TechPowered By

More tech

December 11, Junior Men: Mnichovo Hradiště

Skála pips Nipl for Czech championship

By:
Cycling News
Published:
December 13, 2010, 17:38 GMT,
Updated:
December 13, 2010, 21:51 GMT

Medek rounds out junior podium

Jakub Skála (Cyklo Team Budvar Tábor) celebrates his victory in the Czech Republic's junior men's 'cross championship.

Jakub Skála (Cyklo Team Budvar Tábor) celebrates his victory in the Czech Republic's junior men's 'cross championship.

view thumbnail gallery

Jakub Skála (Cyklo Team Budvar Tábor) claimed the victory in a closely fought championships, holding off Vojtech Nipl to take home his national title.

The silver medalist from the European Championship had a slower start, but Nipl fell behind after making several mistakes, including sliding out into a tree and having to stop to extract his bike from the branches. Tomas Medek (Prodoli Remerx Team) took third, two minutes behind the lead pair.

Full Results

Junior Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jakub Skála (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor 0:41:39  
2 Vojtech Nipl (Cze) TJ Stadion Louny 0:00:19  
3 Tomáš Medek (Cze) Prodoli Remerx Team 0:02:00  
4 Tomáš Bohata (Cze) SCOTT CYCLING TEAM Kolín 0:02:22  
5 Tomáš Svoboda (Cze) KC KOOPERATIVA SG JABLONEC n.N 0:03:03  
6 Ondrej Louvar (Cze) KC Hlinsko 0:03:57  
7 Šimon Mateju* (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor 0:04:18  
8 Petr Hampl (Cze) MAPEI - CYKLO KANKOVSKÝ 0:04:32  
9 Jan Brezna (Cze) KC KOOPERATIVA SG JABLONEC n.N 0:04:56  
10 Jirí Rehák (Cze) JOHNSON CONTROLS AŠ MB 0:05:29  
11 Tomáš Novácek (Cze) S.K. JIRÍ TEAM OSTRAVA 0:05:45  
12 Adam Kožušník (Cze) CK Feso Petrvald 0:06:20  
13 Jakub Rydval (Cze) KC KOOPERATIVA SG JABLONEC n.N 0:06:57  
14 -1 lap Filip Obermajer (Cze) JOHNSON CONTROLS AŠ MB    
15 Jan Marík (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor    
16 Michael Kubín (Cze) JOHNSON CONTROLS AŠ MB    
17 Radek Bechynský (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor    
18 Daniel Lukeš (Cze) AUTHOR TEAM STUPNO    
19 Tomáš Zechmeister (Cze) TJ FAVORIT Brno    
20 Tomáš Jakl (Cze) S.K. JIRÍ TEAM OSTRAVA    
21 Ondrej Bereckei (Cze) KC KOOPERATIVA SG JABLONEC n.N    
22 Václav Pavlík (Cze) RBB INVEST Jindr. Hradec    
23 Jakub Šafár (Cze) TJ FAVORIT Brno    
24 Zbynek Holubovský (Cze) GALAXY CYKLOŠVEC    
25 Athanasios Markos (Cze) MAPEI - CYKLO KANKOVSKÝ    
26 Václav Viktorín (Cze) CK Team Bike Brezová    
27 Martin Schneider (Cze) MAPEI - CYKLO KANKOVSKÝ    
28 David Martinek (Cze) TJ FAVORIT Brno    
29 -2 laps Matouš Gramblicka (Cze) CK Windoors Príbram    
DSQ Radim Kovár (Cze) MORAVEC-MERIDA CZECH MTB TEAM    
DSQ Tomáš Stolarík (Cze) S.K. JIRÍ TEAM OSTRAVA    
DNF Matej Kocí (Cze) TJ Stadion Louny