TechPowered By

More tech

May 30, Road race:

Solo break gives Sepulveda Villar national title

By:
Cycling News
Published:
June 08, 2010, 11:49 BST,
Updated:
June 08, 2010, 3:49 BST

Muñoz Grandon claims women's title

Results

Elite Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Luis Fernando Sepulveda Villar (Ogm) 4:02:09  
2 Marco Antonio Arriagada Quinchel (T Banc Skechers) 0:02:41  
3 Elias Adrian Monardes (Minera Escondida)    
4 Jose Alfredo Medina Andrade (T Banc Skechers) 0:06:27  
5 Juan Fernandez Faundez (Futuro Sport) 0:08:10  
6 Gonzalo Andres Garrido Zenteno (T Banc Skechers) 0:08:11  
7 Cristian Cancino Cancino (Futuro Sport) 0:17:29  
DNF Julio Cesar Garces Cerpa (Asoc. Ciclsita Curico)    
DNF Jose Manuel Flores Araya (Asoc Caupolican)    
DNF Daniel Leonardo Ortiz Canales (Asoc Caupolican)    
DNF Claudio Andrés Leal Oñate (Biciclub Macul)    
DNF Jorge Abarca (Biciclub Macul)    
DNF Oscar Lemus C. (Club Ciclista Loa)    
DNF Antony Ventura (Club Ciclista Loa)    
DNF Ricardo Bravo (Coquimbo)    
DNF Mirko Jesus Jana Henriquez (Eria Nacimiento)    
DNF Ricardo Paredes Arancibia (Futuro Sport)    
DNF Sebastian Araya (Sin Frontera)    
DNF Ginno Urrutia Olate (Futuro Sport)    
DNF Juan Peredo (Futuro Sport)    
DNF Rene Omar Olivares Salazar (Internacional De Antofagasta)    
DNF Patricio Javier Almonacid Gonzalez (T Banc Skechers)    
DNF Jose Antonio Labra Garrido (T Banc Skechers)    
DNF Luis Miguel Mansilla Almonacid (T Banc Skechers)    
DNF Marcelo Arriagada Quinchel (Ogm)    
DNF Antonio Roberto Cabrera Torres (Ogm)    
DNF Francisco Cabrera Torres (Ogm)    
DNF Alvaro Castro Pereira (Pedal Club Escuela)    
DNF Patricio Tamayo Silva (Pedal Club Escuela)    
DNF Javier Gallardo Galleguillos (The Raptor Curanilahue)    
DNF Rodrigo Gomez Lopehandia (Union Ciclista Iquiqie)    
DNF Francisco Catalan Meza (Multideportivo Bio Bio)    
DNF Manuel Miranda Vergara (Sierra Alta)    
DNF Ivan Rodrigo Sepulveda Vera (Ñielol Temuco)    
DNF Mauricio Alejandro Saez Acuña (Nelson Pacheco)    
Elite Women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paola Muñoz Grandon (Asoc. Metropolitana T Banc) 1:30:35  
2 Olga Cisternas (Eria Nacimiento) 0:00:10  
3 Daniela Guajardo (Maule Norte)    
4 Marta Bobadilla H. (Freire) 0:00:25  
5 Francisca Navarro Cortes (Quilpue) 0:01:13  
6 Daniela Eugenia Rojas Meneses (Team Oxford) 0:04:00  
7 Katterine Andrea Miranda Cofre (Metropolitana T Banc) 0:05:07  
8 Macarena Lopez Charrier (Chacabuco) 0:07:17  
9 Marisela Diaz Villagran (La Bandita Copiapo)    
10 Leslie Pulgar Bravo (Sierra Alta) 0:07:03  
11 Carolina Oyarzo (Bici Club Macul) 0:08:03  
DNF Ivette Zuñiga Diaz (Eria Nacimiento)    
Under 23 Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gonzalo Andres Gonzalez Vayccettes (Union Ciclista Curico) 4:04:50  
2 Pedro Amauri Palma Dos Santos (Ogm) 0:00:22  
3 Christopher Mansilla Almonacid (Chacabuco) 0:06:56  
4 Luis Nova Fuentealba (Melipulli - Ula) 0:14:28  
5 Pablo Alarcon Cares (Zapadores Osorno)    
6 Cristian Humire (Spartakus)    
DNF Harry Bernando Aguirre Calquin (Arica Sprint)    
DNF Jorge Andrés Abarca Díaz (Biciclub Macul)    
DNF Diego Alfonso Carrillo Basso (Chacabuco)    
DNF Pablo Sebastian Plaza Hernandez (Chacabuco)    
DNF Marcelo Navarro Tamayo (Club Barahona)    
DNF Jonathan Guzman (Club Ciclista Loa)    
