TechPowered By

More tech

April 12, Charlotte Criterium: Charlotte

Alzate, Barnes win in Charlotte

By:
Cycling News
Published:
April 14, 2014, 16:15 BST,
Updated:
April 16, 2014, 16:20 BST

UnitedHealthcare doubles up

Winner of the men's pro race, UHC's Carlos Alzate, waves to the crowd after his post-race interview.

Winner of the men's pro race, UHC's Carlos Alzate, waves to the crowd after his post-race interview.

view thumbnail gallery

Elite Men

1 Carlos Alzate (United HealthCare Pro Cycling) 1:50:44  
2 Shane Kline (SmartStop Pro Cycling)    
3 Jure Kocjan (SmartStop Pro Cycling) 0:00:00  
4 Hilton Clarke (United HealthCare Pro Cycling) 0:00:02  
5 Demis Aleman (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 0:00:02  
6 David Guttenplan (SeaSucker / Guttenplan Coaching) 0:00:02  
7 Evan Murphy (CRCA/Foundation) 0:00:02  
8 Alder Martz (Hincapie Sportswear Development)    
9 Ricardo Escuela (Incycle-Predator Components) 0:00:03  
10 Isaac Howe (Champion System - Stan's NoTube)    
11 Frank Travieso (Team United HealthCare / The 70) 0:00:03  
12 Rafael Meran (CRCA/Foundation) 0:00:04  
13 Bruno Langlois (5 Hour Energy p/b Kenda)    
14 Adam Myerson (SmartStop Pro Cycling) 0:00:04  
15 Andrew Dahlheim (Athlete Octane Cycling) 0:00:04  
16 Brandon Feehery (Astellas Cycling Team) 0:00:05  
17 Chris Uberti (Astellas Cycling Team) 0:00:05  
18 Anthony Canevari (Athlete Octane Cycling) 0:00:05  
19 Winston David (CRCA/Lupus Racing Team) 0:00:05  
20 Joseph Lewis (Hincapie Sportswear Development) 0:00:06  
21 Alexander Ray (Hincapie Sportswear Development) 0:00:06  
22 Chad Hartley (Athlete Octane Cycling) 0:00:06  
23 Mac Brennan (BISSELL-ABG-Giant) 0:00:07  
24 Matt Moosa (Stan's NoTubes p/b Proferrin) 0:00:07  
25 Karl Menzies (United HealthCare Pro Cycling) 0:00:07  
26 Andy Scarano (Team United HealthCare / The 70) 0:00:14  
27 Mat Stephens (Giant On-Road) 0:00:15  
28 Glenn Ferreira (Metra/Cycles 54 Cycling Team) 0:00:15  
29 Zeb King (Stan's NoTubes p/b Proferrin) 0:00:15  
30 Hogan Sills (Astellas Cycling Team) 0:00:16  
31 Jose Frank Rodriguez (Colavita-Stradalli) 0:00:16  
32 Michael Woods (Amore & Vita - Selle SMP) 0:00:16  
33 Mike Stoop (Starlight Custom Apparel) 0:00:16  
34 Ben Renkema (Stan's NoTubes p/b Proferrin) 0:00:16  
35 Geron Williams (CRCA/Foundation) 0:00:17  
36 Logan Loader (Amore & Vita - Selle SMP)    
37 Leonardo Pinizzotto (Amore & Vita - Selle SMP) 0:00:17  
38 Chris Butler (Hincapie Sportswear Development) 0:00:17  
39 Nathaniel Ward (Cycletherapy/VoMax) 0:00:17  
40 Viesturs Luksevics (Amore & Vita - Selle SMP) 0:00:17  
41 Andrew Buntz (Credit Velo - Trek) 0:00:17  
42 Luis Zayas (Stan's NoTubes p/b Proferrin) 0:00:17  
43 Josh Thornton (Giant On-Road) 0:00:18  
44 Kyle Perry (Texas Roadhouse Cycling Team) 0:00:18  
45 David Cueli (Team United HealthCare / The 70) 0:00:18  
46 John Delong (Starlight Custom Apparel) 0:00:26  
47 William Guillen (Happy Tooth Racing) 0:00:27  
48 Yosvany Falcon (Colavita-Stradalli) 0:00:46  
49 Cheral Corentin (Team Novo Nordisk) 0:00:48  
50 Diego Garavito (EDA Contractors) 0:00:52  
51 Johnny Mitchell (Finish Strong Elite Cycling Tea) 0:00:56  
52 Stephen Hall (Incycle-Predator Components) 0:00:56  
53 Garrett Olsen (Team Skyline) 0:01:13  
54 Tim Jenkinson (Starlight Custom Apparel) 0:01:15  
55 Brendan Cornett (Team United HealthCare / The 70) 0:01:28  
56 Jon Hamblen (Ken's Bike Shop - Hearts Racing) 0:01:28  
57 Martyn Irvine (United HealthCare Pro Cycling) 0:01:29  
58 Uri Martins Sandoval (Amore & Vita - Selle SMP) 0:01:32  
59 Shane Braley (Finish Strong Elite Cycling Tea) 0:01:35  
60 Andres Alzate Escobar (Champion System - Stan's NoTube) 0:01:45  
61 Daniel Holloway (Athlete Octane Cycling) 0:02:00  
62 Mike Stone (Stan's NoTubes p/b Proferrin) 0:02:00  
63 David Flynn (Ken's Bike Shop - Hearts Racing) 0:02:01  
64 Ruben Companioni (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 0:02:03  

