Cycling Australia Road National Championships past winners

Men's, women's and U23 road, time trial and criterium champions

Cycling Australia Road National Championships past winners

Elite Men's Road Race champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Jack Bobridge (Trek-Segafredo)  
2015Heinrich Haussler (IAM Cycling)  
2014Simon Gerrans (Orica-GreenEdge)  
2013Luke Durbridge (Orica-GreenEdge)  
2012Simon Gerrans (Orica-GreenEdge)  
2011Jack Bobridge (Team Garmin-Cervélo)  
2010Travis Meyer (Team Garmin - Transitions)  
2009Peter McDonald (Drapac)  
2008Matthew Lloyd (Silence - Lotto)  
2007Darren Lapthorne (Drapac)  
2006Russell van Hout  
2005Robbie McEwen  
2004Matthew Wilson  
2003Stuart O'Grady  
2002Robbie McEwen  
2001Steve Williams  
2000Jamie Drew  
1999Henk Vogels  
1998David McKenzie  
1997Jonathan Hall  
1996Nick Gates  
1995Neil Stephens  
1994Allan Iacuone  
1993Edward Salas  
1992David McFarlane  
1991Neil Stephens  
1990Dean McDonald  
1989Gary Clively  
1988Paul Miller  
1987Alan Dipple  
1986Wayne Hildred  
1985Laurie Venn  
1984Peter Besanko  
1983Terry Hammond  
1982Wayne Hildred  
1981Clyde Sefton  
1980John Trevorrow  
1979John Trevorrow  
1978John Trevorrow  
1977Donald Wilson  
1976Peter Besanko  
1975Donald Wilson  
1974Graham Rowley  
1973Kerry Hoole  
1972Kevin Spencer  
1971Graham McVilly  
1970Graham McVilly  
1969Robert Whetters  
1968Barry Waddell  
1967Graeme Gilmore  
1966Kerry Hoole  
1965Matt Martino  
1964Barry Waddell  
1963Warwick Dalton  
1962John O'Sullivan  
1961Neville Veale  
1960Fred Roche  
1959Fred Roche  
1958Russell Mockridge  
1957Russell Mockridge  
1956Russell Mockridge  
1955Eddy Smith  
1954Eddy Smith  
1953Alby Saunders  
1952Neil Peadon  
1951Vin Beasley  
1950Keith Rowley  
Women's Road Race champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Amanda Spratt (Orica-AIS)  
2015Peta Mullens  
2014Gracie Elvin (Orica-AIS)  
2013Gracie Elvin (Orica-AIS)  
2012Amanda Spratt (Orica-AIS)  
2011Alexis Rhodes  
2010Ruth Corset  
2009Carla Ryan  
2008Oenone Wood  
2007Katie Mactier  
2006Katherine Bates  
2005Lorian Graham  
2004Oenone Wood  
2003Olivia Gollan  
2002Margaret Hemsley  
2001Katie Mactier  
2000Anna Millward  
1999Tracey Gaudry  
1998Kathy Watt  
1997Symenko Jochinke  
1996Lynn Nixon  
1995Elizabeth Tadich  
1994Kathy Watt  
1993Kathy Watt  
1992Kathy Watt  
Under 23 Road Race champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Chris Hamilton  
2015Miles Scotson  
2014Caleb Ewan  
2013Jordan Kerby  
2012Rohan Dennis  
2011Ben Dyball  
2010Michael Hepburn  
2009Jack Bobridge  
2008Simon Clarke  
2007Wesley Sulzberger  
2006William Walker  
2005Chris Sutton  
2004Rory Sutherland  
2003Gene Bates  
2002Simon Gerrans  
2001Graeme Brown  
Elite Men's Time Trial champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Rohan Dennis (BMC Racing)  
2015Richie Porte (Team Sky)  
2014Michael Hepburn (Orica-GreenEdge)  
2013Luke Durbridge (Orica-GreenEdge)  
2012Luke Durbridge (Orica-GreenEdge)  
2011Cameron Meyer  
2010Cameron Meyer  
2009Michael Rogers  
2008Adam Hansen  
2007Nathan O'Neill  
2006Nathan O'Neill  
2005Nathan O'Neill  
2004Nathan O'Neill  
2003Ben Day  
2002Nathan O'Neill  
2001Kristjan Snorrason  
2000Darren Rolfe  
1999Jonathan Hall  
1998Nathan O'Neill  
1997Jonathan Hall  
1996Nathan O'Neill  
Women's Time Trial champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Katrin Garfoot (Orica-AIS)  
2015Shara Gillow (Rabo-Liv)  
2014Felicity Wardlaw  
2013Shara Gillow  
2012Shara Gillow  
2011Shara Gillow  
2010Amber Halliday  
2009Carla Ryan  
2008Bridie O'Donnell  
2007Carla Ryan  
2006Kathy Watt  
2005Oenone Wood  
2004Oenone Wood  
2003Sara Carrigan  
2002Sara Carrigan  
2001Anna Millward  
2000Tracey Gaudry  
1999Kristy Scrymgeour  
1998Anna Millward  
1997Anna Millward  
1996Kathy Watt  
1995Tracey Watson  
1994Kathy Watt  
1993Kathy Watt  
1992Kathy Watt  
Under 23 Men's Time Trial Champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Callum Scotson  
2015Miles Scotson  
2014Jordan Kerby  
2013Damien Howson  
2012Rohan Dennis  
2011Luke Durbridge  
2010Rohan Dennis  
2009Jack Bobridge  
2008Matt King  
2007Zakkari Dempster  
2006Shaun Higgerson  
2005Mark Jamieson  
2004Mark Jamieson  
2003Adrian Laidler  
2002Jonathan Davis  
Elite Men's Criterium
#Rider Name (Country) Team 
2016Caleb Ewan  
2015Steele von Hoff  
2014Steele von Hoff  
2013Cameron Meyer  
2012Anthony Giacoppo  
2011Jonathan Cantwell  
2010Aaron Kemps  
Under 23 Men's Criterium champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Jesse Kerrison  
2015Chris Hamilton  
2014Caleb Ewan  
2013Brad Linfield  
2012Scott Law  
2011Ben Grenda  
2010Daniel Braunsteins  
Women's Criterium champion
#Rider Name (Country) Team 
2016Sophie Mackay  
2015Kimberley Wells  
2014Sarah Roy  
2013Kimberley Wells  
2012Alexis Rhodes  
2011Lauren Kitchen  
2010Carly Light  

 

Back to top