Kleinhans and Kritzinger win opening stage

Day one kicks off Cape Pioneer Trek

Between the sharply etched mountain ranges of the Swartberg and the Outeniquas, the first Klein Karoo International Cape Pioneer Trek mountain bike stage race started with 89 teams of two riders and nine individuals taking on the full variety of route conditions that the event offers.

Erik Kleinhans and Johnny Kritzinger (Team Memory Foundation/New Heights) won the first stage and assumed the overall lead after the first 107km stage. They finished in four hours and 36 minutes. Squirt riders Cornelius Muller and evergreen Master Lieb Loots followed in second place, at 13 minutes. Donovan Jackson and Roan Exelby of team Tread Magazine were third.

Masters Brian Strauss and Linus van Onselen of the Sludge team put in an impressive performance with a finish in 5:07:01. They were eclipsed only by Johan Labuschagne and Yolande de Villiers of the Cyclelab Mixed team whose 4:56:09 put them fourth overall ahead of the international wizards of Specialized-Songo with Christoph Sauser and his manager Bobby Behan. Like everyone else, Sauser was clearly enjoying himself rather than just going hell-for-leather in pursuit of glory.

The first veterans were Paarl Pioneers Temlett Hockey and Anthony de Jager in 5:32:30 and Fienie Barnard and Esther Lategan were the open women's winners in 5:27:56.

The stage ended in Calitzdorp and will, staying in the Klein Karoo, head over the Swartberg Mountains for Prince Albert. Stage 2 will be 90km with big climbing.

