TechPowered By

More tech

Cape Pioneer Trek 2012

Date range:
October 14-20, 2012
  • Cape Pioneer Trek, South Africa, SR
  • Stages Expand the race menu
    • Prologue

      Distance:
      15km
      Start location:
      Buffelsdrift Game Lodge, Oudtshoorn
      End location:
      Buffelsdrift Game Lodge, Oudtshoorn
    • Stage 1

      Distance:
      103km
      Start location:
      Buffelsdrift Game Lodge, Oudtshoorn
      End location:
      Calitzdorp High School, Calitzdorp
    • Stage 2

      Distance:
      85km
      Start location:
      Calitzdorp High School, Calitzdorp
      End location:
      Zwartberg High School, Prince Albert
    • Stage 3

      Distance:
      109km
      Start location:
      Zwartberg High School, Prince Albert
      End location:
      NG Church grounds, De Rust
    • Stage 4

      Distance:
      63km
      Start location:
      NG Church grounds, De Rust
      End location:
      Louvain guest farm, Herold
    • Stage 5

      Distance:
      75km
      Start location:
      Louvain guest farm, Herold
      End location:
      Van Kervel High School, George
    • Stage 6

      Distance:
      84km
      Start location:
      Van Kervel High School, George
      End location:
      Oudtshoorn High School, Oudtshoorn
  • Race history

October 16, Stage 2: Calitzdorp High School, Calitzdorp - Zwartberg High School, Prince Albert 85km

Evans and George take another win at Cape Pioneer Trek

By:
Cycling News
Published:
October 17, 2012, 6:55 BST,
Updated:
October 18, 2012, 15:52 BST

Stopforth and Williamson continue winning streak in women's category

Timo Cooper stormed to a dominant victory in the Solo men's category

Timo Cooper stormed to a dominant victory in the Solo men's category

view thumbnail gallery

Overnight race leaders and defending champions Kevin Evans and David George (Nedbank 360Life) claimed the biggest stage prize purse of any mountain bike stage race in the world when they won stage 2 of the Bridge Cape Pioneer on top of the Swartberg Pass in South Africa’s Western Cape province on Tuesday.

The top South African duo earned R100,000 (US$ 12,000) for reaching the finish line of the gruelling stage first, recording a time of 3:54:15. Second place went to Ben Melt Swanepoel and Matthys Beukes (Cango MTB.com) with Gawie Combrinck and Nico Bell (Westvaal Columbia) rounding out the top three places overall after having to deal with a broken rear derailleur hanger.

The scenario on the cool, partly cloudy day was similar in the women’s category with 2011 winners and overnight leaders, Ischen Stopforth and Catherine Williamson (Bridge bizhub Ladies) finishing first ahead of - and extending their overall lead over - Yolande Speedy and Yolande de Villiers (Klein Karoo Chicks).

The riders, who hail from Europe, Great Britain, Australia and Southern Africa, tackled the event’s queen stage with a sense of caution. Just 85km in distance, the third day of racing required they climb a total of 2,760 vertical metres, mostly over the rough terrain characteristic of the semi-arid Karoo region.

The final climb to the mountain top finish took in the 12km long Swartberg Pass, a dramatic twisty gravel road that climbs at a relentless gradient for a total of 1,100 metres.

"Obviously the prize money was a good motivator today, but we’re always going to give our best in every stage we race. Frustratingly, what we earned today was a fraction of what professional golfers earn but kudos to the organisers and sponsors for upping the ante in mountain bike stage racing," said George.

George and Evans must finish the event and score a minimum number of points (awarded to the top five teams on each stage) in order to qualify for the handover of the generous stage prize money put up by title sponsor Bridge, a financial solutions company, when the event ends on Saturday.

A lead group of 15 riders developed early on but at 30km into the 85km stage, Evans and George began to increase the pressure and moved into the lead on their own. They extended their lead by the finish to almost nine minutes and will go into the remainder of the seven-day tour with a margin of 0:10:39 over Swanepoel and Beukes.

"We wanted a buffer just in case of mishaps so pushed from far out for the win. It was a challenging stage for sure with some technical ascents and descents and a lot of climbing. We are one of the few top teams in the race on full-suspension bikes which really has been to our advantage," added George.

