Sørensen solos to Danish title

Mortensen tops Reihs for silver

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicki Sørensen (Saxo Bank Sungard)4:43:10 
2Martin Mortensen (Leopard Trek)0:00:48 
3Michael Reihs (Christina Watches-Ofone)  
4Alex Rasmussen (HTC-Highroad)0:00:50 
5Chris Anker Sørensen (Saxo Bank Sungard)  
6Michael Mørkøv (Saxo Bank Sungard)  
7Sebastian Lander (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
8Troels Rønning Vinther (Glud & Marstrand - LRO)  
9Marc Hester (Christina Watches-Ofone)  
10Matti Breschel (Rabobank Cycling Team)  
11Kasper Jebjerg (Glud & Marstrand - LRO)  
12Jens-Erik Madsen (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
13Morten Øllegaard (Team Energi Fyn)  
14Anders Lund (Leopard Trek)  
15Morten Høberg (Blois CAC41)  
16Nikola Aistrup (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
17Rolf Nyborg Broge (Blue Water Cycling)  
18Asbjørn Kragh Andersen (Team Tre-For)  
19Martin Pedersen (Leopard Trek)  
20Rasmus Andersen (Hvidovre CK)0:00:53 
21Søren Petersen (Hvidovre CK)  
22Daniel Holm Foder (Glud & Marstrand - LRO)  
23Kaspar Schjønnemann (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
24Thomas Nybo Riis (Blue Water Cycling)  
25Simon Holm Jacobsen Eiby (Team Lyngby CC)  
26Jesper Hansen (Team Energi Fyn)  
27Jacob Fuglsang (Leopard Trek)  
28Rasmus Mygind (Team Designa Køkken -)  
29Magnus Damsbo Lund (Team Lyngby CC)  
30Jesper Hansen (BikeToyz U23)  
31John Ebsen (Holstebro CC)  
32Jonas Aaen Jørgensen (Saxo Bank Sungard)  
33Kristian Haugaard Jensen (Team Energi Fyn)  
34René Jørgensen (Christina Watches-Ofone)  
35Kasper Klostergaard Larsen (Saxo Bank Sungard)  
36Mathias Lisson (Team Designa Køkken -)  
37Heine Hansen (J. Jensen Cycling)  
38Rasmus Boje Vendelbo (Juliussen CK Fix)  
39Alexander Mørk (Team Designa Køkken -)  
40Mads Christensen (Saxo Bank Sungard)  
41Kasper Linde Jørgensen (Glud & Marstrand - LRO)  
42André Steensen (Saxo Bank Sungard)  
43Rasmus Brandstrup Sterobo (Team Energi Fyn)  
44Nicolaj Foulum Olesen (Team Energi Fyn)  
45Brian Vandborg (Saxo Bank Sungard)  
46Mikkel Mortensen (Team Bonnat)  
47Christian Moberg Jørgensen (Glud & Marstrand - LRO)  
48Michael Valgren Andersen (Glud & Marstrand - LRO)  
49Christopher Juul-Jensen (Glud & Marstrand - LRO)  
50Mathias Gade Jakobsen (Glud & Marstrand - LRO)  
51Morten Knudsen (Team Differdange - Magic-Sportfood.de)  
52Nicki Østergaard-Nielsen (Glud & Marstrand - LRO)  
53Michael Rasmussen (Christina Watches-Ofone)0:01:02 
54Jimmi Sørensen (Glud & Marstrand - LRO)  
55Lasse Bøchman (Glud & Marstrand - LRO)0:01:19 
56Jacob Nielsen (Glud & Marstrand - LRO)  
57Michael Berling (Glud & Marstrand - LRO)0:01:31 
58Jakob Bering (Team Energi Fyn)0:01:42 
59Thomas Vedel Kvist (Glud & Marstrand - LRO)0:01:45 
60Peder Jacobsen (CC Hillerød)0:03:05 
61Marc Christian Garby (Bornholm Pro Cycling)  
62Martin Lind (Christina Watches-Ofone)  
63Jacob Juul Christiansen (J. Jensen Cycling)  
64Søren Pugdahl Pedersen (Team Energi Fyn)  
65Nikolaj Sørensen (Team Energi Fyn)0:07:12 
66Jesper Odgaard Nielsen (Christina Watches-Ofone)  
67Mads Moltke Steen (Christina Watches-Ofone)  
68Jesper Juul Andreasen (Bornholm Pro Cycling)  
69Lars Iversen (BikeToyz U23)  
70Lasse Lyhne Iversen (Odder CK)  
71Michael Johansen (J. Jensen Cycling)  
72Michael Ellermann Jæger (J. Jensen Cycling)  
73Thomas Guldhammer (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
74Lars Ytting Bak (HTC-Highroad)  
75Niki Byrgesen (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
76Kasper Malmkjær (Blue Water Cycling)  
77Casper Degn Larsen (Blue Water Cycling)  
78Michael Kaiser (Hvidovre CK)  
79Søren Sølvsten Nielsen (Team Designa Køkken -)  
80Adrian Udesen (Hvidovre CK)  
81Jannik Hyldtoft Hansen (Team Tre-For)0:07:17 
82Andreas Frisch (Team Concordia Forsikring - Himmerland)  
83Jesper Mørkøv (Team Bonnat)  
Back to top