna0:17:18 
40Dzmitryi Suravets (Blr) Belarus  
41Sascha Bauer (Ger) Jenatec-Cycling  
42Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin Merida0:17:19 
43Mariusz Wiesiak (Pol) Repr Wojska Polskiego  
44Mateusz Majdanik (Pol) Wielkopolska Regionalna  
45Max Walsleben (Ger) Jenatec-Cycling  
46Stanislav Beres (Svk) Dukla Trencin Merida0:17:20 
47Siarhei Artsimovich (Blr) Belarus  
48Bartosz Grochowski (Pol) Warmia I Mazury Regional  
49Mariusz Woznicki (Pol) Legia Felt0:17:21 
50Dariusz Kolakowski (Pol) Repr Wojska Polskiego  
51Alexandr Braico (Mda) Tusnad Cycling Team  
52Przemyslaw Sobieraj (Pol) Warmia I Mazury Regional0:17:22 
53Bor Houwers (Ned) Kanjers voor Kanjers0:17:23 
54Jakub Foltyn (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy  
55Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team0:17:24 
56Timo Scholz (Ger) Jenatec-Cycling  
57Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Merida0:17:25 
58Radoslaw Romianik (Pol) BGZ Team  
59Chris Pachale (Ger) Jenatec-Cycling  
60Pawel Krzywania (Pol) Warmia I Mazury Regional  
61Jakub Skrzeszewski (Pol) Legia Felt0:17:27 
62Kamil Migdol (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy0:17:29 
63Jacek Trojga (Pol) Warmia I Mazury Regional0:17:33 
64Dawid Klimczyk (Pol) Warmia I Mazury Regional0:17:38 
65Piotr Sztobryn (Pol) BGZ Team0:18:41 
66Adrian Marciniak (Pol) Wielkopolska Regionalna0:19:19 
67Arne Kenzler (Ger) Jenatec-Cycling0:19:25 
68Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team0:20:46 
69Dorian Bartkiewicz (Pol) Wielkopolska Regionalna0:22:39 
70Marc Janssen (Ned) Kanjers voor Kanjers0:22:41 
Points classification
1Robert Radosz (Pol) BDC Team32pts
2Rudiger Selig (Ger) Jenatec-Cycling28 
3Krzysztof Jezowski (Pol) BGZ Team23 
4Adam Wadecki (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy14 
5Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice11 
6Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Merida10 
7Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna10 
8Mateusz Komar (Pol) BDC Team10 
9Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego9 
10Leon Essink (Ned) Kanjers voor Kanjers8 
11Lukasz Modzelewski (Pol) Legia Felt7 
12Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice7 
13Dariusz Rudnicki (Pol) BDC Team5 
14Marek Cichosz (Pol) Legia Felt5 
15Ivo Stronks (Ned) Kanjers voor Kanjers5 
16Nick Kweldam (Ned) Kanjers voor Kanjers4 
17Mariusz Wiesiak (Pol) Repr Wojska Polskiego4 
18Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team3 
19Piotr Krajewski (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy3 
20Alexandr Braico (Mda) Tusnad Cycling Team3 
21Dorian Bartkiewicz (Pol) Wielkopolska Regionalna2 
Mountains classification
1Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego35pts
2Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna34 
3Mateusz Komar (Pol) BDC Team32 
4Piotr Kirpsza (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy17 
5Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice11 
6Grzegorz Haba (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy7 
7Mariusz Wiesiak (Pol) Repr Wojska Polskiego6 
8Robert Radosz (Pol) BDC Team5 
9Wojciech Ziolkowski (Pol) BDC Team5 
10Artur Detko (Pol) BGZ Team5 
11Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team5 
12Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice4 
13Piotr Krajewski (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy4 
14Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team3 
15Marcin Sapa (Pol) BDC Team3 
16Dariusz Baranowski (Pol) BDC Team3 
17Arne Kenzler (Ger) Jenatec-Cycling3 
18Siarhei Artsimovich (Blr) Belarus3 
19Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida3 
20Dorian Bartkiewicz (Pol) Wielkopolska Regionalna3 
21Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice1 
22Kornel Sojka (Pol) Wielkopolska Regionalna1 
23Jakub Komar (Pol) Legia Felt1 
24Mateusz Majdanik (Pol) Wielkopolska Regionalna1 
25Max Walsleben (Ger) Jenatec-Cycling1 
26Jakub Skrzeszewski (Pol) Legia Felt1 
Sprint classification
1Rudiger Selig (Ger) Jenatec-Cycling12pts
2Krzysztof Jezowski (Pol) BGZ Team10 
3Robert Radosz (Pol) BDC Team5 
4Mateusz Komar (Pol) BDC Team5 
5Artur Detko (Pol) BGZ Team4 
6Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Wielkopolska Regionalna4 
7Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice3 
8Marcin Sapa (Pol) BDC Team3 
9Wojciech Skarzynski (Pol) Repr Wojska Polskiego3 
10Tomasz Lisowicz (Pol) BGZ Team2 
11Piotr Krajewski (Pol) Aktio Group Mostostal Pulawy2 
12Mariusz Wiesiak (Pol) Repr Wojska Polskiego1 
Teams classification
1BDC Team49:31:18 
2BGZ Team0:02:39 
3Jenatec-Cycling0:02:43 
4Legia Felt0:02:54 
5Kanjers Voor Kanjers0:15:18 
6Aktio Group Mostostal Pulawy0:19:33 
7Dukla Trencin Merida0:27:58 
8Tusnad Cycling Team0:28:43 
9Warmia I Mazury Regional0:32:25 
10Repr Wojska Polskiego0:44:38 
11Wielkopolska Regionalna0:44:50 
12Belarus  
Back to top