Germans Max Fridrich and Nadine Rieder (Ergon 24H Racing Team) claimed victory in the Mixed category, while the Swiss team of Barti Bucher and Ernst Engeli (Bix-Sherpa Tensing Pedalerie) won the stage and extended their lead in the Masters division.

The South African-German pairing of Robert Sim and Nico Pfitzenmaier made up for time lost on stage 1 with an impressive fifth place overall on Tuesday to reclaim their lead in the very competitive Veteran category. Timo Cooper and Desiree Loubser claimed the stage honours in the Solo men and women’s categories respectively and lead those divisions overall.

Wednesday’s Stage 3 takes in a 109km route from Prince Albert, through the Karoo to De Rust, climbing a total of 1,555 metres and ending with the famous 8km singletrack descent into Meiringspoort.

Results

Men duo
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kevin Evans & David George (Nedbank 360Life) 3:54:15  
2 Matthys Beukes & Ben Swanepoel (Cango M T B.Com) 0:08:52  
3 Nico Bell & Gawie Combrinck (Westvaal - Columbia) 0:20:26  
4 Mattijs Eversdijk & Liwald Doornbos (Cube Nutswerk 2) 0:30:10  
5 Chris Wolhuter & Oliver Munnik (Asrin Cycling) 0:31:13  
6 Wynand Mulder & Kobus Barnard (Klein Karoo Express) 0:40:01  
7 David Labuschagne & Johan Labuschagne (Bridge Lab Brothers) 1:05:13  
8 Peter Basler & Guenter Patrick (Rennshop.Ch) 1:10:35  
9 Ico Schutte & Jaco Ferreira (Bridge - Ultimate Cycling Knysna) 1:14:34  
10 Julien Van Der Pluym & Jeandre Van Schalkwyk (Bridge Riders - J&J) 1:16:25  
11 Craig Whittaker & Neil Hauser (Go Harder) 1:22:42  
12 Adrian De La Harpe & Ian Grassow (Grit) 1:29:47  
13 Shaun Neveling & Dan Owens (Buzzdi) 1:29:53  
14 Theuns Botha & Gerrie Beukes (Bridge First Ascent) 1:31:30  
15 Colin Myers & Charl Bleach (We R Still King) 1:35:52  
16 Bennie De Wet & Charl Johnson (O C D) 1:39:05  
17 Simon Francis & Zane De Decker (Drawfour) 1:42:28  
18 Massimo Mancini & Jaco Kamfer (Sweaty Ball Bags) 1:46:32  
19 Roger Rusch & Wille Du Plooy (Broken Bridge) 1:48:05  
20 Niel Rossouw & Pierre Cloete (Vaalpens En Visvoet) 1:48:59  
21 Andreas Wittmann & Klaus Rübensaal (Mr. Bike - Lichtenfels) 1:49:46  
22 John Parent & Paul Stafford (Pain And Suffering) 2:00:54  
23 Casper De Bruin & Clement De Bruin (Father And Son) 2:02:40  
24 Alex Van Rensburg & Maartin Van Rensburg (Pinky And The Brain) 2:03:02  
25 Deon Kretzschmar & Jacques Le Roux (Dieselbrook) 2:07:15  
26 Oliver Williams & Roland Williams (Bros) 2:13:24  
27 Peter Liebenberg & J L Van Der Westhuizen (Klein Karoo Chain Breakers) 2:13:40  
