TechPowered By

More tech

Pedersen wins Danish cross country title

By:
Cycling News

Langvad dominates women's race

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jonas Pedersen (HMTBK) 1:51:28  
2 Benjamin Justesen (Team T-bikes) 0:01:09  
3 Casper Saltoft (Team T-bikes) 0:04:50  
4 Jens Gorm (HMTBK) 0:06:29  
5 Claus Crone (Team Davinci Specialized DMK) 0:07:14  
6 Martin Larsen (Team Davinci Specialized DMK) 0:09:24  
7 Tommy Nielsen Moberg (kronborg) 0:09:31  
8 Allan Q. T. Bachmann (1900MTB) 0:13:31  
9 Jens Frey Halling (Hareskov Cykelklub) 0:14:19  
10 Alexander Laugesen (Team t-Bikes) 0:16:42  
11 Kasper Svendsen (RoldskovMTB) 0:16:48  
12 Mike Konradsen (ÅMK) 0:17:10  
13 Thomas Albertsen (Holstebro CC) 0:19:18  
14 Nicolaj Amping (cykling odense) 0:19:46  
15 Esben H. Kronborg (Cycling Nord) 0:20:15  
-1lap Carsten Christensen (MCV)    
-1lap Morten Andersen (Thy Cykle Ring)    
-1lap Niels Bay Petersen (Team T-bikes)    
-1lap Thomas Rasmussen (MCV)    
-1lap Helgi Winther Olsen (DMK)    
-1lap Martin Eckerberg Bisgaard (Holstebro CC)    
-1lap Jan Jensen (DMK)    
-1lap Henrik Kirk (Aarhus 1900 MTB)    
DNF Lasse Olsen (Hareskov Cykler)    
DNF Klaus Nielsen (Giant/dmk)    
DNF Peter Lyksholm Sønderby (ÅMK)    
DNF Mads Herschend (HMTBK)    
DNF Thomas Bonne (Team Davinci Specialized DMK)    
DNF Morten Laustsen (Team Davinci Specialized DMK)    
DNF Rasmus Vorre (Team Tre-For)    
DNF Martin Møberg Hansen (Århus 1900 MTB)    
DNF Kasper Paulsen (Cykling Fyn)    
DNF Thomas Guldhammer (Team Tre-For)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Annika Langvad (Team Fujibikes Rockets) 1:28:56  
2 Rikke Kornvig (Racing29ers) 0:05:51  
3 Helle Qvortrup Bachmann (Racing29ers) 0:07:50  
4 Mette Marie Kronborg (Cycling Nord) 0:12:11  
5 Cathrine Grage (DMK) 0:18:12  
6 Sanne Svendsen (RoldskovMTB) 0:20:44  
7 Anne Thorbjørn (Cycling Nord) 0:26:22  
8 Tine Maria Henriksen (DMK) 0:30:52  
-1lap Nikoline Hansen (Bov CC)    
-1lap Camilla Knudsen (Varde Cykelklub)    
-1lap Marianne Agerholm Larsen (Aarhus 1900 MTB)    
-1lap Diana Brälye (DMK)    
DNF Elisabeth Koluda (DMK)    
DNF Kristina Thrane (ÅMK)    
Junior men
# Rider Name (Country) Team Result
506 Sebastian Fini Carstensen (DMK) 1:39:01  
505 Louis Bendixen (DMK) 1:44:25  
511 Søren Kragh Andersen (team RCR) 1:45:54  
507 Niklas Petersen (DMK) 1:47:55  
503 Simon Berg (Varde Cykelklub) 1:48:00  
504 Frederik Bjerregaard Hansen (Rold Skov MTB) 1:50:43  
510 Gustav Lauritzen (DMK) 2:00:19  
508 Rasmus Florczak (DMK) 2:00:44  
515 Jonathan Lundin (Bornholms CC) 2:11:06  
-1lap Mads Pedersen (Team Roskilde Junior) 1:31:57  
DNF Niels Rasmussen (MCV) 0:44:56  
DNF Magnus Grønset (Rcr) 0:55:08  
DNF Gustav Krarup (DMK) 0:07:32  
DNF Emil Wang (abc) 0:07:33