Results

Open men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Erik Kleinhans - Johnny Kritzinger (Memory Foundation / New Heights / Womf)4:36:01 
2Lieb Loots - Cornelius Muller (Squirt )0:14:49 
3Donovan Jackson - Roan Exelby (Tread Magazine)0:16:36 
4Christoph Sauser - Bobby Behan (Specialized-Songo)0:28:19 
5Nico Verhoef - Cobus Barnard (Memory Foundation - Velotex)0:29:40 
6Rohan Kennedy - Craig Boyes (Team Gu Energy Gel/Helly Hansen)0:34:34 
7Wynand Mulder - Brian Lennox (Team Dryland)0:39:03 
8Kris Broekaert - Marco Glastra (Lowlands)1:01:46 
9Mark Bennett - Colin Myers (The Untouchables)1:07:32 
10Andre Ferreira - Lawrence Lindeque (Ea Sports)1:10:49 
11Gert Muller - Wayne Jelliman (Ets)1:18:07 
12Wayne Rebello - Dwayne Klingbiel (Whoknows)1:39:29 
13Michael Jeffrey - Deon Cilliers (Thesmiths)2:00:11 
14Willem Botha - Danie Van Aswegen (Virtuoso )2:00:34 
15Colin Bouwer - Paul Hattingh (Team Levitra)2:08:45 
16Jan Havenga - Quintin Myburgh (Helly Hansen Buds)2:09:58 
17Niel Rossouw - Nico Nieuwoudt (Byers Security)2:13:20 
18Kabous Marra - Dieter Voigt (Wilde)2:15:56 
19Stephen Steyn - Henk Pepler (Green Machine )2:20:16 
20Neill Leith - Jacov Lalou (Wooden Spoons)2:33:24 
21Martin Ciolkosz - Dennis Nathrass (Nxgen)2:36:28 
22Bernard Le Roux - Lennox Claasen (Klein Karoo Toyota)2:42:30 
23Allen Harris - Ralton Roebert (The Bolt And The Nut)3:03:11 
24Rudi Janse Van Vuuren - Etienne Ebden (E M E)3:05:21 
25Pieter-Jan Alberts - Stuart Anderson (Limelight 2)3:09:11 
26Graeme Venables - Gareth Jones (Why)3:10:25 
27Jacques Swart - Wessel Van Der Merwe (The Incredibles)3:12:06 
28Johan De Kock - Ean Steenkamp (Lake Grappa Trappers)3:15:15 
29Anton De Waal - Paul Euvrard (The Schleppers)3:45:11 
30Ulendo Roode - Maartin Van Rensburg (Idc / Ride Life)3:48:15 
31Dirk Jooste - M J Vermeulen (Seekoeigat Sluipers)3:53:37 
32Schalk Louw - J C Louw (Team Contego)3:54:59 
33Greg Lind - Leighton Ashmead (Olympians)4:49:05 
DNFMorne Van Tonder - Tinkie De Kock (Millennium Floor Coverings Sol & Gobl)  
Open women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fienie Barnard - Esther Lategan (Landmark)5:27:56 
DNFLizelle Pauw - Louiza Swartz (Team Estrogen)  
Mixed
#Rider Name (Country) TeamResult
1Johan Labuschagne - Yolande De Villiers (Cyclelab Mixed)4:56:09 
2Peter Stopforth - Ischen Stopforth (Marsilio Projects Mixed)0:12:48 
3Petrus Malherbe - Janneke Leask (Schwinn)0:25:31 
4Riaan Boshoff - Hannele Steyn-Kotze (Sludge Mixed)0:38:48 
5Derek Morgan - Julia Skea (The Pioneers)1:00:51 
6Chris Van Zyl - Elmien Stander (Cape Town Mixed)1:04:42 
7Gerhard Ebersohn - Christine Jansen Van Rensburg (Gc)1:08:51 
8Anthony Avidon - Ingrid Avidon (Epx)1:58:47 
9Bennie Bester - Marel Robbertze (Singletrack Mtb Shop 1)2:05:12 
10Andre Eksteen - Estie Du Plessis (Chakalaka)2:12:07 
11Johan Bornman - Marlize Moolman (La Sport / Tjm Mixed)2:26:49 
12Bernie Van Niekerk - Mariette Van Niekerk (Molly En Wors)2:32:00 
13Ronel Ferreira - Robert Mcintosh (Progressive Wealth)2:34:01 
14Russell Wegner - Amanda Wegner (Diesel & Diehard)2:52:42 
15Felicia Kloet - Lance Morel (Dirt Riders)3:08:07 
16Kevin Record - Vanessa Record (Boerin N Pom)3:21:14 
17Annie Labuscagne - Lance Solms (Flying Pigs)3:50:21 
18Barbara Hage - Dyonn Hage (Brandy And Mr Whiskers)4:49:34 
DNFJames King - Mary King (Ehk Architects)  
Veterans
#Rider Name (Country) TeamResult
1Temlett Hockey - Anthony De Jager (Paarl Pioneers)5:32:30 
2Thomas Babl - Charl Du Plessis (Hugenote Fietse)0:00:21 
3Gus Klohn - Marc Wiederkehr (Infradev Dunkeld Cycles)0:03:07 
4John Thomson - Duncan Bowman (Team Toyota)0:06:10 
5Patrick Gaertner - Brian Gelling (Superwatt Vets)0:14:59 
6Pea Blaauw - Henning Blaauw (Mellinnium - Limelight - Eme)0:15:00 
7Angus Boxshall-Smith - Warren Lane (Double Diesel)0:22:28 