Elite Women

1 Hannah Barnes (United HealthCare) 1:01:39  
2 Erica Allar (Colavita-Fine Cooking) 0:00:00  
3 Coryn Rivera (UnitedHealthcare) 0:00:01  
4 Lauren Stephens (Team TIBCO to the Top) 0:00:01  
5 Laura Van Gilder (Mellow Mushroom p/b Pink Siren) 0:00:01  
6 Alison Powers (UnitedHealthcare) 0:00:01  
7 Sarah Fader (Pepper Palace) 0:00:01  
8 Samantha Schneider (Team Tibco to the Top) 0:00:02  
9 Laura Jorgensen (Mellow Mushroom p/b Pink Siren) 0:00:04  
10 Tina Pic (Fearless Femme p/b PEC-Vie13) 0:00:04  
11 Amy Cutler (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 0:00:05  
12 Liza Rachetto (Vanderkitten) 0:00:05  
13 Jessie Prinner (Colavita-Fine Cooking) 0:00:06  
14 Kristen Lasasso (Mellow Mushroom p/b Pink Siren) 0:00:07  
15 Sara Headley (Team TIBCO to the Top) 0:00:08  
16 Mary Zider (Colavita-Fine Cooking) 0:00:08  
17 Debbie Milne (Finish Strong Elite Cycling Tea) 0:00:09  
18 Jen Purcell (Colavita-Fine Cooking) 0:00:10  
19 Anna Sanders (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 0:00:11  
20 Olivia Dillon (Colavita /Fine Cooking) 0:00:14  
21 Amanda Miller (Team TIBCO To the Top) 0:00:14  
22 Lauren Tamayo (UnitedHealthcare) 0:00:18  
23 Laura Parsons (Pioneer Mortgage Funding) 0:00:25  
24 Erin Silliman (Fearless Femme p/b PEC-Vie13) 0:00:26  
25 Amy Phillips (Pepper Palace Pro Cycling) 0:00:33  
26 Joanie Caron (GARNEAU Factory Team) 0:00:35  
27 Colleen Hayduk (Fearless Femme p/b PEC-Vie13) 0:00:36  
28 Vanessa Drigo (GARNEAU Factory Team) 0:00:37  
29 Tiffany Pezzulo (Vanderkitten) 0:00:38  
30 Lindsay Bayer (Colavita-Fine Cooking) 0:00:40  
31 Jenny Rios (GARNEAU Factory Team) 0:00:50  
32 Amy Bradley (GARNEAU Factory Team) 0:00:50  
33 Arden Stelly (Pain Pathways) 0:00:55  
34 Colleen Gulick (Riptide Cycling/ Team EPS/CSS) 0:01:07  
35 Erica Zaveta (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 0:01:10  
36 Ann Koehler (Carolina Cycling) 0:01:13  
37 Rushlee Buchanan (UnitedHealthcare) 0:01:15  
38 Cari Higgins (UnitedHealthcare)    
39 Cheryl Fuller-Muller (GARNEAU Factory Team) 0:01:51  
40 Sara Tussey (Mellow Mushroom p/b Pink Siren) 0:01:53  
41 Morgan Patton Brown (Team Novo Nordisk) 0:04:53  
DNF Holly Mathews (Team TIBCO To the Top)    
DNF Skylar Schneider (Team TIBCO To the Top)    
DNF Kristin Lotito (CRCA/Houlihan Lokey)    
DNF Camie Kornely (CRCA:Stan's NoTubes)    
DNF Meredith Uhl (Farm Team Elite Women's Cycling)    
DNF Rachel Byus (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
DNF Alexis Zink (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
DNF Amie Krasnozon (Pain Pathways)    
DNF Caroline Moakley (PainPathways)    
DNF Tracy Cameron (Stan's No Tubes p/b Endurance W)    
DNF Julie Kuliezca (Pepper Palace Pro Cycling)