28 Shaun Dunbar & Richard Chesterton (Castelli - Bridge Cycles) 2:25:55  
29 Patrick Manini & Brunner Markus (Fidelity Switzerland) 2:29:53  
30 J P Van Der Merwe & Chris Herbst (C J) 2:31:11  
31 De Villiers Groenewald & Max Pelser (M T B Masochists) 2:34:49  
32 Daniel Evrard & Joseph Kerkhofs (Kick & Biker Belgium) 2:36:39  
33 Henk Meyer & Johann Le Roux (Bridge S F B) 2:38:36  
34 Charles Steyn & Naude De Kock (Klein Karoo Melkmanne) 2:38:54  
35 Marcel Bachmann & Christoph Zech (Swissmountain Goats) 2:41:30  
36 Nizaam Esa & Rene Haselbacher (Asrin Cycling) 2:44:52  
37 Marius Claassens & Jonathan Van Den Berg (Two River Young Guns) 2:52:27  
38 Jacobus Steyn & Werner Du Preez (Bridge Milkshake Eagles) 2:54:26  
39 Sivuyile Kepelele & Elton Pommer (9 3 9) 3:20:46  
40 Andries Potgieter & Frank Hattingh (Andries & Frank) 3:21:58  
41 Andre Collins & Roelof Van Riet (Lijeni) 3:31:02  
42 Camron Wills & Neville Cragg (R A C) 3:43:22  
43 Willem Boshoff & Ian Coetsee (Baardman & Snorvis) 3:55:02  
44 Hannes Dreeckmeier & Louis Swanepoel (Garsfontein Struggers) 3:59:23  
45 Marico Vercuiel & Alex Van Dyk (West Coast Socials) 3:59:28  
46 Sven Mahieu & Peter Pretorius (Bridge Buddies) 4:47:49  
47 Brendon Humphreys & Nick Alton (Bridge 5) 4:55:19  
48 Loot Steyn & Pieter Breytenbach (Wizards) 5:12:11  
49 Craig Gibson & Hennie Ferreira (Inspiration) 5:14:41  
50 Jamie Andrew & Chas Andrew (B M G Bombers) 5:36:38  
51 Brett Cummings & Brett C Mate (2 Rs) 5:40:58  
52 Fanie Coetzee & Johan Coetzee (B M C) 5:41:22  
DNS Jacques Terblanche & Lennox Claasen (Bridge )    
DNS Anru De Wet & Giepie Jordaan (Klein Karoo Toyota)    
Women duo
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ischen Stopforth & Catherine Williamson (Bridge - Bizhub Ladies) 4:51:34  
2 Yolande De Villiers & Yolande Speedy (Klein Karoo Chicks) 0:10:58  
3 Sarah Van Heerden & Jackie Church (Wilde 2) 0:31:39  
4 Kate Slegrova & Caren Henschel (Cycle Training) 0:59:09  
5 Theresa Horn & Miriam Stronkhorst (First Ascent Ladies) 1:12:49  
6 Claire Dowdle & Charlize Wiederkehr (Cycle Mashatu) 1:47:07  
7 Hilary Johnstone & Sandra Winter (Kingswood Jelly & Custard) 1:47:35  
Mixed duo
# Rider Name (Country) Team Result
1 Max Friedrich & Nadine Rieder (Ergon 24H Racing Team) 4:37:45  
2 Kathrin Stirnemann & Sandro Soncin (B H - Haibike - Tigers) 0:07:29  
3 Craig Gerber & Jennie Stenerhag (Newlinesport) 0:13:47  
4 Gerhard Ebersohn & Christine Jansen Van Rensburg (Peptosport) 0:33:29  