8Henry Fagan - Mike Vomund (Henry Fagan & Partners)0:30:40 
9Henry Angove - Gavin Robinson (Tuff Nuts)0:58:19 
10Jaco Liebenberg - Eric Marshall (Limelight)1:02:44 
11Mark Kingon - Gary Krull (The Heboths)1:17:56 
12Chris Herbst - Sakkie Bezuidenhout (Quattros)1:55:37 
13Ben De Lange - Donovan Mcshane (The Team)1:55:45 
14Allen Liversage - Anton Bekker (Tzn (Team Zonder Naam])2:09:24 
15Lionel Lewis - Frans De Beer (La Sport / Tjm)2:09:46 
16John Miller - Johan Swartz (Rough Riders)2:29:08 
17Thom Spies - Tess De Wet (Spies)2:30:01 
18Heinrich Nolan - Zaldeus Steenkamp (Team Soyo)2:42:35 
19Sam Nienaber - Marius Van Der Sandt (Rubberman)2:48:24 
20David Pienaar - Heinie Stover (Team Porcupine)3:03:14 
21Loot Steyn - Pieter Breytenbach (Wizards)3:09:25 
22Bill Van Den Berg - Koos Du Plessis (Boet & Swaer)4:15:26 
DNFShan Wilson - Andrew Mclean (Toyota Cyclelab)  
DNFBlackie Swart - Johan Botha (Tri-Shop)  
Masters
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brian Strauss - Linus Van Onselen (Sludge)5:07:01 
2Paul Morris - Fran Ferreira (Zero Rush)1:33:15 
3Koos Basson - Stephan Grobler (Sap)1:44:03 
4Avril Godwin - John Metelerkamp (Cafe Mario)2:18:53 
5Bruce Dickson - Jack Stroucken (Deckle Edge)2:25:09 
6Philip Viljoen - Peter Hawkins (Mcc)2:52:33 
7Pieter Du Toit - Andre Smith (Transito Tigers)3:02:31 
8Judex Oberholzer - Deon Carstens (Urban-Econ)3:58:32 
9Rob De Lange - Andrew Ibbotson (Midnight Warriors)3:59:23 
10Errol Derrick - Stephen Thompson (Team Zeebie)4:33:46 
Solo men
#Rider Name (Country) TeamResult
1De Wet Marais6:29:36 
2Louw Gerber  
3Carl Trieloff0:21:43 
4Carlo Gonzaga0:30:51 
5Robert Du Preez0:45:19 
6Thys Benson0:47:59 
7Barry Pauw2:21:37 
8Denis Braithwaite3:27:31 
DNFJohan Stumpf  
Solo women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brenda-Lynn Nell6:35:53 
2Nolene Saunders0:35:14 
Open men general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Erik Kleinhans - Johnny Kritzinger (Memory Foundation / New Heights / Womf)4:36:01 
2Lieb Loots - Cornelius Muller (Squirt )0:14:49 
3Donovan Jackson - Roan Exelby (Tread Magazine)0:16:36 
4Christoph Sauser - Bobby Behan (Specialized-Songo)0:28:19 
5Nico Verhoef - Cobus Barnard (Memory Foundation - Velotex)0:29:40 
6Rohan Kennedy - Craig Boyes (Team Gu Energy Gel/Helly Hansen)0:34:34 
7Wynand Mulder - Brian Lennox (Team Dryland)0:39:03 
8Kris Broekaert - Marco Glastra (Lowlands)1:01:46 
9Mark Bennett - Colin Myers (The Untouchables)1:07:32 
10Andre Ferreira - Lawrence Lindeque (Ea Sports)1:10:49 
11Gert Muller - Wayne Jelliman (Ets)1:18:07 
12Wayne Rebello - Dwayne Klingbiel (Whoknows)1:39:29 
13Michael Jeffrey - Deon Cilliers (Thesmiths)2:00:11 
14Willem Botha - Danie Van Aswegen (Virtuoso )2:00:34 
15Colin Bouwer - Paul Hattingh (Team Levitra)2:08:45 
16Jan Havenga - Quintin Myburgh (Helly Hansen Buds)2:09:58 
17Niel Rossouw - Nico Nieuwoudt (Byers Security)2:13:20 
18Kabous Marra - Dieter Voigt (Wilde)2:15:56 
19Stephen Steyn - Henk Pepler (Green Machine )2:20:16 
20Neill Leith - Jacov Lalou (Wooden Spoons)2:33:24 
21Martin Ciolkosz - Dennis Nathrass (Nxgen)2:36:28 
22Bernard Le Roux - Lennox Claasen (Klein Karoo Toyota)2:42:30 
23Allen Harris - Ralton Roebert (The Bolt And The Nut)3:03:11 
24Rudi Janse Van Vuuren - Etienne Ebden (E M E)3:05:21 
25Pieter-Jan Alberts - Stuart Anderson (Limelight 2)3:09:11 
26Graeme Venables - Gareth Jones (Why)3:10:25 
27Jacques Swart - Wessel Van Der Merwe (The Incredibles)3:12:06 
28Johan De Kock - Ean Steenkamp (Lake Grappa Trappers)3:15:15 
29Anton De Waal - Paul Euvrard (The Schleppers)3:45:11 
30Ulendo Roode - Maartin Van Rensburg (Idc / Ride Life)3:48:15 
31Dirk Jooste - M J Vermeulen (Seekoeigat Sluipers)3:53:37 
32Schalk Louw - J C Louw (Team Contego)3:54:59 
33Greg Lind - Leighton Ashmead (Olympians)4:49:05 