DNF Ignacio Javeir Espinoza Roble (Condor Elqui La Serena)    
DNF Patricio Nicolas Seguel Pinto (Condor Elqui La Serena)    
DNF Patricio Javier Baeza Baeza (Eria Nacimiento)    
DNF David Antonio San Martin Rios (Internacional De Antofagasta)    
DNF Cristopher Patricio San Martin Rios (Internacional De Antofagasta)    
DNF Augusto Ignacio Allende Alfaro (Maule Norte)    
DNF Juan Gabriel Cancino (Maule Norte)    
DNF Oscar Antonio Vidal Gutierrez (Maule Norte)    
DNF Christian Raul Alvarez Alvarez (Minera La Escondida)    
DNF Wolfgang Burman Littin (Ogm)    
DNF Felipe Briones Q. (Pedal Club Escuela)    
DNF Pedro Montecino Calfuleo (Pedal Club Escuela)    
DNF Allan Quezada Alvarado (Melipulli - Ula)    
DNF Sebastian Schmalz Cañas (Melipulli - Ula)    
DNF Julio Andres Maureira Quiroz (Regional Talca)    
DNF Mauriciox Bustamante (Sin Frontera)    
DNF Daniel Constanzo (Sin Frontera)    
DNF Ignacio Vega Saavedra (Spartakus)    
DNF Felipe Vega Saavedra (Spartakus)    
DNF Oscar Francisco Alvares Oyarzun (Tecno Bici Osorno)    
DNF Luis Matias Delgado Moreira (Tecno Bici Osorno)    
DNF Hernan Arturo Meza Delgado (Tecno Bici Osorno)    
DNF Patricio Javier Quintul Hernandez (Tecno Bici Osorno)    
DNF Daniel Carrizo Olivares (Sierra Alta)    
DNF Cristian Alejandro Humire Encalada    
DNF Carlos Rodriguez Ortega (Sierra Alta)    
DNF Christopher Rojas Rojas (Sierra Alta)    
DNF Ignacio Andres Vega Saavedra    
DNF Felipe Eduardo Vega Saavedra    
DNF Francisco Pinto Jimenez (Spartakus)    
DNF Cristopher Roca Venega (Futuro Sport)    
Master A Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Manuel Alejandro Gonzalez Rebolledo (Multideportivo Bio Bio) 1:20:36  
2 Joaquin Patricio Jorquera Rozas (Regional Talca)    
3 Ivan Gabriel Perez Toro (Asoc Caupolican)    
4 Sergio Ormeño Guerra (Minera La Escondida)    
5 Raul Alejandro Mora Pinot (Regional Talca)    
6 Alejandro Alex Mena Pizani (Eria Nacimiento) 0:04:24  
7 Marco Antonio Tobar Quintanilla (Asoc Caupolican)    
8 Camilo Enrique Matus Moreno (Asoc Caupolican)    
9 Jaime Patricio Silva Osorio (Asoc Caupolican)    
10 Juan Pablo Pino Zuñiga (Metropolitana T Banc)    
11 Guillermo Torres Ulloa (Qta. Normal)    
12 Ramon Del Carmen Leon Morales (Asoc Caupolican)    
13 Claudio Enrique Saez Acuña (Nelson Pacheco)    
14 Rodrigo Gomez Lopehandia (Union Ciclista Iquique)    
15 Hugo Abarzua (Metropolitana T Banc)    
16 Carlos Alejandro Silva Osorio (Asoc Caupolican) 0:05:20  
17 Marcelo Olivares Saez (Esc. Ciclismo Bretti) 0:05:39  
18 Arsenio Riquelme (Nelson Pacheco) 0:08:15  
Master B Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Claudio Riquelme Tapia (Regional Talca) 1:20:36  
2 Pedro Luis Ocampos Carvajal (Condor Elqui La Serena)    
3 Marcos Barra (Club Ciclista Loa)    
4 Oscar Osorio Henriquez (Qta. Normal)    
5 Roberto Lira Vega (Minera La Escondida)    
6 Jorge Luis Nuñez Venegas (C.C. Antofagasta) 0:04:24  
7 Mauricio Dante Basaez Calquin (Norte Grande Iquique) 0:05:24  
8 Oscar Lemus S. (Club Ciclista Loa) 0:05:39  
9 Nelson Fabian Molina Cisterna (Quilpue)    
10 Jaime Eduardo Bulnes Venegas (Quilpue) 0:06:13  
11 Roberto Rogelio Carrion Muñoz (Metropolitana T Banc) 0:08:23  
12 Luis Armando Lara Gonzalez (Regional Talca)    
13 Cesar Humberto Rojas Arce (Green Cross)    