5 Dirk Oerlemans & Yolandi Du Toit (Bridge - Bizhub Mixed) 0:39:38  
6 Derek Morgan & Emily Clarke (Eleven Wise Monkeys) 0:42:51  
7 Hanlie Booyens & Cornelius Muller (Momentum Mixed) 0:52:42  
8 Marco Birrer & Nathalie Müller (Bikeline 1) 1:06:35  
9 Jan Havenga & Alta Havenga (Havenga) 2:29:46  
10 Carolyn Smith & James Thompson (Oar-Some) 2:33:24  
11 M C Wessels & Elsabe Brink (Knersus & Poplap) 2:47:16  
12 Andre Schempers & Franci Joubert (The Sludge Team) 3:08:51  
DNS Geoff David & Annie David (Dangerous Davids)    
Veteren men duo
# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Sim & Nico Pfitzenmaier (Robert Daniel Momsen) 4:25:02  
2 Micha De Vries & Willem Van Heerdt (Cube Nutswerk 1) 0:24:03  
3 Rex Benson & Mark Langman (Bridge - U S N) 0:29:57  
4 Stephan Kühnel & Marcel Frei (Fahrrad-Schmidt Bike-Tigers) 0:33:06  
5 John Hayes & Robert Hayes (Hayes) 0:52:44  
6 Gus Klohn & Marc Wiederkehr (Ansaldo S T S Dunkeld Cycles) 1:04:08  
7 Urs Guentensperger & René Stehr (Biketigers) 1:20:21  
8 Carl Mare & Frans Hansen (Kimberly - Clark Vets) 1:27:55  
9 Colin Bouwer & Paul Hattingh (Biocom) 2:20:14  
10 Carl Van Maanen & Richard Sikking (Cycle Lab Nelspruit) 2:39:56  
11 Tinus Venter & Gert Marx (Mad Dogz) 3:07:06  
12 David Wright & Garth Allardyce (Flavourome ) 3:16:25  
13 Altus Muller & Carey Bloch (Birdhaven Buffalos) 3:18:13  
Master men duo
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bärti Bucher & Ernst Engeli (Bixs -Sherpa Tensing Pedalerie) 4:29:57  
2 Neville Ackermann & Charles Nienaber (Bridge Masters) 0:43:29  
3 Tony Conlon & Peter Stopforth (Marsilio Projects Masters) 0:59:44  
4 Henry Fagan & Henry Swart (Henry Fagan & Partners) 1:27:34  
5 Kabous Marra & Robert King (Wilde 1) 1:59:17  
6 Arnold Steyn & Gottlieb Venter (2 R T) 2:20:03  
Amateur duo
# Rider Name (Country) Team Result
1 George Nel & Franso Steyn (Klein Karoo Wild) 4:48:18  
2 Sakkie Hanekom & Hannes Hanekom (Welgemeen Boerdery) 0:02:15  
3 Willem Bezuidenhout & Pieter Van Deventer (Bridge Maisters) 1:01:40  
4 Johan Stumpf & Charl Du Plessis (Klein Karoo Stofpadslaners) 1:33:00  
5 Rick De Villiers & Paul Winter (Bazinga) 1:37:06  
DNS Lawrence Koff & John Searle (Handles Inc)    
Solo women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Desiree Loubser 5:42:34  
2 Diana Carolin 0:03:40  
3 Dianna Ineman 0:24:55  
4 Elsie Bezuidenhout 0:45:54  
5 Heidi Venter 0:51:41  
6 Heidi Buttiens 1:54:24  
7 Siegrid Van Bever 2:20:42  
8 Petro Labuschagne 2:54:59  
9 Zandile Ndhlovu 3:42:02  
DNS Claudia Gmuer    
 