DNFMorne Van Tonder - Tinkie De Kock (Millennium Floor Coverings Sol & Gobl)  
Open women general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fienie Barnard - Esther Lategan (Landmark)5:27:56 
DNFLizelle Pauw - Louiza Swartz (Team Estrogen)  
Mixed general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Johan Labuschagne - Yolande De Villiers (Cyclelab Mixed)4:56:09 
2Peter Stopforth - Ischen Stopforth (Marsilio Projects Mixed)0:12:48 
3Petrus Malherbe - Janneke Leask (Schwinn)0:25:31 
4Riaan Boshoff - Hannele Steyn-Kotze (Sludge Mixed)0:38:48 
5Derek Morgan - Julia Skea (The Pioneers)1:00:51 
6Chris Van Zyl - Elmien Stander (Cape Town Mixed)1:04:42 
7Gerhard Ebersohn - Christine Jansen Van Rensburg (Gc)1:08:51 
8Anthony Avidon - Ingrid Avidon (Epx)1:58:47 
9Bennie Bester - Marel Robbertze (Singletrack Mtb Shop 1)2:05:12 
10Andre Eksteen - Estie Du Plessis (Chakalaka)2:12:07 
11Johan Bornman - Marlize Moolman (La Sport / Tjm Mixed)2:26:49 
12Bernie Van Niekerk - Mariette Van Niekerk (Molly En Wors)2:32:00 
13Ronel Ferreira - Robert Mcintosh (Progressive Wealth)2:34:01 
14Russell Wegner - Amanda Wegner (Diesel & Diehard)2:52:42 
15Felicia Kloet - Lance Morel (Dirt Riders)3:08:07 
16Kevin Record - Vanessa Record (Boerin N Pom)3:21:14 
17Annie Labuscagne - Lance Solms (Flying Pigs)3:50:21 
18Barbara Hage - Dyonn Hage (Brandy And Mr Whiskers)4:49:34 
DNFJames King - Mary King (Ehk Architects)  
Veterans general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Temlett Hockey - Anthony De Jager (Paarl Pioneers)5:32:30 
2Thomas Babl - Charl Du Plessis (Hugenote Fietse)0:00:21 
3Gus Klohn - Marc Wiederkehr (Infradev Dunkeld Cycles)0:03:07 
4John Thomson - Duncan Bowman (Team Toyota)0:06:10 
5Patrick Gaertner - Brian Gelling (Superwatt Vets)0:14:59 
6Pea Blaauw - Henning Blaauw (Mellinnium - Limelight - Eme)0:15:00 
7Angus Boxshall-Smith - Warren Lane (Double Diesel)0:22:28 
8Henry Fagan - Mike Vomund (Henry Fagan & Partners)0:30:40 
9Henry Angove - Gavin Robinson (Tuff Nuts)0:58:19 
10Jaco Liebenberg - Eric Marshall (Limelight)1:02:44 
11Mark Kingon - Gary Krull (The Heboths)1:17:56 
12Chris Herbst - Sakkie Bezuidenhout (Quattros)1:55:37 
13Ben De Lange - Donovan Mcshane (The Team)1:55:45 
14Allen Liversage - Anton Bekker (Tzn (Team Zonder Naam])2:09:24 
15Lionel Lewis - Frans De Beer (La Sport / Tjm)2:09:46 
16John Miller - Johan Swartz (Rough Riders)2:29:08 
17Thom Spies - Tess De Wet (Spies)2:30:01 
18Heinrich Nolan - Zaldeus Steenkamp (Team Soyo)2:42:35 
19Sam Nienaber - Marius Van Der Sandt (Rubberman)2:48:24 
20David Pienaar - Heinie Stover (Team Porcupine)3:03:14 
21Loot Steyn - Pieter Breytenbach (Wizards)3:09:25 
22Bill Van Den Berg - Koos Du Plessis (Boet & Swaer)4:15:26 
DNFShan Wilson - Andrew Mclean (Toyota Cyclelab)  
DNFBlackie Swart - Johan Botha (Tri-Shop)  
Masters general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brian Strauss - Linus Van Onselen (Sludge)5:07:01 
2Paul Morris - Fran Ferreira (Zero Rush)1:33:15 
3Koos Basson - Stephan Grobler (Sap)1:44:03 
4Avril Godwin - John Metelerkamp (Cafe Mario)2:18:53 
5Bruce Dickson - Jack Stroucken (Deckle Edge)2:25:09 
6Philip Viljoen - Peter Hawkins (Mcc)2:52:33 
7Pieter Du Toit - Andre Smith (Transito Tigers)3:02:31 
8Judex Oberholzer - Deon Carstens (Urban-Econ)3:58:32 
9Rob De Lange - Andrew Ibbotson (Midnight Warriors)3:59:23 
10Errol Derrick - Stephen Thompson (Team Zeebie)4:33:46 
Solo men general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1De Wet Marais6:29:36 
2Louw Gerber  
3Carl Trieloff0:21:43 
4Carlo Gonzaga0:30:51 
5Robert Du Preez0:45:19 
6Thys Benson0:47:59 
7Barry Pauw2:21:37 
8Denis Braithwaite3:27:31 
DNFJohan Stumpf  
Solo women general classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brenda-Lynn Nell6:35:53 
2Nolene Saunders0:35:14 
Back to top