TechPowered By

More tech

Elite men: Roquetas de Mar - Almeria 185.6km

Matthews triumphs in Almeria

By:
Cycling News
Published:
February 26, 2012, 17:33,
Updated:
February 27, 2012, 12:58

Bozic and Kluge round out podium

Michael Matthews takes Rabobank's first win of the year in Spain

Michael Matthews takes Rabobank's first win of the year in Spain

view thumbnail gallery

Photos

Michael Matthews claimed Rabobank's much-craved first win of the season, sprinting to victory at Clasica de Almeria in Spain. It's the second consecutive year that Matthews, former under 23 world champion, has got the first runs on the board for the Dutch team having claimed Stage 3 of the Tour Down Under in 2011.

Matthews prevailed in the 10-man sprint to the line, ahead of Borut Bozic (Astana Pro Team) and Roger Kluge (Project 1T4i).
After his season-opener, the Tour Down Under, Matthews raced at the Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol where he posted three top-10 results and appeared to be on the verge of a breakthrough. Sunday's win was it.

"It is fantastic for the second consecutive year to help the team to its first win of the season," Michael Matthews told Rabosport.nl. "I felt strong and the team did a great job. The lead out was close to perfect. Luis Leon [Sanchez] gave us very good start and Graeme went from 400 meters.

"When you get delivered like that it makes it a lot easier, of course, you still have to try and win. But we did," he continued.
"This is a big boost for morale. Not only the fact that we won; but the way did it."

The day's break consisting of Christophe Le Mevel (Garmin-Barracuda), Yannick Talabardon (Saur Sojasun), Jurgen Van de Walle (Lotto) and Jose Vicente Toribio (Andalucía) had been allowed a gap of up to five minutes before eventually being reeled in after 159 kilometres of racing.

The Almeria parcours was perfectly suited to the Australian, with three climbs en-route to a slight uphill finishing straight. A selection of 55 riders made it over the final climb of the day, at around 60 kilometres left to race.

Rabobank director sportif Jan Boven was impressed with his team's effort, saying that the race had gone "exactly as planned" with Matthews one of two cards the team could play, the other being 2010 winner Theo Bos.

Robert Gesink had waited for Bos, but the former winner had not made the front group and so Rabobank was left with five riders to guide Matthews to victory.

"The team really needed this win, but we have also worked hard," Matthews again praised the work of his teammates. "Everything went to plan today as it was supposed to; we had everything under control, and finally got the victory!" 