Solo men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Timo Cooper 4:13:58  
2 Heinz Zoerweg 0:01:48  
3 Petrus Malherbe 0:10:52  
4 Jonathan Wallace 0:27:00  
5 Andrew Lapping 0:49:17  
6 Johan Malan 0:55:32  
7 Rory Mapstone 0:58:10  
8 Matt Pieterse 0:59:44  
9 Wayne Mcduling 1:00:02  
10 Niel Gerryts 1:01:38  
11 Chris Van Zyl 1:04:17  
12 Cobus Louw 1:11:49  
13 Bredell Roux 1:13:00  
14 Richard Edwards 1:14:52  
15 Ivo Nestel 1:19:10  
16 Graeme Johnstone 1:21:01  
17 Alex Kruger 1:23:36  
18 Guy Van Elsen 1:28:47  
19 Carel Bezuidenhoud 1:32:14  
20 Alwyn Steenkamp 1:44:38  
21 Ashley Shaw 1:47:09  
22 Emile Aldum 1:47:33  
23 Eben Laubscher 1:49:40  
24 Marius Sullwald 1:56:00  
25 Peter Ackermann 1:57:26  
26 Gerhard Cruywagen 1:59:28  
27 Robert Vogel 2:02:41  
28 Blaine Robson 2:05:11  
29 Adrian Storie 2:29:51  
30 Werner Du Toit 2:30:27  
31 Pierre Billet 2:43:05  
32 Sef Queis 3:04:23  
33 Anton De Waal 3:08:26  
34 Robert Du Preez 3:12:48  
35 Andries Gous 3:34:27  
36 Carl Crous 3:39:00  
37 Jan Delport 3:39:02  
38 Willem Daffue 3:47:46  
39 Evert Waeterloos 3:58:24  
40 Viljoen Thom 4:19:00  
41 Peter Varie 4:21:58  
42 Francois Ackerman 4:22:45  
43 Louis Loubser 4:45:44  
44 Trevor Rupping 4:53:20  
45 Hano Coetser 5:12:53  
46 Glen Grundy 5:16:47  
DNS Colin Donian    
DNS Bill Van Den Berg    
DNS Marc Goddé    
DNS Steve Meurrens    
Men duo general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kevin Evans & David George (Nedbank 360Life) 8:24:20  
2 Matthys Beukes & Ben Swanepoel (Cango M T B.Com) 0:10:59  
3 Nico Bell & Gawie Combrinck (Westvaal - Columbia) 0:22:48  
4 Chris Wolhuter & Oliver Munnik (Asrin Cycling) 0:45:24  
5 Mattijs Eversdijk & Liwald Doornbos (Cube Nutswerk 2) 1:07:33  
6 Wynand Mulder & Kobus Barnard (Klein Karoo Express) 1:10:22  
7 David Labuschagne & Johan Labuschagne (Bridge Lab Brothers) 1:44:31  
8 Peter Basler & Guenter Patrick (Rennshop.Ch) 1:47:33  
9 Ico Schutte & Jaco Ferreira (Bridge - Ultimate Cycling Knysna) 2:08:49  
10 Julien Van Der Pluym & Jeandre Van Schalkwyk (Bridge Riders - J&J) 2:12:42  
11 Adrian De La Harpe & Ian Grassow (Grit) 2:27:12  
12 Craig Whittaker & Neil Hauser (Go Harder) 2:28:19  
13 Bennie De Wet & Charl Johnson (O C D) 2:44:41  
14 Shaun Neveling & Dan Owens (Buzzdi) 2:44:54  
15 Colin Myers & Charl Bleach (We R Still King) 2:49:20  
16 Theuns Botha & Gerrie Beukes (Bridge First Ascent) 2:56:40  
17 Simon Francis & Zane De Decker (Drawfour) 2:58:29  
18 Roger Rusch & Wille Du Plooy (Broken Bridge) 3:05:43  
19 Andreas Wittmann & Klaus Rübensaal (Mr. Bike - Lichtenfels) 3:09:06  
20 Massimo Mancini & Jaco Kamfer (Sweaty Ball Bags) 3:10:59  
21 Niel Rossouw & Pierre Cloete (Vaalpens En Visvoet) 3:14:10  
22 Casper De Bruin & Clement De Bruin (Father And Son) 3:24:45  
23 John Parent & Paul Stafford (Pain And Suffering) 3:31:34  
24 Deon Kretzschmar & Jacques Le Roux (Dieselbrook) 3:36:37  
25 Alex Van Rensburg & Maartin Van Rensburg (Pinky And The Brain) 3:40:07  
26 Shaun Dunbar & Richard Chesterton (Castelli - Bridge Cycles) 3:46:53  
27 Patrick Manini & Brunner Markus (Fidelity Switzerland) 3:48:44  
