TechPowered By

More tech

Cycling Australia Road National Championships 2013

Date range:
January 9-13, 2013

Cycling Australia Road National Championships past winners

Champions for the men and women, road, time trial and criterium

Elite Men's Road Race champion
#  
2012 Simon Gerrans  
2011 Jack Bobridge  
2010 Travis Meyer  
2009 Peter McDonald  
2008 Matthew Lloyd  
2007 Darren Lapthorne  
2006 Russell van Hout  
2005 Robbie McEwen  
2004 Matthew Wilson  
2003 Stuart O’Grady  
2002 Robbie McEwen  
2001 Steve Williams  
2000 Jamie Drew  
1999 Henk Vogels  
1998 David McKenzie  
1997 Jonathan Hall  
1996 Nick Gates  
1995 Neil Stephens  
1994 Allan Iacuone  
1993 Edward Salas  
1992 David McFarlane  
1991 Neil Stephens  
1990 Dean McDonald  
1989 Gary Clively  
1988 Paul Miller  
1987 Alan Dipple  
1986 Wayne Hildred  
1985 Laurie Venn  
1984 Peter Besanko  
1983 Terry Hammond  
1982 Wayne Hildred  
1981 Clyde Sefton  
1980 John Trevorrow  
1979 John Trevorrow  
1978 John Trevorrow  
1977 Donald Wilson  
1976 Peter Besanko  
1975 Donald Wilson  
1974 Graham Rowley  
1973 Kerry Hoole  
1972 Kevin Spencer  
1971 Graham McVilly  
1970 Graham McVilly  
1969 Robert Whetters  
1968 Barry Waddell  
1967 Graeme Gilmore  
1966 Kerry Hoole  
1965 Matt Martino  
1964 Barry Waddell  
1963 Warwick Dalton  
1962 John O'Sullivan  
1961 Neville Veale  
1960 Fred Roche  
1959 Fred Roche  
1958 Russell Mockridge  
1957 Russell Mockridge  
1956 Russell Mockridge  
1955 Eddy Smith  
1954 Eddy Smith  
1953 Alby Saunders  
1952 Neil Peadon  
1951 Vin Beasley  
1950 Keith Rowley  
Elite Men's Criterium
# Rider Name (Country) Team
2012 Anthony Giacoppo  
2011 Jonathan Cantwell  
2010 Aaron Kemps  
Under 23 Men's Criterium champion
# Rider Name (Country) Team
2012 Scott Law  
2011 Ben Grenda  
2010 Daniel Braunsteins  
Under 23 Road Race champion
#  
2012 Rohan Dennis  
2011 Ben Dyball  
2010 Michael Hepburn  
2009 Jack Bobridge  
2008 Simon Clarke  
2007 Wesley Sulzberger  
2006 William Walker  
2005 Chris Sutton  
2004 Rory Sutherland  
2003 Gene Bates  
2002 Simon Gerrans  
2001 Graeme Brown  
 
Women's Road Race champion
#  
2012 Amanda Spratt  
2011 Alexis Rhodes  
2010 Ruth Corset  
2009 Carla Ryan  
2008 Oenone Wood  
2007 Katie Mactier  
2006 Katherine Bates  
2005 Lorian Graham  
2004 Oenone Wood  
2003 Olivia Gollan  
2002 Margaret Hemsley  
2001 Katie Mactier  
2000 Anna Millward  
1999 Tracey Gaudry  
1998 Kathy Watt  
1997 Symenko Jochinke  
1996 Lynn Nixon  
1995 Elizabeth Tadich  
1994 Kathy Watt  
1993 Kathy Watt  
1992 Kathy Watt  
Women's Criterium champion
# Rider Name (Country) Team
2012 Alexis Rhodes  
2011 Lauren Kitchen  
2010 Carly Light  
Women's Time Trial champion
#  
2012 Shara Gillow  
2011 Shara Gillow  
2010 Amber Halliday  
2009 Carla Ryan  
2008 Bridie O'Donnell  
2007 Carla Ryan  
2006 Kathy Watt  
2005 Oenone Wood  
2004 Oenone Wood  
2003 Sara Carrigan  
2002 Sara Carrigan  
2001 Anna Millward  
2000 Tracey Gaudry  
1999 Kristy Scrymgeour  
1998 Anna Millward  
1997 Anna Millward  
1996 Kathy Watt  
1995 Tracey Watson  
1994 Kathy Watt  
1993 Kathy Watt  
1992 Kathy Watt  
Elite Men's Time Trial champion
#  
2012 Luke Durbridge  
2011 Cameron Meyer  
2010 Cameron Meyer  
2009 Michael Rogers  
2008 Adam Hansen  
2007 Nathan O'Neill  
2006 Nathan O'Neill  
2005 Nathan O'Neill  
2004 Nathan O'Neill  
2003 Ben Day  
2002 Nathan O'Neill  
2001 Kristjan Snorrason  
2000 Darren Rolfe  
1999 Jonathan Hall  
1998 Nathan O'Neill  
1997 Jonathan Hall  
1996 Nathan O'Neill  
tr>
Under 23 Men's Time Trial Champion
#  
2012 Rohan Dennis  
2011 Luke Durbridge  
2010 Rohan Dennis  
2009 Jack Bobridge  
2008 Matt King  
2007 Zakkari Dempster  
2006 Shaun Higgerson  
2005 Mark Jamieson  
2004 Mark Jamieson  
2003 Adrian Laidler  
2002 Jonathan Davis  

For more about this week's racing see Cycling News HD