14 Rafael Alejandro Romero Fuentes (C C Antofagasta)    
15 Marcos Zepeda Flores (Asoc Tarapaca)    
16 Patricio Eugenio Gomez Aranguiz (Nelson Pacheco)    
17 Lappo Ignacio Gonzalez Gonzalez (Green Cross)    
18 Hector Abraham Muñoz Gonzalez (Esc. Ciclismo Bretti)    
DNF Marcelo Diaz De Alda (Club Ciclista Loa)    
DNF Jose Manuel Ramos Toro (C C Minera Escondida)    
DNF Aldo Sanguinetti Saez (Condor Elqui La Serena)    
DNF Jose Miguel Troncoso Urrea (Green Cross)    
DNF Claudio Trigo Locatelli (La Bandita Copiapo)    
DNF Arcenio Ismael Riquelme Montero (Nelson Pacheco)    
DNF Carlos Eduardo Castro Castillo (Quilpue)    
DNF Mauro Leiva Mattus (Quilpue)    
DNF Arnoldo Villegas Muñoz (Pedal Club Escuela)    
Master C Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sixto Muñoz (Sin Frontera) 1:25:00  
2 Patricio Antonio Valdes Arriagada (Arica Sprint) 0:01:15  
3 Luis Roberto Reyes (Asoc Cic Cco.) 0:01:35  
4 Hector Rene Basaez Vergara (Arica Sprint)    
5 Bruno Genova Nualart (Ñielol Temuco)    
DNF Joel Antonio Faundez Osorio (Asoc Caupolican)    
DNF Manuel Alejandro Gaete (Cicles Miranda)    
DNF Hector Edmundo Ossio Cerezo (C C Antofagasta)    
DNF Hector Antonio Orellana Libano (Regional Talca)    
DNF Francisco Pizarro (Club Ciclista Loa)    
DNF Carlos Baeza (Club Ciclista Loa)    
Junior Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Oscar Camilo Velasquez Gonzalez (Melipulli) 3:28:08  
2 Edison Bravo Mansilla (Melipulli) 0:00:01  
3 Pablo Gonzalez Duque (Asoc. Ciclista Curico) 0:14:40  
4 Eduardo Maldonado Olmedo (Nantoco)    
5 Juan Pablo Cabrera Duarte (Asoc. Metropolitana)    
6 Lorenzo Hernan Cortes Morales (Asoc. Ciclista Curico)    
7 Cristobal Genova Soto (Ñielol Temuco) 0:07:30  
8 Felix Simon Calquin Lopez (Maule Norte) 0:09:30  
9 Jonathan Adrian Sepúlveda Santibañez (Biciclub Macul)    
10 Pedro Nicloas Hermosilla Parra (Eria Nacimiento) 0:10:55  
11 Juan Francisco Almarza Muñoz (Maule Norte)    
12 Jaime Salazar Toro (Nelson Pacheco)    
DNF Victor Andres Dinamarca Hevia (Asoc Caupolican)    
DNF Andres Michel Gonzalez Dinamarca (Asoc Caupolican)    
DNF Pablo Andrés Oyarzún Neira (Biciclub Macul)    
DNF Claudio Antonio Rosales Cural (Biciclub Macul)    
DNF Pedro Ignacio Sandoval Brantt (Biciclub Macul)    
DNF Gabriel Esteban Ahumada Zapata (Chacabuco)    
DNF Fabian Eduardo Novoa Gonzalez (Chacabuco)    
DNF Felipe Andres Pañaloza Yañez (Chacabuco)    
DNF Andres Silva Zambrano (Chacabuco)    
DNF Jonathan Fernando Velasquez Lopez (Chacabuco)    
DNF Camilo Hernan Rodriguez Bravo (Condor Elqui La Serena)    
DNF Carlos Guillermo Olivares Aguilera (Hogar Huachocopihue)    
DNF Cristian Farias Ramirez (Maule Norte)    
DNF Cristian Humberto Ojeda Millalonco (Melipulli)    
DNF German Bustamante Aravales (Melipulli)    
DNF Mauricio Salazar Triviño (Melipulli)    
DNF Francisco Maldonado Olmedo (Nantoco)    
DNF Jose Ignacio Montoya Sandoval (Nelson Pacheco)    
DNF Andres Calfuleo Calfuleo (Pedal Club Escuela)    
DNF Alejandro Correa Capellini (Pedal Club Escuela)    
DNF Camilo Ernesto Soto Norambuena (Pedal Club Escuela)    
DNF Roberto Jeremias Alquinta Trigo (Providencia Ogm)    
DNF Felipe Andres Delgado Delgada (Tecno Bici Osorno)    
DNF Rodrigo San Martin Varas (Asoc. Ciclista Curico)    
DNF Nelson Michael Vergara Oñate (Eria Nacimiento)