28 Daniel Evrard & Joseph Kerkhofs (Kick & Biker Belgium) 4:02:42  
29 De Villiers Groenewald & Max Pelser (M T B Masochists) 4:12:31  
30 Nizaam Esa & Rene Haselbacher (Asrin Cycling) 4:13:32  
31 Marcel Bachmann & Christoph Zech (Swissmountain Goats) 4:20:28  
32 J P Van Der Merwe & Chris Herbst (C J) 4:28:29  
33 Camron Wills & Neville Cragg (R A C) 5:19:47  
34 Oliver Williams & Roland Williams (Bros) 5:20:18  
35 Peter Liebenberg & J L Van Der Westhuizen (Klein Karoo Chain Breakers) 5:38:57  
36 Charles Steyn & Naude De Kock (Klein Karoo Melkmanne) 5:39:29  
37 Henk Meyer & Johann Le Roux (Bridge S F B) 5:42:08  
38 Marius Claassens & Jonathan Van Den Berg (Two River Young Guns) 5:50:28  
39 Jacobus Steyn & Werner Du Preez (Bridge Milkshake Eagles) 5:55:21  
40 Sivuyile Kepelele & Elton Pommer (9 3 9) 6:22:31  
41 Andries Potgieter & Frank Hattingh (Andries & Frank) 6:48:30  
42 Andre Collins & Roelof Van Riet (Lijeni) 6:59:54  
43 Marico Vercuiel & Alex Van Dyk (West Coast Socials) 7:27:48  
44 Hannes Dreeckmeier & Louis Swanepoel (Garsfontein Struggers) 7:32:21  
45 Willem Boshoff & Ian Coetsee (Baardman & Snorvis) 7:44:51  
46 Sven Mahieu & Peter Pretorius (Bridge Buddies) 8:03:45  
47 Brendon Humphreys & Nick Alton (Bridge 5) 8:24:11  
48 Loot Steyn & Pieter Breytenbach (Wizards) 8:43:23  
49 Craig Gibson & Hennie Ferreira (Inspiration) 9:05:47  
50 Brett Cummings & Brett C Mate (2 Rs) 9:27:23  
51 Fanie Coetzee & Johan Coetzee (B M C) 9:38:30  
52 Jamie Andrew & Chas Andrew (B M G Bombers) 9:42:35  
Women duo general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ischen Stopforth & Catherine Williamson (Bridge - Bizhub Ladies) 10:11:44  
2 Yolande De Villiers & Yolande Speedy (Klein Karoo Chicks) 0:19:28  
3 Sarah Van Heerden & Jackie Church (Wilde 2) 0:58:25  
4 Kate Slegrova & Caren Henschel (Cycle Training) 1:51:29  
5 Theresa Horn & Miriam Stronkhorst (First Ascent Ladies) 2:06:22  
6 Hilary Johnstone & Sandra Winter (Kingswood Jelly & Custard) 3:29:31  
7 Claire Dowdle & Charlize Wiederkehr (Cycle Mashatu) 3:47:50  
Mixed duo general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Max Friedrich & Nadine Rieder (Ergon 24H Racing Team) 9:37:06  
2 Kathrin Stirnemann & Sandro Soncin (B H - Haibike - Tigers) 0:13:17  
3 Craig Gerber & Jennie Stenerhag (Newlinesport) 0:26:11  
4 Dirk Oerlemans & Yolandi Du Toit (Bridge - Bizhub Mixed) 0:57:27  
5 Gerhard Ebersohn & Christine Jansen Van Rensburg (Peptosport) 1:05:22  
6 Hanlie Booyens & Cornelius Muller (Momentum Mixed) 1:15:56  
7 Derek Morgan & Emily Clarke (Eleven Wise Monkeys) 1:33:20  
8 Marco Birrer & Nathalie Müller (Bikeline 1) 1:59:06  
9 Carolyn Smith & James Thompson (Oar-Some) 3:42:17  
10 Jan Havenga & Alta Havenga (Havenga) 4:35:04  
11 Andre Schempers & Franci Joubert (The Sludge Team) 5:35:41  
12 M C Wessels & Elsabe Brink (Knersus & Poplap) 6:03:46  
Veteran men duo general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Robert Sim & Nico Pfitzenmaier (Robert Daniel Momsen) 9:35:42  
2 Micha De Vries & Willem Van Heerdt (Cube Nutswerk 1) 0:07:09  