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 4:24:17  
2 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team    
3 Roger Kluge (Ger) Project 1T4I    
4 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun    
5 Francisco Jose Ventoso (Spa) Movistar Team    
6 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
7 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team    
8 Michel Kreder (Ned) Garmin - Barracuda    
9 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp    
10 Aitor Galdos (Spa) Caja Rural    
11 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol Team 0:00:03  
12 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
13 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator    
14 David Lelay (Fra) Saur - Sojasun    
15 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel - Euskadi    
16 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team    
17 Matthias Brandle (Aut) Team Netapp    
18 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi    
19 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural    
20 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun    
21 Matthieu Sprick (Fra) Project 1T4I    
22 Tom Dumoulin (Ned) Project 1T4I    
23 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
24 Javier Moreno (Spa) Movistar Team    
25 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi    
26 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
27 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team    
28 Jose F. Aramendia (Spa) Caja Rural    
29 Jose V. Toribio (Spa) Andalucia    
30 Koldo Fernandez (Spa) Garmin - Barracuda    
31 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi    
32 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
33 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun    
34 Sergio Carrasco (Spa) Andalucia    
35 Johannes Fröhlinger (Ger) Project 1T4I    
36 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda    
37 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team    
38 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team    
39 Reto Hollenstein (Swi) Team Netapp    
40 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team    
41 Rafael Valls (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
42 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team    
43 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp 0:00:16  
44 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:20  
45 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank Cycling Team    
46 Daniel Martin (Irl) Garmin - Barracuda 0:00:25  
47 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 0:00:28  
48 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp    
49 Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun 0:00:32  
50 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:57  
51 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:23  
52 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
53 Thomas Dekker (Ned) Garmin - Barracuda 0:01:26  
54 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
55 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
56 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin - Barracuda    
57 Christian Vandevelde (USA) Garmin - Barracuda 0:01:47  
58 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team    
59 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
60 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 0:09:24  
61 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator    
62 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi    
63 Manuel Cardoso (Por) Caja Rural    
64 Antonio Piedra (Spa) Caja Rural    
65 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team    
66 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
67 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol Team    
68 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:10:08  
69 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp    
70 Francisco Anton (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
71 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator    
72 Igor Romero (Spa) Caja Rural    
73 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
74 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team    
75 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team    
76 David De La Fuente (Spa) Caja Rural    
77 Francisco J. Irriarte (Spa) Movistar Team 0:10:13  
78 Thierry Hupond (Fra) Project 1T4I    
79 Julian Sanchez (Spa) Caja Rural    
80 Tobias Ludvigsson (Swe) Project 1T4I    
81 Egor Silin (Rus) Astana Pro Team 0:10:18  
82 Vasil Kryenka (Blr) Movistar Team 0:10:21  
83 Jose L. Cano (Spa) Andalucia 0:14:05  
84 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 0:19:00  
85 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 0:19:02  
86 Jan Barta (Cze) Team Netapp    
87 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 0:19:06  
88 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 0:19:11  
89 Roman Osuna (Spa) Andalucia 0:19:37  
90 Ruben Jimenez (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
91 Carlos Verona (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
92 Javier Chacon (Spa) Andalucia    
93 Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
94 Juan Jose Lobato (Spa) Andalucia    
95 Damien Branaa (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon    
96 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi    
97 Eloy Ruiz (Spa) Andalucia    
98 David Belda (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
DNF Enrique Sanz (Spa) Movistar Team    
DNF Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
DNF Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
DNF Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi    
DNF Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team    
DNF Marcel Kittel (Ger) Project 1T4I    
DNF Cheng Ji (Chn) Project 1T4I    
DNF Oscar Santamaria (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
DNF Efren Carazo (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon    
DNF Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator    
DNF Jose Aguilar (Spa) Andalucia    
Mountain 1 - Alto Del Portichuelo (Cat. 3) km. 70,90
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 3  pts
2 Jose V. Toribio (Spa) Andalucia 2  
3 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 1  
Mountain 2 - Alto De Lucainena (Cat 2) km. 123,80
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 6  pts
2 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 4  
3 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin - Barracuda 2  
4 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 1  
Mountain 3 - Alto De La Serrata (Cat. 3) km. 148,20
# Rider Name (Country) Team Result
1 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 3  pts
2 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 2  
3 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 1  
Sprint 1 - Benahadux, km. 38,70
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jose V. Toribio (Spa) Andalucia 3  pts
2 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 2  
3 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 1  
Sprint 2 - Uleila Del Campo, km. 82,00
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 3  pts
2 Jose V. Toribio (Spa) Andalucia 2  
3 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin - Barracuda 1  
Sprint 3 - Lucainena De Las Torres, km. 117,60
# Rider Name (Country) Team Result
1 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 3  pts
2 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 2  
3 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin - Barracuda 1  
Sprint 4- Retamar, km. 169,00
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 3  pts
2 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 2  
3 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 7  pts
2 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 4  
3 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 4  
4 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin - Barracuda 2  
5 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 2  
6 Jose V. Toribio (Spa) Andalucia 2  
7 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team 10  pts
2 Jose V. Toribio (Spa) Andalucia 5  
3 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 4  
4 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 2  
5 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin - Barracuda 2  
6 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 1  
Regional rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Javier Moreno (Spa) Movistar Team 4:24:20  
2 Sergio Carrasco (Spa) Andalucia    
3 Antonio Piedra (Spa) Caja Rural 0:09:21  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Movistar Team 13:12:54  
2 Saur - Sojasun 0:00:03  
3 Project 1t4i    
4 Caja Rural    
5 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
6 Team NetApp    
7 Garmin-Cervelo    
8 Astana Pro Team    
9 Lotto Belisol Team 0:00:06  
10 Euskaltel - Euskadi    
11 Rabobank Cycling Team 0:00:20  
12 Topsport Vlaanderen - Mercator 0:18:48  

 

For more about this week's racing see Cycling News HD