TechPowered By

More tech

Coupe des nations Ville Saguenay 2012

Date range:
May 31 - June 3, 2012

June 01, Stage 2: La Baie - La Baie 148.4km

Alaphilippe prevails after breakaway

By:
Cycling News
Published:
June 04, 2012, 1:45 BST,
Updated:
June 04, 2012, 3:01 BST

Frenchman and Kamyshev lead general classification

Julian Alaphilippe (Fra) wins stage 2

Julian Alaphilippe (Fra) wins stage 2

view thumbnail gallery

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian Alaphilippe (Fra) France 3:36:16  
2 Eduardo Sepulveda (Arg) UCI Team    
3 Mark Christian (GBr) Great Britain    
4 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan    
5 Klemen Stimulak (Slo) Slovenia    
6 Nathan Brown (USA) USA    
7 David Boily (Can) Canada    
8 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan    
9 Fernando Orjuela (Col) Colombia    
10 Olivier Le Gac (Fra) France    
11 Mateusz Nowaczek (Pol) POL 0:00:10  
12 Patrick Clausen (Den) Denmark    
13 Nikias Arndt (Ger) Germany    
14 Samuel Harrison (GBr) Great Britain    
15 Kristian Sbaragli (Ita) Italy    
16 Natnael Berhane (Eri) UCI Team    
17 Robert Jenko (Slo) Slovenia    
18 Daniele Aldegheri (Ita) Italy    
19 Florian Senechal (Fra) France    
20 Mark Dzamastagic (Slo) Slovenia    
21 Hugo Houle (Can) Canada    
22 Audun Brekke Flotten (Nor) Norway    
23 Romain Guillemois (Fra) France    
24 Juan Diego Quintero (Col) Colombia    
25 Tanner Putt (USA) USA    
26 Sebastian Salazar (Col) Colombia    
27 Ulises Castillo (Mex) UCI Team    
28 Ever Rivera (Col) Colombia    
29 Simon Yates (GBr) Great Britain    
30 Fabio Tommassini (Ita) Italy    
31 Jan Tratnik (Slo) Slovenia    
32 Ruben Companioni Blanco (Cub) Cuba    
33 Piter Campero (Bol) UCI Team    
34 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan    
35 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan    
36 Antoine Duchesne (Can) Canada    
37 Carlos Galeano (Col) Colombia    
38 Pierrick Naud (Can) Canada    
39 Stuart Wight (Can) Canada    
40 Eirik Kasa Jarlseth (Nor) Norway    
41 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark    
42 Vegard Breen (Nor) Norway    
43 Roman Dronin (Uzb) UCI Team    
44 Thomas Fiumana (Ita) Italy    
45 Evan Huffman (USA) USA    
46 Aukasz Wizniowski (Pol) POL    
47 Sebastian Lander (Den) Denmark    
48 Juan Chamorro (Col) Colombia    
49 Jan Dieteren (Ger) Germany    
50 Ryan Aitcheson (Can) Canada    
51 Grzegorz Haba (Pol) POL    
52 Pawel Bernas (Pol) POL    
53 Rudy Kowalski (Fra) France    
54 Thomas Moses (GBr) Great Britain    
55 Alexis Gougeard (Fra) France    
56 Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan    
57 Juan Carlos Romeu Cabrera (Cub) Cuba    
58 Joseph Schmalz (USA) USA    
59 Mario Vogt (Ger) Germany    
60 Houssam Nasri (Tun) UCI Team    
61 Michael Valgren Andersen (Den) Denmark    
62 Luca Wackermann (Ita) Italy 0:00:49  
63 Christer Jensen (Nor) Norway 0:05:01  
64 Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan    
65 Francisco Gonzalez (Pan) Panama    
66 Ramon Carretero (Pan) Panama    
67 David Pareja (Pan) Panama    
68 Charlie Avis (USA) USA    