3 Rex Benson & Mark Langman (Bridge - U S N) 0:33:09  
4 Stephan Kühnel & Marcel Frei (Fahrrad-Schmidt Bike-Tigers) 0:35:37  
5 John Hayes & Robert Hayes (Hayes) 1:12:26  
6 Urs Guentensperger & René Stehr (Biketigers) 2:05:53  
7 Gus Klohn & Marc Wiederkehr (Ansaldo S T S Dunkeld Cycles) 2:08:17  
8 Carl Mare & Frans Hansen (Kimberly - Clark Vets) 2:09:27  
9 Colin Bouwer & Paul Hattingh (Biocom) 3:23:27  
10 Carl Van Maanen & Richard Sikking (Cycle Lab Nelspruit) 4:31:30  
11 David Wright & Garth Allardyce (Flavourome ) 5:03:33  
12 Altus Muller & Carey Bloch (Birdhaven Buffalos) 5:37:44  
13 Tinus Venter & Gert Marx (Mad Dogz) 6:08:05  
Master men duo general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bärti Bucher & Ernst Engeli (Bixs -Sherpa Tensing Pedalerie) 9:31:30  
2 Neville Ackermann & Charles Nienaber (Bridge Masters) 0:50:06  
3 Tony Conlon & Peter Stopforth (Marsilio Projects Masters) 1:45:21  
4 Henry Fagan & Henry Swart (Henry Fagan & Partners) 2:25:10  
5 Kabous Marra & Robert King (Wilde 1) 3:01:31  
6 Arnold Steyn & Gottlieb Venter (2 R T) 4:52:56  
Amateur duo general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sakkie Hanekom & Hannes Hanekom (Welgemeen Boerdery) 9:42:31  
2 George Nel & Franso Steyn (Klein Karoo Wild) 0:28:14  
3 Willem Bezuidenhout & Pieter Van Deventer (Bridge Maisters) 1:46:42  
4 Rick De Villiers & Paul Winter (Bazinga) 2:39:33  
5 Johan Stumpf & Charl Du Plessis (Klein Karoo Stofpadslaners) 3:34:08  
Solo women general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Desiree Loubser 11:39:51  
2 Diana Carolin 0:14:17  
3 Dianna Ineman 0:32:56  
4 Heidi Venter 2:04:27  
5 Elsie Bezuidenhout 2:41:30  
6 Heidi Buttiens 4:16:23  
7 Petro Labuschagne 4:32:13  
8 Siegrid Van Bever 4:48:53  
9 Zandile Ndhlovu 6:20:24  
Solo men general classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Carel Bezuidenhoud 6:30:52  
2 Timo Cooper 2:26:59  
3 Petrus Malherbe 2:46:09  
4 Heinz Zoerweg 3:06:11  
5 Jonathan Wallace 3:16:16  
6 Andrew Lapping 3:53:27  
7 Rory Mapstone 3:58:25  
8 Wayne Mcduling 4:06:15  
9 Chris Van Zyl 4:10:39  
10 Niel Gerryts 4:14:36  
11 Johan Malan 4:18:25  
12 Bredell Roux 4:20:40  
13 Matt Pieterse 4:22:19  
14 Richard Edwards 4:38:04  
15 Alex Kruger 4:40:00  
16 Cobus Louw 4:46:43  
17 Guy Van Elsen 4:56:03  
18 Ivo Nestel 4:58:11  
19 Graeme Johnstone 5:04:19  
20 Emile Aldum 5:19:29  
21 Alwyn Steenkamp 5:25:03  
22 Eben Laubscher 5:28:40  
23 Ashley Shaw 5:34:32  
24 Gerhard Cruywagen 5:35:01  
25 Blaine Robson 5:37:47  
26 Peter Ackermann 5:49:39  
27 Robert Vogel 5:55:44  
28 Marius Sullwald 6:20:56  
29 Andries Gous 7:29:30  
30 Werner Du Toit 7:41:02  
31 Adrian Storie 7:52:25  
32 Anton De Waal 7:52:42  
33 Sef Queis 8:05:30  
34 Pierre Billet 8:07:08  
35 Robert Du Preez 8:33:53  
36 Carl Crous 9:01:32  
37 Jan Delport 9:07:41  
38 Louis Loubser 9:28:16  
39 Francois Ackerman 9:33:30  
40 Peter Varie 9:42:55  
41 Viljoen Thom 9:43:31  
42 Willem Daffue 9:46:41  
43 Evert Waeterloos 10:03:13  
44 Trevor Rupping 10:08:04  
45 Hano Coetser 11:32:48  
46 Glen Grundy 11:34:09