Meares repeats as keirin world champion

Gnidenko scores silver, Vogel takes bronze

Round 1 - Heat 1
1Anna Meares (Australia)  
2Kristina Vogel (Germany)  
3Wai Sze Lee (Hong Kong, China)  
4Natasha Hansen (New Zealand)  
5Willy Kanis (Netherlands)  
Round 1 - Heat 2
1Clara Sanchez (France)  
2Kaarle Mcculloch (Australia)  
3Victoria Pendleton (Great Britain)  
4Miriam Welte (Germany)  
5Viktoria Baranova (Russian Federation)  
Round 1 - Heat 3
1Shuang Guo (People's Republic of China)  
2Sandie Clair (France)  
3Simona Krupeckaite (Lithuania)  
4Monique Sullivan (Canada)  
5Katie Schofield (New Zealand)  
6Olena Tsos (Ukraine)  
Round 1 - Heat 4
1Mu Di (People's Republic of China)  
2Fatehah Mustapa (Malaysia)  
3Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)  
4Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
5Daniela Grelui Larreal Chirinos (Venezuela)  
6Maryia Lohvinava (Belarus)  
Round 1 repechage - Heat 1
1Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
2Wai Sze Lee (Hong Kong, China)  
3Katie Schofield (New Zealand)  
Round 1 repechage - Heat 2
1Victoria Pendleton (Great Britain)  
2Monique Sullivan (Canada)  
3Viktoria Baranova (Russian Federation)  
Round 1 repechage - Heat 3
1Simona Krupeckaite (Lithuania)  
2Willy Kanis (Netherlands)  
3Miriam Welte (Germany)  
4Maryia Lohvinava (Belarus)  
Round 1 repechage - Heat 4
1Olena Tsos (Ukraine)  
2Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)  
3Natasha Hansen (New Zealand)  
4Daniela Grelui Larreal Chirinos (Venezuela)  
Round 2 - Heat 1
1Anna Meares (Australia)  
2Mu Di (People's Republic of China)  
3Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
4Kaarle Mcculloch (Australia)  
5Sandie Clair (France)  
6Olena Tsos (Ukraine)  
Round 2 - Heat 2
1Clara Sanchez (France)  
2Kristina Vogel (Germany)  
3Shuang Guo (People's Republic of China)  
4Fatehah Mustapa (Malaysia)  
5Simona Krupeckaite (Lithuania)  
6Victoria Pendleton (Great Britain)  
Finals - 7th-12th place
7Sandie Clair (France)  
8Simona Krupeckaite (Lithuania)  
9Kaarle Mcculloch (Australia)  
10Olena Tsos (Ukraine)  
11Fatehah Mustapa (Malaysia)  
12Victoria Pendleton (Great Britain)  
Finals - 1st-6th place
1Anna Meares (Australia)  
2Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
3Kristina Vogel (Germany)  
4Shuang Guo (People's Republic of China)  
5Clara Sanchez (France)  
6Mu Di (People's Republic of China)  

Related Articles

Back to top