69 Magnus Cort Nielsen (Den) Denmark    
70 Racso Gonzalez Toledo (Cub) Cuba    
71 Simone Camilli (Ita) Italy    
72 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:05:31  
73 Kevin Predatsch (Ger) Germany 0:05:59  
74 Yannick Mayer (Ger) Germany 0:06:57  
75 Jose Rios (Pan) Panama 0:09:17  
76 Alcides Miranda (Pan) Panama 0:10:27  
77 Ramon L. Martin Alvarez (Cub) Cuba    
78 Daniel Slatto Gomnes (Nor) Norway    
79 Jos Chalmers (USA) USA    
80 Mats Lohne (Nor) Norway    
81 Kamil Gradek (Pol) POL    
82 Michab Kadrzycski (Pol) POL    
83 Mads Meyer (Den) Denmark 0:12:48  
84 Georges Atkins (GBr) Great Britain 0:14:46  
85 Jonathan Mould (GBr) Great Britain 0:16:48  
DNF Jorge Castillo (Pan) Panama    
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Hugo Houle (Can) Canada 5  pts
2 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 3  
3 Juan Chamorro (Col) Colombia 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 5  pts
2 Hugo Houle (Can) Canada 3  
3 Jan Tratnik (Slo) Slovenia 1  
Sprint 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jan Tratnik (Slo) Slovenia 5  pts
2 Olivier Le Gac (Fra) France 3  
3 Mark Christian (GBr) Great Britain 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 France 10:48:58  
2 Kazakhstan    
3 Slovenia 0:00:10  
4 UCI Team    
5 Great Britain    
6 Colombia    
7 Canada    
8 USA    
9 Italy 0:00:20  
10 Denmark    
11 Norway    
12 Poland    
13 Germany    
14 Cuba 0:05:11  
15 Panama 0:14:53  
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan 6:45:29  
2 Julian Alaphilippe (Fra) France    
3 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 0:00:03  
4 Eduardo Sepulveda (Arg) UCI Team 0:00:04  
5 Mark Christian (GBr) Great Britain 0:00:05  
6 Patrick Clausen (Den) Denmark 0:00:08  
7 Olivier Le Gac (Fra) France    
8 Klemen Stimulak (Slo) Slovenia 0:00:10  
9 David Boily (Can) Canada    
10 Nathan Brown (USA) USA    
11 Fernando Orjuela (Col) Colombia    
12 Hugo Houle (Can) Canada 0:00:15  
13 Thomas Fiumana (Ita) Italy 0:00:16  
14 Jan Tratnik (Slo) Slovenia    
15 Michael Valgren Andersen (Den) Denmark 0:00:17  
16 Simon Yates (GBr) Great Britain 0:00:18  
17 Mateusz Nowaczek (Pol) POL 0:00:19  
18 Juan Chamorro (Col) Colombia    
19 Tanner Putt (USA) USA    
20 Kristian Sbaragli (Ita) Italy 0:00:20  
21 Nikias Arndt (Ger) Germany    
22 Daniele Aldegheri (Ita) Italy    
23 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan    
24 Jan Dieteren (Ger) Germany    
25 Sebastian Salazar (Col) Colombia    
26 Ruben Companioni Blanco (Cub) Cuba    
27 Sebastian Lander (Den) Denmark    
28 Fabio Tommassini (Ita) Italy    
29 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan    
30 Romain Guillemois (Fra) France    
31 Grzegorz Haba (Pol) POL    
32 Evan Huffman (USA) USA    
33 Audun Brekke Flotten (Nor) Norway    
34 Ever Rivera (Col) Colombia    
35 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark    
36 Piter Campero (Bol) UCI Team    
37 Juan Diego Quintero (Col) Colombia    
38 Stuart Wight (Can) Canada    
39 Alexis Gougeard (Fra) France    
40 Rudy Kowalski (Fra) France    
41 Pawel Bernas (Pol) POL    
42 Natnael Berhane (Eri) UCI Team    
43 Carlos Galeano (Col) Colombia    
44 Mark Dzamastagic (Slo) Slovenia    
45 Roman Dronin (Uzb) UCI Team    
46 Florian Senechal (Fra) France    
47 Ryan Aitcheson (Can) Canada    
48 Juan Carlos Romeu Cabrera (Cub) Cuba    
49 Vegard Breen (Nor) Norway    
50 Ulises Castillo (Mex) UCI Team    
51 Aukasz Wizniowski (Pol) POL    
52 Robert Jenko (Slo) Slovenia    
53 Samuel Harrison (GBr) Great Britain    
54 Pierrick Naud (Can) Canada    
55 Houssam Nasri (Tun) UCI Team    
56 Eirik Kasa Jarlseth (Nor) Norway    
57 Antoine Duchesne (Can) Canada    
58 Mario Vogt (Ger) Germany    
59 Thomas Moses (GBr) Great Britain    
60 Joseph Schmalz (USA) USA    
61 Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan    
62 David Pareja (Pan) Panama 0:05:11  
63 Charlie Avis (USA) USA    
64 Magnus Cort Nielsen (Den) Denmark    
65 Ramon Carretero (Pan) Panama    
66 Simone Camilli (Ita) Italy    
67 Christer Jensen (Nor) Norway    
68 Francisco Gonzalez (Pan) Panama    
69 Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan    
70 Racso Gonzalez Toledo (Cub) Cuba    
71 Matthias Plarre (Ger) Germany 0:05:41  
72 Kevin Predatsch (Ger) Germany 0:06:09  
73 Yannick Mayer (Ger) Germany 0:07:07  
74 Jose Rios (Pan) Panama 0:09:27  
75 Michab Kadrzycski (Pol) POL 0:10:35  
76 Mats Lohne (Nor) Norway 0:10:37  
77 Kamil Gradek (Pol) POL    
78 Alcides Miranda (Pan) Panama    
79 Daniel Slatto Gomnes (Nor) Norway    
80 Jos Chalmers (USA) USA    
81 Ramon L. Martin Alvarez (Cub) Cuba    
82 Mads Meyer (Den) Denmark 0:12:58  
83 Georges Atkins (GBr) Great Britain 0:14:56  
84 Jonathan Mould (GBr) Great Britain 0:16:57  
85 Luca Wackermann (Ita) Italy 0:18:17  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan 33  pts
2 Patrick Clausen (Den) Denmark 31  
3 Mark Christian (GBr) Great Britain 25  
4 Julian Alaphilippe (Fra) France 20  
5 Hugo Houle (Can) Canada 20  
6 Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 19  
7 Eduardo Sepulveda (Arg) UCI Team 17  
8 Thomas Fiumana (Ita) Italy 15  
9 Kristian Sbaragli (Ita) Italy 14  
10 Klemen Stimulak (Slo) Slovenia 13  
11 Nikias Arndt (Ger) Germany 11  
12 Jan Tratnik (Slo) Slovenia 10  
13 Nathan Brown (USA) USA 10  
14 Jan Dieteren (Ger) Germany 10  
15 David Boily (Can) Canada 9  
16 Olivier Le Gac (Fra) France 9  
17 Michab Kadrzycski (Pol) POL 8  
18 Fernando Orjuela (Col) Colombia 7  
19 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan 7  
20 Mateusz Nowaczek (Pol) POL 6  
21 Daniele Aldegheri (Ita) Italy 6  
22 Michael Valgren Andersen (Den) Denmark 5  
23 Simon Yates (GBr) Great Britain 3  
24 Mats Lohne (Nor) Norway 3  
25 Samuel Harrison (GBr) Great Britain 2  
26 Sebastian Lander (Den) Denmark 2  
27 Tanner Putt (USA) USA 1  
28 Juan Chamorro (Col) Colombia 1  
29 Jonathan Mould (GBr) Great Britain 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kazakhstan 20:17:07  
2 France    
3 Great Britain 0:00:10  
4 Slovenia    
5 Canada    
6 Colombia    
7 UCI Team    
8 USA    
9 Italy 0:00:20  
10 Denmark    
11 Germany    
12 Poland    
13 Norway    
14 Cuba 0:05:11  
15 Panama 0:14:53